Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Samsung NX10+18-55mm VS. Nikon D3100+18-55mm

Domingster (52)|21.10.2011 15:17
Zdravím, vybírám mezi těmito fotoaparáty a nemohu se rozhodnout, jaký koupit. Jsem si vědom toho, že každý má něco. Ale stejně pořád nevím. Samsung má Bracketing, což mě láká z důvodu, že bych chtěl dělat HDR fotografie a lepší objektiv, ale Nikon má lepší čip a Full HD video. Co se ale týče kvality videa, tak mi přijde skoro stejná. Opravdu nevím co je pro mě, jako pro začátečníka lepší. Jediné, co mě poměrně zaráží je to, že Samsung má na 800 ISO stejný šum jako Nikon na 1600. Takže abych to shrnul. Samsung se mi líbí více, jenže nevím, jak moc velký problém je ten šum. Když jsem koukal na sample photos, tak na ISO 400 se to ještě dalo, tak mě napadlo fotit vše s maximálním ISO 400. Myslíte, že to bude možné, nebo to za nějakých konkrétních okolností nebude možné a bez vyššího ISO fotky budou k ničemu? Napište mi prosím vaše názory, co by jste si raději koupili. Mimochodem, vím, že Samsung není zrcadlovka, ale na to prosím neberte ohledy. Díky.
Milan Šurkala (3381)|21.10.2011 15:40
No, je pravda, ze cip v Samsungu vyssi citlivosti opravdu moc nezvlada. Se zakladnim setakem se v interieru k vyssim citlivostem priblizis velmi snadno, coz plati i o pripadech, kdy proste potrebujes vyssi clonu kvuli vetsi hloubce ostrosti. Tady ma proste Samsung problem (a rekl bych, ze ten rozdil je jeste vetsi nez ISO 800 u NX10 - 1600 u D3100). Na druhou stranu je mnohem levnejsi (nepletu-li se, o tretinu), bracketing rozhodne neni k zahozeni a bezne denni snimky jsou velmi kvalitni z obou pristroju (HDR se sice da fotit i s D3100, ale pouze vylozene nestaticke sceny, tedy interiery. Venku uz je problem, protoze mraky jsou neuveritelne rychle a nekdy se ty posunute oblohy docela blbe skladaji). Osobne bych koupil spise NX11, ktera za stejnou cenu jako D3100 nabidne jeste 30mm F2 pancake objektiv jako bonus. Ani jednim vsak neudelas chybu.
Domingster (52)|21.10.2011 15:56
A ještě by mě zajímalo jak je na tom Sony A33? Jestli je lepší než oba tyto fotoaparáty.
Milan Šurkala (3381)|21.10.2011 16:14
Sony A33 je dobra po strance cipu (HDR, nizky sum podobne jako u D3100, Full HD video, rychle sekvencni snimani), objektiv ale patri k tem horsim. A33 je nicmene take vynikajici pristroj (zde v podstate nemate sanci slapnout vedle, jde spise o objektivy, ktere muzete pouzivat).
Domingster (52)|21.10.2011 16:20
A z těchto 3 fotoaparátů byste vy osobně vzal jaký? Jinak děkuji za rady.
Milan Šurkala (3381)|21.10.2011 16:50
No osobne bych vzal NX11 + 18-55mm + 30mm pancake. Ale netvrdim, ze je to objektivne nejlepsi moznost. Subjektivne mi z techto fotoaparatu vyhovovala nejlepe.
Domingster (52)|21.10.2011 17:00
Jaký je vlastně rozdíl mezi NX10 a NX11?
Milan Šurkala (3381)|21.10.2011 17:12
V podstate zadny. Maji trochu jiny grip, NX11 ma lehce rychlejsi zpracovani obrazu a podporu iFn objektivu, ale vetsina z techto vylepseni je obsazena i v nejnovejsim firmwaru pro NX10.
t0ncek (35)|12.11.2011 22:54
Ahoj, nechci základ nové téma, tak to nejdřív zkusím zde.

Řeším podobný problém. Jsem začátečník, který doposud fotil pouze kompaktem a rád bych vyzkoušel něco nového a naučil se trochu fotit.

Přemýšlel jsem proto, zda má pro mě smysl kupovat nějakou levnější zrcadlovku, než jsem ovšem narazil na Samsung NX11. Myslím, že za 12 000 Kč s 2 objektivy je to super nabídka. Jen by mě zajímalo, zda třeba počkat na nový NX20 - bude dostupný hned po novém roce nebo až v jeho průběhu, jak na tom bude s cenou? Asi nebude tak výhodná nabídka jako nyní na NX11 s 2 objektivy, že? Takto, bych si udělal radost už pod stromeček. :-)

Stále ale nevím, zda má pro mě, jako pro začátečníka smysl třeba ještě připlatit (což už se mi moc nechce) a vzít plnohodnotnou zrcadlovku. Co myslíte? Právě si myslím, že ten Samsung bude na to, abych se naučil fotit bezvadný.

Co mě ale překvapuje, je že zrovna Samsung jsem nepovažoval za žádnou ověřenou firmu co se týče foťáků, ale asi tomu tak není, když čtu všechny ty recenze. Kvalitativně (co se týče zpracování, kvality objektivů) je srovnatelný s ostatními značkami.?

Ještě taky přemýšlím, jaké objektivy bych měl případně vzít. Fotit budu prakticky vše - architektura, příroda, portréty, děti, interiéry atd. Prostě takový rodinný foťák. Pokud jsem vše dobře pochopil, tak ten 50 - 200mm je vhodný pro focení zvířat, sportu - tam, kde je potřeba velký zoom. Je tak?

Chci se zeptat, podle čeho bych se měl rozhodnout, který objektiv použít - zda ten základní 18 - 55mm či ten 30mm. Jestli dobře rozumím tomu, co jsem už stihl načíst, tak třeba v interiéru, kde jsou horší světelné podmínky nebo třeba v noci, bych měl volit ten 30mm, který má lepší světelnost. Mám pravdu? Dá se nějak specifikovat, za jakých podmínek použít ten 18 - 55mm či 30mm objektiv? Nebo se rozhodovat třeba podle toho co chci fotit (krajina, portrét, noční snímky)? Abych si udělal představu. Omlouvám se možná za blbé dotazy, ale tohle mi stále vrtá hlavou :-)
Germoe (26)|13.11.2011 15:04
[quote=t0ncek;12410]Ahoj, nechci základ nové téma, tak to nejdřív zkusím zde.

Řeším podobný problém. Jsem začátečník, který doposud fotil pouze kompaktem a rád bych vyzkoušel něco nového a naučil se trochu fotit.

Přemýšlel jsem proto, zda má pro mě smysl kupovat nějakou levnější zrcadlovku, než jsem ovšem narazil na Samsung NX11. Myslím, že za 12 000 Kč s 2 objektivy je to super nabídka. Jen by mě zajímalo, zda třeba počkat na nový NX20 - bude dostupný hned po novém roce nebo až v jeho průběhu, jak na tom bude s cenou? Asi nebude tak výhodná nabídka jako nyní na NX11 s 2 objektivy, že? Takto, bych si udělal radost už pod stromeček. :-)

Stále ale nevím, zda má pro mě, jako pro začátečníka smysl třeba ještě připlatit (což už se mi moc nechce) a vzít plnohodnotnou zrcadlovku. Co myslíte? Právě si myslím, že ten Samsung bude na to, abych se naučil fotit bezvadný.

Co mě ale překvapuje, je že zrovna Samsung jsem nepovažoval za žádnou ověřenou firmu co se týče foťáků, ale asi tomu tak není, když čtu všechny ty recenze. Kvalitativně (co se týče zpracování, kvality objektivů) je srovnatelný s ostatními značkami.?

Ještě taky přemýšlím, jaké objektivy bych měl případně vzít. Fotit budu prakticky vše - architektura, příroda, portréty, děti, interiéry atd. Prostě takový rodinný foťák. Pokud jsem vše dobře pochopil, tak ten 50 - 200mm je vhodný pro focení zvířat, sportu - tam, kde je potřeba velký zoom. Je tak?

Chci se zeptat, podle čeho bych se měl rozhodnout, který objektiv použít - zda ten základní 18 - 55mm či ten 30mm. Jestli dobře rozumím tomu, co jsem už stihl načíst, tak třeba v interiéru, kde jsou horší světelné podmínky nebo třeba v noci, bych měl volit ten 30mm, který má lepší světelnost. Mám pravdu? Dá se nějak specifikovat, za jakých podmínek použít ten 18 - 55mm či 30mm objektiv? Nebo se rozhodovat třeba podle toho co chci fotit (krajina, portrét, noční snímky)? Abych si udělal představu. Omlouvám se možná za blbé dotazy, ale tohle mi stále vrtá hlavou :-)[/quote]

Jaký objektiv zjistíš jednoduše - koukni se na statistiky, na jakých ohniscích jsi fotil s kompaktem (příp. se zamysli, jak často ti chybělo větší přiblížení)...
Milan Šurkala (3381)|13.11.2011 15:28
No, mas trochu problem v tom, ze NX11 se da sehnat v nasledujicich setech:
1, NX11 a 18-55mm
2, NX11 a 18-55mm a 50-200mm
3, NX11 a 18-55mm a 30mm

To znamena, ze NX11 bez zakladniho 18-55mm setaku nemuzes ani koupit. Vzhledem k tomu, ze prvni set je za 11 tisic a dalsi dva sety za 12 tisic, je totalni pitomost kupovat set cislo jedna. Ted je jen otazkou, zda potrebujes snimat s delsimi ohnisky (velke priblizeni, ale to neznamena, ze se neda pouzit na blizko) nebo s pancakem, ktery proste nema zoom, ale zase ma fajn svetelnost a pokud se naucis fotit s pevnym ohniskem, ani ty zoomy nebudes chtit :-) Je to proste vyrazny limit pri foceni, casto jsi moc blizko nebo moc daleko a zoomovat ani odzoomovat uz proste nemuzes. Ale prave to je na tom ta legrace. Osobne mam sice na fotaku setak i pevne ohnisko, ale prave diky te "legraci" pouzivam pevne ohnisko v podstate porad.
t0ncek (35)|13.11.2011 21:29
Je pravda, že toho pevného ohniska se trochu bojím - nejsem na to zvyklý, ale na druhou stranu nevím, zda potřebuju takové velké ohnisko, které nabízí ten druhý :-) Proto jsem nyní asi více nakloněn tomu pancake objektivu.

Co se týče nějakých alternativ, tak nyní asi neexistuje nic jiného v podobné cenové hranici se stejným poměrem cena/výkon, že? Aspoň jsem zatím na nic jiného nenarazil.. Co třeba Panasonic G2/G3?

A co ten nástupce, vyplatí se čekat nebo ne?

EDIT:

Teď jsem koukal na recenzi G3 a musím říct, že za mě nic moc. :-/

Jinak ještě jedna hloupá otázka, má NX11 i nějaký automatický režim, kdy prostě jen mačkám spoušť a foťák ideální expozici volí sám? :-)
milav (17)|13.11.2011 22:22
Já bych Ti doporučil Sony A35 - sice je "jen" se setovým objektivem (a ne špatným) 18-55, ale kvalita je někde úplně jinde, fullHD video, několik režimů vč. plné automatiky, podívej se po netu po recenzích, i tady je: https://www.digimanie.cz/recenze-sony-alpha-slt-a35-uspesne-proti-zrcadlovkam/4060
a dá se na ni časem, pokud bys Tě to "chytlo" dokoupit hodně příslušenství i objektivů...
Milan Šurkala (3381)|13.11.2011 23:27
Samozrejme, ze ma NX11 rezim automatiky. To uz musi byt hodne divny fotak, aby to nemel :-) Nastupce ma byt udajne velmi zajimavy, ale z pocatku bude urcite znatelne drazsi nez NX11 (osobne si nemyslim, ze by zakladni set byl pod 15 tisic a vzhledem k tomu, co vse ma NX20 umet, tipuju vice nez 20). Samsung s temito vyhodnymi sety prichazi az tak po pul roce az roce prodeje.
t0ncek (35)|14.11.2011 08:45
[quote=milav;12417]Já bych Ti doporučil Sony A35 - sice je "jen" se setovým objektivem (a ne špatným) 18-55, ale kvalita je někde úplně jinde, fullHD video, několik režimů vč. plné automatiky, podívej se po netu po recenzích, i tady je: https://www.digimanie.cz/recenze-sony-alpha-slt-a35-uspesne-proti-zrcadlovkam/4060
a dá se na ni časem, pokud bys Tě to "chytlo" dokoupit hodně příslušenství i objektivů...[/quote]

Díky za tip, recenzi jsem si přečetl. Na první pohled mě moc nezaujal, navíc mi přijde (mé laické oko, tak usoudilo, ale možná blbě :-)), že ten základní setový objektiv od Samsungu je lepší. Navíc je i o něco levnější a už v tom jsou ty objektivy dva. 1 nebo 2 objektivy na tom mi až tak nesejde, jen mě na první pohled více zaujal ten Samsung.

Budu muset skočit někde do obchodu a podívat se na ty foťáky i na živo...


Milan Šurkala:

Uff díky za info, tak to už je mimo mou cenovou relaci, takže čekat na nástupce v mém případě nemá smysl.
Milan Šurkala (3381)|14.11.2011 10:15
No, A35 versus NX11 je dilema. NX11 ma totiz opravdu hodne stary cip, ktery dost sumi. V RAWu na nizsi citlivosti podava ale velmi solidni vykony a ty objektivy na Samsung jsou skutecne kvalitnejsi. A35 zas drti konkurenci mnohem lepsim cipem, ale zakladni 18-55mm objektiv za moc nestoji, navic kvalita vyroby se dost lisi kus od kusu.
hans.k (3)|14.11.2011 12:17
Jako fotografující dávno s kinofilm zrcadlovkami a výměnnými objektivy, poté přechod na Fuji EVF a různé kompakty Canon jsem jednoho dne zcela proti plánu navštívil obchod Samsungu (dcera chtěla telefon) a byla z toho láska na první pohled (NX-11). I když jsem srovnával technické parametry a četl o šumu, různých vadách a že si mám koupit zrcadlo, byla to prostě láska na první pohled :inlove.
Mám ho doma měsíc, v setu se dvěma objektivama (zoom), brašnou . Ze zahraničí jsem koupil další baterku, drátěnou spoušť a plánuju ještě nějakou redukci na M-kovej objektiv, případně Praktica bajonet. Externí blesk možná.
Vady, šumy a pod. neřeším, nikdy totiž nebudu na takové úrovní, abych to nějak extra musel řešit. Pro mě je nejlepší fotka, která se nemusí moc upravovat, i za cenu drobných nedostatků.
Chci si vyzkoušet HDR umí, jiný bracketing...umí, panorama...umí, namuální režimy...umí, automat pro BFU..umí, panorama...umí, video...umí, zoom do...hodně daleko. Podle mého fotí nádherně.
Takže, pokud se ti líbí, ber ho a užívej si, pokud ne, tak dál hloubej, možná někde objevíš vysněný typ.
Domingster (52)|14.11.2011 12:51
Zdravím. Zakládal jsem toto téma a nakonec mi někdo doporučil v této cenové kategorii Pentax K-R. V této cenové relaci lepší zrcadlovku asi neseženete. Setový objektiv je prý velice dobrý. Četl jsem, že nemá konkurenci. Podívejte se na něj a uvidíte. Navíc má tu výhodu že má motorek v těle a tím pádem nepotřebujete objektiv s optickou stabilizací a můžete si koupit starší za velice nízké ceny.
NHKG (58)|14.11.2011 13:09
[quote=Domingster;12424]Zdravím. Zakládal jsem toto téma a nakonec mi někdo doporučil v této cenové kategorii Pentax K-R. V této cenové relaci lepší zrcadlovku asi neseženete. Setový objektiv je prý velice dobrý. Četl jsem, že nemá konkurenci. Podívejte se na něj a uvidíte. Navíc má tu výhodu že má motorek v těle a tím pádem nepotřebujete objektiv s optickou stabilizací a můžete si koupit starší za velice nízké ceny.[/quote]

Jenom doplním že setový objektiv u Pentaxe K-r možná není špatný, ale když jsem koupil za 1000Kč starší objektiv Pentax 28-70 F4, tak ten je o 2 třídy lepší (současný Tamron je ještě lepší). Ono je otázka co člověk od foťáku čeká a jak ho pak bude používat. Každý se hodí na něco jiného. Třeba ten Samsung měl kolega a fotky z něj nic moc (na úrovni lepších ultrazoomů). Ale zase je to výrazně menší než klasická zrcadlovka a umí to prakticky totéž a cena setu s objektivy je slušná.
t0ncek (35)|14.11.2011 13:56
[quote=hans.k;12423]
Vady, šumy a pod. neřeším, nikdy totiž nebudu na takové úrovní, abych to nějak extra musel řešit. Pro mě je nejlepší fotka, která se nemusí moc upravovat, i za cenu drobných nedostatků.
Chci si vyzkoušet HDR umí, jiný bracketing...umí, panorama...umí, namuální režimy...umí, automat pro BFU..umí, panorama...umí, video...umí, zoom do...hodně daleko. Podle mého fotí nádherně.
Takže, pokud se ti líbí, ber ho a užívej si, pokud ne, tak dál hloubej, možná někde objevíš vysněný typ.[/quote]

Díky, tohle je tak nějak můj pohled. Prostě jsem BFU, který chce proniknout někam dál, vyzkoušet si jinou třídu foťáků než jsou kompakty a za tím účelem právě hledám něco, co mi bude nejlépe vyhovovat atd. Ten Samsung mi padl do noty na první dobrou a teď ho chci jen porovnat s konkurencí.

Pánové vůbec mi to neulehčujete :-) Z jednoho foťáku, který se mi líbil je tady hned celý seznam a teď babo raď :-)

Ten Pentax K-r na první pohled vypadá taky super, zkusím pohledat nějaké recenze. Právě, že už to je "klasická" zrcadlovka, toho jsem se nejdřív bál, že na co mi bude něco už tak sofistikovaného. Ale on v tom asi nebude až takový rozdíl, zda to je zrcadlovka nebo "jen" kompakt s vým. objektivy.

Do toho je tady teď ještě Vodafone se svojí 20% slevou na výrobky Nikonu, takže třeba za nějakých 14 400 můžu mít NIKON D90 + 18-55 AF-S VR a jiné, ale tohle už je na mě jiná liga. Do těhle vod nyní nepůjdu :-)
Milan Šurkala (3381)|14.11.2011 14:13
No ja to reknu takto. Kdybych si mel ted kupovat fotak do 15 tisic vcetne DPH, tak si osobne koupim NX11 + 18-55mm + 30mm pancake. Jasne, ma nejake sve chyby, ale s tim pancakem to strcis do kapsy (zimni bundy) a foti to minimalne ve dne naprosto skvele. Neuveritelne navykova kombinace :-) Samozrejme jde o me subjektivni, nikoli objektivni hodnoceni. Navic Samsung v blizke dobe slibuje mnoho dalsich zajimavych objektivu.
hans.k (3)|14.11.2011 14:47
[quote=Milan Šurkala;12427]No ja to reknu takto. Kdybych si mel ted kupovat fotak do 15 tisic vcetne DPH, tak si osobne koupim NX11 + 18-55 + 30m pancake. Jasne, ma nejake sve chyby, ale s tim pancakem to strcis do kapsy (zimni bundy) a foti to minimalne ve dne naprosto skvele. Neuveritelne navykova kombinace :-) Samozrejme jde o me subjektivni, nikoli objektivni hodnoceni. Navic Samsung v blizke dobe slibuje mnoho dalsich zajimavych objektivu.[/quote]

Moje řeč :D
To toncek: myslím, že pro to NAŠE focení chybu neuděláš ani s jedním z dané kategorie (co se týká kvality fotek) a je potřeba se podívat, kolik toho za své peníze dostaneš. Když budu obhajovat NX-11, tak tělo, dva objektivy slušné kvality, někde ti přidají i brašnu :D. K tomu se dá koupi pancake 30 mm a jsi pořád pod 20.000,-. A v podstatě máš vše, co na další XY let potřebuješ :thumb. Asi tak....
PS: holt si nějak ten nákup musím zdůvodnit. A pak to má taky jdnu výhodu na fóru, že se o NX-11(10) moc nediskuteje a nemusíš se probírat 100000000 příspěvků, proč je lepší C nebo N a ten kdo má P je úplná nula. Prostě máš S a můžeš jenom překvapit :D:D:D
t0ncek (35)|14.11.2011 21:30
No byl jsem se dneska mrknout v Electrowordu co tam mají vystaveno, tak tam byl ten NX11 (bez objektivu) a musím přiznat, že mě mile překvapily rozměry, opravdu to není žádná kráva - což je pro mě plus. Nechci nijak velký foťák. Tento není zas o tolik větší než kompakty. Když jsem tam viděl zrcadlovky od Canonu nebo Nikonu, tak byly snad jednou tak velké. Ten Pentax K-r tam nebyl, ale asi to bude velikostně stejné jako jiné zrcadlovky. Takže i po stránce rozměrů jednoznačně vede ten Samsung :-)

Ještě bych si ho chtěl někde vyzkoušet i s objektivem..
NHKG (58)|15.11.2011 07:11
Ano, Pentax K-r je přibližně velký jako jiné zrcadlovky.
Pokud si chceš vybírat foťák, tak nechoď do Elektrowordu, ale zajdi do nějaké foto speciálky (AAron, Megapixel a podobně). Nejenom že tam většinou bývají odborně zdatnější prodavači, ale hlavně ti pučí foťák do ruky a můžeš si s ním udělat pár fotek a ohmatat. Doporučuju si vzít sebou i vlastní paměťovou kartu a budeš moct si těch pár zkušebních fotekprohlídnout doma na počítači. A pokud umíš smlouvat, tak v těch speciálkách de občas usmlouvat nějaká fotovýbava (filtr, brašna a podobně) k nákupu fotoaparátu zdarma.
t0ncek (35)|28.11.2011 09:32
Jsem rozhodnutý pro ten Samsung nyní jen přemýšlím, zda do Vánoc půjde cena ještě dolů a vyplatí se počkat nebo je prakticky jedno, kdy ho koupím.

V hlavě mám pořád ještě druhého brouka, který další objektiv zvolit - jestli telezoom nebo pancake. Jak jsem už uváděl, jsem normální amatér, který bude fotit běžné věci: rodina, výlety, dovolené a podobné.

Snažím se vzpomenout si, zda mi v nějakých situacích opravdu velký zoom chyběl, určitě ano, ovšem nejsem si vědom toho, že by to bylo často. Na druhou stranu ten pancake je skladnější a navíc si myslím, že díky jeho dobré světelnosti budou fotky v interiéru vypadat super. Navíc v interiéru často ten zoom ani není potřeba.
Milan Šurkala (3381)|28.11.2011 10:47
Cena uz podle me dolu asi nepujde. On Samsung ma divnou cenovou politiku a tam se ty vykyvy cen neridi zadnou ocekavatelnou logikou. Fotoaparaty tu a tam zlevni o tisicovku nebo zdrazi... Co se tyce telezoom nebo pancake, tot orisek. Ja bych mel jasno a sel do pancaku, na bezne fotky se ale ten telezoom muze hodit. Do interieru pozor, pancake je skvely diky dobre svetelnosti (takze ani ta chybejici stabilizace nevadi), ale uplne nejsirokouhlejsi. Celou rodinku tam v jedne mistnosti nenarves :-)
t0ncek (35)|29.11.2011 12:44
Tak to mi nedošlo, že tam celou rodinku v místnosti nenarvu. :-) No opravdu to je pro mě oříšek co zvolit...

Ještě taky dotaz k nějaké vhodné kartě. Je potřeba ta nejrychlejší (class 10) nebo stačí i něco pomalejšího? Taky nemám přehled o tom, kolik fotky z takového foťáku mohou zabírat místa. Čili kolik fotek v JPEGu /RAWu nacpu na 16GB kartu?
Milan Šurkala (3381)|29.11.2011 20:58
Pokud jde o JPEG, tak staci i relativne pomala karta. Pokud budes fotit do RAWu, tak jdi po co nejrychlejsich kartach. I Class 4 ale obcas umi treba 15 MB/s, stejna jako Class 10 muze umet jen tech 10 MB/s. Na 16GB kartu narves, pokud se nepletu neco kolem 450 fotek RAW+JPEG. Jenom JPEGu tam narves nekolik tisic.
budo (11)|2.12.2011 10:19
nejsem zadny odbornik, ale rozhodne neni od veci zajit do obchodu a oba fotaky si zkusit jak sednou cloveku do ruky ..... treba ze Samsungu NX11 jsem byl zklamany ... na to jak je tezky je maly a myslim, ze rychle zoomovani a jeste ovladani tech iFn nemusi kazdemu sednout ...... pokud ma clovek mensi a stihle ruce, asi na tom bude trochu lip, mne ale NX11 do ruky proste nesedl
t0ncek (35)|8.12.2011 10:18
Takže beru set s pancake objektivem. Koukal jsem po obchodech a ten telezoom se dá sehnat za 3000 Kč, takže kdyby mě to chytlo a potřeboval bych ho, dá se pořídit celkem levně, což ten pancake ne. Jen mě naštvali, že dneska ten set o 1000Kč zdražili na 12990Kč :-(, tak jim dám pár dní, jestli to zase nešoupnou zpět.

Jen ještě jeden dotaz k těm objektivům v tomto setu: 18-55 a pancake. Rád bych fotil portréty a lidi obecně, takže potřebuju malou hloubku ostrosti. Přečetl jsem toho poměrně dost a někde jsem narazil, že pro malou hloubku ostrosti je potřeba dobrá světelnost (pancake má), ale taky delší ohnisko (kolem 80mm).

Zajímalo by mě tedy, jak jsou na tom oba zmíněné objektivy co se týče hloubky ostrosti a zda jsem s nimi schopen dosáhnout malé hloubky ostrosti. Další disciplínou, co bych si rád vyzkoušel a naučil je panning, půjde to s jedním z dvojice těchto objektivů?
Milan Šurkala (3381)|8.12.2011 11:03
Ani jeden objektiv neni obecne prilis vhodny na portrety. 18-55mm ma pomerne spatnou svetelnost na delsim ohnisku, samozrejme ale urciteho rozmazani dosahnes. S pancakem se prekvapive portrety foti mnohem lepe, ale spise polodetaily (tzn. spis od pasu nahoru, proste vetsi cast postavy). Na detailni portrety bude mnohem lepsi ten telezoom, ktery jednak nabidne delsi ohniska, jednak na nich bude mit jeste docela dobrou svetelnost (tipuju, ze pri 80mm bude mit tak cca F4,5, coz bude znatelne lepsi nez F5,6 na 55mm u zakladniho setaku).

Panning jde s cimkoli. Samozrejme cim delsi ohnisko, tim to jde snaze. Tohle je treba se zakladnim setakem (https://www.digimanie.cz/photo_doc-D317A71CFE5E13F5C1257710004EA554.html)
t0ncek (35)|20.1.2012 09:21
Tak foťák už mám a musím uznat, že fotí úžasně :-) Pro moje potřeby úplně dostatečné.

Teď k tomu vybírám nějakou brašnu. Pochlubte se, co kdo máte.

Nejvíc se mi zamlouvá asi toto: http://brasny-pouzdra.heureka.cz/lowepro-streamline-100/

Potom třeba ještě toto: http://brasny-pouzdra-videokamery.heureka.cz/case-logic-dcb305/?order=2

Poslední kandidát (tohle už mi přijde ale dost malé nebo se pletu?): http://www.mall.cz/foto-brasny/lowepro-compact-courier-80-black

Nechci žádnou obří brašnu, stačí abych tam dal pouze foťák s nasazeným objektivem + druhý objektiv + ideálně ještě malý stativ. Když bude nějaký prostor na blbosti typu klíče, mobil, nabíječka tak proč ne, ale není to podmínkou. Raději něco menšího..
Domingster (52)|20.1.2012 13:59
A co jsi tedy nakonec vybral? :)
t0ncek (35)|20.1.2012 15:07
Samsung NX11 se seťákem + pancake.
Domingster (52)|21.1.2012 11:54
Také mám NX11, ale jen se seťákem a i tak musím říct, že to byla výborná volba. Jen ten šum od 1000 ISO. To je opravdu slabina. Fotky focené s citlivostí na 1600 se dají použít opravdu buď bez ořezů, nebo s minimálním ořezem. ;)