Prave jsem nase srovnání nabíjecích AA a AAA baterek, takze racte studovat.
AA
http://www.fotonmag.cz/svitilny/bate...ch-aa-baterii/
AAA
http://www.fotonmag.cz/svitilny/bate...h-aaa-baterii/
Prave jsem nase srovnání nabíjecích AA a AAA baterek, takze racte studovat.
AA
http://www.fotonmag.cz/svitilny/bate...ch-aa-baterii/
AAA
http://www.fotonmag.cz/svitilny/bate...h-aaa-baterii/
joo tak to je dobrý,už jsem koupil do blesku... Panasonic INFINIUM2100 uvidím jaké budou...
Dýl jak rok používám 8ks Eneloop 2000 a největší přínos vidím v tom minimálním samovybíjení. Kdysi jsem měl ve starém Olympusu klasický NiMH SANYO 2500 (mimořádně nepovedený typ se strašným samovybíjením) a musel jsem je před každým použitím čerstvě nabít. Menší kapacita těch nových NiMH (přednabité) vůbec nevadí, protože, když se skladují nabité, není problém klidně po několika měsících vzít foťák a jít fotit. Teď je používá manželka se synem a nedám na ně dopustit. Dají se dobíjet z jakéhokoli stavu (podobně jako Li-Pol), a i v mrazu si drží kapacitu podstatně lépe než klasické. Do přístrojů, které se používají nepravidelně a jen občas, jsou k nezaplacení :-) Vřele doporučuji.
jj, na eneloop slysim jen chvalu.
Já mám zatím výborné zkušenosti s Varta PowerAccu 2700mAh.
V žádném případu jsem ti je nechtěl hanit a jak jsem psal, záleží na způsobu provozu. Skoro 1.5 násobek kapacity proti nové generaci určitě není k zahození. Ta poznámka, "že si neblikneš", byl jen pokus o vtip. Ale jak jsi sám napsal o té "polovině kapacity" po třech měsících, to je nějakých 1350mAh. U těch nových to vychází po ROČNÍM "ležení" 1600 až 1700mAh. Ověřené to ale nemám, protože u mě se zatím tak dlouho neflákaly :-) A to je pro mě zkrátka skvělé.
V žádném případě bych je neoznačoval jako stará/nová generace. Jsou to dvě technologie, které žijí a budou žít vedle sebe. "Staré" mají větší kapacity a zejména o dost nižší vnitřní odpor (např. nabijí mnohem rychleji blesk), trpí ale samovybíjením. "Nové" netrpí (téměř) samovybíjením, mají zato ale vyšší vnitřní odpor, tzn. nedokáží dodávat tak vysoký proud. Oboje jsou užitečné. Profík, který fotografuje každý den a potřebuje zdroj obrovského proudu pro blesk nebo rychlé převíjení (u analogu), použije původní technologii. My, kteří fotografujeme občas a nechce se nám akumulátory každý týden opečovávat, koupíme Enelopy nebo pod. Enelopy a podobné jsou, pravda, na začátku vývoje, uvidíme, jak se coby sekundární zdroj el. energie vyvinou.
to relais: Vždyť jsem to psal, že záleží na preferenci způsobu použití a máš naprostou pravdu. Sám je dosud používám v RC-modelech, i když pro pohon už začínají vévodit LiFe-A123. Bylo by zajímavé je vyzkoušet třeba do blesku. Bohužel se zatím dodávají jen v ne moc běžných rozměrech a mají odlišné napětí/článek, takže vyžadují speciální nabíječku, podobně jako LiIon/LiPol. To označení "stará/nová" jsem použil jen pro zjednodušení.
A ty LiFe, by by na ně nějaký kvalitní link? Je mně jasné, že modeláři kladou na akumulátory až extrémní nároky a mají s nimi nejvíc zkušeností.
Tady jeden popis česky, včetně odkazu na Datasheet a druhý na prodejce v česku:
http://www.rcserver.cz/index.php?opt...ask=view&id=39
http://www.horejsi.cz/Pages/DetailPr...?objcislo=0715
Stačí ale vygooglit "A123" a najdeš pytel informací. Už se na ně delší dobu chystám, ale znamená to komplet "přezbrojení" = velká investice (nabiječka, regulátor atd...) Trvalý zatěžovací proud 30C a krátkodobě až 60C![]()