Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Focení reverzním objektivem

Domingster (52)|30.12.2011 16:20
Zdravím, chtěl bych se zeptat, zda jde nějak "oblafnout" fotoaparát. Mám Samsung NX11 a chtěl jsem zkusit makro reverzním objektivem, ale když objektiv není nasazen, nelze fotit. Fotoaparát zapnu, obrácený objektiv sice držím u foťáku ale jakmile zmáčknu tlačítko pro vyfocení, tak mi to napíše, že objektiv není nasazen. Dá se to nějak udělat? Díky.
Tchutcho (186)|31.12.2011 08:58
Ahoj.To půjde těžko.Pokud nemáš nasazený objektiv,elektronika tě jednoduše nikam nepustí.Jinak být tebou,tak bych takhle raději neexperimentoval.Riskuješ,že ti něco vlítne dovnitř,všecko je to dost citlivý.Rozhodně bych to nedělal.Objektiv by se měl snímat někde v místnosti,v klidu,suchu,bez prachu a pokud už musíš sejmout objektiv,třebas kvůli výměně,někde venku,mělo by to proběhnout v rychlosti a v zákrytu před větrem.Pokud máš na mysli to,že práskneš objektiv obráceně rovnou na tělo,to je podle mne kravina.Normálně se to dělá tak,že se to nasadí na již nasazený objektiv.Existují na to dokonce i redukce,takže tímto způsobem je to daleko efektivnější a bezpečnější.Jenomže z vlastní zkušenosti ti řeknu,že to pak musíš strčit např. hmyzákovi až před čumák a hodně zase riskuješ poškození zadní čočky,na kterou už žádná ochrana neexistuje.Tímhle způsobem se nechají udělat celkem fajn záběry,ale podle mne je to prasečina a raději bych to fotil s nějakým pěkným macroobjektivem.:)
Domingster (52)|31.12.2011 13:35
Ok. Díky za poučení. :)
Milan Šurkala (3381)|31.12.2011 15:11
Priklanim se k nazoru Tchutcha. Jinak NX11 pokud vim nema moznost spustit zaverku bez objektivu, coz ale jinak u vetsiny jinych fotoaparatu jde (Micro Four Thirds system i Sony NEX tohle tusim podporuji).