Favicon Svethardware.cz  Svět hardware   Fórum Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon TVFreak.cz  TV Freak   Fórum Společnost oXy Online s.r.o.
Strana 2 z 2 PrvníPrvní 12
Zobrazené výsledky: 16 až 27 z 27

Téma: Víkendová diskuze: Hloubka ostrosti jako tvůrčí prostředek?

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Apr 2009
    Fotografií
    114

Citace Původně odesláno od Michal Srna Zobrazit příspěvek
    Právě že naopak. U makro snímků je hloubka ostrosti asi nejklíčovějším prvkem stanovujícím, zdali je snímek povedený či ne. Jak říkáš, stačí pár milimetrů a bod zájmu je již ztracen zcela mimo HO a to je právě ta výzva, kde se člověk s HO může vyřádit a považovat ji za opravdový tvůrčí prostředek
    Keby par milimetrov, to by bolo este vynikajuce, ale castokrat je to len par desatin milimetra. Napriklad pri fotke "Panelakove mravce faraony" som mal aj pri najlepsej snahe (maximalne clonove cislo ktore este nedegraduje difrakcia) taku malu HO ze ani celeho mravca "nalezato" sa mi tam nepodarilo vtesnat. Takze ak ma ostru hlavu, nohy su uz rozmazane, a jeho kolega, ktory mal hlavu o pol milimetra vyssie, ju uz ma tiez rozmazanu.

Pritom je uplne jedno ci sa to foti kompaktom (s irisovou clonou) alebo zrkadlovkou, fyzika proste nepusti Tu pomoze jedne skladane makro ako vyssie pisal pavel_p.
    Odpovídat lze po přihlášení

Nováček
    Registrace
    Oct 2009

Osobně preferuji prioritu clony, kde si právě hodnotu clony volím sám. U setového zoom objektivu volím tuto hodnotu zpravidla mezi F5.6-F11 (max F16) a u pevného ohniska se nebojím jít klidně už od plné díry, tj. v mém případě F1.8, pokud to podchytí záměr snímané scény, kdy mi jde o snovou fotku a nikoli o žiletkově ostrou. Pokud chci ostrost, dosahuji jí v rozmezí cca F2.2-F11(max F16). Takže shrnuto podtrženo clonu ovládám téměř u každé fotky, u jaké mi o něco jde a nejedná se o tzv. rodinnou momentku. Tam nechávám automatiku.

Nováček
    Registrace
    Sep 2010

Citace Původně odesláno od smelijohn Zobrazit příspěvek
    kdy mi jde o snovou fotku a nikoli o žiletkově ostrou
    aha .. takze uz viem co mam povedat ked sa mi fotka nevydari... :-)

Co sa tyka "prace s HO" tak chvilku som mal obdobie ze som sa snazil najst motivy ked bude ostre len nieco a zbytok rozmazany a vtedy som fotieval vzdy na najnizsej clone (F1.7).
    No uz ma to preslo .. uz clonu zvycajne nechavam na automatiku: jej logika mi v mojich fotakoch celkom vyhovuje...

Čestný člen Avatar uživatele Michal Srna
    Registrace
    Jul 2010
    Fotografií
    3

U mě (400D) moc logiku automatiky nechápu Venku je hezký slunečný den, ISO100, s clonou f/11 exp. čas 1/200 s a v automatice by mi tam nacpal f/3.6

Neregistrovaný

Citace Původně odesláno od busy Zobrazit příspěvek
    Avsak pri makre je HO velmi velky problem a s makropredsadkou casto aj na najvyssie clonove cisla nie je hlbka ostrosti vecsia nez par desatin milimetra - ale to uz s HO ako tvorivym prostriedkom asi nema vela spolocneho
    Veľký omyl. HO ako tvorivý prostriedok je pri makre veľmi dobre využiteľná. Nemusí byť všetko ostré od predného tykadla až po zadnú nohu. To čo je na fotke podstatné je ostré a ostatné v ľahkej neostrosti, prípadne neostré. Ostrosť závisí od veľkosti objektu, od objektívu a smeru pohľadu na predmet fotografie. Ináč sa fotí s MPE 65 mm, ináč s 180 mm a ináč s 50 mm makro objektívom. Na 100mm makro objektíve sú použiteľné pri clone 2,8 necelé 2 mm , pri clone 11 asi 6 mm, pri clone 32 asi 15 mm. Keď si pozrieš makrá fotené clonou 2,8 tak práve tam je HO tvorivým prostriedkom.

Neregistrovaný - Pietro69

Asi je to trošku mimo téma, ale dovolím si dotaz. Mám to chápat tak, že tato diskuze o hloubce ostrosti se v podstatě týká jenom zrcadlovek, případně kompaktů s výměnnými objektivy? Ptám se proto, že bych rád pořídil pokročilejší foťák, ale do zrcadlovky asi nepůjdu. Papírově se mi moc líbí Nikon P7100 - recenzi na P7000 jsem samozřejmě četl - a tam se píše, že rozmazání pozadí lze docílit, ale na zrcadlovku to nemá. Mám tomu rozumět tak, že i u těchto "profi" kompaktů je praktická práce s HO odsunuta na okraj a lze ji využít pouze ve specifických situacích? Nebo s HO lze pracovat i u těchto přístrojů? Nerad bych se nákupem tohoto přístroje zcela ochudil o možnost práce s HO.

Starousedlík Digimanie Avatar uživatele Rellik
    Registrace
    Aug 2009
    Fotografií
    16

Citace Původně odesláno od Neregistrovaný - Pietro69 Zobrazit příspěvek
    Asi je to trošku mimo téma, ale dovolím si dotaz. Mám to chápat tak, že tato diskuze o hloubce ostrosti se v podstatě týká jenom zrcadlovek, případně kompaktů s výměnnými objektivy? Ptám se proto, že bych rád pořídil pokročilejší foťák, ale do zrcadlovky asi nepůjdu. Papírově se mi moc líbí Nikon P7100 - recenzi na P7000 jsem samozřejmě četl - a tam se píše, že rozmazání pozadí lze docílit, ale na zrcadlovku to nemá. Mám tomu rozumět tak, že i u těchto "profi" kompaktů je praktická práce s HO odsunuta na okraj a lze ji využít pouze ve specifických situacích? Nebo s HO lze pracovat i u těchto přístrojů? Nerad bych se nákupem tohoto přístroje zcela ochudil o možnost práce s HO.
    No asi tak. Pro hraní si s rozmazaným pozadím je potřeba mimo jiné i celkem velký čip, což kompakty nemají. Proto u kompaktu je obtížné vyprodukovat malou HO.

Redaktor Digimanie Avatar uživatele Milan Šurkala
    Registrace
    May 2006
    Fotografií
    32

I kdyz ma P7000 (resp. P7100) na kompakt pomerne velky cip, stale je drtive mensi nez u zrcadlovek a CSC fotoaparatu (kompakty s vymennymi objektivy). Takze pokud to srovname napr. se zakladni zrcadlovkou s APS-C cipem, ktera se setakem bude mit na 55mm ohnisku (83mm prepoctenem) clonu F5,6 a urcitou hloubku ostrosti, P7000 bude mit na stejnem prepoctenem ohnisku 83 mm to skutecne jen nejakych 18 mm, coz i pri lepsi clona F4 bude znamenat asi takovou hloubku ostrosti, jaka by vznikla na dane zrcadlovce pri pricloneni na F11-F13. Takze zadna slava. Na druhou stranu zde mame napr. Olympus XZ-1, ktery na 83mm prepoctenem ohnisku disponuje svetelnosti F2,2, takze se vyrovna zhruba zrcadlovce na 83mm prepoctenem ohnisku zaclonene na F6,3. Tento kompakt se tedy hloubkou ostrosti zrcadlovce se zakladnim setakem zhruba vyrovna.

Takze ano, s hloubkou ostrosti si tu clovek moc nepohraje. A pokud ano, tak na vetsim zoomu pri snimani na kratsi vzdalenosti (detaily).

Pro ukazku, tady je XZ-1 (http://www.digimanie.cz/recenze-olym...cerneho/3830-3) a tady P7000 (http://www.digimanie.cz/recenze-niko...-cekali/3779-3) + jejich galerie.

Neregistrovaný - Pietro69

Díky za rychlou reakci, vysvětlení a odkazy. :-)

Snad na tom bude s HO můj další favorit - Fujifim X10 - podobně jak ten Olympus XZ-1.

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Apr 2009
    Fotografií
    114

Citace Původně odesláno od Neregistrovaný Zobrazit příspěvek
    Veľký omyl. HO ako tvorivý prostriedok je pri makre veľmi dobre využiteľná. Nemusí byť všetko ostré od predného tykadla až po zadnú nohu.
    Samozrejme, suhlasim. Len som chcel napisat, ze mala HO je pri extremnych makrach skor na pritaz, a musi sa obchadzat roznymi trikmi - napr. skladanym makrom.

Neregistrovaný

Citace Původně odesláno od busy Zobrazit příspěvek
    Samozrejme, suhlasim. Len som chcel napisat, ze mala HO je pri extremnych makrach skor na pritaz, a musi sa obchadzat roznymi trikmi - napr. skladanym makrom.
    Vidim, ze sa neorientujes v problematike makro, lepsie povedane poznas malo dobrych makro fotografii. HO sa v makro fotografii pouziva od ostrosti celeho predmetu az po malu HO, kde sa HO pouziva kreativne. Urcite ze bezny divak zasne viac nad makrom poskladanym zo 100 fotiek, ako nad vytvarne odfotenou kvetinou na ktorej je iba jej mala cast ostra. Ja osobne by som si dal na stenu radsej tuto fotku ako do posledneho chlpu ostru hlavu pavuka.

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Apr 2009
    Fotografií
    114

Citace Původně odesláno od Neregistrovaný Zobrazit příspěvek
    Vidim, ze sa neorientujes v problematike makro
    A precital si si poriadne co som napisal ?

Strana 2 z 2 PrvníPrvní 12

Podobná témata

1. Víkendová diskuze: Leica - ano či ne?
    Od Petr S. v sekci Víkendové diskuze
    Reakcí: 10
    Poslední příspěvek: 20-09-2014, 15:10
  2. Hloubka ostrosti teleobjektivu
    Od šaryk v sekci Objektivy
    Reakcí: 4
    Poslední příspěvek: 19-09-2014, 07:53
  3. hloubka ostrosti s kompaktem ?
    Od Drupry v sekci Techniky focení
    Reakcí: 9
    Poslední příspěvek: 04-05-2013, 07:39
  4. Techniky focení: Hloubka ostrosti