Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Poměr stran

matalewis (6)|16.9.2011 13:22
Poradtě mi prosím, jaké je nejlepší nastavení poměru stran při focení. Mám Canon 60D a mám tam nastaveno 3:2 - defaultně nastaveno.

Chci, aby fotky vypadaly co nejlíp a když případně nechám nějakou vyvolat, ale to nebylo roztažené.

Díky
tucnacek (9)|16.9.2011 13:43
vždy 3:2. Všechny fotky normálních rozměrů jsou 3:2 pokud neděláš něco extra. Nesedíti náhodou i hledáček na 3:2? I já jsem si nedavno přepnul ve foťáku na 3:2 i když to nevyužívá 4:3 snímač.
busy (782)|16.9.2011 20:47
[quote=tucnacek;11565]vždy 3:2. Všechny fotky normálních rozměrů jsou 3:2 pokud neděláš něco extra.[/quote]

Najbeznejsi format 9x13 cm urcite nie je nieco extra a ani nema pomer stran 3:2 :)

Ale k veci. Fotit treba vzdy na nativne rozlisenie snimaca, pretoze u drvivej vecsiny fotakov vsetky ostatne pomery stran su robene len orezom. A orez si mozem urobit ovela presnejsie na PC nez priamo pri komponovani zaberu.

Ja osobne fotim na 4:3 a vzdy, ked idem dat urobit papierovu fotku, orezem ju v editore tak aby mala presny pomer stran formatu, ktory idem dat urobit.
tucnacek (9)|17.9.2011 12:37
každej to děláme jinak. Já vidim na EVR 3:2 a na termotiskárnu to v 3:2 vyjíždí.

Mimochodem, fotky jsou třeba 15x10 což je 3:2. Navíc já nejsem z těch co fotky upravují a když vyfotíš 4:3 a potřebuješ zachovat celou vejšku fotky... seš v pasti protože už nemáš co řezat.
Pavel Olivík (160)|28.10.2011 10:59
No pokud vím,tak Canon EOS 60D fotí do formátu 3:2 a tento formát je myslím optimální...Samozřejmě už když fotograf fotí nějakou scénu,tak uvažuje nad kompozicí a tak na 80% musí vědět,jak bude výsledná fotografie vypadat...Jestli bude chtít nějak pak řezat,tak musí přizpůsobit fotografovanou scénu,aspoň tak je to u mě...