Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Víkendová diskuze: Voda před objektivem

Michal Srna (63)|30.9.2011 09:28
Tímto Vás zveme na Víkendovou diskuzi na téma:


[SIZE="5"]Voda před objektivem[/SIZE]



Jediný všeobecně uznávaný styl pro focení tekoucí vody neexistuje - co fotograf, to jiný názor. Preferujete spíše zmražení, či necháváte čas s vodou plynout a natahujete expozici vysokými clonovými čísly? Nebo jste vybaveni ND filtry? Sdělte své zkušenosti!


Zúčastnit se mohou i neregistrovaní, stačí stisknout tlačítko Odpověď u levého okraje stránky nad a pod příspěvky.
Doom (25)|30.9.2011 14:03
já rád natahuju čas kombinací vysoké clony a ND filtru, zatím si pouze hraju s ND4 a ND8, ale mám zálusk na nějaký pěkný filtr s nastavitelným číslem ND :) (zatím nejsou penízky)
ND je skvělá hračka :) a vodu před objektivem mám rád.
Milan Šurkala (3381)|30.9.2011 14:35
Take mam rad delsi casy, ale az donedavna jsem si toho nemohl moc uzit (chybel ND filtr). Konecne jsem si ho poridil, tak uvidime :-)
Tchutcho (186)|30.9.2011 15:16
Taky se na to chystám.Jenomže jsem ještě nenarazil na kloudnej vodotok,kterej by za to stál a na kterým bych si to pořádně prubnul.:)
busy (782)|30.9.2011 18:12
Vodu mam najradsej uplne "zmrazenu", alebo potom uplne "rozplizlu" az do jemnej hmly. Zatial som fotil iba zmrazenu, ale uz som si kupil sadu ND filtrov a az nadabim na nejaky vhodny vodopad, skusim...
Zdenek.h (9)|30.9.2011 20:20
Proboha chlapi, co tady řešíte nějaké drahé filtry? Vždyť zpomalená voda se dá vyfotit i bez nich! Bohatě stačí polarizační filtr a někdy ani ten není zapotřebí. Základní pomůcky jsou: oči, foťák, stativ, cokoliv teče (teď mě napadlo, že jsem ještě nezkusil vyfotit hostinskýho, jak točí do půllitru pivo, to přece taky teče :-)) a trpělivost. Výsledky jsou zde: http://www.zkracovatko.cz/aX0R9n, to je jedna série a ještě jedna je tady:http://www.zkracovatko.cz/fvbUOq.
Letos jsem se tím nezabýval, na přelomu srpna a září jsem fotil v Itálii vodu velkou a nejen tu, všechno je na titulce mého webu: http://www.multiweblog.estranky.cz.
Germoe (26)|30.9.2011 21:26
Jsem si teď před odjezdem do Skotska koupil nový stativ a šedý filtr... a hned první den výletu jsem ukroutil závit (ono plastový a po devíti letech) takže jsem si to vůbec neužil :(
busy (782)|30.9.2011 22:04
[quote=Zdenek.h;11753]Proboha chlapi, co tady řešíte nějaké drahé filtry?[/quote]

Ja som si kupil tieto:
http://www.ebay.com/itm/46MM-46-mm-Neutral-Density-ND-Filter-KIT-ND2-ND4-ND8-/250834918644?pt=Camera_Filters&hash=item3a66ed1cf4
Podla mna nie su drahe... :)
Michal Srna (63)|30.9.2011 23:10
No, jak se tak dívám, tak budu muset zakoupit též nějaký ND filtr. Časy s CPL a clonou, při které objektiv kreslí nejlépe mi na potoky, moře atd. nestačí.

Natahuji to vysokými clonovými čísly a je to poté znát na kresbě. Teď je otázka, zdali zainvestovat do nějakého kvalitního ND filtru, či sady levných? Nemohou ty levné ND filtry nebýt zcela ND? To je, že táhnou obraz do určitého barevného nádechu? Jaké značky a sílu byste doporučily na tyto účely?

Osobně mám filtry od B+W (CPL) a Hoya (IR), nemohu si je vynachválit. Jsou dobří i na ND filtry?

Předem díky za rady.
busy (782)|30.9.2011 23:28
Farebny nadych sa da velmi lahko korigovat vyvazenim bielej, alebo kazdy lepsi graficky editor ma samostatnu regulaciu kriviek pre jednotlive RGB zlozky, takze s tym by som si nerobil tazku hlavu...
Zdenek.h (9)|1.10.2011 10:37
[quote=busy;11757]Ja som si kupil tieto:
http://www.ebay.com/itm/46MM-46-mm-Neutral-Density-ND-Filter-KIT-ND2-ND4-ND8-/250834918644?pt=Camera_Filters&hash=item3a66ed1cf4
Podla mna nie su drahe... :)[/quote]

Pravda je, že zrovna tyhle filtry drahé nejsou, ale včera jsem koukal na ceny a jsou taky jeden za 2 500...
Nejsem proti používání jakékoliv techniky nebo čehokoliv, co pomůže udělat perfektní fotku, to v žádném případě. Jenomže čím víc propriet máš, tím víc se zabýváš přemýšlením, co, kdy a jak použít a pak zjistíš, že jednu fotku - nebo spíš záběr - děláš hodinu.
http://www.multiweblog.estranky.cz/
Michal Srna (63)|1.10.2011 12:58
Ale to je na pravé fotografii přeci to krásné, že člověk přemýšlí a maximum udělá v terénu a ne u PC...
gintonik (10)|1.10.2011 14:12
[quote=Zdenek.h;11766]Pravda je, že zrovna tyhle filtry drahé nejsou, ale včera jsem koukal na ceny a jsou taky jeden za 2 500...
Nejsem proti používání jakékoliv techniky nebo čehokoliv, co pomůže udělat perfektní fotku, to v žádném případě. Jenomže čím víc propriet máš, tím víc se zabýváš přemýšlením, co, kdy a jak použít a pak zjistíš, že jednu fotku - nebo spíš záběr - děláš hodinu.
http://www.multiweblog.estranky.cz/[/quote]

Tieto filtre sú určené pre krajinársku fotografiu a tá si vyžaduje čas, na rozdiel od turistickej fotografie, keď prebehneš krajinou a nacvakáš xxx záberov a doma často krát zistíš, že nič moc. Určite keď čakáš na svetlo, tak to trvá aj hodiny, ale keď užívanie príslušenstva dostaneš do krvi, tak okamžite vieš čo použiť a rozložiť statív, preipevniť fotoaparát, nasadiť filter, diaľkovu spúšť zaberie pár minút. Preto krajinári sú buď samotári, alebo skupinky podobne postihnutých.
Cena no name filtrov z ebay je dobrá, ale na niečo iné ako kompakty by som ich nedal. Ono tá vyššia suma za značkový filter nie je iba preto, že tam je vyrazené B+W, alebo HOYA.
Ja mám Kenko ND8(3EV) a B+W 1,8 (6EV). Kombinovaním dosiahnem dlhších časov aj za slnečného počasia bez nutnosti ísť do vysokých clonových čísel.
Niekto tu spomínal polarizačný filter. Aj ten sa môže použiť ako ND, ale jeho prednosť je v tom, že odstráni odlesky na mokrých predmetoch a skalách.
Rellik (1136)|1.10.2011 14:29
[quote=gintonik;11768] Ono tá vyššia suma za značkový filter nie je iba preto, že tam je vyrazené B+W, alebo HOYA.
[/quote]

Právě že v poslední době to je jen o těchto pár znacích. To samé je i v elektronice a v podstatě ve všem. Jsou továrny specializované na určitou výrobu, produkují stejný základ věcí, jen to periodicky umisťují do jiných obalů (krabic). Takže jeden týden jede z linky Panasonic, druhý týden Philips, třetí týden Mascom atd... Krabice jiná, obsah stejný. To samé je to s filtry. Platí se jen za značku vyraženou na kroužku...
Stačí se podívat třeba do PC, do nějaké CD DVD mechaniky. Měl sem TEAC - po nějaké době odešel, otevřel sem ho a celý pajšl byl SONY - a to bylo i natisklé na desce. Koupil sem neznačkovou mikrovlnku (Profesor), po 8 letech odešla. Po rozebrání - komplet celý pajšl Panasonic. Atd... atd...

Jinak co se týká diskuze, tak momentálně nemám žádný ND filtr. Tekoucí vodu moc nefotím a když už jo, tak je to většinou v lese, kde je stejně nedostatek světla, takže ND filtry a nebo vysoké clony není potřeba používat... :)
vidocqcz (17)|1.10.2011 14:45
Jak kdy. Zpravidla to samé místo vyfotím na delší čas a stejně tak na krátký a pak porovnám, co se mi víc líbí. Často používám polarizační filtr, aby si "dal odlesky tam kam chci" a na něj mám přišroubovaný držák CokinP filtrů. S trochou cviku se to dá sladit dohromady :) Samotné destičky (ND, gradual) pak používám od fy Kood, páč jsou zhruba o 1/3 levnější než Cokin a stačí :-) Ještě plánuji dokoupit modro-zlatý polarizační na nějaké ty experimenty s vodou a uvidíme.
Martin.sindel (0)|1.10.2011 15:36
Vodu naprosto miluju, mám rád dlouhé i krátké časy, pokud není ND dá se to řešit i kvalitním polarizákem, rád chodím fotit za hezkého počasí nebo po vydatných deštích jelikož některé vodopády mají vodu až po deštích, k některým vodopádům se dá dostat jedinně s lanem, a nejhezčí vodopády jsou samozdřejmě na podzim :)
piter (146)|1.10.2011 18:08
mam rad dlhy cas vseobecne, nie len na vodu. lacne ND filtre fakt niesu uplne ND, cokiny tahaju do fialova moc (az tak, ze nestaci len vyvazenie bielej) a cim dlhsi cas, tym viac to je vidno. ja mam soft prechodak a nd4 od cokinu, 2x polarizak od hamy (nezda sa mi zly).
najblizsie kupim asi b+w nd 110, uz drahsi filter, ale aj tak s vedomim, ze to bude posuvat farby.
ak clovek pouziva filtre s kvalitnym objektivom, myslim, ze je lepsie zainvestovat. Mam radsej zasuvacie stvorcove filtre ako srobovacie kruhove, keby som na to mal, nakupim si sadu lee filtrov.
Michal Srna (63)|1.10.2011 23:23
Já osobně preferuji tedy zasouvací pouze přechoďák, abych mohl regulovat výšku přechodu. Jinak mám raději klasické obroučkové filtry a souhlasím, že je asi lepší zainvestovat do kvalitnějšího filtru, zejméně pokud má člověk již kvalitnější objektiv, tak šetřit na filtru nějakou tu stovku se podle nevyplatí.
Neregistrovaný (0)|2.10.2011 10:54
Ke špičkovému objektivu kvalitní filtr,v opačném případě je tom mrhání časem a financemi :)