Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Focený objekt na více místech v pozadí

MatthewFreeman01 (2)|25.11.2011 23:57
Zdravím,
nedávno jsem byl od kamaráda požádán, zdali bych nezvládl vytořit fotografii, kde je jeden objekt (kamarád) na více místech pozadí.
Bohužel nemám s touto technikou žádné zkušenosti a potřeboval bych zjistit, jak se tato technika jmenuje, případně zdali není nekdě na internetu popsáno krok po krokem, jak k takové fotografii dojít.
Příklad - http://www.rostworld.cz/gallery/image.php?album_id=7&image_id=174&view=no_count&sid=cb93e7d43f097353f7f87c259ba016f3. Majiteli fotografii se omlouvám, jinou jsem nenašel.
Děkuji :)
busy (782)|26.11.2011 08:11
Najjednoduchsie je vyfotit niekolko fotiek, vzdy s objektom (osobou) na inom mieste, a potom fotky zlepit v pocitaci. Vhodne je pouzit pevny stativ, aby pozadie bolo vzdy na tom istom mieste. A samozrejmostou je manualny rezim (expozcia aj ostrenie), alebo aspon zamok expozicie a ostrenia, aby zmena polohy objektu nesposobil ze fotka bude inak exponovana alebo inak zaostrena.

Niektore fotaky maju funkciu "lepenia" fotiek priamo v sebe - napr. moj stary Oly C-2 vedel pri prvej expozici vyfotit lavu polovicu zaberu, a pri druhej zase pravu. Takze bolo mozne mat na fotke jedneho cloveka dvakrat :)
Rellik (1136)|26.11.2011 08:16
Pro tuto techniku se využívá "Vícenásobná expozice" a tuto funkci mají některé foťáky zabudovanou. Jde o to, že se po nastavení funkce vyfotí jeden snímek, pak se objekt přesune vyfotí se další atd... dokud se funkce zase nevypne nebo není vyfocen povolený počet fotek (většinou 3). Pak to snímek složí dohromady. Je na to potřeba stativ a doporučuju i dálkovou spoušť aby se foťákem nepohlo na stativu při mačkání spouště.
Jinak jde to udělat i složitější cestou a to tak že se fotky nafotí a pak teprv v nějakém editoru slepí. Při druhé možnosti je prakticky neomezený počet zobrazení jednoho předmětu na jedné fotce.
MatthewFreeman01 (2)|26.11.2011 10:55
Mám zrcadlovku, zkoušel jsem si takovou fotografii udělat tím způsobem, že jsem měl foťák na stativu, vyfotil jsem objekt, přesunul objekt a vyfotil znovu.
Když jsem to chtěl dát v Photoshopu dohromady, jeden snímek byl však o malinko tmavšínež ten druhý. To mi však nejde moc do hlavy, měl jsem zapnutý manuální režim, podle mě by se nemělo nic hnout.
V parametrech fotky mi to píše, že se u jedné z fotek změnilo clonové číslo z 5,6 na 5,7...
pavel_p (151)|26.11.2011 22:12
Zkoušel jsem to jednou ze stativu a pak to slepit klonovacím razítkem v GIMPu (klonování z jedné fotky do druhé tam funguje). Expozici jsem neřešil, i když možná nevyšla stejně, tak jsem klonoval jen osobu, ne okolí (je to trochu piplačka)
Milan Šurkala (3381)|26.11.2011 23:11
My s brachou zkouseli neco trochu jineho. Nastavili jsme dlouhou expozici, polovinu doby byl clovek na jednom miste (a nesmel se hybat), pak preskocil a byl na druhem miste. Stinnou strankou tohoto postupu je trochu neostrost, na druhou stranu clovek je ve forme pekne strasidelneho ducha :-)
busy (782)|27.11.2011 00:06
Dlha expozicia by sa dala krasne skombinovat s bleskom. Na fotaku sa nastavi dlha expozicia, clovek sa postavi na jedno miesto, odpali sa blesk, clovek sa rychlo presunie inam, zase sa odpali blesk, a takto sa to opakuje pokym trva expozicia. Pri dostatocnej tme a vzdialenom pozadi (aby svetlo blesku malo na pozadie co najmensi vplyv) sa da stihnut aj viac poloh :)

Akurat mozno bude trosku problem s odpalovanim blesku, ale blesk moze kludne blyskat aj z ineho, pomocneho fotaku..
Rellik (1136)|27.11.2011 08:15
[quote=pavel_p;12563]klonování z jedné fotky do druhé tam funguje[/quote] Ale funguje mezi vrstvami. Stačí si dát ty fotky jako dvě vrstvy. Tu vrstvu ze které se má něco přenést na tu spodní si po označení místa pro klonování skrýt a nebo zprůhlednit, přepnout se na vrstvu na kterou se má provést clon a pak stačí jen "malovat" ;-)