Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Světelný kompakt dobrý i do interiéru (převážně focení potomstva)

clonedpeca (2)|11.12.2011 16:05
Zdravím zdejší osazenstvo,

po několika dnech urputného hledání, pročítání recenzí, testů a diskuzí jsem to vzdal a prosím o radu / pomoc. Chtěli bysme do rodiny pořídit nový kompakt, primárně určení na focení dětí. Z toho vyplývá požadavek na co dobrou světelnost, zvláště v interiéru (ale fotit se bude samozřejmě i venku, kde taky nemusí být ideální světlo), dále by měl zvládat rychle ostřit a fotit pohyb - ovšem nebude se s ním fotit Formule 1, ale pobíhající děti, takže to nemusí umět fotit superrychlé objekty. Se světelností souvisí tedy i šum a tedy velikost čipu. Je děs, co se dneska nabízí, no, ideálně tedy 10Mpix, přinejhorším 12, pokud to bude mít dobré výsledky. A pak samozřejmě co nejširší ohnisko, když se bude fotit v bytě (takže ideál alespoň 24mm).

Taky bych se nezlobil, kdyby uměl RAW, ideálně fotit do JPEG a RAWu najednou, ale není podmínka. Dále by měl mít dobrou automatiku, bude s tím fotit i manželka, a ta nic nastavovat fakt nebude (zas já bych bral i možnost alespoň preference času/clony).

Nejdříve jsem uvažoval o Nikonu P300, ale pak jsem v nějaké diskuzi četl, že do interiéru to není ideální, ikdyž má na nejšírším ohnisku dobrou světelnost. A taky nemá focení v poměru 3:2, což je potřeba na papírové fotky z fotolabu, aniž by se člověk musel s fotkama ořezávat.

Pak jsem začal pročítat testy na Digimánii a začal kolotoč :) Taky jsem nakonec uvažoval o ultrazoomu, konkrétně Panasonicu FZ-45, ale opět, dočetl jsem se, že v interiéru nic moc. Nakonec jsme tedy zvolili to, že nepotřebujeme ultrazoom a budeme prefererovat světelnost, takže stačí do 5x zoomu.

Celkem zajímavě vypadal i Samsung EX1, který má dokonce možnost RAWu, navíc má větší chip. Zas má jen 3x zoom, tj. max 72mm, ale to by asi taky stačilo. Akorát teda cena je už cca 7500,- a výše a taky v obchodech už moc není.

Těch foťáků jsem prošel mnohem víc, ale už se mi všechny motají dohromady. Mohli byste tedy prosím doporučit dejme tomu max. 3 fotoaparáty, na které má smysl se vzhledem k výše uvedenému kouknout? Nechci nic s výměnnými objektivy. Díky za pomoc.
Milan Šurkala (3381)|11.12.2011 17:01
No rekl bych, ze je snazsi ostrit na formuli 1 nez na deti :-) Obzvlast v interieru se obavam, ze pobihajici deti bude problem zaostrit i se zrcadlovkou, natoz s kompaktem. Pokud to ma byt kompakt, tak z profi kompaktu je v podstate jedno, co zvolite, kazdym ma ale nejake vyhody i nevyhody (vsechny ale maji RAW i RAW+JPEG, samozrejmosti jsou i prioritni rezimy). Co se tyce rychleho ostreni, pak lze doporucit fotoaparaty Sony, ktere jsou v tomhle docela slusne (ale tam zas nemate prioritni rezimy ani ten RAW). No, nebude to jednoduche.
clonedpeca (2)|11.12.2011 19:41
To, že to nebude jednoduché, jsem právě zjistil, když jsem pročetl tu kupu testů a diskuzí :) Bohužel, výrobci dnes razí heslo "čím víc čárek, tím víc Adidas" :(

Když to tedy vezmu popořadě - skutečně je Panasonic FZ-45 pro focení v interiéru špatný? A co eventuelně bazarová FZ-28, kdyby se podařila sehnat (a do jaké sumy má smysl jetou 28čku pořizovat)?

Profi kompakty máte na mysli zhruba které? Pokud se budeme bavit v cenovém rozpětí 6-7 tisíc, to asi ještě do téhle kategorie patřit nebude, že?

Pokud bych volil jako prioritu světelnost a co nejmenší spodní rozsah ohniska, pak by to tedy byly:

Nikon Coolpix P300 - f/1.8-4.9, ale 12Mpx, rozsah 24-100mm (35mm ekvivalent), manuální režimy, bez RAW
Samsung EX1 - f/1.8-2.4, 10Mpx, navíc 1/1.17" čip, rozsah jen 24-72mm, manuální režimy, RAW, ale už za 7500 a výše, navíc v testu je uvedeno, že má pomalejší zápis na kartu a RAWy jsou hodně velké
Canon IXUS 310 HS - f/2.0-5.8 (to už je horší), 12Mpx CMOS, 24-105mm, asi bez RAW

Ještě nějaký?

Původně jsem trochu doufal, že při dobrém ultrazoomu bych sebou nemusel tahat pokaždé zrcadlovku, ale pokud se s nimi nedá dostáhnout kvalitních fotek v interiéru, tak je mi to k ničemu a půjdu do těch malorozsahových. Z těch mi asi nejlépe vychází ten Samsung EX1.

Jinak v recenzích byli ve srovnání s EX1 zmiňováni Panasonic LX3 a Canon S90, ale to už je hodně nad cenovou hranici, kterou chceme investovat.
fabikp (40)|14.12.2011 07:55
Abych to ještě trošku zkomplikoval, v několika testech ( i tady na Digimanii) jsem četl, že stabilizace u Samsungu EX 1 je o něco pozadu za konkurencí, čímž se jaksi vytrácí výhoda velké světelnosti. Tím ho ale nechci zatracovat, jenom říct, že srovnávání technických parametrů je něco jiného než čeho se dá reálně dosáhnout. Na druhé straně si myslím, že u srovnatelných přístrojů nebudou viditelné rozdíly v obrazové kvalitě nijak kritické. Pavel
xvip (1)|16.1.2012 12:57
Už jsi kompakt vybral nebo ne? Když tak se poděl o zkušenosti.

Já jsem měl na výběr kompaktu stejné požadavky jako ty a nakonec jsem vybral Canon S95, hlavně i díky ceně, za kterou ho měli ve Fotolabu (7500Kč).

Porovnával jsem Nikon P300 a Canon S95 ve špatných světelných podmínkách (kuchyň v noci pouze s osvětlenou pracovní deskou) při focení bez blesku. A pro manželku bych ti v tomto případě určitě doporučil P300, který je na automat v horších světelných podmínkách lepší - má přesnější vyvážení bílé + světelnější objektiv + minimální vyšší ISO 160 (kratší čas). Ale znovu opakuji - při automatickém režimu a za špatných světelných podmínek. U S95 je v tomto případě vhodné nastavit parametry ručně v některém z manuálních režimů a pak bude výsledek také OK (na kompakt).

Jinak mě překvapilo, jak oba kompakty na nejširším konci na krajích zkreslují (P300 díky širšímu ohnisku zkresluje více). Podle testovací obrazců z recenzí to ani tak strašně nevypadá, ale při focení lidí v reálu je to děs běs. Prostě lidi, kteří jsou na kraji fotky mají smůlu :-) (ověřeno na fotkách, kde obličeje byly v rovině s objektivem).

Jinak v horších světelných podmínkách mi připadlo, že P300 i S95 ostří stejně rychle. Mno, možná S95 o fous rychleji, ale jen o fous.

Ještě jsem měl ve výběru Panasonic LX5, ale ten už je o něco větší, nesedl mi do ruky a navíc stojí 10k. Samsung mi nesmí do baráku.
MilošD (4)|16.1.2012 15:50
A proč se soustředíš jen na kompakt?
Klidně se dá hledat i mezi ultrazoomy v tom případě,že nechceš nic s výměnými objektivy.
Měl jsem Fuji FinePix S8000 fd a pak i Fuhi FinePIx HS10.Jsou to sice trošku větší mašiny,ale mají všechno to co požaduješ. Navíc u HS 10 ky je možnost natáčení videa,jenže tento model asi už je těžko k sehnání, ted se prodáva HS 20.
Byl jsem s ním spokojený,ale ted už mám zrcadlovku,ale stále ho někdy postrádám.
teret (1)|12.10.2012 13:18
Ahoj
rád bych oživil toto téma, aktuálně vybíráme nový kompakt na focení (rychle pohybujícího se) potomstva s cenou do 7000 Kč, aktuální foťák to moc nezvládal a navíc se odporoučel do věčných lovišť (včetně jeho prodejce, který naprosto nereaguje). Foťák by měl rychle startovat a rychle ostřit, tak aby bylo možné fotit nečekané kousky našich dětí, jejichž délka však není moc velká. Přístroj bude obsluhovat především manželka a bude fotit předvším nějakou automatikou. Po rychlém pročtení pár recenzí a diskuzí jsou zatím ve výběru:
NIKON Coolpix P310
CANON IXUS 310 HS
CANON S95
Samozřejmě by jsem chtěl co nejlepší poměr výkon/cena což je zatím podle mého laického názoru výše uvedený IXUS, který je k sehnání už od 4600 Kč, ale nebráním se čemukoliv jinému co doporučíte, nejlépe na základě osobní zkušenosti. Díky.
Helmuth fon Bukwicz (33)|12.10.2012 23:18
Jednoznačně, CANON IXUS 310 HS. Proč? Nikon na baterky a S95 starej týpek a ruku na srdce,no není ten IXUS hezčí,než ten S95? :-)