Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Životnost polarizačního filtru

Germoe (26)|23.11.2011 03:21
Jak je to se stárnutím polarizačního filtru (konkrétněji mám filtr od Hamy cirkulární (IV))? Lze poznat snadno, že je čas na výměnu (odhlédneme-li od poškození typu prasklina, škrábanec...), nebo je k tomu potřeba nějaké složitější testování? (Po devíti letech budu kupovat nový foťák, tak zda nekoupit rovnou i nový filtr - sice fotím ročně v součtu pouze tak tři-čtyři týdny, ale většinou v nevlídném irském/ skotském podnebí...)
Milan Šurkala (3381)|23.11.2011 10:43
Jaka je zivotnost, to netusim, ale test je jednoduchy. Vem polarizak a podivej se pres nej na LCD displej (u pocitace, notebooku,...) Mel bys najit polohu, kdy pres nej neuvidis vubec nic, LCD totiz produkuje polarizovane svetlo. Pokud takovou polohu nenajdes, je cas na koupi noveho.
Germoe (26)|23.11.2011 12:44
[quote=Milan Šurkala;12542]Jaka je zivotnost, to netusim, ale test je jednoduchy. Vem polarizak a podivej se pres nej na LCD displej (u pocitace, notebooku,...) Mel bys najit polohu, kdy pres nej neuvidis vubec nic, LCD totiz produkuje polarizovane svetlo. Pokud takovou polohu nenajdes, je cas na koupi noveho.[/quote]

To ještě slouží :-) ... Takže míru zachování antireflexních vrstev... není potřeba zkoumat?
lukaskov (3)|23.11.2011 17:11
Vyzkoušet funkčnost polarizáku taky jde přímo přes polarizační brýle ;-)
busy (782)|23.11.2011 20:34
Alebo dva polarizaky dat k sebe necirkularnymi vrstvami, a navzajom otacat. V jednej polohe musia byt uplne tmave - neprepustaju ziadne svetlo.
radon (7)|22.12.2011 13:07
ad) Takže míru zachování antireflexních vrstev... není potřeba zkoumat?
- vždycky mně vrtalo hlavou, proč lidé u polarizačního filtru řeší antireflexní vrstvy, vždyť přece když fotím proti slunci, tak si polarizák sundám a když fotím bokem ke slunci s polarizákem, tak antireflexní vrstvy nepotřebuji.
- nějaký význam to může mít u focení řeky nebo výkladní skříně, kdy by se do objektivu mohl dostat nějaký odraz sluníčka ... ale mne to tedy ještě nikdy netrápilo.