Favicon Svethardware.cz  Svět hardware   Fórum Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon TVFreak.cz  TV Freak   Fórum Společnost oXy Online s.r.o.
Strana 1 z 2 12 PosledníPoslední
Zobrazené výsledky: 1 až 15 z 23

Téma: Fleky na fotografii - co je příčinou a jak správně vyčistit objektiv/fotoaparát

Nováček
    Registrace
    Aug 2010
    Fotografií
    27

Zdravím, potřeboval bych poradit ohledně fleků na fotografii viz. obrázek.

Když vyfotím za pomocí blesku a s rozostřeným pozadím, jsou viditelné fleky, Jedná se o částice prachu? Tělo fotoaparátu je nový (2 týdny staré) a objektiv je starší. Všiml jsem si, že objektiv má na čelním skle plno drobrných nečistot, ale nevím čím a jak je bezpečně odstranit. Nechtěl bych sklo poškodit, jedná se o dosti drahý objektiv. Rovněž po sundání objektivu z těla jsou na vnitřní optice patrné tečky nečistot. Předpokládám, že ty fleky na fotografii dělá asi právě ty nečistoty na optice objektivu, ve foťáku by prach snad být neměl, kdyžje nový a téměř ještě nepoužitý.

Díky všem za rady.
    Odpovídat lze po přihlášení

Nováček Avatar uživatele Jack08
    Registrace
    Jan 2009
    Fotografií
    1

jde s největší pravděpodobností o prach na snímači. Zkus to vyčistit funkcí "Čištění obrazového snímače" v menu fotoaparátu. Buďto něco zmizí, nebo přibude, ale určitě se nějaké to smítko pohne, čímž vyloučíš prach v objektivu.

Nováček
    Registrace
    Aug 2010
    Fotografií
    27

Zkoušel jsem čištění přes menu fotoaparátu, ale výsledek je stejný.

Registrace
    Jan 2009
    Fotografií
    1

zkoušel jsi čištění s fotoaparátem směrem dolů, nebo vodorovně? Tyhle skvrny jsou charakteristické právě pro zaprášený snímač.

Nováček
    Registrace
    Aug 2010
    Fotografií
    27

Zkoušel jsemt o podle návodu, psali položit spodní stranou dolů, takže jsem to položil na stůl a zapnul čištění. Zdá se mi to ale divný, že by to bylo na snímači, když je foťák nový. Před tím jsem měl zrcadlovku 12 měsíců a toto se mi nestalo.

Registrace
    Jan 2009
    Fotografií
    1

fotoaparát (podle EXIFu Nikon D7000) není prachu vzdorný a může se tam prach dostat kdykoliv, nejčastěji pochopitelně při výměně objektivu. Zcela čistý snímač budeš mít vyjímečně a na krátkou dobu. Objektiv dle mého názoru nemůže dělat takto ostré a jasné fleky, ale možná se mýlím.

Nováček
    Registrace
    Aug 2010
    Fotografií
    27

Mám teda zkusit čištění objektivem dolů? V návodu bylo u čištění popsáno jen ve vodorovné poloze. Jinak nějaký tip jak a čím vyčistit bezpečně sklo objektivu jak venkovní, tak vnější co je směrem do těla fotoaparátu?

Registrace
    Jan 2009
    Fotografií
    1

na čištění snímače pomáhá jenom čištění objektivem dolů.

Nováček
    Registrace
    Aug 2010
    Fotografií
    27

Ok, jak budu doma, tak to zkusím znovu a uvidím.

Alf Alf je offline
    Nováček Avatar uživatele Alf
    Registrace
    Jan 2007
    Fotografií
    62

Jenom drobná poznámka. Prach na snímači se dá zjistit celkem jednoduchým postupem:
    Foťák se přepne do priority clony a nastaví se nejvyšší možná clona. Vyfotí se bílý objekt, kterým může být i osvětlená stěna. Pokud jsou ve snímku skvrny, je prach na snímači.

Nováček
    Registrace
    Aug 2010
    Fotografií
    27

Takže jsem zkoušel vyfotit na vysokou clonu bílé pozadí, foceno je to po čištění snímače přes menu přístroje, ale naprosto žádný rozdíl.

Registrace
    Jan 2009
    Fotografií
    1

já tam rozdíl vidím, a sice v přesunu některých fleků, což jednoznačně potvrzuje zaprášený snímač. Ale tohle je normální stav (jeden z těch lepších) a na clonu f20 fotit asi běžně nebudeš.

Nováček
    Registrace
    Aug 2010
    Fotografií
    27

No právě že fotím makro 1:1, takže využívám i vyšší clonové číslo jak f20 kvůli větší hloubce ostrosti, proto mě to celkem znepokojuje. Bylo mi to divné, když jsem uviděl ty fleky, sice mám poukaz na čistění, ale hned po 2 týdnech po koupi zrcadlovky dávat čistit snímač mi přijde nějak moc brzy a to jsem ani neměnil objektivy, pouze nasadil jeden. Jak jsem psa, před tím jsem měl zrcadlovku rok a takové fleky se tam ani po roce neobjevili...

Pravidelný diskutér
    Registrace
    Aug 2010

Mohl to být vystavený, předváděcí kus, tak se to tam dostalo. f20 je dost, bud'to bych zvolil nižší clonu, anebo fleky vyretušoval z fotografie - většinou stejně nejsou všechny vidět. Nebo využít poukaz, a nechat to vyčistit. Já nechávám čistit snímač zhruba jednou za rok, když mám cestu kolem, a je fakt, že tam toho snad ani tolik nemám.

Registrace
    Jan 2009
    Fotografií
    1

do servisu to nenos, pokud tam toho nechceš mít ještě více (alespoň co se týká servisu v Kodaňské v Praze). Těch pár zrnek bych opravdu neřešil. Píšeš, že máš špinavý objektiv, takže se to tam mohlo dostat právě z objektivu.

Strana 1 z 2 12 PosledníPoslední

Podobná témata

1. Reakcí: 4
    Poslední příspěvek: 01-11-2014, 21:55
  2. Jak správně zpracovávat RAW v Camera Raw?
    Od radek.kovacik v sekci Software pro úpravy
    Reakcí: 0
    Poslední příspěvek: 30-07-2011, 11:45
  3. fialové fleky při foto proti slunci
    Od mazda6style v sekci Kompakty
    Reakcí: 2
    Poslední příspěvek: 18-05-2011, 20:47
  4. Jak správně fotit kompaktem.
    Od Filcka v sekci Volná témata
    Reakcí: 3
    Poslední příspěvek: 18-05-2009, 14:57