Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Konvertory, filtry a předsádky: makro

Neregistrovaný (0)|13.12.2011 19:52
Tazatel: Jan

Znění dotazu: Ahoj, jaký je rozdíl mezi:
makropředsádka před setovým objektivem a jenom seťákem připojeným obráceně. Dík.

Fotovýbava, které se dotaz týká: využití seťáku
busy (782)|13.12.2011 21:54
Setak (a kazdy zrkadlovkovy objektiv vo vseobecnosti) ma za ulohu premietnut pomerne velku realnu scenu na (ovela mensi) cip vo vzdialenosti 4 cm od konca objektivu. Je preto na tento ucel optimalizovany - sustredit svetelne luce zo sceny na plochu vzdialenu 4 cm.

Sosovkam je v principe jedno, ktorym smerom svetlo ide - ci ide zpredu dozadu alebo zozadu dopredu. Je preto mozne smer svetla obratit - objektiv otocit a zobrazit nejaku (malicku) scenu vzdialenu 4 cm od konca objektivu na nejaku pomerne velku a vzdialenu plochu na druhej strane.

Pointa makra a jeho zvecsenia je prave v tom otoceni - dosiahneme tym ze malicka scena sa zobrazi na druhej strane ako velmi velky obraz, a tento velky obraz zosnimame snimacom. Plati tu, ze cim ma objektiv kratsiu ohniskovu vzdialenost, tym vecsie zvecsenie sa da dosiahnut.

Ale preco objektiv vobec treba otacat ? Je sice pravda, ze objektiv (pri danej ohniskovej vzdialenosti a clone), to je v podstate iba obycajna lupa s danou ohniskovou vzdialenostou a svetelnostou, takze by malo byt jedno ako ho otocime. A ono v principe aj je - objektiv bude (cisto opticky) fungovat tak aj tak. Avsak objektiv je v skutocnosti sustava sosoviek ktore sa snazia navzajom si kompenzovat rozne vady (sfericke skreslenie, chromaticku aberaciu) a kompenzacia tychto vad funguje najlepsie prave vtedy, ked maly objekt/scena/cip sa nachadza presne 4 cm od zadneho konca objektivu.

Takze kludne mozete fotit makro s neotocenym objektivom a medzikruzkami, ale vysledok nebude az tak kvalitny, ako s otocenym objektivom a fotenym predmetom 4 cm od konca. Alebo mozete kludne fotit velku realnu scenu (nie makro) s otocenym objektivom, ale kresba nebude ani zdaleka taka dobra a v obraze sa silno prejavia rozne opticke vady.
busy (782)|13.12.2011 22:05
A teraz makropredsadka. To su v podstate take okuliare pre dalekozrakych.

Dalekozraky clovek ma problem zaostrit na kratku vzdialenost, takze ked si chce nieco pozriet, musi si to dat dalej od oci. Vsetci to poznate - "ja vidim dobre, len mam prilis kratke ruky" :) Problem je v tom ze ked si maly predmet dam dalej od oci, na sietnici sa mi zobrazi mensi. Niekedy az tak maly, ze ak su to napriklad drobne pismenka, uz ich ani nedokazem precitat.

A tu pomozu okuliare ! Okuliare pre dalekozrakych (so spojkami) umoznia cloveku zaostrit na kratsiu vzdialenost, nez by dokazal sam bez okuliarov. Pozorovany predmet si moze preto dat blizsie k ociam, a tym padom ho uvidi vecsi.

A toto je aj hlavna pointa makra. Pokial fotak dokaze zaostrit iba na urcitu vzdialenost, foteny predmet nemoze byt blizsie. Ale ked mu nasadime okuliare, ktore honosne nazveme "makropredsadka", fotak dokaze zaostrit na mensiu vzdialenost, foteny predmet moze byt blizsie a tym padom sa aj zobrazi vecsi.

Samozrejme makropredsadka nema ziadny vyznam v pripade, ked fotak dokaze zaostrit na nulovu (alebo skoro nulovu) vzdialenost (obvykle kompakty na najkratsom ohnisku). Pretoze zmensit tuto vzdialenost by nemalo velky vyznam. Makropredsadky maju vyznam na dlhsich ohniskach, pretoze tu su tie minimalne ostriace vzdialenosti vecsie (pri kompaktoch bezne aj vyse metra).
Neregistrovaný (0)|15.12.2011 16:33
Díky za snahu. Nějak mám pocit, že jsi asi jediný, kdo tu má zájem radit a vysvětlovat.
Takže "makro" na kompaktu od 3 cm na ohnisku 28 mm je slabota, co? Tady předsádka pomůže?
Mám v úmyslu objednat +4 dioptrie. +8 už se mi zdá moc.Jen tak na hraní.
Milan Šurkala (3381)|15.12.2011 17:14
Predsadka snizuje ostrici vzdalenost vyrazneji u delsich ohnisek nez u kratsich. Napr. u 55mm objektivu je to zhruba na 60% puvodni hodnoty, ale u 200mm ohniska je to uz na jen cca 15% (samozrejme plus minus autobus). Takze pri malem ohnisku tam nema smysl tu predsadku ani strkat. U zakladnich setaku (tj. 18-55mm) to situaci o neco zlepsi (z cca 0,5× na 0,8× virtualni zvetseni), ale nejak brutalni makroobjektiv z toho nedostanes (asi nejlepsi to bude u Canonu a Sony, ktere maji i bez predsadky docela slusne zvetseni). Naopak takovy 55-200mm telezoom ti to pretavi do "super"makroobjektivu, kde uz budes potrebovat fakt kvalitni stativ a clonit jak o zivot, abys mel aspon trochu rozumnou hloubku ostrosti.
Neregistrovaný (0)|15.12.2011 18:16
[quote=Milan Šurkala;12773]Predsadka snizuje ostrici vzdalenost vyrazneji u delsich ohnisek nez u kratsich. Napr. u 55mm objektivu je to zhruba na 60% puvodni hodnoty, ale u 200mm ohniska je to uz na jen cca 15% (samozrejme plus minus autobus). Takze pri malem ohnisku tam nema smysl tu predsadku ani strkat. U zakladnich setaku (tj. 18-55mm) to situaci o neco zlepsi (z cca 0,5× na 0,8× virtualni zvetseni), ale nejak brutalni makroobjektiv z toho nedostanes (asi nejlepsi to bude u Canonu a Sony, ktere maji i bez predsadky docela slusne zvetseni). Naopak takovy 55-200mm telezoom ti to pretavi do "super"makroobjektivu, kde uz budes potrebovat fakt kvalitni stativ a clonit jak o zivot, abys mel aspon trochu rozumnou hloubku ostrosti.[/quote]

No to mám, 50-200 mm se závitem 52 mm. Takže čočku se stejným závitem. A to je v pohodě, že se čočka namastí takhle blízko? Není s tím již potřeba vzdálenostně experimentovat?
Děkuji velmi za rady.Tak si zase pohraju.
Milan Šurkala (3381)|15.12.2011 18:54
Osobne mam treba Raynox DCR-150, ktery jde dat na vsecko co ma 43 nebo 52-67mm zavit (jsou tam pacicky s pruzinkou, takze to jen nasadis, nic nesroubujes). Kazdopadne cim vetsi ohnisko, tim razantnejsi je zmena priblizeni, ale tim vice se ti zmeni i maximalni ostrici vzdalenost. Ted budu strilet od boku, ale treba zatimco na 50mm ohnisku by to ostrilo od 10 do 60 cm, na 100mm ohnisku uz jen od 10 do 20 cm a na 200mm ohnisku od 10 do 11 cm. Na tech dlouhych ohniscich se strasne blbe trefuje ta presna vzdalenost. Objektiv s makropredsadkou pak muze ostrit opravdu jen na jednu danou vzdalenost a nesmis jit ani bliz ani dal. Nicmene muzes dosahnout vice nez 2× virtualniho zvetseni (na snimku poberes mene nez 1,8 centimetru). Predsadka se nesmi dotykat predni cocky objektivu, ale to je tak vse, co se musi resit.Tady je test te predsadky (https://www.digimanie.cz/recenze-raynox-dcr-150-kvalitni-makro-levne/3213), jinak skoro v kazdem testu objektivu je s ni take jedna dve fotky.
Neregistrovaný (0)|15.12.2011 20:28
No kouknu sem.http://www.fotopl.cz/produkt,390,1775.html
Tohle jsou jistě jen jednočočky, ale proč ne. Skleněná lupa v optice stojí stejně a nemá závit.
Zatím mám rozkuchaný Helios napasovaný obráceně na redukci z novodurové trubky a to na ultrazoomu. Ale to už je extrém, dá se s tím fotit ucho jehly. Ale ostrost se mi zdá nic moc.
Tak ať žije makro.
Milan Šurkala (3381)|15.12.2011 20:54
S jednocockami bych to radeji nezkousel. Ta kvalita bude dost spatna.