Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon, Nikon alebo Pentax

luckyfer (6)|26.9.2011 12:14
zdravim,

viem ze takych tem tu uz bolo dost, ale su vacsinou starsie a tiez nie som si isty, ci mi plne vyhovovali odpovede :D

ale k veci: chcel by som presedlat z kompaktu (vyse trojrocny Canon PS A650 IS) na zrkadlovku. Rozpocet nie je velmi vysoky, okolo tych 600 EUR (zalezi od aktualnej ponuky, zliav a moznosti nakupu bez DPH). Chcel by som urcite pre zaciatok so setovym objektivom, investicie do optiky vidim az o niekolko rokov neskor.

Som vo foteni uplny laik (aj ked pri mojom kompakte som nikdy nevyuzival automatiku, vzdy som si par drobnosti ponastavoval). Fotit chcem hlavne staticke fotky (architektura, detaily domov (cize by to chcelo aj trochu toho zoomu)), pripadne neskor aj dieta, ktore sa snad do roka podari :) inak zvierata, ludi a podobne nerad fotim, nakolko k tomu nemam vztah, ja radsej nieco, co stoji a nehybe sa.

Video natacat vobec nechcem, na vahe ani velkosti fotaku nezalezi. Stativ ale so sebou urcite tahat nebudem, nechce sa mi a ani sa mi ho nechce rozkladat :D A ziadny bazarovy nechcem, nemam k takym veciam doveru, cize aj co sa tyka dodatocnej kupy objektivov (o par rokov) tak jedine nove.

Prosim poradte teda, pravdepodobne medzi Nikon D3100, Nikon D5100, Nikon D90, Canon EOS 550D alebo Pentax K-r.

Prosim myslite aj na to, ze profesionalny (ani polo...) fotograf nechcem byt nikdy (chcem ho iba na dovolenky s rodinou, ale na pekne fotky z dovoleniek :D a teda tiez ze velke investicie do tych objektivov nechcem davat), kompakt uz nechcem (okrem ineho aj kvoli imidzu :D ) a kvalitne fotky by som chcel robit uz aj tychto prvych par rokov (teda so setakom), kym kupim novy objektiv (aj kvoli rozpoctu, ak pojde manzelka na matersku, platime hypo atd...)


Snad som bol dost vycerpavajuci :) a dakujem vopred velmi pekne dobrym dusiam, ktore poradia (a nezavru diskusiu pre duplicitu :D )



UPDATE: este prosim berte ten Nikon D90 s rezervou, ten sa mi zda uz trosku drahsi, takze poradte, prosim, aj v pripade, ze budem uvazovat bez neho
Milan Šurkala (3381)|26.9.2011 12:44
Asi bych volil D3100 nebo jeste lepe D5100 s 18-105mm VR objektivem, ktery je takovy slusne kvalitni univerzal s 6x zoomem.
luckyfer (6)|26.9.2011 14:02
a aky je rozdiel medzi D3100 a D5100?

a ten D90 by bola pre mna lepsia volba alebo ani nie (pomer cena/vykon)?
honcka (27)|26.9.2011 14:39
imho lepsi nez D3100 je Pentax K-r, ma stabilizaci i AF moturek v tele, takze ma lepsi kompatibilitu se starsima objektivama
http://en.wikipedia.org/wiki/Pentax_K_mount
hodne lidem se taky lip drzi, zvlast, kdyz ma clovek vetsi ruce (chce to vyskouset v krame)
a prej ma lepsi setovy objektivy (to nemuzu posoudit, koupil jsem samotny telo a 17-70 F4)

jinak primy srovnani,jestli umis anglicky
http://snapsort.com/compare/Nikon_D3100-vs-Pentax_K-r

bazarovejch veci se bat nemusis, zvlast starsich objektivu, ktery nemaj v sobe autofocus, neni to spotrebni material a i celkem dost vydrzi (samozrejme, kdyz s tim clovek poradne flakne, tak to rozbijes, ale je to zase na tom videt na prvni pohled) :)
Pavel Olivík (160)|28.9.2011 20:07
Osobně bych doporučil Nikon D5100,teda pokud si finančně nemůžeš dovolit toho Nikona D90...Ono ale taky záleží na objektivech,záleží co chceš fotit...
Nikon D90 je trochu jinde,tak pokud máš finance,tak si rozhodně připlať a věř mi,že budeš velmi spokojený...
Rellik (1136)|28.9.2011 21:28
[quote=Pavel Olivík;11705]
Nikon D90 je trochu jinde,tak pokud máš finance,tak si rozhodně připlať a věř mi,že budeš velmi spokojený...[/quote]
Taky jsem první rozmýšlel nad D3100 nebo D5100 nakonec to vyhrála D90. Maximální spokojenost! Výborně řešené ovládací prvky. Např.: nastavení clony i času má každé svoje kolečko - žádné hledání a následné držení tlačítka aby se jedním kolečkem daly nastavit obě věci. Logicky rozmístěné zbylé tlačítka. Není vůbec potřeba chodit do menu fotoaparátu pro nějaké triviální nastavení. Dají se nadefinovat vlastní nastavení pro snímání fotografií. Atd... Je toho moc co mě velmi potěšilo a co ty dva fotoaparáty nemají. Ještě mě napadla jedna celkem podstatná věc - má vlastní motorek pro ostření, takže je možné používat i starší objektivy, které motorek nemají a dají se sehnat za dobré ceny.... No záleží na tobě... Je to sice starší kousek (2008), ale zpracováním a možnostmi je pořád hodně vysoko.
Milan Šurkala (3381)|28.9.2011 22:27
D3100 jsem tam dal jako levnou alternativu pro vyber s 18-105mm VR objektivem. Z vyberu D3100 + 18-55mm a Pentax K-r + 18-55mm je Pentax urcite lepsi volba. Pentax ale nema rozumny vicerozsahovy zoom (jeho 18-135mm je jednak moc drahy a jednak opticky dost spatny). Proto mi prijde D3100 + 18-105mm jako slusna volba, byt osobne bych preferoval spise D5100 kvuli mnohem lepsimu cipu. Vyber bych zakladal na tom, jake objektivy chce kdo pouzivat.
honcka (27)|29.9.2011 08:46
Nevite, jak je na tom Nikon 18-105 v porovnani s Tamronem 18-200 a Sigmou 18-125?
Rellik (1136)|29.9.2011 11:06
oproti tamronu bych řekl že bude lepší a se sigmou asi zhruba na stejné úrovni..
luckyfer (6)|3.10.2011 11:20
No tak som nasiel stranku s vybornymi cenami za fotaky:

http://uicric.com/productlist.asp?pid=10360000

myslim, ze tu by sa dalo ist aj do kvalitnejsich zrkadloviek za veeelmi rozumne ceny, tak ak by ste mi vedeli poradit nejaky fotak so setakom do tych 500 EUR z tejto stranky, tak by som bol rad (napr Nikon D300s vychadza na 510 EUR)
honcka (27)|3.10.2011 12:35
Ja bych si dal bacha, ty ceny jsou tam naprosto nerealny, podle me to bude podvod, posles jim prachym, ale nic nedostanes, ten kram nema ani zadnou pevnou adresu
napr D7000 s 18-105 za 577 EUR je fakt nesmysl
luckyfer (6)|3.10.2011 13:32
kamarat si uz odtial kupil NB, dosiel mu v pohode a aj funguje :D

no sidlia v Cine, to uz samo o sebe nieco hovori, preco su take ceny. ale ze vraj kupuju priamo z fabrik, kde sa to vsetko vyraba, teda nemusia ist cez ziadnych distributorov ani nikoho ineho, preto maju nizke ceny...
honcka (27)|3.10.2011 17:00
ta D300s je bez objektivu, jestli to chces udrzet na limitu, tak asi tu D7000 s tim 18-105, dej urcite vedet, jak si dopadl :)