Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Fleky na fotografii - co je příčinou a jak správně vyčistit objektiv/fotoaparát

Baader (36)|25.12.2011 17:12
Zdravím, potřeboval bych poradit ohledně fleků na fotografii viz. obrázek.



Když vyfotím za pomocí blesku a s rozostřeným pozadím, jsou viditelné fleky, Jedná se o částice prachu? Tělo fotoaparátu je nový (2 týdny staré) a objektiv je starší. Všiml jsem si, že objektiv má na čelním skle plno drobrných nečistot, ale nevím čím a jak je bezpečně odstranit. Nechtěl bych sklo poškodit, jedná se o dosti drahý objektiv. Rovněž po sundání objektivu z těla jsou na vnitřní optice patrné tečky nečistot. Předpokládám, že ty fleky na fotografii dělá asi právě ty nečistoty na optice objektivu, ve foťáku by prach snad být neměl, kdyžje nový a téměř ještě nepoužitý.

Díky všem za rady.
Jack08 (18)|25.12.2011 19:18
jde s největší pravděpodobností o prach na snímači. Zkus to vyčistit funkcí "Čištění obrazového snímače" v menu fotoaparátu. Buďto něco zmizí, nebo přibude, ale určitě se nějaké to smítko pohne, čímž vyloučíš prach v objektivu.
Baader (36)|25.12.2011 19:24
Zkoušel jsem čištění přes menu fotoaparátu, ale výsledek je stejný.
Jack08 (18)|25.12.2011 19:35
zkoušel jsi čištění s fotoaparátem směrem dolů, nebo vodorovně? Tyhle skvrny jsou charakteristické právě pro zaprášený snímač.
Baader (36)|25.12.2011 19:38
Zkoušel jsemt o podle návodu, psali položit spodní stranou dolů, takže jsem to položil na stůl a zapnul čištění. Zdá se mi to ale divný, že by to bylo na snímači, když je foťák nový. Před tím jsem měl zrcadlovku 12 měsíců a toto se mi nestalo.
Jack08 (18)|25.12.2011 19:58
fotoaparát (podle EXIFu Nikon D7000) není prachu vzdorný a může se tam prach dostat kdykoliv, nejčastěji pochopitelně při výměně objektivu. Zcela čistý snímač budeš mít vyjímečně a na krátkou dobu. Objektiv dle mého názoru nemůže dělat takto ostré a jasné fleky, ale možná se mýlím.
Baader (36)|25.12.2011 20:05
Mám teda zkusit čištění objektivem dolů? V návodu bylo u čištění popsáno jen ve vodorovné poloze. Jinak nějaký tip jak a čím vyčistit bezpečně sklo objektivu jak venkovní, tak vnější co je směrem do těla fotoaparátu?
Jack08 (18)|25.12.2011 20:13
na čištění snímače pomáhá jenom čištění objektivem dolů.
Baader (36)|25.12.2011 20:37
Ok, jak budu doma, tak to zkusím znovu a uvidím.
Alf (15)|26.12.2011 11:44
Jenom drobná poznámka. Prach na snímači se dá zjistit celkem jednoduchým postupem:
Foťák se přepne do priority clony a nastaví se nejvyšší možná clona. Vyfotí se bílý objekt, kterým může být i osvětlená stěna. Pokud jsou ve snímku skvrny, je prach na snímači.
Baader (36)|26.12.2011 12:37
Takže jsem zkoušel vyfotit na vysokou clonu bílé pozadí, foceno je to po čištění snímače přes menu přístroje, ale naprosto žádný rozdíl.

Jack08 (18)|26.12.2011 12:53
já tam rozdíl vidím, a sice v přesunu některých fleků, což jednoznačně potvrzuje zaprášený snímač. Ale tohle je normální stav (jeden z těch lepších) a na clonu f20 fotit asi běžně nebudeš.
Baader (36)|26.12.2011 13:29
No právě že fotím makro 1:1, takže využívám i vyšší clonové číslo jak f20 kvůli větší hloubce ostrosti, proto mě to celkem znepokojuje. Bylo mi to divné, když jsem uviděl ty fleky, sice mám poukaz na čistění, ale hned po 2 týdnech po koupi zrcadlovky dávat čistit snímač mi přijde nějak moc brzy a to jsem ani neměnil objektivy, pouze nasadil jeden. Jak jsem psa, před tím jsem měl zrcadlovku rok a takové fleky se tam ani po roce neobjevili...
Hupp (225)|26.12.2011 15:52
Mohl to být vystavený, předváděcí kus, tak se to tam dostalo. f20 je dost, bud'to bych zvolil nižší clonu, anebo fleky vyretušoval z fotografie - většinou stejně nejsou všechny vidět. Nebo využít poukaz, a nechat to vyčistit. Já nechávám čistit snímač zhruba jednou za rok, když mám cestu kolem, a je fakt, že tam toho snad ani tolik nemám.
Jack08 (18)|26.12.2011 17:23
do servisu to nenos, pokud tam toho nechceš mít ještě více (alespoň co se týká servisu v Kodaňské v Praze). Těch pár zrnek bych opravdu neřešil. Píšeš, že máš špinavý objektiv, takže se to tam mohlo dostat právě z objektivu.
Baader (36)|26.12.2011 18:01
Zkusím koupit něco takového:
http://www.megapixel.cz/megapixel-cistici-set-cs-1
nebo:
http://www.megapixel.cz/giottos-cl1002-cistici-set-balonek-uterka-stetec-kapalina-tycinky
a vyčistit balonkem objektiv i senzor. Jinak zprávou, že ti zaneřádí v autorizovaném servise Nikon snímač více, než když jsi to tam dal, jsi mě teda celkem překvapil...
Jack08 (18)|26.12.2011 18:45
na jaře jsem tam nesl D7000 a výsledkem bylo, že se skvrny z levé strany přesunuly na opačnou stranu v podobném počtu. Pravděpodobně tam používají právě ten ofukovací balonek, co si chceš pořídit. Set s ofukovacím balonkem je vhodný na objektivy. Možná to jinde v servisech čistí svědomitěji, ale jestli za takový "čistící" úlet chtějí bez kuponu 500Kč, tak mi to hlava nebere.
Používám http://www.megapixel.cz/green-clean-cistici-tycinky-wet-and-dry-non-full-frame-1ks ale chce to trochu zručnosti a z počátku pevné nervy.
Ohledně ofukovacího balonku je to spíše o náhodě a o tom, kam se rozvířený prach v těle DSLR potom usadí.
Hupp (225)|26.12.2011 19:15
[quote=Jack08;12854]do servisu to nenos, pokud tam toho nechceš mít ještě více (alespoň co se týká servisu v Kodaňské v Praze). Těch pár zrnek bych opravdu neřešil. Píšeš, že máš špinavý objektiv, takže se to tam mohlo dostat právě z objektivu.[/quote]

Měl jsem tam fot'ák na vyčištění snímače 2x a vždy to udělali bez problémů, v rámci poukazu zdarma, dlouho pak bylo úplně 'čisto'. Jinak, pokud se tam nepřijde před koncem otevírací doby, tak to snad dělají i na počkání, takže se to dá pak zkontrolovat na displeji hned. Já mám s nimi zkušenost dobrou. Samozřejmě je druhá věc, jestli těch pár zrnek za to stojí, jestli si to raději neušetřit na později
Baader (36)|26.12.2011 21:52
Tak za vyčištění to stojí, o tom žádná, s takovýma flekama je fotka nepoužitelná. Ale spíš to zkusím vyčistit sám pomocí balonku nebo sady na čištění.
SuomiCZ (2)|22.8.2017 21:19
Dobrý den, chtěl bych se zeptat anebo spíše poradit s jedním problémem co se mi vyskytl na fotoaparátu, jde o to, že mám na každé fotce kde je obloha půlkruhovou tmavou šmouhu a nevím kde by mohla být vždy se objeví až po vyfocení fotografie a v hledáčku není vůbec vidět. Přikládám foto kde je ona skvrna viditelná. Děkuji za případné odpovědi a rady.
IMG_9903 2.jpg
Hanse (206)|22.8.2017 22:41
Dobrý den, zkusil bych nejprve opatrně vyčistit objektiv - přední a zadní člen z venku (hadřík + čistící kapalina pro čištění optiky objektivů) - různý bordýlek, predevším na zadním členu, je někdy dost vidět
romana51 (311)|23.8.2017 09:32
Takovou šmouhu jsem měl také, určitě to není na objektivu (mám výměnné objektivy a bylo to bez ohledu na to, který jsem použil).
Je to zřejmě nepatrné vlákénko na snímači, odstranil jsem to ofukem balónkem (i když se to považuje za zločin - rozvíří to prach), ale povedlo se.
Horší je černá tečka, která je usazena na snímači a ofukem se nehne a protože mám snímač se stabilizací, raději tam s hadříkem nelezu.
Tečka se objevuje od clony 8 výše, tak raději tolik necloním. :)
SuomiCZ (2)|23.8.2017 20:45
Dobrý de, děkuji za vaše rady vyskouším je. K tomu čistění objektivu, už jsem ho zkoušel čistit přesně tak jak říkate, ale i tak děkuji. A ještě zkusím tedy jak píšete, že by tam mohlo být nějaké vlákno na čipu. Všem vám zatím děkuji za rady.