Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nikon D90 - možnost dohrání češtiny

vojtechmakal (16)|29.12.2011 22:07
Zdravím,

přemýšlím o zrcadlovce Nikon D90 a kvůli tomu bych se chtěl zeptat, zda-li se někomu podařilo dodatečně dohrát české menu a české uživatelské prostředí do tohoto přístroje, např. stažením češtiny z internetu a doinstalování jako další jazykové verze firmwaru apod.

Děkuji.
Rellik (1136)|29.12.2011 23:04
Nahraní češtiny není vůbec třeba. Po prvotním jednoduchém nastavení v menu podle velmi obsáhlého českého návodu v knížce sem za celý rok do menu v podstatě ani nešel. Všechno nastavení pro focení se děje různými tlačítky na povrchu fotoaparátu.
V podstatě jediné věci, které sem nastavil, byly - vypnutí funkce D-Lighting, vypnutí funkce redukce šumu a vytvoření jednoho profilu pro focení (není nutné). Další nastavení není v podstatě třeba. Maximálně hodiny a datum... Takže toho, že fotoaparát nemá české menu bych se vůbec nebál... ;)
vojtechmakal (16)|30.12.2011 21:24
Díky za Vaší reakci, ale nedostal jsem odpověď na to, na co se ptám. Někdo třeba do nastavení foťáku nevleze za celou dobu jeho užívání, ale pokud půjde o mě, co kdybych potřeboval něco přenastavit v terénu? Tam nebude čas hledat v obsáhlém návodu. Proto se na ty zkušenosti s dodatečným dohráním češtiny do Nikonu D90 ptám.
Milan Šurkala (3381)|30.12.2011 22:00
Pokud se nepletu, zadna cestina pro D90 neexistuje, ale mohu se mylit. Vidim to dost blede.
Rellik (1136)|30.12.2011 22:14
[quote=vojtechmakal;12888]Díky za Vaší reakci, ale nedostal jsem odpověď na to, na co se ptám. Někdo třeba do nastavení foťáku nevleze za celou dobu jeho užívání, ale pokud půjde o mě, co kdybych potřeboval něco přenastavit v terénu? Tam nebude čas hledat v obsáhlém návodu. Proto se na ty zkušenosti s dodatečným dohráním češtiny do Nikonu D90 ptám.[/quote]

OK. Popravdě sem taky bádal nad dohráním češtiny. Po dlouhém hledání a pročítání fór sem zjistil, že hledám zbytečně. Jediné co sem našel byl nový firmware. Nicméně po zjištění verze ve fotoaparátu jsem zjistil, že je to ten samý a je vhodný pouze pro aparáty ze začátku výroby. V posledních kusech už byl tento nový firmware přímo ve fotoaparátech. Čeština pro D90 neexistuje.
Nicméně si nemyslím, že by nastal v terénu takový okamžik, kdy by bylo potřeba něco nastavovat v menu. Jak říkám, veškeré hlavní nastavení - ISO, čas, clona, režim měření, vyvážení bílé, sériové snímání, sledování objektu při focení, výběr ostřícího bodu, kompenzace expozice, výkon blesku, kvalita snímků , bracketing, jde nastavit přímo na těle fotoaparátu + je tam jedno tlačítko programovatelné, na které sem si dal výběr ostření (3D, celoplošné, jednobodové)
Takže mě opravdu nenapadá situace kdy bych musel kvůli něčemu jít do menu fotoaparátu. A to fotím při různých změnách scény (uvnitř budovy s přechodem ven, žárovkové světlo smíchané s halogenem i zářivkou dohromady... atd.)
No nicméně rozhodnutí o výběru tohoto fotoaparátu je na Vás... ;)
Baader (36)|7.1.2012 15:24
Pokud tak bazíruješ na češtině v menu, tak sis neměl D90 vůbec kupovat. Nástupcem je D7000, kde již čeština je. Takže prodat D90 a koupit D7000, to je jediná rada k češtině.