Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Víkendová diskuze: Nejistá budoucnost ostření?

Michal Srna (63)|3.11.2011 16:47
Tímto Vás zveme na Víkendovou diskuzi na téma:


[SIZE="5"]Nejistá budoucnost ostření?[/SIZE]



Light field fotoaparát - neostří a proces ostření se provede až v PC. Ze zaznamenaných dat lze vypočítat libovolnou rovinu ostrosti. Jaký je váš postoj k tomuto revolučnímu kroku? Neztratí pro vás fotografie onen tvůrčí smysl ve volbě roviny ostrosti přímo při focení?


Zúčastnit se mohou i neregistrovaní, stačí stisknout tlačítko Odpověď u levého okraje stránky nad a pod příspěvky.
Hupp (225)|3.11.2011 18:28
Tak já začnu. Toho se nebojím. O tom, co chci mít ostré, se rozhoduju předtím, než zmáčknu spoušt'. Takže moc nechápu, k čemu je to vlastně dobré. Kdo fotí kompaktem, většinou fotky v PC moc neupravuje, a fotograf, že by si místo zrcadlovky vzal tohle kukátko? :mistake no nevím...
busy (782)|3.11.2011 21:46
A to ja sa zase na moznost ostrenia v postprocessingu velmi tesim !

Kedysi za analogovych cias bolo treba uz pred expoziciou mysliet na vyvazenie bielej (vyber vhodneho filmu, farebne filtre...), dnes sa vyfoti raw a vyvazenie bielej sa spravi dodatocne. A vadi to niekomu ? Ma niekto pocit, zeby moznost vyvazenia bielej v postprocessingu niekoho oberala o tvorivost pri foteni ? :)

Presne tak isto to vidim aj s ostrenim. Mat moznost vyfotit akysi "raw", obsahujuci okrem fotky aj informacie potrebne pre lubovolne zaostrenie vidim prave ako uzasnu moznost pre rozvoj tvorivosti ! Proste, vyfotim fotku, a nielen vyvazenie bielej, ale aj zaostrenie si budem moct zvolit v postprocessingu - mozem sa tvorivo rozhodnut ze toto chcem mat ostre, toto rozmazane, popripade vsetko ostre aj pri velkej svetelnosti ! Konecne sa kvalitne makra nebudu musiet fotit na X-krat a skladat, ale budu sa dat vyfotit jedinym cvaknutim - idealne pre fotenie ziveho hmyzu a dynamickych makroscen vseobecne ! :) Dokonca, zvolit si ostrost dodatocne mi umozni realizovat aj take tvorcie zamery, ktore by sa klasickym ostrenim v ziadnom pripade nedali realizovat - napriklad nieco uprostred bude rozmazane, avsak objekty vpredu a vzadu budu ostre ! Alebo nieco ovela prozaickejsie - obcas byva problem s tym, vtesnat cely foteny objekt do pasma ostrosti (co vyzaduje vyssie clonove cislo) avsak pri dostatocne rozmazanom pozadi (co vyzaduje nizke clonove cisla) - a toto sa niekedy neda sklbit, lebo fyzika. Avsak moznostou ostrit az v postprocessingu si mozem zvolit, ze vsetko vo vzdialenosti od X do Y (pasmo s fotenym predmetom) bude ostre napr. ako pri F30, avsak vsetko co je dalej ako Y (pozadie) bude tak rozmazane ako keby som to fotil pri F1.4 :)

A co sa tyka toho kukatka - to proste beriem ako take zaujimave "demo", prvy prototyp. Casom urcite pridu lepsie a hlavne profesionalnejsie pristroje. Ked sa v hlbokom analogovom kinofilmovom "stredoveku" objavili prve digitaly, tiez vela ludi nad tym ohrnalo nosom a smialo sa, ze toto predsa nikto nemoze pouzivat na normalne vazne seriozne fotenie ... a kde su digitaly dnes ? :)
Hupp (225)|3.11.2011 23:08
No, mezi kinofilmovým fot'ákem a digitálním zase tak diametrální rozdíl není, ovládání a princip je v podstatě totožný. A pak, záleží, co dalšího ta novinka bude schopná nabídnout. Budeš si moct ostřit dodatečně, ano, v určitých případech to může být fajn, ale třeba zase přijdeš o jiné možnosti. Tato nová technologie tu může být, ale pokud se ujme, tak může dlouho existovat jako alternativa k současné.
busy (782)|4.11.2011 06:19
O ake ine moznosti pridem ? Podla mna o ziadne.
V akych pripadoch (ohladom kreativnej fotografie) moze dodatocne ostrenie nebyt fajn ??? To si teda vobec neviem predstavit...

Dalsiu obrovsku vyhodu vidim v tom, ze prave ostenie je hlavnym faktorom urcujucim rychlost fotenia - pokial nebude treba pred expozicou ostrit, fotoaparaty budu mat v podstate okamzitu reakciu na spust. Uplne odpadnu problemy s pomalostou a nespolahlivostou kontrastneho ostrenia, nebude treba roznymi zbytocnymi fintami (zrkadlo, poloslepe pixely) riesit fazove ostrenie - a v tom vidim hlavny prakticky prinos celeho tohto systemu ostrenia az v postprocessingu, hlavne pre reportaznu fotku ! A nech to bude pre umelecnych kreativnych fotografov zniet akokolvek podradne, samozrejme aj pre klasickych dovolenkovych cvakalistov :)
ancer (0)|4.11.2011 14:13
Neztratí...
Stejně, jako v mém dětství neztratila s příchodem expozimetru...
vidocqcz (17)|4.11.2011 14:25
No já jak jsem to viděl, tak mi přišlo, že to sice umí přeostřit až v počítači, ale jen s malou hloubkou ostrosti. Tak nevím.
Symbio (53)|4.11.2011 14:55
Hlbka ostrosti nie je zujimava, lebo sa asi bude dat nastavit v postprocesingu na PC. To je vec vyvoja SW.
A ak pohybem rukou pri expozicii, tak ako to doostrim potom v PC?
Design je momentalne o nicom - asi sa to ani neda poriadne chytit. Tu si zrejme treba este pockat.
Predpokladam, ze budu dva a viac prudov v chapani fotiek - tak ako je to v hudbe - LP + CD + DVD. Predsa LP zazivaju znovuzrodenie.
Tu asi ostane - stale zaujimavy celuloid + digi zrkadlo + light field.
No a vyska majstra fotiek sa bude radit asi opacne - celuloid ako najvyssi macher.
vidocqcz (17)|4.11.2011 21:58
Nejvyšší machr bude ten s petrolejem a cínovou destičkou :-)
busy (782)|4.11.2011 22:53
[quote=vidocqcz;12338]No já jak jsem to viděl, tak mi přišlo, že to sice umí přeostřit až v počítači, ale jen s malou hloubkou ostrosti. Tak nevím.[/quote]

Tie interaktivne demostracne obrazky su len jednoduche flashove animacie ktore zobrazia vybrany predpripraveny obrazok podla miesta kam uzivatel klikne. Nepredpokladam zeby iba takto "hlupo" fungoval aj finalny soft na vyvolavanie obrazkov z toho "11-megarayoveho" rawu. Technologia ako taka umoznuje pre kazdy pixel na fotke urcit a jeho vzdialenost od fotaku, a tym padom sa bude dat zvolit nielen vzdialenost roviny ostrosti od fotaku, ale aj hlbka ostrosti - od temer nulovej az po nekonecnu (vsetko ostre). Ale to uvidime az budu nejake prakticke skusenosti s tym softom.
busy (782)|4.11.2011 23:00
[quote=Symbio;12339]A ak pohybem rukou pri expozicii, tak ako to doostrim potom v PC?[/quote]

Pohybova neostrost je ale uz uplne iny problem, ktory system ligh field ako taky neriesi. Nastastie rozmazane fotky kvoli pohybu fotaku alebo foteneho objektu sa dnes uz daju riesit, napr. nedavno o tom vysiel clanok:
https://www.digimanie.cz/adobe-uchvatilo-svet-opravdu-lek-na-rozmazane-fotografie/4143

Ale i tak si myslim, ze ked odpadnu starosti s hlbkou ostrosti, nebude treba kvoli prilis malej hlbke ostrosti clonit, a ostre fotky sa budu dat fotit aj pri najnizsom clonovom cisle (opticke nekvality objektivu teraz akoze zanedbame), na bezne situacie postacia kratke expozicne casy a s pohybovou neostrostou nasledkom dlheho expozicneho casu to nebude az tak kriticke.
Symbio (53)|4.11.2011 23:18
Ten clanok som si pozrel a odhadujem to na este niekolko rocnu cestu k vysledku.
Cinove dosticky som radsej vynechal pretoze to by sme museli ist az po staniolovy valcek T.A.Edisona.
Jack08 (18)|6.11.2011 09:31
Fotka musí mít zřetelný hlavní motiv, který má na fotce dominující vliv a který diváka směruje kam a proč se dívat. To znamená, že by měl být hlavní motiv pokud možno zaostřený. Všechno ostatní mimo hlavní motiv je sekundární a méně významné, tedy pokud možno rozostřené. Z toho plyne, že dobrý fotograf ostří a plánuje už před a v průběhu focení, kdežto fotograf, který sám neví co chce vlastně fotit, "doladí" své "myšlenky" až doma pomocí PC. Vidím použití této technologie spíše pro sociální sítě a jako náhražku za fotomobil, ale určitě ne jako konkurenta zrcadlovky.
busy (782)|6.11.2011 10:56
[quote=Jack08;12355]Fotka musí mít zřetelný hlavní motiv, který má na fotce dominující vliv a který diváka směruje kam a proč se dívat. To znamená, že by měl být hlavní motiv pokud možno zaostřený. Všechno ostatní mimo hlavní motiv je sekundární a méně významné, tedy pokud možno rozostřené. Z toho plyne, že dobrý fotograf ostří a plánuje už před a v průběhu focení, kdežto fotograf, který sám neví co chce vlastně fotit, "doladí" své "myšlenky" až doma pomocí PC.[/quote]

Toto je sice krasna teoria, ale prax byva casto uplne ina. Ano, fotograf v atelieri, kde mu hlavny motiv trpezlivo pozuje, ma cas si rozmysliet vopred co bude ostre a co nie. Avsak su tu ine oblasti, napr. reportazna fotografia, sport, hrajuce sa deti, pobehujuce zvierata - proste fotenie dynamickych dejov, kde sa vzdialenosti menia v priebehu desatin sekundy a moze sa stat, ze fotograf proste nestihne ustrazit ostriaci bod a po cvaknuti zisti, ze sa zaostrilo inam nez by chcel.

A hlavne v takychto pripadoch vidim moznost zaostrenia v postprocessingu ako velmi uzitocnu a ziadanu.

[quote=Jack08;12355]Vidím použití této technologie spíše pro sociální sítě a jako náhražku za fotomobil, ale určitě ne jako konkurenta zrcadlovky.[/quote]

Ked sa objavili prve digitaly, tiez vecsina fotografov tvrdila ze digital nema sancu konkurovat filmu. Dokonca s podobnymi nazormi som sa stretol este pred 5-6 rokmi...
Jack08 (18)|6.11.2011 19:46
tak třeba ano, ale na jejich stránkách jsou pouze statické snímky a technologii přesně neznám, takže nevím, jak se snímek zachová při dynamickém pohybu o jakém se zmiňuješ. Jinak u zrcadlovky se toto řeší kontinuálním zaostřením, dynamickou volbou zaostřovacích polí, 3D sledování objektu... Žádná teorie, ale fakta.
busy (782)|6.11.2011 21:46
Pri automatickej volbe zaostrovacieho bodu sa moze stat, ze sa scena s viacerymi pohyblivymi objektami zaostri inam nez sme povodne zamyslali. Ohladom snimania pohybu - podla toho popisu som to pochopil tak, ze pri jednej expozicii to zosnima vsetky potrebne informacie, takze pokial je expozicny cas dostatocne kratky, pohybove rozmazanie by nemalo hrozit.
piter (146)|6.11.2011 23:33
[quote=busy;12356]Toto je sice krasna teoria, ale prax byva casto uplne ina. Ano, fotograf v atelieri, kde mu hlavny motiv trpezlivo pozuje, ma cas si rozmysliet vopred co bude ostre a co nie. Avsak su tu ine oblasti, napr. reportazna fotografia, sport, hrajuce sa deti, pobehujuce zvierata - proste fotenie dynamickych dejov, kde sa vzdialenosti menia v priebehu desatin sekundy a moze sa stat, ze fotograf proste nestihne ustrazit ostriaci bod a po cvaknuti zisti, ze sa zaostrilo inam nez by chcel.

A hlavne v takychto pripadoch vidim moznost zaostrenia v postprocessingu ako velmi uzitocnu a ziadanu.



Ked sa objavili prve digitaly, tiez vecsina fotografov tvrdila ze digital nema sancu konkurovat filmu. Dokonca s podobnymi nazormi som sa stretol este pred 5-6 rokmi...[/quote]


ja napriklad stale tvrdim, ze film ma navrch v niektorych oblastiach - dynamicky rozsah, mnozstvo farieb, pomer rozlisenie/cena (fotak za 40€ z bazaru sa vyrovna 25-40mp). akurat je zlozite ho spracovat a je to drahy spas na take masove cvakanie ako sa deje dnes. Ved aj digital sa vyrovnal filmu az ked zobral klasicke zrkadlovky a namiesto filmu dali velikansky senzor za vela penazi. prve digitali boli fotografom na smiech, a dnesne kompakty stale su.
k teme: fotit bez zaostrenia, resp. s ostrenim az v postprocese by som dal do mobilov a kompaktov, ale nebol by som nijak nadseny (ani si nemyslim ze sa to stane) keby to rvali vsade. mna by take fotenie nebavilo. sam som zvedavy ako bude zvladat ten vynalez casy ako 1/2000 a vyssie... ale ako hracku do 200€ by som si to kupil :)
gintonik (10)|7.11.2011 23:34
Je ku podivu, že v oblasti fotografie kde sa predmety, osoby,zvieratá rôznou rýchlosťou pohybujú vzniklo aj bez použitia tejto novinky veľké množstvo dobrých a vynikajúcich a ešte k tomu aj dobre zaostrených fotografií. Ono to zrejme bude v niečom inom.
Ale aj tak je to paráda. HDR spraví priamo foťák, ostrosť si vyberieme v teple na PC, WB nastavíme podľa nálady doma pri kávičke, tvár sleduje fotoaprát. Škoda len, že musíme ísť von a stlačiť spúšť....
busy (782)|8.11.2011 06:47
[quote=gintonik;12369]tvár sleduje fotoaprát. Škoda len, že musíme ísť von a stlačiť spúšť....[/quote]

Naco je vlastne sledovanie a detekcia tvare ? Aby bolo prave na tuto tvar spravne zaostrene... Ohladom ostrenia - to uz nebude potrebne. Tvar si lahko nadetekujeme v postprocessingu sami doma. :)
Neregistrovaný (0)|10.11.2011 18:26
Ja v techhle diskusich vzdycky citim trochu podvedome zhrzenosti - deset let se to ucim a ted by to najednou mel umet kazdy? Takze je potreba z rucni prace udelat kumst a utesit se tim, ze nova technologie zustane hrackou pro ty co "kumst" neovladaji. Pritom tu uz lide uvedli spoustu veci, ktere moderni kumstyr bezne pouziva, protoze kdyz zacinal, byly uz bezne (nebo se ukazaly tak vyhodne, ze bylo lepsi akceptovat). Dobrou fotku lze urcite udelat i mechovym pristrojem, s dostatecnou praxi bez expozimetru, bez sekvencniho snimani... Jenze proc? Proc si komplikovat zivot, kdyz by jedinym ziskem bylo durazne "A tyhle vymozenosti ja nepotrebuju!".
Neboli osobne ocekavam, ze pokud se technologie casem ukaze konkurenceschopnou z obrazoveho hlediska, stane se stejne samozrejmou soucasti zrcadlovek, jako dneska autofocus, digitalni snimac nebo mereni expozice. A za deset let budou jejich uzivatele brblat, ze ta nova vymuslenost je pro lamy a dobry fotograf nic takoveho neptrebuje.
lt (15)|12.11.2011 21:12
Tak, tak .. digitalna fotografia je prave o tom .. vyuzit co sa da, ked sa da. Ale nemyslim si, ze tato technologia odstrani potrebu starat sa o ostrenie.
A s tymi detekciami .. aby to neskoncilo casom tak, ze po uliciach budu jazdit fotaky a cvakat co sa da :D
pavel_p (151)|14.11.2011 23:09
A to tu nikdo nevyzvedne jako výhodu, že to má rozlišení tuším krásných 540x540 pixelů? Je zvláštní, že si na všem dokážete najít jen negativa :mad:
busy (782)|15.11.2011 08:13
[quote=pavel_p;12440]A to tu nikdo nevyzvedne jako výhodu, že to má rozlišení tuším krásných 540x540 pixelů?[/quote]

Pisu ze by to malo mat Full HD, takze tie 2 megapixely.

Ale aj keby, tak uplne prve CCD co sa objavili mali rozdilsenie tak maximalne 100 pixelov a kde su snimacie cipy dnes - takze o prilis maleho rozlisenia sa neobavam. Casom sa to podda a isto to bude pouzitelne aj v beznej praxi :)
Neregistrovaný | Green (0)|26.3.2012 12:34
Jako věcička po technologické stránce je to zajímavá. Vyfotit něco, nevědět co a až v pc si doostřit co se mi zrovna zalíbí....z jedné fotky jde udělat hromada jiných a přece stejných. Vhodne k focení při pořádné zimě :D Po stránce fotografa, ten kdo umí fotit a ví co a jak chce vyfotit je to jen zbytečnost, kterou stejně nepořídí. A kdo fotit neumí, stejně pořádné fotky neudělá ani s tímto.

_____________________________________
Velkoformátový tisk