Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Zrcadlovka cca do 10000 Kč

Domingster (52)|12.10.2011 15:08
Zdravím, jsem začátečník, a chtěl bych zrcadlovku, jenže nevím jakou koupit. Do těch 10000 Kč bych jí chtěl i s objektivem. Mám poměrně dost zkušeností s kompaktem, ale zrcadlovka by pro mně byla novinkou. Co by jste mi prosím doporučili? Díky.
CanisAureus (8)|12.10.2011 15:23
Na novou zrcadlovku včetně objektivu je to celkem málo (taky jsem prvně uvažoval o zrcadlovce, ale pak jsem zvolil jinak), co takhle Samsung NX11 + dva objektivy za 12000? Nemá špatné reference (včetně setových objektivů) - viz např. zde
Milan Šurkala (3381)|12.10.2011 15:52
V teto cene bych se spis podival na nejake CSC fotoaparaty. Za 7 tisic mas Olympus E-PL1 se zakladnim setakem nebo dokonce za 10 tisic v dual setu (se dvema objektivy), levne se dnes da poridit i Panasonic GF2. V neposledni rade Samsung NX10 s 18-55mm objektivem je za necelych 8 tisic a ma APS-C snimac (stejne velky jako u zrcadlovek, u Panasonicu a Olympusu je trochu mensi). Jen je to trochu zastaraly cip.
Kdyz se divam na zrcadlovky do 10 tisic, tak tam nic extra vyhodneho neni. Canon EOS 1000D a Nikon D3000 jsou uz dost zastarale, to bych si radeji koupil toho Samsunga, ktery sice neni o mnoho vpred, ale je znatelne levnejsi a ma kvalitnejsi objektivy. Zejmena ten 30mm F2 pancake je skvely, ale ten je v setu za 12 tisic, coz je pres limit.
Domingster (52)|12.10.2011 15:52
Díky za tip, a co je tohle když ne zrcadlovka? Omlouvám se, moc se v tom nevyznám. Fotí ten Samsung dobře? A jak jste napsal viz např zde, tak se mi za tím žádný odkaz nezobrazuje. Ještě jsem koukal na tento fotoaparát http://digitalni-fotoaparaty.heureka.cz/pentax-k-r/ co myslíte?
Hupp (225)|12.10.2011 15:56
Nikon D3000 se dá ještě pořád sehnat se stabilizovaným objektivem 18-55mm VR kolem 9000czk. Pro začátečníka dobrý, to pokud je těch 10tis opravdu strop.
Hupp (225)|12.10.2011 15:57
[quote=Hupp;11972]Nikon D3000 se dá ještě pořád sehnat se stabilizovaným objektivem 18-55mm VR kolem 9000czk. Pro začátečníka dobrý, to pokud je těch 10tis opravdu strop.[/quote]

P.S. jediný větší problém, který u toho vidím, že se objevuje šum za horšího světla.
Domingster (52)|12.10.2011 15:59
Teď v tom mám celkem bordel, neví někdo o nějakém přehledu fotoaparátů? Myslel jsem si, že pokud to má výměnný objektiv a optický hledáček, tak je to zrcadlovka. Chtěl bych zkrátka nějaký fotoaparát s výměnnými objektivy, který má hodně funkcí a aby se dalo co nejvíce možností nastavit manuálně.
Milan Šurkala (3381)|12.10.2011 16:51
Dnes existuje jeste jedna kategorie fotoaparatu, a to CSC (Compact System Camera). V podstate jde o zrcadlovky (DSLR), ktere nemaji zrcatko. Vim, zni to blbe, takze vez, ze ma to cip jako zrcadlovka, umi to stejne veci jako zrcadlovka, daji se tomu menit objektivy jako zrcadlovce, jen to... nema zrcatko. Diky tomu to muze byt mensi a nema opticky hledacek, ale bud elektronicky (ve vetsine pripadu velmi dobry) nebo zadny. Toto jsou napr. fotoaparaty Olympus PEN (E-PL1 a podobne), Panasonic G rady (vsechny G, GH, GF,...), Samsung NX a Sony NEX. Pouze u Nikonu a Pentaxu maji tyto fotoaparaty vyrazne mensi cipy nez zrcadlovky. Uz z toho, co jsem ted napsal, je patrne, ze to foti stejne kvalitne jako zrcadlovky danych vyrobcu.

Ve zkratce
CSC Olympus (PEN) a Panasonic (G, GH, GF) - system Micro 4/3, vyprodejove verze velmi levne, siroka nabidka objektivu, redukci a vseho mozneho, dobra rychlost, u starsich modelu pomerne vysoky sum na vyssich citlivostech (denni snimky na nizsi a stredni ISO jsou ale vynikajici). Maji mensi 4/3" snimace, nove 16MPx modely foti na vyssich ISO vyrazne lepe, ale jsou drazsi.
CSC Samsung NX - Vetsi APS-C cip, ale vzhledem k zastaralosti sumi podobne jako Micro 4/3. Ma trochu slabsi nabidku objektivu, ta se ale rchle rozsiruje a predevsim jsou jedny z nejkvalitenjsich. Vyhodou je hlavne az smesne nizka cena nekterych pristroju. Dostat NX11 se setakem 18-55mm a vynikajici 30mm F2 pancake objektivem, tomu se rika nabidka roku, byt sama NX11 neni az tak zazracny fotak.
CSC Sony NEX - Male telo, spatna ergonomie, neprilis povedene objektivy, kterych je navic pomerne malo (slabsi nabidka, ale take se to zlepsuje). Na druhou stranu ma ze vsech CSC pristroju rozhodne nejlepsi cip s velmi nizkym sumem, hardwarovym HDR a spoustou zajimavych technologii. Negativem je vysoka cena.
CSC Nikon a Pentax - Drahe, nefoti to jako zrcadlovky, v tomto pripade nema smysl se tim zabyvat.
DSLR Canon - Levne zrcadlovky Canon nenadchnou plastovym vzhledem (pusobi jak hracky koupene na trznici), zakladni setak je ve sve nejnovejsi variante celkem dobry, ovladatelnost je u Canonu vyborna. Kazdy se to nauci ovladat velmi rychle. Osobne se mi nelibi prace s merenim expozice, neni tam zamek expozice pri namacknuti spouste, casto preexponovava a v RAWech je minimalni rezerva v jasech. Ve vsech levnych modelech jsou pouzity uz pomerne zastarale snimace.
DSLR Nikon - Zrcadlovky Nikon jsou slusne, ale v nekterych vecech zbytecne orezane. Chybi tam napr. bracketing (tohle maji nezridka i kompakty za 5 tisic), automaticke ISO je u Nikonu tez takove nejake posahane. U D3000 je velmi stary sumici snimac (takze podobne jako u Canonu nebo Samsungu NX11), D3100 je na tom uz mnohem lepe. Zakladni setak je celkem dobry.
DSLR Pentax - Nemam sice zkusenosti, co jsem ale slysel, ma nejlepsi obrazove vysledky (nizky sum, vyssi dynamicky rozsah), zakladni setak je udajne velmi kvalitni.
DSLR Sony - Ponekud horsi ergonomie, zakladni setak je spise podprumer, ale naposledy jsem mel v ruce model A230 a nevim, jak moc se to zmenilo.

Takze muj zaver. Pokud neni treba hledacek, Olympus E-PL1 s jednim nebo dvema objektivy, pokud tam ma byt hledacek, tak Samsung NX11 + 18-55mm + 30mm pancake nebo Pentax K-r +18-55mm (pripadne pokud se sezene za dobre penize, tak Nikon D3100 + 18-55mm VR se stabilizaci). Ty dalsi moznosti se ale budou splhat k 12 tisicum...
Domingster (52)|12.10.2011 17:04
Díky moc! Tohle mi hodně pomohlo. Jen se zeptám, jak od sebe rozeznám CSC a DSLR? Nejvíce se mi asi zamlouvá ten Pentax. A ten Samsung NX11 nemam brát, pokud nebude s těmito objektivy?
Milan Šurkala (3381)|12.10.2011 17:18
CSC nema zrcatko a zpravidla je o neco mensi, DSLR ma zrcatko (je to zrcadlovka). Tak on NX11 se prodava bud jen s 18-55mm objektivem za 11 tisic nebo s 18-55m a 30mm pancakem (nebo 18-55mm + 50-200mm) za 12 tisic. Jednoduse receno, je uplna blbost kupovat si verzi s jednim objektivem, kdyz za priplatek 1000 Kc muzes mit objektivy dva (v cene 7 tisic). Kdyz uz, tak NX10 s 18-55mm objektivem, coz je v podstate uplne totez, co NX11, jen to nestoji 11 tisic, ale necelych 8. Jednoduse receno, Samsung ma zvlastni cenovou politiku, ale v podstate jakykoli set krome NX11 s jedinym 18-55mm objektivem je velmi vyhodny.

No, at to nekomplikuju, nabizi se tohle:
NX10 + 18-55mm (7800 Kc) - ANO
NX11 + 18-55mm (11000 Kc) - rozhodne NE
NX11 + 18-55mm + 30mm pancake (12000 kc) - ANO
NX11 + 18-55mm + 50-200mm (12000 Kc) - ANO
NX100 + 20-50mm (10000 Kc) - ANO

NX100 je bezhledackova varianta s mensim objektivem s malym zoomem a bez stabilizace. Na prvni pohled k nicemu, ale presto ten fotak ma sve neodolatelne kouzlo (moc krasne barvicky). Kazdopadne Pentax K-r je asi nejlepsi zrcadlovka low-endu a za dane penize asi nejlepsi start, pokud planujes se tomu venovat vic nez ted.
Domingster (52)|12.10.2011 18:07
Vzhledem k ceně jsem se rozhodl nejspíše pro Samsung NX10. Fotky vypadají kvalitně. Ještě se chci zeptat. Jak je to tady s výměnou objektivů? Časem bych si rád pořídil objektiv Fisheye 8mm na focení 360° panoramat. Nevím ale, jak poznám, že objektiv na daný fotoaparát půjde. Musí to být objektiv od Samsungu, nebo ne?
Milan Šurkala (3381)|12.10.2011 18:18
Nemusi. Musi byt pro Samsung NX, coz zjistis ve specifikacich pro dany objektiv. Pro NX se ale zatim moc jinych (tj. neSamsung) objektivu nevyrabi. Co se tyce rybiho oka, tak tam mas stesti :-) Samyang vyrabi udajne velmi slusny objektiv (http://objektivy.heureka.cz/samyang-8-mm-f-3-5-aspherical-if-mc-fish-eye-samsung/) za priznive penize. Nema sice autofokus, ale ten u sirokych ohnisek v podstate ani nepotrebujes.
Domingster (52)|12.10.2011 18:22
Dobře díky moc.
Domingster (52)|13.10.2011 15:50
Ještě bych se chtěl zeptat. Je lepší tenhle Samsung NX10 s objektivem 18-55mm nebo Nikon D3100 také s objektivem 18-55mm?
Milan Šurkala (3381)|13.10.2011 17:04
D3100 ma napr. lepsi cip (nizsi sum), je rychlejsi (prace s RAWy a podobne), ma Full HD video...
NX10 ma trochu lepsi objektiv, mensi rozmery, lepsi displej, bracketing...

Jednoduse receno, kazdy ma neco :-) Dokud nespecifikujes, co pro tebe znamena lepsi, tak ti na tuhle otazku nikdo neodpovi. Filozoficky receno, otazka "co je lepsi?" je v 99% pripadu naprosto nesmyslna a neexistuje na ni odpoved. I Trabant muze byt mnohem lepsi nez Ferrari, podle toho, co je pro tebe dulezite ;-)
Domingster (52)|13.10.2011 18:15
Dobře, takže to stejně vypadá na Samsung NX10. Ještě jsem se právě dočetl že nemá Manuální nastavení. Nevíš, co se pod tím myslí? Doufám že clona, expoziční čas apod. nastavit půjdou. Co tedy nepůjde nastavit?
Milan Šurkala (3381)|14.10.2011 01:50
Samozrejme ze ma plne manualni nastaveni. To kdes cetl takovou pitomost, ze nema? Mozna se to tykalo nejake specialitky, ale clona, cas a ISO samozrejme nastavit jdou.
Domingster (52)|14.10.2011 14:57
Četl jsem to v nějakém katalogu fotoaparátů. Ještě mě zajímá, jak dlouho se asi tak ukládají fotky ve formátu RAW.
xmix (5)|18.10.2011 16:56
Jestli nekecam (jestli jo, tak mě opravte, rád se poučím), tak by se fotky v RAWu měly ukládat tak, že bys to ani neměl pořádně poznat. Jediný omezení občas je v sekvenčním snímání, že s RAWem můžeš vyfotit méně fotek, než jen do samotného JPG. U Canonu třeba u 1000D to je "Přibližně 3 snímky/s - JPEG, Rychlost udržována po 514 snímků; 1,5 snímku/s - RAW, rychlost udržována po 5 snímků".
Edit: Ještě sem se koukal u toho NX10 a tam omezení jako u 1000D neni.
Milan Šurkala (3381)|18.10.2011 19:01
Staci se podivat do recenze, kde se to meri. Poznat to trochu jde, prodleva u NX10 je cca 1,35 s v JPEGu, v RAWu pak 1,7 sekundy. Kazdy fotoaparat ma nejak omezeny RAW buffer, to znamena, ze pri sekvencnim snimani po urcitem casu jeho kapacita dojde. Treba u NX10 vyfoti rychlosti cca 2,2 fps jen prvni tri snimky a pak dojde buffer a rychlost klesa na 0,3 fps. Treba u NX11 buffer vystaci na 5 snimku. A napr. u Canonu EOS 1100D (nastupce 1000D) na jediny RAW. Bezne je, ze se u techto levnych fotaku do bufferu vejde tak 3-7 snimku.