Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Víkendová diskuze: Gigantické zoomy, mají vůbec smysl?

Petr S. (328)|9.1.2009 10:30
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Víkendová diskuze: Gigantické zoomy, mají vůbec smysl?

Pouhé dva dny po tom, co společnost Kodak vydala prohlášení o představení nového ultrazoomu Z980 s neuvěřitelným 24x optickým zoomem, ozval se také konkurenční Olympus, který se svým modelem SP-590UZ dosahuje ještě o něco lepšího 26x přiblížení. Závod v maximálním rozsahu ohnisek tak pravděpodobně jen tak neskončí. Nebo ano? Ať už si o tomto zápolení myslíte cokoli - vyjádřete se, zapojte se s ostatními do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
IceDive1 (2)|9.1.2009 13:10
Mňa osobne ultra zoomy nechávajú chladným, skorej ma odraďujú od kúpy. Je ale jasné, že svojich záujemcov si vďaka univerzálnosti nájdu aj napriek nižšej optickej kvalite.
Ja preferujem cestu aspoň 2 objektívov v prípade zrkadloviek.
Petr S. (328)|9.1.2009 13:29
To zcela určitě. Od výrobce je to ale hodně dobré marketingové lákadlo pro potencionální kupující.
IceDive1 (2)|9.1.2009 13:40
Ten kto to ale myslí s fotením naozaj vážne časom zistí, že " tudy cesta nevede".
Na vianoce som si spravil radosť a kúpil som Nikkor AF-S 24-70 2.8 .Je to môj prvý profi objektív a je to neuveriteľné sklo. Rozhodne neľutujem.
Neregistrovaný (0)|9.1.2009 15:14
Nejlepsi zoom je 1x!
Ultrazoom jsem si chtel koupit kdysi - Olympus C-720 :) - kdyz jsem toho o foceni jeste moc nevedel.
Neregistrovaný (0)|9.1.2009 15:36
Samozřejmě je stálé zvyšování rozsahu zoomu směrem nahoru naprostý nesmysl a pouhé lákadlo pro neznalé amatéry. Jsem zvědav, jak přes ujišťování o brilantně ostrém obrazu i na nejdelším ohnisku, bude výsledek připomínat nejspíš velice zmršený akvarel. Čli naprosto nepoužitelný snímek. Ale holt X-násobný zoom je podobný tahák, jako vytrvalé městnání stále vyššího počtu buněk na miniaturním snímači kompaktu. Kdo chce kam, pomozme mu tam...
Neregistrovaný (0)|9.1.2009 17:34
Urcite maju zmysel.

Mam Canon 450D ako pracovny vercajch, a mal som ho aj na dovolenke, nic moc na nosenie. Kvalita vyborna, nema zmysel sa o tom rozpisovat, ale ak by som mal nosit este kybel objektivov, to naozaj nie je nic pre bezneho smrtelnika.

Preto maju ultrazoomy urcite zmysel. Ale.... mam pocit, ze sa vyrobcovia nezmyselne predbiehaju v navysovani zoomu, pricom by sa mali zamerat na: kvalitnejsiu optiku, menej zasumene snimace, a mozno aj zaciatok na sirsom ohnisku. Tych vyse 600mm je fakt zverina...

Beznemu uzivatelovi by stacilo bohate tych doterajsich 18x s dobrou kvalitou, ak by to bolo posunute na zaciatok cca 25mm, bol by pouzity vacsi alebo menej zasumeny snimac, a HD video do h.264 so zoomom. Tak si predstavujem ultrazoom pre bezneho cloveka. Mozno sa casom niecoho takeho dockame v podobe nastupcu G1...
Milan Šurkala (3381)|9.1.2009 19:01
Mám na ultrazoomy docela dobrý názor. Výhodou je velké množství funkcí a úžasná univerzálnost. Optická kvalita sice není prvotřídní, ale stále ve srovnání s mnoha kompakty za podobné ceny s menším ohniskovým rozsahem se jim minimálně vyrovnají. Záleží ale na zvolené cloně, ohnisku a podobně. Každý se chová nějak jinak.
Velkou výhodu ultrazoomů vidím v jejich světelnosti, a proto bych ani tolik nezatracoval nové šílené ultrazoomy s 600+mm ohnisky. Pokud má řekněme světelnost F2,8-F5,0, tak třeba na 300mm ohnisku bude mít např. F4, což je něco naprosto úžasného. Pokud bude na trhu normální kompatk s cca 5x zoomem a 20x ultrazoom s toutéž světelností, tak ultrazoom bude teroreticky (a prakticky nejspíš taky) při každém ohnisku o něco světelější. On té horší světelnosti jen dosahuje o něco později. A to mám na ultrazoomech tak rád. Většinou si pracuji s rozumnými ohnisky cca 28-200mm a mohu si dovolit mnohem kratší časy než z kompaktů.
Často se zde zmiňuje srovnání se zrcadlovkami, ale to je dost jiná cenová kategorie (v případě trochu zoomovějších objektivů). Nicméně ideální rozsah je alespoň dle mého názoru 24-240mm jak u nového Samsungu. Tam zas ale úplně pokazili tu světelnost objektivu.
Csorky (0)|9.1.2009 20:16
Pre nás amaterov(ja sa radim medzi pokročilých:-) ) určite zmysel maju, zrkadlovky su cenovo uplne prec(aj ked tie spodne su da sa povedat lacne tak objektyvi uz nie su) aj ked svetelnost 5,0 sa mi nauzaj nepáči, neviem ako je na tom kodak so svetelnostami, ale velke plus ma u mna druhy grip so spustou a patica na blesk. (ext. blesk ma myslim aj olymp.) Kazdopadne sa tesim na to co chysta Lumix dufam ze nesklamu a prebiju vsetkych !!
Csorky (0)|9.1.2009 20:23
add: tiez by som bol radsej keby mam volaku lepsu zrkadlovku a aspon 3-4 objektivy...ani by mi nevadila ta vaha...
Deee-aN (97)|9.1.2009 20:50
Marketing, marketing, marketing. Víc MPx, větší násobky zoomu....
Neříkám, že možnost si něco "přitáhnout" je špatná, sám používám, ale pokud to má při těchhle hodnotách takový vliv na kvalitu fotek, jak se říká, příjde mi to zbytečné.
...no-X... (0)|9.1.2009 21:00
Ono se to těžko posuzuje. V případě "kvalitních" produktů od Olympusu a Kodaku by imho vyšlo kvalitativně nastejno, kdyby byl optický zoom poloviční a o zbytek se postarala digitální interpolace :-)

U kvalitnějšího produktu by to mohlo být zajímavé pro makro (resp. mikro, už se zoomem 12x v kombinaci se vhodnou předsádkou mohou být vidět buňky), ale pochybuju, že by to už při zoomu 20x šlo udržet z ruky.

Navíc většina lame uživatelů, kteří si foťák kupují podle megapixelů a zoomu, stejně fotí na "prostřední kvalitu, aby se na kartu vešlo co nejvíc obrázků" a nejširším ohniskem (resp. "tak jak to je když se foťák zapne")

Až na výjimky všechny fotky, které se mi kdy líbily, byly pořízeny pevnými ohnisky :-)
Petr S. (328)|10.1.2009 08:42
[quote=...no-X...;951]Ono se to těžko posuzuje. V případě "kvalitních" produktů od Olympusu a Kodaku by imho vyšlo kvalitativně nastejno, kdyby byl optický zoom poloviční a o zbytek se postarala digitální interpolace :-)[/quote]

Máte s těmito značkami nějaké špatné zkušenosti? Olympus je podle mě třeba jedna z předních firem v oblasti digitální fotografie.
Karlos5573 (269)|10.1.2009 12:46
Nevím, sice jsem nikdy v ruce nějký drahý ultrazoom neměl, ale u normálních EVF kolem 6-10 tisíc je pro mě použitelný zoom tak 4x protože pak mám pocit že to už hodně kazí kvalitu fotografie. Možná tak na panoráma použitelné.
Milan Šurkala (3381)|10.1.2009 20:50
[QUOTE=Karlos5573;959]Nevím, sice jsem nikdy v ruce nějký drahý ultrazoom neměl, ale u normálních EVF kolem 6-10 tisíc je pro mě použitelný zoom tak 4x protože pak mám pocit že to už hodně kazí kvalitu fotografie. Možná tak na panoráma použitelné.[/QUOTE]

Ono záleží, co se na delší zoomy fotí. Třeba můj taťka s tím strašně rád fotí hory, nejraději by z Havířova fotil Tatry a díví se, že tam skoro nic nejde vidět. Myslím však, že pokud se přibližují menší objekty, třeba tak na vzdálenost pár desítek metrů nanejvýš, tak kvalita nevypadá tak zle. Ony ty fotky nekvalitně vypadají často kvůli vzduchovému závoji při focení na dlouhé vzdálenosti.
mylys (1)|10.1.2009 23:40
Neregistrovany - "Beznemu uzivatelovi by stacilo bohate tych doterajsich 18x s dobrou kvalitou, ak by to bolo posunute na zaciatok cca 25mm, bol by pouzity vacsi alebo menej zasumeny snimac, a HD video do h.264 so zoomom. Tak si predstavujem ultrazoom pre bezneho cloveka."

Je pouze otazka casu, kdy "beznemu" uzivateli bude dle teto logiky stacit "doterajsich" 26x zoom.

Milan Šurkala - "Velkou výhodu ultrazoomů vidím v jejich světelnosti, a proto bych ani tolik nezatracoval nové šílené ultrazoomy s 600+mm ohnisky. Pokud má řekněme světelnost F2,8-F5,0, tak třeba na 300mm ohnisku bude mít např. F4, což je něco naprosto úžasného."

Jsi si jisty, ze pokles svetelnosti je linearni? Ja bych to tak nejak tipnul, ze svetelnost 5 bude uz od nejakych 150mm v prepoctu . . .
Milan Šurkala (3381)|11.1.2009 20:35
[QUOTE=mylys;965]NeregistrovanyJsi si jisty, ze pokles svetelnosti je linearni? Ja bych to tak nejak tipnul, ze svetelnost 5 bude uz od nejakych 150mm v prepoctu . . .[/QUOTE]

Nikde jsem netvrdil, že je to lineární. A ono také není. V recenzích to měřím (2. kaptiola, podkapitola měření expozice, viz poslední asi tři čtyři recenze) a třeba Panasonic LZ10 má už od 2x zoomu F5,2!!! Připomínám, že jde o 5x zoom se světelností F3,3-F5,9. Šlo mi o to, že ta světelnost prostě bude lepší. I kdyby to mělo dost šílený průběh.
Neregistrovaný (MŠ) (0)|12.1.2009 14:35
Některé zoomy jsou už kvalitnější jak pevné objektivy. Gigantické zoomy určutě mají pro někoho smysl, zrovna tak jako někomu vyhovují fotomobily a jinému zase deskové fotoaparáty a už se těší, až budou dostupné čipy 24x30 ... cm :-)
Co ale chybí mě jsou zoomy s vysokou světelností a ještě vyšší kvalitou obrazu, klidně mohou být i s malým rozsahem (např. 28-35mm nebo 35-50mm apod.). Ale už jsem se smířil s tím, že se spíš dočkám padesátinásobného zoomu než 1,5 násobného :-(
Neregistrovaný (0)|14.1.2009 15:54
Ked ich ludia kupuju tak to asi vyznam ma.Ved k slr sa pouzivaju skla aj 1000mm.Ale kde by na to bezny obcan zobral prachy.Tak ked sa niekomu zachce fotit trebars vrabcov ultra zoom mu to umozni.Pochybujem aj tak,ze si niekto robi nejake plagaty,na to je kazdy digital kratky.Vratane beznych dslr.A pre tych co nemaju dslr...tiez to nie je ziadna vyhra.Ale to je tema do inej diskusie...takze caute
RTeo (65)|17.1.2009 13:07
Zde platí podobné pravidlo jako u zábavných funkcí fotoaparátu. Kdo to myslí s fotografováním vážně, toho ultrazoomy odrazují. Je to věc skutečně jen a jen na hraní a kvalitní fotografie se s nimi nedají pořídit ani teoreticky. Kdo ale touží trumfnout např. souseda tím, že má zoom s ještě větším rozsahem než on, pro toho to má smysl. Nicméně, je to všeobecně známá věc, že výrobci zneužívají neznalosti uživatelů - nazývá se to "marketing". Ultrazoomy jsou dle mého názoru použitelné pouze jako elektronický dalekohled, či divadelní kukátko s doplňkovou možností obrazového záznamu. :D Kvalitativně bych je přirovnal k diktafonu z oblasti Audio, ve srovnání s Hi-Fi...
Lark (31)|17.1.2009 21:05
Já bych ty ultrazoomy neodsuzoval. Jsem amatér a fotím příležitostně. Nedělám fotky na výstavy a myslím že pro kategorii fotografů do které patřím, je to slušné řešení. Určitě by se mi líbila zrcadlovka s čipem 1:1, se 3 objektivy od 24 do 500mm, jenže to pro mě není dostupné ani ekonomické. Mám FZ28 a její univerzálnost včetně toho ultrazoomu mi za ty peníze zkrátka vyhovuje. Ten pokles světelnosti je u něj docela slušný. Při 80% zoomu má ještě světelnost asi 3,8. Proto si myslím že pro lidi kteří nefotí profesionálně a dělají fotky 10x15, je to rozumné řešení za rozumné peníze. Těžko asi někdo pojede s rodinou na dovolenou s foto-batohem v ceně sto tisíc.
RTeo (65)|18.1.2009 00:37
[quote=Lark;1014]Já bych ty ultrazoomy neodsuzoval. Jsem amatér a fotím příležitostně. Nedělám fotky na výstavy a myslím že pro kategorii fotografů do které patřím, je to slušné řešení. Určitě by se mi líbila zrcadlovka s čipem 1:1, se 3 objektivy od 24 do 500mm, jenže to pro mě není dostupné ani ekonomické. Mám FZ28 a její univerzálnost včetně toho ultrazoomu mi za ty peníze zkrátka vyhovuje. Ten pokles světelnosti je u něj docela slušný. Při 80% zoomu má ještě světelnost asi 3,8. Proto si myslím že pro lidi kteří nefotí profesionálně a dělají fotky 10x15, je to rozumné řešení za rozumné peníze. Těžko asi někdo pojede s rodinou na dovolenou s foto-batohem v ceně sto tisíc.[/quote]
V tomhle případku souhlasím, na 10X15 to stačí.:cool: