Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Výběr fotoaparátu - bezradnost :D

luccicek@seznam.cz (3)|10.11.2011 11:08
Dobrý den, asi jsem hodně nerozhodná, ale stále nevím jaký fotoaparát si vybrat?

Začala jsem vybírat již před časem a čím více čtu různé recenze, doporučení atd, tak si myslím, že kvalitní fotoaparát snad neexistuje :D. Na jednu stranu chvála, pak se objeví kritika, že si myslím, že fotoaparát za 10.000 je nic moc.

Momentálně vlastním Olympuc Camera C-5000, ale jeho rychlost již není ono. Když chci například vyfotit psa, než fotoaparát zareaguje, je pes pryč. Ale není to jen toto, často ořezávám fotografie, protože si vybírám jen to nejlepší a kvalita hodně ztrácí.., celkově už to není to pravé.

Momentálně je můj asi největší favorit Olympus XZ -1 a Panasonc TZ-5 nebo Panasonic Lumix DMC-TZ20
.
Jen nechci šlápnout vedle. Má cenu investovat do tak drahých kompaktů nebo se mám raději poohlédnout po ultrazoomech?

Zrcadlovku vzhledem k její velikosti nechci i když fotit s ní musí být paráda, ale na každodenní nošení to není.

Fotím zejména přírodu (pohybující se zvířata), klasické rodinné fotografie (sešlosti).

Budu ráda za každý typ a doufám, že se zde trochu více rozvine diskuze, pomůže to určitě více amatérům, jako jsem já, ale fotky chci mít dokonalé, jako asi každý.

A ještě jeden dotaz, má cenu dát 10.000 za kompakt nebo ultrazoom nebo rozdíl zas až tak moc nepoznám? Jsem ze všech těch recenzí a komentářů opravdu zmatená, ale nechci šlápnout vedle :D
NHKG (58)|10.11.2011 12:10
Ultrazoomy mají už většinou stejně velký čip jako běžné kompakty (velký asi jak dobré mobily :thumbdown ). Takže rozdíl kvality fotek fotek bude malý (u obou na vyšší iso nepoužitelné a vždy bez detailů). Z kompaktů je výborný Canon S95, který má větší čip, nemá zbytečně moc megapixelů :thumb a hodně světelný objektiv. Docela zajímavý je i Olympus PEN E-PL1 černý + 14-42mm f/3.5-5.6. Oba mají malý zoom, hlavně neumí moc širokoúhlé fotky. K Olympusu by šly přikoupit objektivy, ale cena je vysoká. Nějaké recenze k nim určitě najdete. Olympus XZ -1 neznám, ale na papíru vypadá taky zajímavě...

Jinak mi osobně přijde, že většina levnějších kompaktů i ultrazoomů má kvalitu fotek na úrovni mobilu...

EDIT: Zrcadlovky nejsou tak těžké, je to jenom otázka zvyku. A cenou nejsou o moc výš než pořádné kompakty.
luccicek@seznam.cz (3)|10.11.2011 12:47
Cena u zrcadlovky mi přijde stejná jako u drahých kompaktů. Proto jsem i založila toto téma, třeba se nechám zvyklat :D. Ale to by pak znamenalo zase x týdnů pročítání recenzí atd :D. Byla by lepší levná zrcadlovka než drahý kompakt? I když je pravda, že brašna se dá hodit přes rameno a jít na procházku :D
Germoe (26)|10.11.2011 13:19
No, já řeším něco podobného (už více než rok vyhlížím nový foťák za Olympus C-4000) a v současnosti mě nejvíc zajímá Fujifilm X10... sice jsem koukal po bezzrcadlovkách, ale základní objektivy mi nestačí (chybí mi přepočtené 80-100mm) a mít ty velké je zase zbytečné buď na úkor kvality, nebo pohotovosti, protože 100+mm téměř nevyužiji... Osobně si myslím, že v této kategorii už nejde jen tak jednoduše poradit, protože i malé detaily v požadavcích (i třeba ty, které si člověk nevzpomene zmínit), mohou hrát velkou roli ve výběru. (Třeba i ta váha zrcadlovek - na půl dne člověk nějaké to (půl)kilo navíc - podle toho, zda počítáme i stativ - unese - zase pokud třeba nemá zdravotní problémy, nebo pokud třeba přitom neleze po skalách... -, v případě týdne+ je znát každých pár gramů.)
Jinak ultrazoom asi nebude znamenat lepší kvalitu, spíš horší (jsou větší nároky na objektiv), takže je vhodné si dobře zvážit, jaký rozsah člověk potřebuje.
luccicek@seznam.cz (3)|10.11.2011 13:23
Třeba se tu časem dopátráme k nějakému výsledku.
Kamarád mi teď doporučil Panasonic Lumix DMC-FZ150, vlastní starý FZ18 a fotky má úžasné. Tak mám další přístroj na přemýšlení :D
radon (7)|20.11.2011 12:48
Docela te chapu, sam se zrovna zbavuji zrcadlovky kvuli rozmerum, ale kdybych mel pozadavek na foceni pobihajicich psu, tak bych si ji asi nechal ... proste 99% kompaktu a ultrazoomu tohle nezvlada, tak at nejsi pak zklamana. Jinak se mne libily fotky meho cokla s rozostrenym pozadim, coz chce velky chip, velky zoom, svetelny objektiv ... to jen tak aby rec nestala ;-)