Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kompakty: Panasonic LX5 vs Canon PS S100 vs jiné?

Neregistrovaný (0)|7.12.2011 21:46
Tazatel: luba

Znění dotazu: Zdravím, kupuji nový kompakt a chtěl bych trochu lepší. Mám zkušenosti s Panasonicem TZ. Prošel jsem pár recenzí a podle požadavků jsem se rozhodoval mezi Panasonicem LX5 a Canonem PowerShot S95, kdy jsem se nakonec rozhodnul pro LX5 nakonec i díky ergonomii, protože mi perfektně sedla do ruky. Ovšem než jsem ji stačil koupit, prodavačka mi doporučila si ji objednat u nich na netu kvůli nižší ceně. A já tam uviděl a teď se zaseknul na Canonu S100. Vypadá hodně slušně a zase nevím :-) Hlavně díky čipu CMOS, vylepšenému rozlišení videa, větší ohn.vzdálenosti, svítivosti a také zoomu oproti předchozímu modelu a vlastně i panasonicu. Ale Panasonic zase podle fotek lépe fotil.
Tak fakt nevím...Hlavně chci, aby kompakt
- dělal slušné fotky v interiéru
- měl dobré HD video
- byl kompaktní (občas s ním vyrazím na tůry)
- uvítal bych rychlejší zaostření (v tom jsem spíše klonil k S95, ale ani LX5 s CCD na tom "prý" není špatně).
Poradíte prosím někdo? Uvítám i případné jiné návrhy, cena max 10tis.
Díky moc
luba
busy (782)|7.12.2011 23:22
Ja osobne by som volil LX5:
- CCD cipy v kompaktoch su obecne lepsie ako CMOS, na nizsich ISO maju cistejsi a kvalitnejsi obraz
- LX5 ma skvelu svetelnost v celom rozsahu ohnisk, S95/100 ked zazoomuje, svetelnost ide velmi rychlo do haja zeleneho (S100 ma na konci az hlboko podpriemernych F5.9)

Ale zase na druhej strane CMOS cip ma vyhodu v tom ze stiha aj FullHD video a ma lepsiu charakteristiku sumu pri extremne vysokych ISO (ale tam je obraz zvecsia tak ci tak nepouzitelny).
Dalej, S100 ma uz 12 megapixelov, co je predpoklad pre vyssi sum pri danom ISO. Pre kompakty je jednoznacne lepsich 10 megapixelov. Tak ak Canon, tak potom asi radsej S95.
Je pravda, ze S100 ma ohnisko az 120mm, co je sice viac ako 90mm u LX5, avsak tento rozdiel je uplne minimalny a v praxi to bude vecsinou nepodstatne.
Neregistrovaný (0)|8.12.2011 09:29
Je pravda, že šum u S100 se dá předpokládat, neviděl jsem ještě žádné foto...na druhou stranu chci taky občas vzít foťák do ruky a bez nastavení (s iA) fotit mimčo, protože momentky jsou prostě k nezaplacení :-) S95 určitě řešit nebudu, protože je se mi špatně drží, zkusím sehnat do ruky tu s100, má tam udělanou nově zarážku a podle toho se asi rozhodnu. Ty foťáky jsou oba perfektní a každý má něco, to bych se nerozhodnul ani do příštích Vánoc. Přesto díky za dobrou radu...
Milan Šurkala (3381)|8.12.2011 10:59
Ja bych zas tolik "nepredpokladal" a dival se radeji na fotky. Zvlast, kdyz se prijde s necim uplne novym, coz 1/7" CMOS od Canonu rozhodne je. Staci se mrknout na 1/2,3" MOS cip u FZ100 a FZ150. Predpoklady nepredpoklady, ty rozdily mezi nimi jsou natolik brutalni, ze by to nikdo necekal (rozdil snad dvou nebo tri citlivosti). Co jsem zatim videl fotky z S100 na netu, tak hodne dobree ;-)
Neregistrovaný (0)|8.12.2011 16:22
Já v podstatě na žádné pořádně nenarazil, rád uvítám odkaz. Přesto se asi spíš pořád kloním k té LX5, ale hned jak S100 naskladní, půjdu ji alespoň omrknou live...díky
didrik (75)|8.12.2011 16:45
Dovolim si dat odkaz na konkurencny portal: dpreview.com - Studio scene comparison


http://www.dpreview.com/reviews/q42010highendcompactgroup/page12.asp

Default je zvolene porovnanie Canon S95, LX-5, P7000 a G12. K dispozicii je ale aj porovnavacia fotografia z S100, staci si zmenit. Hore na stranke zmenis JPEG/RAW a ISO spolocne pre vsetky modely.
Neregistrovaný (0)|8.12.2011 18:23
V tom porovnání mi stejně přijde, že S95 má kvalitnější fotografie než nová S100...nevím, jestli ty 2tis navíc oproti staršímu modelu kvůli HD videu a pár maličkostem stojí za to...každopádně i podle toho, že LX5 v tom porovnání dopadla podle mě hodně dobře a má větší variaci nastavení, jdu do Panasonicu...dík všem!
didrik (75)|8.12.2011 21:19
podla mna LX-5 na vyssich ISO (800 a viac) v RAW viac sumi ako S95 a pri JPEG zase kvoli silnejsiemu odsumovanu "rozpatlava" obraz (je to pekne vidiet na suvislych jednofarebnych plochach, kde vznikaju akesi divne artefakty)

ked budes chiet fotit napr. ludi v interieroch a bez blesku (ktory podla mna dost meni atmosferu, vytvara odlesky na pokozke, otravuje ludi, ludia pri nom mrkaju a nakoniec aj mina baterku), budes musiet kvoli kratsim casom (aby pohyb ludi nebol rozmazany na foto) ist do vysokych ISO. aj okolo 1000.

tu sa prejavi silnejsia stranka S95. okrem toho je kompaktnejsi a lacnejsi.

na druhej strane LX-5 ma vacsie moznosti nastavenia, s ktorymi sa mozes pohrat, je vacsi a lepsie sadne do ruky a ma rychlejsie seriove snimanie.
busy (782)|9.12.2011 00:08
[quote=fkilla;12726]...budes musiet kvoli kratsim casom (aby pohyb ludi nebol rozmazany na foto) ist do vysokych ISO. aj okolo 1000.

tu sa prejavi silnejsia stranka S95. okrem toho je kompaktnejsi a lacnejsi.
[/quote]

Ale iba na najsirsom ohnisku. Ako som uz vyssie pisal, staci trosku zazoomovat, a svetelnost S95 je vyrazne horsia nez u LX5, takze tam kde S95 bude musiet pouzit ISO1000, bude LX5-ke stacit povedzme ISO 400. Takze aj ked pri rovnakom ISO ma LX5 mozno vyssi sum, celkovo je schopna v realnych podmienkach fotit menej zasumene fotky.