Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

adobe lightroom - problém s barevným podáním

Doom (25)|2.10.2011 08:30
zdravím

mám "menší" problém s lightroomem (3.5) - při editaci mi mění barevné podání fotek, táhne výrazně do žluta. když stejný raw otevřu třebas v rawtherapee nebo v photoshopu, barevné podání je správné. viz přiložené screeny
poradíte, kde co nastavit, aby LR zobrazoval správně? přiznám se, že jsem líný učit se rawtherapee nebo jiný editor, lightroom mi vyhovuje



díky předem
Rellik (1136)|2.10.2011 08:42
Podle mě to bude v nastavení profilu monitoru toho programu - jestli to teda umí.

Jinak příště nahrej fotky přímo sem do diskuze a ne někam na servr zaplácaný reklamou, že ani ty fotky nejdou vidět...
Doom (25)|2.10.2011 09:48
a já právě netuším, jak změnit barevný profil v lightroomu - nabízí mi to jenom adobe standard
Alf (15)|2.10.2011 10:21
Ligtroom "umí" u snímků z konkrétního foťáku při importu přednastavit zadané parametry. Nastav si jeden s nímek tak, jak si myslíš, že by měl vypadat a pak ulož toto nastavení do parametrů na záložce Develop -> Set Default Setting -> Update to Current Setting. Při importu se pak budou načítat s tímto přednastavením.

Pokud toto nechceš používat, zruš zaškrtnutí na záložce Edit -> Preferences -> Presets -> Make default specific to camera serial number (pokud máš češtinu tak Úpravy -> Předvolby -> Přednastavení)
Doom (25)|2.10.2011 17:29
to "make default" mám odškrtnuté...
nedá se lightroomu nějak vnutit, aby si barevný nádech snímku nevymýšlel a vzal ho tak, jak je? při importu, než fotky natáhnu do knihovny, jsou náhledy v pořádku a barvy takové, jaké mají být. pak je naimportuju a barvy jsou zmršeny
nerad bych se nějak hrabal v barvách rukou, na to se necítím :)
Rellik (1136)|2.10.2011 17:54
Ještě by to mohlo být výchozím profilem pro úpravu fotek... Ale nevím jak to v lightroomu je, nikdy sem ho neměl - porovnávám s RawTherapee
Doom (25)|2.10.2011 18:17
původně jsem myslel, že hapruje vyloženě barevný profil v camera raw, jenže, jak jsem psal výš, zobrazení ve fotokrámu problémy nedělá
Doom (25)|8.10.2011 20:52
to jsem z toho blázen :)
asi to bylo ovladačem grafiky nebo profilem monitoru.
dokopal jsem se k sestavení nového počítače - ve starém byla grafika GF 8600 GT, v novém HD 6770. a na novém poči mi lightroom barvy nemrší. tak se budu modlit, aby mi to vydrželo :)
Alf (15)|9.10.2011 19:00
Nemyslím, že by to bylo grafikou (i když u NV člověk nikdy neví). Profilem monitoru taky asi ne. Spíš jsi měl něco nastavené v Lightroomu a novou instalací se nastavily výchozí hodnoty.
Doom (25)|14.10.2011 15:12
ale já u lightroomu zkoušel různé reset to default u všeho možného...
TomasBednar (1)|16.10.2011 16:33
Měl jsem stejný problém (všechno žluté) a vyřešil jsem to nakonec nějakým nastavením Windows. Bohužel už si nepamatuju kde a co přesně :( Šlo o jakési barevné profily.
Rellik (1136)|16.10.2011 16:39
hoši hoši, vyzkoušejte daktable a je to.. Je to volná (zdarma) náhrada pro lightroom http://www.darktable.org/
Doom (25)|21.10.2011 19:11
zajímavé. díky za tipa, prubnu :thumb

edit: tak bohužel, není pod windows