Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

pouzivate ND filtry? jake?

j4ku8 (44)|7.10.2011 16:36
Uvazuji o koupi ND filtru a nevim, do jak silnych investovat. Vybiram v podstate ze dvou od stejne firmy. Jeden ND 4-400, druhy 500-5000. Pri pouziti na kratsich ohniscich je jejich funkce trochu omezena (mam 17-55 apsc). Prosim o nazory a nejlepe fotky s ND filtrem i s udajem, jak silny byl pouzit. Diky

http://www.lightcraftworkshop.com/product.php
Rellik (1136)|7.10.2011 17:41
[quote=j4ku8;11875]kratsich ohniscich je jejich funkce trochu omezena (mam 17-55 apsc). [/quote]

Nevím, ale nějak mi připadá, že nevíš na co ND filtry vůbec jsou. Jaká jejich funkce je omezena? ND filtr nemá v podstatě žádnou funkci, je to jen šedé sklíčko. Jediná funkce, jestli se to tak dá nazvat, je ta, že omezuje světelnost a proto pak nutí prodlužovat čas focení. ND filtr není na každodení použití na všemožné fotky. Je to spíš na takové ty "vodní" hrátky, kdy je voda díky dlouhému času rozmáznutá, v některých případech mléčná.
Na druhou stranu se to dá použít i když chceš vyfotit třeba náměstí, tak aby tam nebyli lidi. To chce pak celkem silný filtr a dlouhý čas. Tím jak se lidi pohybují, tak vlastně foťák ty pohyby přepíše pozadím a výsledek je vylidněné náměstí....

Jinak co se týká výběru filtru, je to úplně jedno. já má filtry v cenové hladině řádů desetikorun max stokorun. V podstatě dražší filtr jak 400,- nemám. Krom jednoho - UVčka B+W, který stojí cca 1000,- ale já ho měl zadarmo, protože při koupi foťáku byla cena foťáku díky překlepu právě o tuto tisícovku menší, než měla být... :)
gintonik (10)|7.10.2011 18:52
Pred pár mňami tu prebehla vikendová debata o vode pred objektívom. Filtre s meniteľnou hustotou nepoznám , neviem v akej sú kvalite. Ja mám Kenko ND8(3EV) a B+W 1,8 (6EV) + polarizačný filter
B+W (2EV) a ich vzájomným kombimovaním sa cez deň dostanem pri clone 22, 100 ISO na čas 30 sekúnd . Toto je extrém použitý raz, zvyčajne takúto kombináciu nepužívam. Toto som skúšal preto, lebo som potreboval rozmazané oblaky. Obvykle stačí jeden filter+ polarizačný a na clone 8-11 mi dáva 1-5 sekúnd, čo je na vodu pre mńa cez deň dostačujúce. Väčšina potokov sa aj tak nachádza v lese a tam stačí aj slabší, prípadne iba polarizačný. Potoky fotím aj tak skoro ráno, alebo neskoro večer. Z tých čo máš vo výbere by som bral asi ten prvý,lebo uberie 1-9 EV a druhý 9-12EV.
Pri kratších ohniskách bude ich funkcia obmedzená- myslíš vinetáciu?
j4ku8 (44)|7.10.2011 21:41
[quote=Rellik;11876]Nevím, ale nějak mi připadá, že nevíš na co ND filtry vůbec jsou. Jaká jejich funkce je omezena?...[/quote]

Principu rozumim. Funkce je omezena v tom smyslu, ze cim kratsi ohnisko, tim filtr funguje "mene" oproti deklarovanemu. Nekde jsem kdysi videl tabulku o kolik, ale pise se to napr i v odkazu, z meho prvniho prispevku.

[quote=gintonik;11878]Pred pár mňami tu prebehla vikendová debata o vode pred objektívom. Filtre s meniteľnou hustotou nepoznám , neviem v akej sú kvalite. Ja mám Kenko ND8(3EV) a B+W 1,8 (6EV) + polarizačný filter ...[/quote]

Mam od teto firmy promenlivy 52mm, ktery jsem pouzival na kompaktu (jestli nekdo chcete v Praze vyzkouset, dejte vedet.) Kompakt ale nezvladal delsi casy bez zahrati cipu - mel pak v rozich modre fleky (z vyroby max bylo taky 15s a ja zkousel i nekolik minut), takze jsem to nemohl vyzkouset prave na vylidnovani namesti. A to by me zajimalo, jestli staci ten slabsi, abych ty lidi odstranil.
busy (782)|7.10.2011 22:45
[quote=j4ku8;11881]Principu rozumim. Funkce je omezena v tom smyslu, ze cim kratsi ohnisko, tim filtr funguje "mene" oproti deklarovanemu. Nekde jsem kdysi videl tabulku o kolik, ale pise se to napr i v odkazu, z meho prvniho prispevku.[/quote]

To bude nejaka blbost. ND filtre funguju nezavisle od ohniska. Na tu tabulku som veelmi zvedavy co to vlastne je.

Ten ND4-ND400 to su dva polarizaky na sebe a uroven sa urcuje ich vzajomnym natocenim. Ked som to skusal s dvomi skutocnymi polarizacnymi filtrami, pekne to fungovalo, ale bolo to farebne znacne nestabilne (v jednom smere obraz tahalo do modra, v druhom do cervena) takze treba dat pozor na farebnu neutralnost u takychto variabilnych ND filtrov.

Inak ja som si kupil sadu tychto filtrov:
http://www.ebay.com/itm/46MM-46-mm-Neutral-Density-ND-Filter-KIT-ND2-ND4-ND8-/250834918644?pt=Camera_Filters&hash=item3a66ed1cf4
Este som ich neskusal, ale hned ako bude vhodna prilezitost, vyskusam.
gintonik (10)|8.10.2011 02:05
j4ku8
v predošlom príspevku som sa asi preklepol, malo by tam byť 1-8 EV. Skús si to vypočítať napr čas 125/8 odpočítaš 8EV mal by byť čas 2 sekundy. Keby si pridal este pol. filter tak je to 8 sekund. Keby si zaclonil na 16, tak sa dostaneš na pol minuty. Možno by to bol dostatočný čas na "vyprázdnenie" námestia, ale možno by tam zostali "duchovia". Ráno sa na to pozriem aj na tie široké ohniská. Tu sa o tom už nepíše http://www.fotofilter.cz/104-fader-nd-lcw-mkii-vari-nd/?gclid=CLec-7fk16sCFYpZmAod5kkCOg
Ak sa pamatám, tak keď som nasadil oba ND filtre, tak fotoaparat ostril ale hladáčik bol tmavý.
j4ku8 (44)|8.10.2011 12:49
[quote=busy;11884]To bude nejaka blbost. ND filtre funguju nezavisle od ohniska. Na tu tabulku som veelmi zvedavy co to vlastne je...[/quote]

Tu tabulku nejsem schopnej dohledat. Narazil jsem na ni pred rokem, kdyz jsem kupoval ten promenlivej 52mm. Barevne nestalosti jsem si nevsiml, ale IQ fotek z kompaktu neni tak dobra, aby slo delat nejake zavery. Proto znovu nabizim na otestovani - na zrcadlovku mam jen objektiv s prumerem 77.

Pise to ale vyrobce. toto je volny preklad z jeho stranek:
[quote=gintonik;11885]j4ku8
Tu sa o tom už nepíše http://www.fotofilter.cz/104-fader-nd-lcw-mkii-vari-nd/?gclid=CLec-7fk16sCFYpZmAod5kkCOg...[/quote]

Ale na originalnich http://www.lightcraftworkshop.com/product.php

je zmineno:
ND may vary according to focal length:
Ultra wide focal length (24mm or below) approximately 5 stops. (misto 8mi)
j4ku8 (44)|11.10.2011 22:31
gintonik (10)|11.10.2011 23:19
j4ku8 (44)|11.10.2011 23:47
[quote=gintonik;11954]http://www.ephotozine.com/article/light-craft-workshop-fader-nd-mk-ii-filter-filter-review-14321 neviem či si našiel tento odkaz a či ti to pomože[/quote]

Dik, v tom linku je dokonce obdoba ty tabulky o ktery jsem psal v predeslejch prispevcich:

The information below shows the degree of light loss you can achieve at different focal lengths on a cropped sensor DSLR.

12mm: ND4 to ND8 3 stop operating range
15mm: ND4 to ND16 4 stop operating range 

18mm: ND4 to ND32 5 stop operating range

24mm: ND4 to ND64 6 stop operating range

35mm: ND4 to ND125 7 stop operating range

40mm: ND4 to ND175 7.5 stop operating range
50mm: ND4 to ND250 8 stop operating range
70mm: ND4 to ND350 8.5 stop operating range
100mm: ND4 to ND500 9 stop operating range
busy (782)|12.10.2011 07:16
[quote=j4ku8;11889]Ale na originalnich http://www.lightcraftworkshop.com/product.php

je zmineno:
ND may vary according to focal length:
Ultra wide focal length (24mm or below) approximately 5 stops. (misto 8mi)[/quote]

Lenze to je ten variabilny ND filter, ktory sa interne sklada z dvoch polarizakov. A zalezi od kvality cirkularnej vrstvy, ako dokaze depolarizovat svetlo, a je mozne ze pri sirsich ohniskach, kde svetlo prechadza filtrom sikmejsie, nie je az tak ucinna.

Ale to je len moja teoria. Normalne pevne ND filtre tvorene klasickym tmavym sklickom nemaju dovod byt inak ucinne pri roznych ohniskach.
Rellik (1136)|12.10.2011 16:51
[quote=busy;11957]Normalne pevne ND filtre tvorene klasickym tmavym sklickom nemaju dovod byt inak ucinne pri roznych ohniskach.[/quote]

Trochu to je jiné, protože se stoupajícím ohniskem stoupá i clona (mění se světelnost) a někdo tak může říct, že na krátkých ohniscích filtr "funguje" míň než na vyšších (platí u zoom objektivů).
Jsou ale i takové zoom objektivy, které mají světelnost po celé délce stejnou a tam filtr "funguje" pořád stejně.
Pak jsou pevné skla a tam je "funkce" pořád stejná...
Milan Šurkala (3381)|12.10.2011 18:04
Ale vzdyt svetelnost nema s ucinkem ND filtru preci nic spolecneho. Kdyz filtr ztmavi o 3EV, tak ztmavi o 3 EV a tim to preci hasne, ne? Pokud mam clonu F2, udela mi z toho F5,6. Pokud mam clonu (svetelnost) F2,8, udela mi z toho F8, nikoli F5,6... U toho skladaneho polarizacniho ND filtru to samozrejme muze byt jinak, ale u klasickeho tmaveho sklicka nevidim duvod, proc by to s jinou svetelnosti objektivu melo ztmavovat jinak.