Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Víkendová diskuze: Zábavné funkce - potřebujeme je?

Petr S. (328)|16.1.2009 07:58
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Víkendová diskuze: Zábavné funkce - potřebujeme je?

Nové fotoaparáty disponují vskutku zajímavými technologiemi. Třeba Casio Dynamic Photo umí vyříznout jakýkoliv pohybující se objekt z natočené videosekvence a umístit jej do jiné scény. Nakolik je ale takováto funkce vlastně užitečná? Upřednostňujete obrazovou kvalitu a fotografické funkce, nebo raději dáváte přednost těmto „vychytávkám“ stejně jako společnost Casio? Ať už je váš názor jakýkoli - vyjádřete se, zapojte se s ostatními do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
HimiX (187)|16.1.2009 14:19
Tyhle funkce jsou blbosti, ale prodavaji. Do release listu se napise o par fnc vic, na letak se da nova zkratka a vypada to dobre :-)
Treba muj pentax ma digi filtry, neco cvaknu a pak si to muzu malilinko upravit, dat do bw, sepie, zmekcit to atp... nikdy jsem to nepouzil a nikdy to asi nepouziju, ale co kdyby? :-)

Je to asi jako stopky na digi hodinkach, vyuzije to par lidi, vetsina si to jen zkusi a uz to nikdy nepouzije, ale byt to tam musi.
o.k. (0)|16.1.2009 14:32
Zábavné funkce bych rozdělil na ty, co souvisí s fotografováním a na ty ostatní (např. tetris). Ty první nepoužívám, protože od toho mám počítač a na malém displeji fotoaparátu stejně nelze říct, jak fotka/video dopadne. Ty druhé bych uvítal ve chvíli, když se nudím nebo čekám na správné slunce, mraky, ...
Současný digitální foťák má poměrně velkou výpočetní sílu (ví někdo jakou - i386, i486, ???), tak proč ji nevyužít? Do jednoho z prvních digitálních fotoaparátů (HP 618) šel nahrát a hrát např. Doom (viz. http://digita.mame.net/). Škoda, že vývoj nešel alespoň trochu tímto směrem.
Milan Šurkala (3381)|16.1.2009 14:56
Spousta funkcí je užitečných (takové ty fotografické jako zaostřování na pohybující se objekt, i detekce tváří je fajn), ale třeba detekce úsměvů mi přijde trochu nevyužitelná. Nicméně záleží hodně na implementaci. Třeba Sony má detekci úsměvu opravdu fajn, kdežto u Olympusu je neschopná. Casio Dynamic Photo mi přijde jako pěkná šílenost. Ale je pravda, že mě to někdy skutečně rozesměje, když při recenzích přijdu na takové vymoženosti, s čím se vůbec výrobci chtělo babrat. Myslím, že u levných a stylových fotoaparátů mají tyto funkce docela smysl, protože tyto přístroje si nijak nedělají ambice dobře fotit a kupují si je ti, kteří si rádi hrají. U lepších fotoaparátů je ale skutečně není nutno přidávat.
Jinak, dle mého názoru odhaduji výkon procesorů ve foťácích na stovky MHz.
Petr S. (328)|16.1.2009 22:27
Ano, je to tak. Tyhle blbůstky vážně prodávají, a čert potom vem, že člověk tu funkci většinou ani nikdy nevyužije. Když nad tím tak přemýšlím, tak také nejsem vyjímkou. Mít něco extra je fajn, ale když si už něco takového pořídím, tak tu největší funkci ani moc nevyužiji. Max. párkrát, ihned po koupi fotoaparátu.
RTeo (65)|17.1.2009 12:40
Dle mého názoru jde o to, zda si chci pořídit fotoaparát nebo hračku. Kdo to myslí s fotografováním vážně, toho tyto blbosti (souhlas s HimiX_em)nezajímají. Já osobně nevyužívám ani editační funkce, ani motivové programy. Mám rád svoji práci maximálně pod kontrolou. V případě využití automatiky ("zelený mód") a všelijakých "vylepšení" se autorem snímků stává spíše výrobce přístroje než jeho majitel. Nehledě na to, že čím více zbytečných funkcí, tím nepřehlednější ovládání. To je můj názor. Určitě ze ale najde hodně uživatelů, které zajímají mnohem více hračky než samotné fotografování... :cool:
Csorky (0)|18.1.2009 19:48
Myslim ze koli nejakej konkretnej vychytavke si nikto fotoaparat nekupi(aspon vascina) ale urcite zavazi ked ma fotoaparat rovnake alebo porovnatelne ostatne funkcie a atributy...samozrejme je to marketing a vyuzitelnost je minimalna
HimiX (187)|20.1.2009 10:00
Tak ten tetris bych mozna vyjmecne taky pouzil :-), ale to ma dneska uz mobil, takze neni problem se zabavit pri chvilce cekani telefonem.

Osobne nechapu ani fnc detekce tvare, usmevu atd... Jako je naprosto uzasne kam technika dospela, ze to jde a opravdu to funguje, ale k cemu to vlastne je? Je opravdu fotka se zapnutym facedetection lepsi nez ta sama bez teto funkce?
Deee-aN (97)|20.1.2009 11:02
[quote=HimiX;1028] Je opravdu fotka se zapnutym facedetection lepsi nez ta sama bez teto funkce?[/quote]
IMHO ve chvíli, kdy BFU ani na podesáté nepochopí funkci FocusLock, to vidím jako jednu z mála opravdu užitečných zábavných fíčur u mainstreamových kompaktů. Kolik už jsem viděl na fotkách známých z dovolených takovou tu klasiku s perfektně ostrým hradem vzadu na kopci a dvěma rozmazanými obličeji v popředí...
Milan Šurkala (3381)|20.1.2009 12:11
[QUOTE=HimiX;1028] Je opravdu fotka se zapnutym facedetection lepsi nez ta sama bez teto funkce?[/QUOTE]

Detekce tváří je jedna z těch opravdu použitelných funkcí. Vtip je v tom, že fotoaparát rozpozná tvář a tam pak ostří, ať už se člověk pohne kamkoli (a zůstane na snímku). Jak již bylo řečeno přede mnou, je spousta fotek s ostrým pozadím a neostrými obličeji. Protože většina lidí neví, jak vůbec ostření funguje (že se ostří na ten zelený čtvereček uprostřed :-) ), zachrání to mnoho fotografií. Detekce smíchu je ale už vyloženě jen pro zábavu.