Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Olympus SZ-10 (světelnost, pixely)

Langiman (13)|21.9.2011 09:40
Ahoj,
mam vybranej tenhle olympus protože potřebuju zoomovat a protože na tak velký (18x) zoom má jednu z nejlepších světelností f- 3,1 - 4,4 (hlavně ta koncová 4,4), což se zdá skoro nemožný. Zajímá mě věc co se týče pixelů, sem se dočet že nejlepší je když má foták jen třeba 10mil, že víc je horší kvůli šumu (při horších světelných podmínkách) a tenhle má 14mil. Dyt přece se dá počet pixelů stáhnout ve fotáku? Bude to pak lepší??
Rellik (1136)|21.9.2011 10:02
[quote=Langiman;11603] Dyt přece se dá počet pixelů stáhnout ve fotáku? Bude to pak lepší??[/quote]

Nebude, když nastavíš míň, tak foťák pouze nepoužije celý čip, ale jen jeho výřez podle nově zvoleného rozlišení.
Langiman (13)|21.9.2011 10:22
Dík za odpověď, to je škoda že nemá míň. Já fotim bilboardy u silnic a někdy musím zoomovat a jelikož to dělám po práci a blíží se zima, tak jsem chtěl něco co zvládne fotit i v šeru. (nepotřebuju umělecký foto, jen co nejlepší ostrost) , tak jsem snad nevybral špatně. Předtím jsem měl olympus sp 600 uz, který mi ukradli, tak jsem zvědavej jestli tenhle bude lepší.
Rellik (1136)|21.9.2011 11:54
V tom případě bych to postavil na stativ - tam je to celkem jedno. Pokud teda nefouká silný vítr a neroztřese foťák s nastaveným delším časem...
Langiman (13)|21.9.2011 13:13
[quote=Rellik;11609]V tom případě bych to postavil na stativ - tam je to celkem jedno. Pokud teda nefouká silný vítr a neroztřese foťák s nastaveným delším časem...[/quote]

Jo jo, asi si pořídim ten malinkej a dám to jen na auto, páč těch bilboardu lepim spousty a pospíchám.
Milan Šurkala (3381)|21.9.2011 23:34
[quote=Rellik;11604]Nebude, když nastavíš míň, tak foťák pouze nepoužije celý čip, ale jen jeho výřez podle nově zvoleného rozlišení.[/quote]

To je uplna blbost! :-) Foti se porad v plnem rozliseni, jen se to pak zmensi na 10 megapixelu. To, co ty popisujes, se jmenuje digitalni zoom a je to k nicemu. Svetelnost je sice krasna, ale jestli SZ-10 foti stejne jako jine 14MPx Olympusy, tak potes koste... To radeji neco, co ma F5,9, ale aspon to nejak rozumne zpracovava obraz.
Rellik (1136)|22.9.2011 07:51
[quote=Milan Šurkala;11623]To je uplna blbost! :-) Foti se porad v plnem rozliseni, jen se to pak zmensi na 10 megapixelu. [/quote]

Já to tak kdysi kdesi četl, a tak si to i zapamatoval. No ale to je celkem jedno... :)
Langiman (13)|22.9.2011 10:02
Hele neudělal jsem blbost, když jsem si vybral misto SZ-10 Olympus E-PL1?? Je to kompakt s výměným objektivem, má 12megapixelu. Chtěl bych se na nem naučit fotit i manualně. Stojí 7000, víc nedám i kdyby mi nabízeli za 12 zrcadlo s dvouma objektivama:-)
Milan Šurkala (3381)|22.9.2011 10:46
[quote=Langiman;11627]Hele neudělal jsem blbost, když jsem si vybral misto SZ-10 Olympus E-PL1?? Je to kompakt s výměným objektivem, má 12megapixelu. Chtěl bych se na nem naučit fotit i manualně. Stojí 7000, víc nedám i kdyby mi nabízeli za 12 zrcadlo s dvouma objektivama:-)[/quote]

Sice budes mit drtive mensi zoom, ale E-PL1 je nyni v teto akci nejlepe foticim novym fotoaparatem za danou cenu. Ma to mnohem vetsi cip nez SZ-10, je tam RAW, takze si s fotkami udelas presne to, co chces a potrebujes.
Langiman (13)|22.9.2011 11:23
[quote=Milan Šurkala;11629]Sice budes mit drtive mensi zoom, ale E-PL1 je nyni v teto akci nejlepe foticim novym fotoaparatem za danou cenu. Ma to mnohem vetsi cip nez SZ-10, je tam RAW, takze si s fotkami udelas presne to, co chces a potrebujes.[/quote]

Super:-) tenhle si užiju i jinak než jen pracovně. Na alze mi píšou 10x zoom? Je to možný na tom objektivu 14-41? Pokud to odpovídá tak, to mi stačí. Jinak dík za rady.
Langiman (13)|22.9.2011 14:55
Aha, tak to je asi jen trojnásobnej zoom prej, to jsem si měl zjistit dřív:/ Ale asi se s tím smířim.
Rellik (1136)|22.9.2011 15:14
objektiv 14-41 má zoom 41:14=2,93 takže je opravdu zhruba 3x ;-) Když to vynásobíš ještě digitálním zoomem, který tam nejspíš ještě je, tak to může mít i těch 10x ale to už není zoom, ale ořez fotky...
Langiman (13)|22.9.2011 15:59
Prostě použiju nohy no:-) Nebo si čase mpřikoupim ještě nákej kompakt s větším zoomem a bude. Už jsem pochopil, že to nejde skloubit:-)
busy (782)|22.9.2011 19:44
[quote=Langiman;11633]Prostě použiju nohy no:-) Nebo si čase mpřikoupim ještě nákej kompakt s větším zoomem a bude. Už jsem pochopil, že to nejde skloubit:-)[/quote]

Ale su situacie kedy sa nohami zoom neda nahradit. Napr. ked sa neda priblizit lebo objekt je prilis nebezpecny (tiger...), alebo je to proste nad sily jednotlivca (vesmirne objekty), alebo priblizenim by sme fotenu scenu pokazili (telemakro hmyzu...) :)
Langiman (13)|22.9.2011 19:59
[quote=busy;11638]Ale su situacie kedy sa nohami zoom neda nahradit. Napr. ked sa neda priblizit lebo objekt je prilis nebezpecny (tiger...), alebo je to proste nad sily jednotlivca (vesmirne objekty), alebo priblizenim by sme fotenu scenu pokazili (telemakro hmyzu...) :)[/quote]

Asi začnu fotit mladou, ta mi snad neuteče:D A až spolknu jak je to focení drahá sranda a budu vědět co chci, tak si třeba přikoupim objektiv. Stějně mi ten ultrazoomovej šmírák (kompakt) bude chybět:-) sice to neni o kvalitních fotkách, ale tak malá věcička a takový možnosti. Natož pak třeba Oly Sp-800uz.