Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Photoshop - úprava fotky

matalewis (6)|27.9.2011 21:03
Ahoj. Můžete mi někdo poradit, jak mám v Adobe Photoshop upravit barevnou fotku - myslím tím z barevné fotky udělat černobílou a jen určitý objekt zachovat barevný?

Díky
Pavel Olivík (160)|28.9.2011 18:23
Rád bych Ti poradil,ale Photoshop nepoužívám,takže to nechám na jiných uživatelích...
Co se týče té úpravy,tak se myslím nazývá selektivní odbarvení či nějak tak...Pokud můžu poradit,tak se na tuhle úpravu vykašli,nemyslím že je nějak fascinující...Pokud i tak ale uvažuješ o úpravě,tak myslím na internetu najdeš nějaký manuál...
jardysa (55)|28.9.2011 20:17
[quote=matalewis;11694]Ahoj. Můžete mi někdo poradit, jak mám v Adobe Photoshop upravit barevnou fotku - myslím tím z barevné fotky udělat černobílou a jen určitý objekt zachovat barevný?

Díky[/quote]

Pro převod do černobílé je ve PS poměrně hodně možností, záleží na tom jak chceš aby výsledná fotka vypadala. Jinak pro tu úpravu kterou popisuješ je to tak jak psal kolega Pavel, měl by sis označit objekt který chceš nechat barevný (třeba lasem) invertovat tento výběr a třeba jej odbarvit. Těch metod je víc, docela pěkný návod je na http://www.photoshopessentials.com/basics/selections/quick-selection-tool/
Rellik (1136)|28.9.2011 21:32
Na to je přímo nějaký program, který si teď nemohu zaboha vzpomenout jak se jmenuje... Moment... už sem si vzpomněl... TINT
http://www.linuxexpres.cz/software/tint-photo-editor-barevne-triky-pro-vase-fotky Ovšem nevím jestli je i ve verzi pro předražené a většinou nefunkční windows...
matalewis (6)|4.10.2011 08:14
Díky za rady.

Už si s tím hraju a vypadá to dobře. :-)
zdenicka113 (6)|1.3.2012 10:46
Je to tak jmenuje se to selektivní odbarvení, ale není to nic moc.Já taky používám Photoshop, ale spíše tak, že si z fotek s daným tématem, třeba dovolená, vytvořím jakoby prezentaci.I s hudbou. Z toho jsou pak všichni komu to ukážu nadšení.Samozřejmě je třeba taky fotky předtím upravit, hlavně červené oči, to mi dělá foťák pořád, nevíte je to foťákem, jeho nastavením, nebo proč se mi to pořád děje?
Pavel Olivík (160)|1.3.2012 11:08
[QUOTE=zdenicka113;13464]Je to tak jmenuje se to selektivní odbarvení, ale není to nic moc.Já taky používám Photoshop, ale spíše tak, že si z fotek s daným tématem, třeba dovolená, vytvořím jakoby prezentaci.I s hudbou. Z toho jsou pak všichni komu to ukážu nadšení.Samozřejmě je třeba taky fotky předtím upravit, hlavně červené oči, to mi dělá foťák pořád, nevíte je to foťákem, jeho nastavením, nebo proč se mi to pořád děje?[/QUOTE]

No ono záleží jakým disponuješ fotoaparátem...Pokud fotíš bleskem,tak u těch kvalitnějších typů,je v nastaveni blesku redukce červených očí,ale já tuhle funkci málo kdy využiji,jelikož interním bleskem skoro vůbec nefotím...
Symbio (53)|1.3.2012 13:21
TINT je aj pod Windows, pouzil som ho parkrat a nie je to najhorsie - dokaze automaticky navrhnut selektovany objekt.

Cervene oci su pri blesku takmer vzdy (niekedy aj biele a vypalene), a vacsina SW ma funkcie redukcie cervenych oci. Aj taka Picasa od Google. V podstate to funguje tak, ze si zvolis danu funkciu, zobrazi ti kruzok ako selekciu ktoru pohnes az najdes oko/oci, ktore chces opravit a v lepsich SW dokonca mozes zvolit ktoru farbu na aku farbu chces zmenit.
Funkciu redukcie cervenych oci vo fotaku nepouzivam, pretoze to v podstate funguje tak, ze blesk urobi pred expoziciou niekolko kratkych zableskov, co zuzi zrenicky fotenej osoby ale nie vzdy odstrani celkom tento efekt. A okrem toho je to dost neprijemne pre foteneho. Takze ja cvaknem s bleskom naplno a potom upravi v PC.
Pavel Olivík (160)|2.3.2012 17:08
[QUOTE=Symbio;13469]TINT je aj pod Windows, pouzil som ho parkrat a nie je to najhorsie - dokaze automaticky navrhnut selektovany objekt.

Cervene oci su pri blesku takmer vzdy (niekedy aj biele a vypalene), a vacsina SW ma funkcie redukcie cervenych oci. Aj taka Picasa od Google. V podstate to funguje tak, ze si zvolis danu funkciu, zobrazi ti kruzok ako selekciu ktoru pohnes az najdes oko/oci, ktore chces opravit a v lepsich SW dokonca mozes zvolit ktoru farbu na aku farbu chces zmenit.
Funkciu redukcie cervenych oci vo fotaku nepouzivam, pretoze to v podstate funguje tak, ze blesk urobi pred expoziciou niekolko kratkych zableskov, co zuzi zrenicky fotenej osoby ale nie vzdy odstrani celkom tento efekt. A okrem toho je to dost neprijemne pre foteneho. Takze ja cvaknem s bleskom naplno a potom upravi v PC.[/QUOTE]

Tak jsem celkem na vážkách,když jsem si přečetl,že při focení s bleskem má dotyčný objekt téměř vždy červené oči...Nedávno jsem měl možnost fotit jednu šikovnou slečnu v interiéru a jelikož nevlastním externí blesk ani žádná různá osvětlení,tak jsem byl donucen použít interní blesk...Udělal jsem asi 20-30 fotografií a můžu s klidem říct,že jsem vždy měl oči modelky naprosto krásné a nikde jsem neměl červené oči...

Spíš jsem se chtěl zeptat čím to asi může být...
Rellik (1136)|2.3.2012 17:34
[QUOTE=Pavel Olivík;13482]Spíš jsem se chtěl zeptat čím to asi může být... [/QUOTE]
Ono dost záleží na interiérovém osvětlení. Pokud je dostatek světla, tak může být že 30 z 30 fotek bude bez červených očí. Pokud je světla míň, už je to horší... Taky je dost důležité, jak vysoko je interní blesk nad objektivem. čím výš tím líp...
kubko2 (1)|27.6.2012 12:21
Trošku offtopic. Používáte na grafické úpravy tablet nebo to děláte myší? Někdy je to s myší o nervy, ale zase kvalitní tablet stojí moc peněz.
Flayer (59)|27.6.2012 20:54
Jelikož mám celkem přesnou laserovou myš (herní Roccat) tak při úpravách používám tu. Mám i půjčený tablet ale ten využívám zřídka, většinou na návrhy log od ruky, které pak stejně pomocí myši překresluji v Corelu...teď ani nevím jestli kvůli lenivosti nebo spíš neochotou pořádně se s ním naučit.