Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Bazarová zrcadlovka?

Kapybara (2)|13.11.2011 14:28
Ahoj, jsem laik a tak můj dotaz bude i podle toho nejspíš vypadat, ale k věci. Je to pár dní zpátky, kdy jsme zakoupili nový fotoaparát finepix s 4000, byla to unáhlená koupě. Teď ten fotoaparát pár dní zkouším a nadšení mě pomalu přechází, na automat fotí dost hrozně zdá se mi, fotím především své psy, buď tam lítají barvy a pokud se hýbe pes je z něj většinou jen rozmázlý flek a to i na režim sport.
Na manuál se učím a je jasné, že tam mám určitě velké nedostatky spíš já, ale žádného uspokojivého výsledku jsem zatím nedosáhla a už mě pomalu přechází chuť s tím foťákem něco dělat, učit se, protože to bude na delší dobu a nevím, zda vůbec někdy dosáhnu s tímto foťákem uspokojivého výsledku, což je hlavní důvod pochybností.

Tak jsme tedy přemýšleli, že bychom finepix vrátili a pořídili nějakou bazarovou zrcadlovku se setovým objektivem, finance jsou omezené, takže tak max. do 10tis. na hyperinzerci je poměrně takových fotoaparátů dost. No a můj dotaz zní, jak by jste volili Vy, myslíte že mám spíše zatnout zuby a naučit se s finepixem, že má parametry na to aby z něj lezly slušné fotky, či myslíte, že by větší kvalita fotky lezla ze starší zrcadlovky?
Jak jsem už psala, fotím především naše psy, hodně v pohybu a jde mi o to aby z nich nebyly fleky. Taky nechci za málo peněz hodně parády, ale něco rozumného.
Rellik (1136)|13.11.2011 14:50
Poradím vyzkoušet prioritu času - nastavit nějaký rozumný čas třeba 1/100 a výš a pak zkoušet fotit "poletující" psy. Zároveň při focení sledovat pohyb psa i foťákem (švenkování / panning http://cs.photo-club.eu/forum-tema/panning-svenkovani-51 ). Nejlíp to jde přes hledáček. Pomocí displeje to jde velmi špatně. Pokud by se ani tak nedařilo, tak teprv pak bych se začal zabývat jiným foťákem... ;)
NHKG (58)|14.11.2011 10:31
Pokud se fotí při dostatečném světle (venku za slunečného dne bez mraků), tak by to to Fuji v manuálním režimu mělo jakž takž zvládat. Ale pokud je snaha s foťákem hrát, fotit na manuální režim a nevadí vyšší váha, tak bych doporučil zrcadlovku. Výhodou zrcadlovky je především to, že díky většímu čipu zvládá fotit na větší ISO => může se fotit na kratší čas. Jenom u zrcadlovky je potřeba kromě těla hlavně přikoupit objektiv, ten co je v setu a se kterým se většinou starší těla prodávají nestojí za moc.
Do 10 000Kč by se například mohl vlézt Pentax K-x s Pentaxem 28-70/f4.

Ještě k tomu švenkování / panningu, je to dobrá metoda, při dobrém nastavení dělá krásné fotky s rozmazaným pozadím, ale je potřeba počítat s tím, že vyjde jedna fotka ze sta.

Co se týče bazaru, nejvíc obchodů s foto technikou u nás se podle mě dělá tady: http://paladix.cz/bazar/index.php?from=0&badt=1&btid=15 Když má člověk trpělivost a sleduje pravidelně nabídky, dá se tam koupit levně starší foto výbava.
Kapybara (2)|14.11.2011 20:40
Díky moc za rady :) Tak jsem i zkoušela ten panning, taky bez úspěchu, ale tam to asi určitě bylo spíše o tom, že to jěště nemám v rukách, hlavně teda taky běžící dráha hafanů je dost nevyzpytatelná. Je to zajímavá technika a určitě ji zkusím.
Jinak fotoaparát jsme dnes vrátili, využili jsme 14 denní lhůty, půjdem do té zrcadlovky. Už jsem měla v ruce podobný a tam rozhodně byly ty možnosti jinde, bohužel tady bylo spíše zklamaní, strávila jsem nad tím poměrně času dost. Tak teď konečně hrr do studia technických věcí, což už mělo být od začátku a snad vyberu dobře, určitě se přijdu sem poradit.
Díky za odkaz na inzerci, určitě ho využiji:)
milav (17)|17.11.2011 18:58
Ve Fotolabu se doprodává dobrá Sony Alpha 450 včetně setového (dobrého) 18-55 AF. Ještě ji mají u nás v Praze Na Budějovické v DBK za 8990,- s plnou zárukou!. Prý je ještě mají v některých kamenných prodejnách Fotolab po republice..
nephilim (353)|18.11.2011 23:04
Naprostá většina kompaktů se pro podobné focení opravdu nehodí. Zde je prostor pro mnohem pohotovější přístroje, např. zrcadlovky, ale také profi kompakty a systém CSC. Osobně bych ale asi šel do DSLR. Výběr je, stačí se porozhlédnout.

Pokud jde o objektiv. Například setový Nikkor 18-105VR je poměrně pohotový objektiv s docela šikovným rozsahem. Rozhodně bych tzv. setové objektivy nezatracoval a protože chcete za "málo" peněz hodně muziky, tak vám stejně nezbyde než zalovit ve vodách seťáků ;).

Po bazarech se nabízí mnoho techniky. Občas se objeví opravdová perla. Chce to ale vědět co vlastně potřebujete. Ale jednu věc je zapotřebí zdůraznit. V případě zrcadlovek bude vhodné prakticky jakékoliv tělo, ale pro takto akční focení můžete je dobré vybrat vhodný objektiv. Ne každý totiž stíhá tak rychle ostřit. Vřele nedoporučuji jakýkoliv konstruovaný pro kinofilmové přístroje. Ať si vás kdo chce jak přemlouvá, že koupíte kdysi špičkový objektiv téměř zadarmo, raději si přišetřete, ale hlavně si kupte objektiv pro digitální foťák. V této souvislosti je také dobré si uvědomit v rozsahu jakých ohniskových vzdáleností hodláte fotit. Nejenže to silně omezí výběr objektivu, ale dokonce to může mít vliv i na výběr těla, protože lehce zjistíte, že pro danou značku těla nemusí být k mání požadovaný objektiv. Nebo že je, ale neodpovídá vašim představám o ceně (to bude asi nejčastější) nebo nebude mít potřebné parametry.

Asi jsem vám teď nasadil pořádného brouka do hlavy, ale to by mělo být správně, protože chcete fotit něco, nač potřebujete jedna vydat nemálo peněz, a hlavně, potřebujete znát i teorii. Např. pro focení hrajících si psů vám 1/100s rozhodně stačit nebude. Přeji šťastnou ruku a výhledově i dobré světlo.