Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Srovnání AA a AAA nabíjecích baterek

komin (48)|16.1.2009 19:56
joo tak to je dobrý,už jsem koupil do blesku... Panasonic INFINIUM2100 uvidím jaké budou...
RTeo (65)|18.1.2009 00:31
[quote=komin;1002]joo tak to je dobrý,už jsem koupil do blesku... Panasonic INFINIUM2100 uvidím jaké budou...[/quote]
...Gratuluji Péťo, to je dobrej kup... :thumb
komin (48)|18.1.2009 07:58
[QUOTE=RTeo;1016]...Gratuluji Péťo, to je dobrej kup... :thumb[/QUOTE]

inu uvidíme,jsem takovej nevěřící Tomáš....co to plácám vídíš jak jsem zblblej samo že nevěřící Petr :-))
Lark (31)|18.1.2009 13:19
Dýl jak rok používám 8ks Eneloop 2000 a největší přínos vidím v tom minimálním samovybíjení. Kdysi jsem měl ve starém Olympusu klasický NiMH SANYO 2500 (mimořádně nepovedený typ se strašným samovybíjením) a musel jsem je před každým použitím čerstvě nabít. Menší kapacita těch nových NiMH (přednabité) vůbec nevadí, protože, když se skladují nabité, není problém klidně po několika měsících vzít foťák a jít fotit. Teď je používá manželka se synem a nedám na ně dopustit. Dají se dobíjet z jakéhokoli stavu (podobně jako Li-Pol), a i v mrazu si drží kapacitu podstatně lépe než klasické. Do přístrojů, které se používají nepravidelně a jen občas, jsou k nezaplacení :-) Vřele doporučuji.
HimiX (187)|20.1.2009 10:00
jj, na eneloop slysim jen chvalu.
RTeo (65)|21.1.2009 00:09
[quote=Lark;1021]Dýl jak rok používám 8ks Eneloop 2000 a největší přínos vidím v tom minimálním samovybíjení. Kdysi jsem měl ve starém Olympusu klasický NiMH SANYO 2500 (mimořádně nepovedený typ se strašným samovybíjením) a musel jsem je před každým použitím čerstvě nabít. Menší kapacita těch nových NiMH (přednabité) vůbec nevadí, protože, když se skladují nabité, není problém klidně po několika měsících vzít foťák a jít fotit. Teď je používá manželka se synem a nedám na ně dopustit. Dají se dobíjet z jakéhokoli stavu (podobně jako Li-Pol), a i v mrazu si drží kapacitu podstatně lépe než klasické. Do přístrojů, které se používají nepravidelně a jen občas, jsou k nezaplacení :-) Vřele doporučuji.[/quote]
Eneloop jsou fajn, se starší generací aku se nedají srovnávat. Ještě o chloupek lepší jsou Panasonic Infinium 2100, co si koupi Komin.
Milan Šurkala (3381)|21.1.2009 00:12
Já mám zatím výborné zkušenosti s Varta PowerAccu 2700mAh.
Lark (31)|22.1.2009 12:22
[QUOTE=Milan Šurkala;1039]Já mám zatím výborné zkušenosti s Varta PowerAccu 2700mAh.[/QUOTE]

Jasně, ta kapacita je paráda pokud jsou pořád v provozu (což u mě bohužel není), když je ale necháš půl roku ležet, tak si ani neblikneš. Holt je to už stará generace jako já :-)
Milan Šurkala (3381)|22.1.2009 12:31
[QUOTE=Lark;1043]Jasně, ta kapacita je paráda pokud jsou pořád v provozu (což u mě bohužel není), když je ale necháš půl roku ležet, tak si ani neblikneš. Holt je to už stará generace jako já :-)[/QUOTE]

To bych zase netvrdil :-) Sice to nebyl půlrok, ale asi jen tři měsíce. Nicméně po testu fotoaparátu jsem je vyndával nabité snad ještě tak ze 2/3 (možná 3/4), po tom čtvrt roce měly pořád kolem poloviny kapacity. Samovybíjení tam je, ale není to zase tak špatné.
Lark (31)|24.1.2009 21:29
[QUOTE=Milan Šurkala;1044]To bych zase netvrdil :-) Sice to nebyl půlrok, ale asi jen tři měsíce. Nicméně po testu fotoaparátu jsem je vyndával nabité snad ještě tak ze 2/3 (možná 3/4), po tom čtvrt roce měly pořád kolem poloviny kapacity. Samovybíjení tam je, ale není to zase tak špatné.[/QUOTE]

V žádném případu jsem ti je nechtěl hanit a jak jsem psal, záleží na způsobu provozu. Skoro 1.5 násobek kapacity proti nové generaci určitě není k zahození. Ta poznámka, "že si neblikneš", byl jen pokus o vtip. Ale jak jsi sám napsal o té "polovině kapacity" po třech měsících, to je nějakých 1350mAh. U těch nových to vychází po ROČNÍM "ležení" 1600 až 1700mAh. Ověřené to ale nemám, protože u mě se zatím tak dlouho neflákaly :-) A to je pro mě zkrátka skvělé.
relais (23)|25.1.2009 22:11
[QUOTE=Lark;1043]Jasně, ta kapacita je paráda pokud jsou pořád v provozu (což u mě bohužel není), když je ale necháš půl roku ležet, tak si ani neblikneš. Holt je to už stará generace jako já :-)[/QUOTE]
V žádném případě bych je neoznačoval jako stará/nová generace. Jsou to dvě technologie, které žijí a budou žít vedle sebe. "Staré" mají větší kapacity a zejména o dost nižší vnitřní odpor (např. nabijí mnohem rychleji blesk), trpí ale samovybíjením. "Nové" netrpí (téměř) samovybíjením, mají zato ale vyšší vnitřní odpor, tzn. nedokáží dodávat tak vysoký proud. Oboje jsou užitečné. Profík, který fotografuje každý den a potřebuje zdroj obrovského proudu pro blesk nebo rychlé převíjení (u analogu), použije původní technologii. My, kteří fotografujeme občas a nechce se nám akumulátory každý týden opečovávat, koupíme Enelopy nebo pod. Enelopy a podobné jsou, pravda, na začátku vývoje, uvidíme, jak se coby sekundární zdroj el. energie vyvinou.
Lark (31)|26.1.2009 17:14
to relais: Vždyť jsem to psal, že záleží na preferenci způsobu použití a máš naprostou pravdu. Sám je dosud používám v RC-modelech, i když pro pohon už začínají vévodit LiFe-A123. Bylo by zajímavé je vyzkoušet třeba do blesku. Bohužel se zatím dodávají jen v ne moc běžných rozměrech a mají odlišné napětí/článek, takže vyžadují speciální nabíječku, podobně jako LiIon/LiPol. To označení "stará/nová" jsem použil jen pro zjednodušení.
relais (23)|27.1.2009 18:37
A ty LiFe, by by na ně nějaký kvalitní link? Je mně jasné, že modeláři kladou na akumulátory až extrémní nároky a mají s nimi nejvíc zkušeností.
Lark (31)|27.1.2009 22:18
[QUOTE=relais;1104]A ty LiFe, by by na ně nějaký kvalitní link? Je mně jasné, že modeláři kladou na akumulátory až extrémní nároky a mají s nimi nejvíc zkušeností.[/QUOTE]

Tady jeden popis česky, včetně odkazu na Datasheet a druhý na prodejce v česku:

http://www.rcserver.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=39
http://www.horejsi.cz/Pages/DetailProdukt.aspx?objcislo=0715

Stačí ale vygooglit "A123" a najdeš pytel informací. Už se na ně delší dobu chystám, ale znamená to komplet "přezbrojení" = velká investice (nabiječka, regulátor atd...) Trvalý zatěžovací proud 30C a krátkodobě až 60C :evil
RTeo (65)|28.1.2009 15:28
[quote=relais;1079]V žádném případě bych je neoznačoval jako stará/nová generace. Jsou to dvě technologie, které žijí a budou žít vedle sebe. "Staré" mají větší kapacity a zejména o dost nižší vnitřní odpor (např. nabijí mnohem rychleji blesk), trpí ale samovybíjením. "Nové" netrpí (téměř) samovybíjením, mají zato ale vyšší vnitřní odpor, tzn. nedokáží dodávat tak vysoký proud. Oboje jsou užitečné. Profík, který fotografuje každý den a potřebuje zdroj obrovského proudu pro blesk nebo rychlé převíjení (u analogu), použije původní technologii. My, kteří fotografujeme občas a nechce se nám akumulátory každý týden opečovávat, koupíme Enelopy nebo pod. Enelopy a podobné jsou, pravda, na začátku vývoje, uvidíme, jak se coby sekundární zdroj el. energie vyvinou.[/quote]
...Myslím, že stará/nová generace je nepodstataná hříčka slov, která má smysl pouze v rozlišení obou technologií, např. pro případ diskuze. Obecně se vždy novější technologie označuje za "novou generaci", to je normální. Jinak máš samozřejmě pravdu, že obojí jsou užitečné a každá z nich najde uplatnění podle způsobu užívání.
relais (23)|1.2.2009 20:33
[QUOTE=Lark;1108]Tady jeden popis česky, včetně odkazu na Datasheet a druhý na prodejce v česku:

http://www.rcserver.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=39
http://www.horejsi.cz/Pages/DetailProdukt.aspx?objcislo=0715

Stačí ale vygooglit "A123" a najdeš pytel informací. Už se na ně delší dobu chystám, ale znamená to komplet "přezbrojení" = velká investice (nabiječka, regulátor atd...) Trvalý zatěžovací proud 30C a krátkodobě až 60C :evil[/QUOTE]
Tak to je i pro mě šok! Děkuju.
KEOSAN (49)|22.4.2009 15:54
A co ine akumulatory s nizkym samovybijanim ?
Na trhu su predsa aj ine znacky AA /alebo aj AAA/ modelov. Mate niekto s nimi skusenosti ?

Napr.
GP Recyko+
http://www.atcomp.cz/zbozi/nabijeci-baterie-gp-aa-recyko-2100-nimh-2ks-/detail.aspx?p=z:97047

BC Infinitive
http://www.atcomp.cz/zbozi/bc-nab-nimh-aa-baterie-bcr6-2300mah-infinitive/detail.aspx?p=z:144782

alebo
Sony Cycle Blue
http://www.atcomp.cz/zbozi/sony-nimh-aa-nabijeci-baterie-cycle-blue-nh-aa-b2k/detail.aspx?p=z:99128

Zatial som mal moznost vyskusat len GP Recyko+. Bezne 2500-2800mAh aku, nemali problem cca 3 mesiace. Ale uz po pol roku boli na dne, ze fotak ukazoval slabu baterku a meral som to aj testerom kapacity a ukazoval, ze je to skor prazdne. Zato napr. GP Recyko bola na nejakych 90 percentach povodnej kapacity.
busy (782)|22.4.2009 21:02
Skoda ze sa ako AA/AAA nevyrabaju aj Li-ion a Li-pol baterie. Niekedy by sa mi naramne hodili. V podstate by mi stacili aj Eneloop-ky, ale keby mali napetie 1.5V. Nominalne napetie 1.2V pri klasickych NiMH je obcas nedostatocne, hlavne pri starsich vyrobkoch, ktore su este navrhovane na X-krat 1.5V a nizsie napetie X-krat 1.2V im nestaci k spravnej funkcii. Zatial to riesim tak, ze napr. miesto povodnych troch 1.5V zapojim styri 1.2V (namiesto 4.5V to da 4.8V, avsak jedna AA baterka mi potom "externe" visi na kablikoch co nie je vzdy pohodlne :)

Inak, ked uz o tom pisem, velmi sa mi osvedcila Li-ion dobijacia RCR-V3, ktora ma nominalne napetie 3.0V a priamo nahradi (aj rozmerovo) dve klasicke AA baterie.
KEOSAN (49)|23.4.2009 10:34
Tusim niekde som videl na internete v zahranici predaval Li-On alebo Li-Pol AA. Ale bolo to priserne drahe.

Existuje vsak ina alternativa. Dobijatelne ALKALICKE akumulatory RAM - AA i AAA.
Tiez ich mam a su vyborne. Hodia sa vsade tam, kde je vyzadovane 1,5V a robi problem 1,2V. Horsie je, ze budu asi stavane na dlhodobu mensiu zataz ako narazovu vacsiu. A maju mensi pocet cyklov. Ale do dialkoveho, LED bateriek atd sa to hodi. Musi byt vsak na ne special nabijacka.

Pouzivam Pure Energy
http://www.sos.sk/?str=371&artnum=50979
http://www.sos.sk/?str=371&artnum=5042

- ale su aj ine:
http://www.sos.sk/?str=371&artnum=57502

Musi byt pre to special nabijacka na RAM akumulatory, ale poslednou dobou robia uz aj niektore kombinovane nabijacky RAM a NiMH

Tuto mam:
http://www.sos.sk/?str=371&artnum=57507

- ale su aj ine
http://www.sos.sk/?str=371&artnum=57453
http://www.sos.sk/?str=371&artnum=62341

Ako nudzovka do fotaku sa to hodi tiez. Neskusal som ale, kolko fotiek sa s tym da urobit. Dobre je, ze to ma minimalne samovybijanie. Ale maju zivotnost tak cca 5 rokov. Takze je to taky medzistupen medzi jednorazovkou a dobijatelnou. Ale aj tak dobre, vsade tam, kde treba 1,5V a staci mensi prud.
busy (782)|24.4.2009 19:54
[QUOTE=KEOSAN;1794]Tusim niekde som videl na internete v zahranici predaval Li-On alebo Li-Pol AA. Ale bolo to priserne drahe.[/QUOTE]

Viem o nich, ale tie maju klasicke napetie 3.6V, takze ako priama nahrada do zariadeni na bezne tuzkove baterky sa nedaju pouzit. Keby sa robili aspon s napetim 3.0V (ako ma Li-ion R-CRV3), miesto dvoch bariek pouzijem jednu + skrat. Ale 3.6V davat do fotaku, ktory je urceny na 3 V, a dokaze fungovat aj na 2.4V, radsej nebudem :)
KEOSAN (49)|13.5.2009 17:29
Stala sa mi zaujimava vec. Na fotaku Canon A590IS, ktory ma nafotit cca 400 fotiek na bezne NiMH baterie som skusal GP 2700mAh NiMH - PREDVCEROM nabite.

Urobil som nimi asi 10 fotiek, vacsinou bez blesku. Ale s fotakom som rozne blbol - robil take vysvetlovanie funkcii, ukazoval displej, prepinanie, zapinanie modov, nastavenia atd. Lenze on zacal onedlho ukazovat stav akumulatora, ze dochadza....

Ale predvcerom nabijane 2ks GP 2700mAh a pri tak nenarocnom fotaku, ked sa skoro nic nefotilo, len som ukazoval prevazne zaostrovanie ???

To sa tie baterky tak rychlo samovybijaju ? Ake mate skusenosti so samovybijanim u jednotlivych modelov ? Co tie novsie s novsou technologoiu ? Viem, ze som volakedy fotil podstatne viac na tie baterky a oni nie su ani nejak stare.

Nabijam to rychlo LCD nabijackou, riadenou mikroprocesorom, ktora neprebija. Lenze v minulosti som pouzival jednu fintu. Ked sa to nabijalo, zdalo sa mi to horuce a ja som to cele - nabijacku, aj akumulatory nechal ofukovat 8cm vetracikom. Lenze par poslednych raz som sa vykaslal na to a zdalo sa, ze nabijacka to nabila mozno rychlejsie /pretoze som pocul, ze niektore nabijacky mozu vypinat nabijanie napr. na zaklade teploty/.

Myslite, ze chladenie baterii pri nabijani zvysuje ich zivotnost, alebo naopak, je to kontraproduktivne ? Ci je narocny fotak /ak sa zapina napr. pomocne svetlo, stabilizator pri foteni a dalsie funkcie/, alebo ide len o velke samovybijanie ?
busy (782)|13.5.2009 20:49
[QUOTE=KEOSAN;2075]To sa tie baterky tak rychlo samovybijaju ? Ake mate skusenosti so samovybijanim u jednotlivych modelov ? Co tie novsie s novsou technologoiu ? Viem, ze som volakedy fotil podstatne viac na tie baterky a oni nie su ani nejak stare.[/QUOTE]

Znamy mi dal baterie Sanyo 2500 mAh a tie sa spravali takto: Ked som ich nabil, a hned fotil, nebol problem nafotit aj 200-300 fotiek. Ale ked som ich nabil, a chcel fotit az na druhy den, tak sa fotak ani len nezapol. Take priserne samovybijanie mali.

[QUOTE=KEOSAN;2075]Myslite, ze chladenie baterii pri nabijani zvysuje ich zivotnost, alebo naopak, je to kontraproduktivne ?[/QUOTE]

Urcite, vysoka teplota neprospieva ziadnemu elektrickemu zariadeniu, takze chladenie je uzitocne. Tak ma napadlo - ked sa tak zohrievali, asi boli nabijane velmi vysokym prudom - a aj to moze prispievat k nizsej zivotnosti baterii a vseobecne k zhorseniu ich vlastnosti.

[QUOTE=KEOSAN;2075]Ci je narocny fotak /ak sa zapina napr. pomocne svetlo, stabilizator pri foteni a dalsie funkcie/, alebo ide len o velke samovybijanie ?[/QUOTE]

Pomocne svetlo, stabilizator, displej obvykle nemaju az tak velku spotrebu, aby to vyrazne znizilo vydrz baterii. Napriklad moj C-2 ma pri foteni spotrebu 1.5 A, ale vypnuty displej znizil spotrebu iba na 1.3 A.

Ale k veci. Ja som sa kvoli vsetkym tymto problemom s NiMH bateriami po par rokoch ich pouzivania rozhodol, ze budem pouzivat radsej Li-ion baterie, ktore taketo samovybijacie problemy nemaju. Do svojho C-2 (ktory je na dve tuzkove AA) som si kupil dobijatelnu Li-ion CRV3 a pre moj dalsi fotak FZ28 som sa rozhodol hlavne preto, ze ma Li-ion akumulator (a este na zaklade vynikajucej recenzie tu na digimanii).
dkas (154)|15.5.2009 10:46
Pokud můžeš, zkus ve foťáku nějaké jiné baterie. Je možné, že to vybíjení způsobuje foťák...
busy (782)|18.5.2009 16:34
[QUOTE=dkas;2103]Pokud můžeš, zkus ve foťáku nějaké jiné baterie. Je možné, že to vybíjení způsobuje foťák...[/QUOTE]

Tie NiMH baterie som nabil, vybral z nabijacky, a az na druhy den strcil do fotaku a hned zacal fotit. Resp, chcel som zacat fotit... Okrem toho, aj keby boli celu noc vo fotaku, je blbost, aby vypnuty fotak vybil plne nabite 2500 mAh baterie za jednu noc :( Poruchu fotaku a nabijacky mozeme vylucit.

Fotak ma odber vo vypnutom stave zanedbatelny, aspon klasicke alkalicke baterie alebo Li-ion s tym nemaju najmensi problem :)
Lark (31)|18.5.2009 23:23
[QUOTE=busy;2164]Tie NiMH baterie som nabil, vybral z nabijacky, a az na druhy den strcil do fotaku a hned zacal fotit. Resp, chcel som zacat fotit... Okrem toho, aj keby boli celu noc vo fotaku, je blbost, aby vypnuty fotak vybil plne nabite 2500 mAh baterie za jednu noc :( Poruchu fotaku a nabijacky mozeme vylucit.

Fotak ma odber vo vypnutom stave zanedbatelny, aspon klasicke alkalicke baterie alebo Li-ion s tym nemaju najmensi problem :)[/QUOTE]

Když vidím 2500mAh, nejsou to náhodou Sanyo 2500? U těch bych se vůbec nedivil, byla to šmejdová série, která měla po krátké době provozu příšerné samovybíjení. Uznávali na ně i reklamaci.
busy (782)|19.5.2009 06:30
[QUOTE=Lark;2172]Když vidím 2500mAh, nejsou to náhodou Sanyo 2500? U těch bych se vůbec nedivil, byla to šmejdová série, která měla po krátké době provozu příšerné samovybíjení. Uznávali na ně i reklamaci.[/QUOTE]

Ano, to su presne oni :)
Ale samovybijanie maju aj ine znacky (Hama, Ansmann, GP), aj ked nie tak silne - po mesiaci v nich bola tak cca polovica energie.
dkas (154)|19.5.2009 10:32
[QUOTE=busy;2164]Tie NiMH baterie som nabil, vybral z nabijacky, a az na druhy den strcil do fotaku a hned zacal fotit. Resp, chcel som zacat fotit... Okrem toho, aj keby boli celu noc vo fotaku, je blbost, aby vypnuty fotak vybil plne nabite 2500 mAh baterie za jednu noc :( Poruchu fotaku a nabijacky mozeme vylucit.

Fotak ma odber vo vypnutom stave zanedbatelny, aspon klasicke alkalicke baterie alebo Li-ion s tym nemaju najmensi problem :)[/QUOTE]

Pokud to jsou Sanyo, tak je to asi jasné :) Já to myslel na foťák spíš tak, že může být vadnej. Taky se mi to kdysi stalo, byl tam nějakej zkrat...
KEOSAN (49)|19.5.2009 10:59
Kludne sa moze stat, ze jedna z baterii je nejaka vadnejsia, zle sa nabije.
Ked ma niekto viac baterii v zariadeniach, je dobre mat nejaky tester AA baterii. napr. tento je sikovny

http://www.soselectronic.cz/?str=371&artnum=55545

Alebo nabijacku, ktora detekuje vadne aku.
Nedavno som kupil napr. nabijacku s LCD panelom. Dal tam 3 nove aku. A jeden z nich blikal, skoro podobne ako nabity, ale trochu iny okraj to ukazovalo. Dal som ho na ten samostatny tester a nic, ani tuk. Vadny aku...

Tam staci, ze jeden je vyrazne slabsi, alebo vadny a uz to ide do haja.
busy (782)|19.5.2009 19:36
[QUOTE=KEOSAN;2190]Kludne sa moze stat, ze jedna z baterii je nejaka vadnejsia, zle sa nabije.[/QUOTE]

A nielen to. Staci, aby jedna mala o kusok mensiu kapacitu, a za chvilku je po nej.
Totiz, pokial sa fotak (alebo akekolvek zariadenie) napaja viacerymi seriovo zapojenymi bateriami, a jedna z nich sa vybije o malicky kusok skor (dajme tomu v ramci vyrobnej tolerancie menovitej kapacity), ostatne baterie ju doslova "prepoluju" a to sposobuje jej velmi rychle nicenie.

Dalej, pokial fotak aj vcas zdetekuje, ze baterie su uz vybite (napetie kleslo privela), a vypne sa, znamena to akurat len to, ze maximalne jedna bateria je vybita, v ostatnych je urcite este nejaka energia. Bezny clovek vtedy baterky vezme a praskne do nabijacky. Lenze tym sa zase nicia tie este nie uplne vybite, pretoze u nich sa potom prejavi pametovy efekt sposobeny nabijanim nie celkom vybitych baterii. Riesenim na toto je inteligentna nabijacka, ktora kazdu baterku samostatne uplne vybije a potom zacne nabijaci cyklus.

Aj preto ja osobne mam radsej Li-ion, tam ziadne takeho problemy nehrozia :)
KEOSAN (49)|19.5.2009 20:33
Pouzivam iba inteligentne nabijacky. Ktore nabijaju, ale neprebijaju. Takze clovek vie, ze ak je niekde viac kapacity, je to nabite rychlejsie a moze to vybrat /alebo nechat tak bez poskodenia/. Pritom ich cena je nizka v porovnani so specialnou baterkou a clovek moze mat za par korun nabijacku, plus niekolko sad akumulatorov, ktore moze pouzit i rozne inde. Preto mam rad fotaky na AA baterie.

Tak isto, existuju aj mikroprocesorom riadene ultra rychle nabijacky, co zvladnu nabit akumulator za 15 minut. Neni to take setrne, ale pri dnesnych cenach NiMH sa tym clovek nemusi velmi zaoberat. Nabijanie vysokym prudom umoznuje potom zariadeniam lepsiu vydrz napr. pri zariadeniach s vyssim odberom, ako je pre blesk atd.

Clovek ked kupi novy fotak, nemusi menit nabijacku, dalsie nahradne aku, ked AA tam pasuju.

Naviac niektore fotaky umoznuju velmi slusne fotenie aj s alkalickymi AA bateriami. Daju sa kupit tiez dobijatelne alkalicke RAM aku a dokonca aj nabijacky RAM+NiMH kombinovane. U nich je samovybijanie prakticky nulove.

No a nehovoriac este o niektorych tipoch NiMH s malym samovybijanim.

Kto ma doma WiFI a i ked to ma tu malu 10cm antenku, tak si moze vsimnut, ze staci mat nejaku polohu, umiestnenie a jednoducho bez priamej viditelnosti je casto problem. Mez sa s tym kaslat, tak cez USB2 citacku s rychlou pamatou je to v pocitaci raz-dva.
busy (782)|20.5.2009 06:51
[QUOTE=KEOSAN;2212]Pouzivam iba inteligentne nabijacky. Ktore nabijaju, ale neprebijaju.[/QUOTE]

Ja osobne za inteligentne povazujem az tie, ktore sami dokazu zistit, ze bateria este nie je celkom vybita, a pred zacatim nabijania ju vybiju.

[QUOTE=KEOSAN;2212]Takze clovek vie, ze ak je niekde viac kapacity, je to nabite rychlejsie a moze to vybrat[/QUOTE]

No prave, tu ide o to, ze nabijanie nevybitych NiMH sposobuje pametovy efekt - v pripade NiMH to sposobuje zvyseny vnutorny odpor baterie (tzv. lenive baterky) a zvysuje to samovybijanie v buducnosti.

[QUOTE=KEOSAN;2212]Naviac niektore fotaky umoznuju velmi slusne fotenie aj s alkalickymi AA bateriami. Daju sa kupit tiez dobijatelne alkalicke RAM aku a dokonca aj nabijacky RAM+NiMH kombinovane. U nich je samovybijanie prakticky nulove.

No a nehovoriac este o niektorych tipoch NiMH s malym samovybijanim.[/QUOTE]

U NiMH mi este vadi, ze maju napetie iba 1.2V, pretoze ked fotaku dam 2.4V namiesto 3.0V (CRV3 alebo dve klasicke alkalicke AA) tak sa evidentne pomalsie nabija blesk :)
Idealne by bolo, keby sa okrem NiMH a RAM konecne vyrabali 1.5V AA baterie aj Li-Ion.
To by potom vsetci boli spokojni...
KEOSAN (49)|20.5.2009 09:24
To prave neni inteligentna nabijacka, ked to ide vybijat. Pretoze hlboke vybijanie im skodi. Napr. som niekde cital, ze vo vesmire sa sa nabijaju akumulatory, ked klesne vybitie o 10 percent. Videl som niekde aj test, kde ukazovali zivotnost akumulatorov. Pri malom, skoro priebeznom dobijani sa rapidne zvysovala jeho zivotnost a pocet cyklov.

Zase co sa tyka "pamatoveho efektu" tak ano, ked sa vybije a nabije, je to z jednej strany lepsie pre kapacitu, ale rozdiel po dlhej dobe takeho pouzivania bolo kratenie kapacity len o nejake mizerne percento....

Takze inteligentna nabijacka, nezacne hned vybijat, ale je tam funkcia, kde si to clovek moze spustit manualne, kedy chce.

Naviac, pri dnesnych cenach NiMH baterii sa nema vyznam nejak zapodievat zivotnostou.

Kludne, keby som kupoval teraz nabijacku, tak skusim nejake 15 minutove rychlonabijacky a do nich napr. tieto aku s vyssou kapacitou:
http://www.atcomp.cz/zbozi/bc-batteries-nab-nimh-aa-baterie-bcr6-3000mah/detail.aspx?p=z:144781
http://www.atcomp.cz/zbozi/bc-batteries-nabijeci-nimh-aa-baterie-bcr6-2800mah/detail.aspx?p=z:99186
http://www.atcomp.cz/zbozi/i-tec-nabijeci-baterie-aa-4x-2800mah-/detail.aspx?p=z:122313

a trebars tieto s nizsim samovybijanim
http://www.atcomp.cz/zbozi/bc-nab-nimh-aa-baterie-bcr6-2300mah-infinitive/detail.aspx?p=z:144782

Mal som tiez svoju predstavu o pouzivani fotaku volakedy - ale ci uz aku, ci fotaky, su dnes spotrebak. Nemienim to nicit, ale zas nemyslim, ze sa to tak rychlo opotrebuje. Clovek zas tak casto nefoti, ak to nerobi profesionalne. Na inom fore, co sa zaoberali fotenim, tak vsetci pouzivaju citacky a ziadne prepajanie kabelom.
busy (782)|20.5.2009 17:55
[QUOTE=KEOSAN;2226]To prave neni inteligentna nabijacka, ked to ide vybijat. Pretoze hlboke vybijanie im skodi.[/QUOTE]

Inteligencia spociva aj v tom, vediet kde je ta hranica vybitia, aby:
a) sa neznicili prilis hlbokym vybitim
b) sa nevytvaral pametovy efekt nabijanim ked este nie su vybite

[QUOTE=KEOSAN;2226]Napr. som niekde cital, ze vo vesmire sa sa nabijaju akumulatory, ked klesne vybitie o 10 percent. Videl som niekde aj test, kde ukazovali zivotnost akumulatorov. Pri malom, skoro priebeznom dobijani sa rapidne zvysovala jeho zivotnost a pocet cyklov.[/QUOTE]

Ano, ale to neboli NiMH :) Napriklad okrem Li-ion / Li-ion aj klasicke olovene akumulatory (ci uz klasicke autobaterie alebo suche kompaktne akumulatory) nemaju ziadny pametovy efekt a idealne pre ne, hlavne pre tie olovene, je udrzovat ich stale nabite. Samozrejme hlbokym vybitim alebo prilisnym prebitim sa tiez nicia.

[QUOTE=KEOSAN;2226]Zase co sa tyka "pamatoveho efektu" tak ano, ked sa vybije a nabije, je to z jednej strany lepsie pre kapacitu, ale rozdiel po dlhej dobe takeho pouzivania bolo kratenie kapacity len o nejake mizerne percento....[/QUOTE]

Lenze pametovy efekt u NiMH sa ani tak neprejavuje znizenim kapacity (to bolo u starych NiCd), ale zvysenim vnutorneho odporu a zvysenym samovybijanim.

[QUOTE=KEOSAN;2226]Naviac, pri dnesnych cenach NiMH baterii sa nema vyznam nejak zapodievat zivotnostou.[/QUOTE]

Mne osobne ani tak nejde o zivotnost, ale o spolahlivost. Napriklad nabijem si dve sady AA baterii, jednu dam do fotaku a prilezitostne fotim. Nefotim moc, par fotiek denne, a niekedy aj dva-tri mesiace trva, pokym baterie vybijem. No a ked ich vybijem, vymenim ich za druhu sadu (v domneni, ze od nabitia som ju nepouzival, tak musi byt "cerstvo" nabita), a chcem fotit, a zistim, ze po par fotkach aj ta druha sada je skoro vybita :(

Viem, ze toto ciastocne riesia eneloop-ky. Ale z tohto pohladu sa na Li-ion technologiu mozem spolahnut ovela viac. Preto ja osobne mam radsej Li-ion nez NiMH :) A kedze napajanie AA bateriami aj ja osobne povazujem za velmi prakticke, velmi by som chcel, aby sa vyrabali Li-ion AA baterie s napetim 1.5V.
KEOSAN (49)|20.5.2009 20:23
Samozrejme, tie nabijacky maju urcene, pod ake napatie nejdu a automaticky po dosiahnuti urcitej minimalne bezpecnej hranice spustia automaticky nabijanie. Na tlacitko je len zapnutie vybijania, znovunabitie po vybiti je automaticke. Naco by inac nabijacka zbytocne za kazdym vybijala aku ?

Co sa tyka Lion a Lipol - tie maju obmedzeny zase pocet cyklov, aj keby sa to nabijalo iba nepatrne. Taktiez maju obmedzenu zivotnost na par rokov, aj keby ich clovek nepouzil.

Co sa tyka spolahlivosti, tak moze clovek pouzit nielen Eneloopky
http://www.soselectronic.cz/?str=371&artnum=70887

ale dostupne su aj ine aku s nizkym samovybijanim ako - BC Infinitive
http://www.atcomp.cz/zbozi/bc-nab-nimh-aa-baterie-bcr6-2300mah-infinitive/detail.aspx?p=z:144782

alebo Sony Cycle Blue
http://www.atcomp.cz/zbozi/sony-nimh-aa-nabijeci-baterie-cycle-blue-nh-aa-b4k/detail.aspx?p=z:99129

GP Recyko
http://www.atcomp.cz/zbozi/nabijeci-baterie-gp-aa-recyko-2100-nimh-2ks-/detail.aspx?p=z:97047

Tecxus Ready To Use
http://www.soselectronic.cz/?str=371&artnum=72808

Hama Ready 4 Power
http://www.swsd.sk/default.asp?cls=stoitem&stiid=118234

Hahnel Synergy
http://www.swsd.sk/default.asp?cls=stoitem&stiid=68926

Niektore fotaky maju problem s alkalickymi bateriami, ale niektorym fotakom to nevadi a na alkalicke urobia aj 200 fotiek. Potom v klude by stacili alkalicke dobijatelne 1,5V RAM aku.
Napr.
http://www.sos.sk/?str=371&artnum=50979

Tie RAM akumulatory mozu kludne stat aj 2 roky... Naviac, clovek ak ma viac zariadeni na AA aku, tak si moze v pripade potreby pozicat :)

Netreba sa divat iba na to, ze clovek ma teraz nejaky fotak a donho by kupil nejaku specialnu baterku. Po rokoch fotak uz stoji menej nez ta baterka donho. Ale AA baterky i nabijacka sa daju pouzivat univerazalne. Takze neni problem mat napr. baterky s vysokou kapacitou povedzme 2800-3000mAh
Napr.
http://www.atcomp.cz/zbozi/bc-batteries-nab-nimh-aa-baterie-bcr6-3000mah/detail.aspx?p=z:144781

a sadu dalsich s nizkym samovybijanim, alebo RAM aku. Ked si to clovek zariadi vhodne, tak ma sadu bateriek, ktore pouzije napr. v LED svietidle /2xAA/, strojceku na strihanie brady /ci fuzov/ - 2xAA a ked niekde ide, zoberie si len par sad baterii a nabijacku.

Mne sa napr. AA RAM akumulatory osvedcili velmi, ale zatial som ich pouzival len na nenarocnych zariadeniach. Musim ich vyskusat aj vo fotaku, kde je pisane, ze dobre funguje aj s alkalickymi.

Priklad vyuzitia AA ako vyhoda:
- iste u Lion a Lipol bateriek je vyhoda to male samovybijanie. Ale maju zvacsa vysoku cenu, treba special nabijacku a pri vymene fotaku ich mozte vyhodit, lebo na 99 percent bude mat dalsi fotak iny typ.

- povedzme, ze by som chcel na fotaku tocit video. Po hodine je Lion baterka vybita. Dam tam druhu a za chvilu vybijem aj tu. A slus - koniec, pretoze jedna sa nabija a druha zalozna je vybita.

Ale ak ma clovek vysokokapacitne NiMH, tak mu to vydrzi dlhsie. Ale tak isto, ak ma 15 minutovu nabijacku, nabije to rychlo, plus za tie peniaze moze mat niekolko sad NiMH v zasobe.

Takze AA pri vhodne zvolenej kombinacii mozu odburat vsetky vyhody Lion a Lipon aku.

Ideal by boli tuzkovy na Lion, ci Lipol pravda... Ale takto sa to da tiez normalne poriesit.
busy (782)|20.5.2009 20:55
[QUOTE=KEOSAN;2241]Co sa tyka Lion a Lipol - tie maju obmedzeny zase pocet cyklov, aj keby sa to nabijalo iba nepatrne. Taktiez maju obmedzenu zivotnost na par rokov, aj keby ich clovek nepouzil.[/QUOTE]

Zalezi velmi od vyrobcu. Tie rozne "cinske" Li-ion-ky urcite po 500-tom nabiti a dvoch rokoch mozeme vyhodit, ale napriklad uz vyse 6 rokov mam mobil Siemens ME45 a jeho orignalna baterka este po 6 rokoch a neviem kolkom nabiti stale verne a dobre sluzi.

Navyse, pokial bateriu dobijem nevybitu, nepocita sa to za cely cyklus, a takychto cyklov mozem spravit aj ovela viac.

[QUOTE=KEOSAN;2241]Niektore fotaky maju problem s alkalickymi bateriami, ale niektorym fotakom to nevadi a na alkalicke urobia aj 200 fotiek. Potom v klude by stacili alkalicke dobijatelne 1,5V RAM aku.[/QUOTE]

Ano, tie RAM-ky su urcite dobra volba. Skoda ze neboli bezne dostupne v case, ked som NiMH pouzival ako hlavne baterie.

Inak, mam vyskusane, ze niektore zariadenia na AA baterky vyzaduju 1.5V a na 1.2V uz nie su schopne spravne fungovat - tak tam sa klasicke NiMH nedaju pouzit a pre RAM maju prilis vysoku spotrebu. Tam by sa idealne hodili nejake eneloopky s napetim 1.5V, keby take existovali.

[QUOTE=KEOSAN;2241]Ale ak ma clovek vysokokapacitne NiMH, tak mu to vydrzi dlhsie. Ale tak isto, ak ma 15 minutovu nabijacku, nabije to rychlo, plus za tie peniaze moze mat niekolko sad NiMH v zasobe.[/QUOTE]

To by som ani netvrdil. Uz som pisal vyssie, ze na jednu 3V Li-ion 1200 mAh urobim zhruba tolko isto fotiek, ako na dve kvalitne NiMH AA 2400 mAh.

Ta 15-minutova rychlonabijacka sa urcite hodi, ale zase, kolko nabijacich cyklov takto znesu bezne NiMH (ktore neboli vyrobcom navrhovane na tak rychle nabijanie) ?
KEOSAN (49)|20.5.2009 21:38
Neviem, ale mal som Lionky v mobiloch a po 3-4och rokoch to odchadzalo /originalne/.

Urobit na 3V 1200mAh tolko fotiek ako na 2xAA 2400mAh - je rozdiel, ci to bolo nabite a fotene IHNED, alebo niekedy neskor.

Taktiez, clovek tam moze mat 2x2800 ci 2x3000mAh...

Tie NiMH maju zniest cca 1000 nabijacich cyklov. Ale otazne je, ze pri rychlom nabijani je pravdepodobnost prehrievania a rychlonabijacky su uz zas robene aj s ventilatormi, alebo si to clovek moze chladit povedzme 8cm ventilatorom dodatocne /tiez tak chladim/. Takze sa to tak nenici. Tiez, ak to nebude vybijat na maximum, moze zivotnost predlzit. Keby sa nepredlzila zivotnost aj vobec, tak povedzme ostane polovica, ci tretina zivotnosti. A co sa stane ked to vydrzi beznemu cloveku na desiatku rokov tolko cyklov, alebo aj ked nie, tak to trapit nemusi pri tej cene akumulatorov AA NiMH...
busy (782)|21.5.2009 06:08
[QUOTE=KEOSAN;2245]Neviem, ale mal som Lionky v mobiloch a po 3-4och rokoch to odchadzalo /originalne/.[/QUOTE]

Mozno ze Siemens tie Li-ion proste vedel urobit dobre, nie ako rozni cinski vyrobcovia :)

[QUOTE=KEOSAN;2245]Urobit na 3V 1200mAh tolko fotiek ako na 2xAA 2400mAh - je rozdiel, ci to bolo nabite a fotene IHNED, alebo niekedy neskor.[/QUOTE]

Samozrejme, fotil som ihned (este v ten den) po nabiti. Keby som fotil niekedy neskor, tento pomer sa este viac zmeni v prospech Li-ion :)
KEOSAN (49)|21.5.2009 12:28
Hmmm, zaujimavy poznatok.

Z testu
http://www.fotonmag.cz/svitilny/baterie/srovnavaci-test-samovybijeni-tuzkovych-aa-baterii/

ked si clovek pozrie lepsie vydrz po cca 6tich mesiacoch nepouzivanie, tak vyplyva, ze bezne vysokokapacitne NiMH clanky su lepsie na tom s vydrzou, ako tie specialne s nizsim samovybijanim :)

Tomu sa povie prakticke informacie. Dobre vediet :)
KEOSAN (49)|9.7.2009 17:18
Mam zariadenie, konkretne vysielacky, do ktoreho idu 3xAAA aku NIMH 1.2V. Vyrobca pise, ze ak sa pouziju 1.5V baterie, vydrzi to dlhsie. Vydrz mala byt tak 1-2 dni. V jednej som mal sadu AAA GP 1000mAh, v druhej I-TEC 1300mAh. Vydrzalo to tak 3 dni, na pocudovanie, celkom pekne.

Zmeral som kapacitu baterii - voltaz bola od 1.15V do 1.2V, ale kapacity ukazovalo cca 50-55 percent. Co je potom pricinou, ze zariadenie ukazovalo stav nabitia plny, ale vyplo sa to same ? Nizka voltaz ? Alebo vacsi vnutorny odpor ?

Cital som, ze prednabite aku s nizkym samovybijanim maju nizsi vnutorny odpor. Boli by potom take vhodnejsie, ci je to fuk ?

Inak, mozu sa aku s nizkym samovybijanim nabijat v rychlonabijacke vysokym prudom ?

Pripadne, pouzivat pri NIMH nabijackach, ak sa to prehrieva, extra chladenie pre aku napr. dodatocnym ventilatorom ?
rousini (738)|11.7.2009 11:07
KEOSAN: z charakteristiky napětí a kapacity NiMH není možné podle U odhadovat C. U vpodstatě drží konstantní hodnotu až do finále, kdy spadne a článek je třeba nabít, protože jeho kapacita je nulová...
KEOSAN (49)|11.7.2009 22:12
Kapacitu som nemeral voltmetrom, ale jednoduchym testerom kapacity MW 333
http://www.sos.sk/?str=371&artnum=55545
KEOSAN (49)|13.8.2009 11:38
Tak som zistil neprijemnu zalezitost. Mal som niekolko druhov AAA akumulatorov a vzhladom na cas som ich nabil rychlonabijackou s vysokym prudom. Za 3-4 dni boli aj akumulatory s nizkym samovybijanim vybite tak, ze zariadenia mali problem vobec sa zapnut... Takze asi taketo velmi rychle rychlonabijacky budu vhodne len napr. do fotakov, alebo na okamzite pouzivanie.
KEOSAN (49)|13.9.2009 13:18
Bol som u stareho otca a skoro ma porazilo. Mal staru NICD nabijacku MW398GS. A nabijal na ne ALKALICKE! NENABIJATELNE! AAA baterky. Ukazoval mi LEDkove rucne svietidlo, ze aha - vcera nesvietilo, tak som to 1-1.5h nabijal. A teraz svietilo poriadne :) Hovoril som mu, ze to moze explodovat, vyhoriet, ale vraj to uz roky nabija do dalsich zariadeni a aj bude. Ze nech si stara baterka kludne aj exploduje... :)) Zaujimave, ze to neznicilo, ale normalne to mal nabite :) Nabijaci prud to malo 120mA.

Zaujimave, ze to vobec fungovalo a neznicilo baterky uplne, ale hlavne, ze ich nabilo a nevytiekli :)
raudek (4)|12.10.2009 19:04
Já bych doporučil AA, AAA baterky Sanyo, podle recenzí co jsem četl se tyto články na stejném principu používají i v bateriích do notebooků a žádné negativní ohlasy jsem zatím nenašel.

Další hodně kvalitní jsou tako GP recyko, ty mají také velmi pozitivní ohlas
Naboucho (1)|9.7.2014 08:13
Já jsem k výborné nabíječce Maha Energy MH-C9000 http://www.ledshop.cz/nabijecka-maha-powerex-mh-c9000~z8982C.html
dostal akumulátory Imedion http://www.ledshop.cz/nimh-akumulator-aa-imedion-2400-mah~z2600.html
S novými jsem nafotil i 840 fotek. Teď je mám dva a půl roku a nafotím tak 560 fotek pokud je většina (99 %) bez blesku. Nabíjel sem je asi padesátpětkrát.
Dzany80 (126)|9.7.2014 11:29
Ja nevim, jak vy, taky jsem koukal po znackovych bateriich do battery gripu a nakonec jsem za 160,-Kc koupil nabijeci u Lidla (8ks) a jsem spokojeny. Prijde mi docela silna kava dat za par tuzkovek, ktere sem tam pouziji, 500,- a vice Korun.
Pavel Matějka (394)|9.7.2014 12:51
Sranda je, že baterky od Lídla jsou druhé nejlepší v ČR.
miissanek (13)|2.9.2014 05:44
[QUOTE=Pavel Matějka;31914]Sranda je, že baterky od Lídla jsou druhé nejlepší v ČR.[/QUOTE]

Čtu dobře? Že by byly skoro jako Eneloopy? Na ty nedám dopustit a proklínám všechny výrobce foťáků, že upustili od AA baterií jako napájení pro fotoaparáty. Asi pro to měli své důvody, ale ty finanční byly jistě až na prvním místě. :-)
miissanek (13)|2.9.2014 05:56
[QUOTE=raudek;3919]Já bych doporučil AA, AAA baterky Sanyo, podle recenzí co jsem četl se tyto články na stejném principu používají i v bateriích do notebooků a žádné negativní ohlasy jsem zatím nenašel.

Další hodně kvalitní jsou tako GP recyko, ty mají také velmi pozitivní ohlas[/QUOTE]

Sanyo Eneloop jsou skvělé. Nejlepší na nich je to, že když je nabijete, tak i po roce v nich zůstane (dle výrobce) až 80% kapacity. Srovnáme-li tyto články s jakýmikoli konkurenčními NiMH články, které se samovybíjením vyprázdní do 2-3 měsíců (a někdy i mnohem dříve), je volba více než jasná. GP Recyko by měly být obdobné, ale po zkušenostech s klasickými GP, které po půl roce používání snížily svou kapacitu pro plné nabití i o 30% (o rychlém samovybíjení nemluvě) jim už nevěřím.
Nevýhodou Eneloopů může pro někoho být snad jen jejich kapacita (2000 mAh). Moje inteligentní nabíječka od Conrada je nabije na 2250 a hlavně, ty mAh tam zůstanou hodně dlouho. Kdežto GP 2700 nabijete na nějakých 2300-2500 a za měsíc, dva tam zbude sotva polovina.