Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Zrcadlovka do 20 000

Honzek (8)|24.10.2011 14:33
Zdravím,
potřeboval bych poradit s výběrem zrcadlovky do 20000, která by uměla alespoň 10x optický zoom (a ideálně i HD videa). Jako dosavadní uživatel jednoduchých kompaktů Canon (aktuálně Digital ixus 70) fotím zatím pouze na auto režim, ale chci začít fotit více seriózně. Takže jsem zatím laik (budu rád i za doporučení nějaké publikace věnující se fotografování). Do oka mi padl Canon EOS 600D, ale trošku mně odrazuje fakt, že základní dodávaný objektiv umí jen 3x optický zoom. Je mi jasné, že tato hodnota nemusí být konečná, ale díky tomu jsem zjistil, že potřebuji odbornou pomoc... Děkuji za připadné tipy a omlouvám se za zakládání zbytečného vlákna pro většinu z vás.
NHKG (58)|25.10.2011 08:55
Pokud chceš fotit hodně videa, tak bych se být tebou podíval po foťácích Sony. Modely A33, 35 a A55 jsou zajímavé, i když to vlastně nejsou "pravé" zrcadlovky (mají elektronický hledáček). Ale možnosti videa mají na zrcadlovku špičkové. Zoom vyřešíš nákupem dalších objektivů, ten základní je stejně mizerný. Například telezoom 70-300 stojí starší od 2000Kč (nový od 4500Kč) prakticky na jakoukoliv značku a s ním a seťákem by jsi už měl požadovaný zoom 10x, akorát by bylo nutností prohazovat objektivy.
Honzek (8)|25.10.2011 10:43
Dik za odpoved. Mam trosku blby dotaz, ale presto jej napisu. Telezoom se da pridelat k setaku, takze jejich priblizovani se scita?
Honzek (8)|25.10.2011 10:45
O videa mi jde az v posledni rade, spis to beru jako prijemny bonus, v podstate bych nejvic chtel fotit krajinky ...
NHKG (58)|25.10.2011 11:32
Pokud máš možnost, určitě doporučuju zajít do nějaké prodejny a vyzkoušet si, jak ti které tělo sedne do ruky. V některých (mám zkušenosti s Megapixelem) jsou dobří prodavači co poradí a cena se dá i někde smlouváním snížit na úroveň eshopů. A ten základní seťák nedoporučuju moc používat. Já mám Pentax o kterém se říká, že má nejlepší seťáky a kvalita fotek proti starému objektivu z aukra za 1000Kč nic moc.

[quote=Honzek;12182]O videa mi jde az v posledni rade, spis to beru jako prijemny bonus, v podstate bych nejvic chtel fotit krajinky ...[/quote]
Problém je, že většina zrcadlovek není schopna (nebo špatně) automaticky ostřit při natáčení videa, ani použít hledáček na manuální ostření. Zaostří se před začátkem natáčení a pak je zaostření stejné. Tudíž pokud se natáčejí různě vzdálené objekty, nebo se v průběhu natáčení mění zoom, video nebude úplně ostré. Tento problém právě Sony vyřešilo jinou konstrukcí.

[quote=Honzek;12181]Dik za odpoved. Mam trosku blby dotaz, ale presto jej napisu. Telezoom se da pridelat k setaku, takze jejich priblizovani se scita?[/quote]

Telezoom se nasadí místo seťáku. Takže je nutnost prohazovat objektivy. Bohužel objektivy s velkým rozsahem zoomu nedosahují vysoké kvality. Ale slušný objektiv je například Nikon 18-125 (zoom přibližně 7x). V cenové relaci například s tělem D90.

Nikony D3100 a D5100 by taky přicházely v úvahu, ale nemají v těle zabudovaný motorek a to dost omezuje výběr případných dalších objektivů. Pokud neplánuješ fotit ze stativu, tak u Nikonu vybírej objektivy s označením "VR" (u Canonu "IS") - znamená to stabilizovaný objektiv. U Pentaxu a Sony to není potřeba řešit, mají stabilizaci v těle a tudíž umí stabilizovat všechny objektivy. A nebo koupit rovnou set s dvěmi objektivy, například: Pentax K-r + 18-55 mm + 55-300 mm http://www.megapixel.cz/pentax-k-r-18-55-mm-55-300-mm Ale na krajinky moc velký zoom není třeba :)
Honzek (8)|25.10.2011 14:25
Diky za tipy - a takhle Canon, treba http://www.megapixel.cz/canon-eos-600d-18-135-mm-is ? Nekde jsem cetl, ze Canony jsou sice dobre, ale dost predrazene, je na tom neco pravdy? Kazdopadne jeste jednou diky za tipy, zase toho vim vic. Kupovat budu az na jare, takze si pockam, az ceny spadnou :)
Milan Šurkala (3381)|25.10.2011 14:36
No, tohle se blizi k tomu, co chces (mas tam 7,5x zoom), ale ten objektiv opravdu neni moc povedeny. To bych radeji koupil Nikon s 18-105mm objektivem (cca 6x zoom), ktery sice tolik nepriblizi, ale mnohem lepe to foti.
Honzek (8)|26.10.2011 08:35
OK, tak diky za tipy, uz mam favorita vybraneho :)
Honzek (8)|26.10.2011 11:35
Jinak mam jeste jeden dotaz - umi Nikon 90D cesky? Fotit chci ja i pritelkyne, ktera anglictinu moc nepouziva a i ta uzivatelska privetivost je duleizita ...