Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Machanická vs. elektronická zavierka??

Scritchy (9)|18.1.2012 13:16
Už dlhší čas mi vŕta hlavou jedna vec, načo je digitálnych foto. mech. zav. ??
Nie nechcem do nikoho vŕtať ani nič podobné, zvuk závierky aj zrkadla mám rád, beriem to ako súčasť fotografie.
Ide mi o to či ma v nižších triedach vôbec nejaký význam!? V analogu je to samozrejmosť, určovala čas osvitu na kinofilm, ale nejak nechápem význam v digi. foťákoch.
Toto je čomu nerozumiem: čip začne snímať súbežne so závierkou, alebo začne o niečo skôr a prestane až po zavretí závierky???
V 1. prípade by bola mech. z. úplne zbytočná a 2. by sa len zbytočne zvyšoval šum.
Výhody elektr. z. vidím: Nižšia cena foto., väčšia životnosť, rozsah časov, menšia hlučnosť...
Čo sa týka presnosti, myslím že je rovnaká, ale po určitom množstve ciklov 50 000 - 100 000, u lacných závierok začína mať navrch elekt.
Napríklad aj Nikon V1 prišiel s dualnou zav. kde mech. dosahuje 1/4000 a elek. až 1/16 000!
ďakujem za odpovede.
lt (15)|8.2.2012 18:27
V podstate je to dané obmedzeniami súčasných snímacích čipov. Na to, aby bolo možné zastaviť zhromažďovanie svetla na pixeloch , spraviť tzv. stop stav, a tým odčítať naraz obrazovú informáciu /naraz aby nevznikol blur efekt/ je nutné mať prídavnu elektroniku/obvod/ na každú bunku. No a tým sa zhoršuju kvalitatívne vlastnosti čipu ... preto sa to zatiaľ používa len v lacných riešeniach a tam, kde je dôraz na kvalitu obrazu/šum/ je stále mechanická. Časom snáď ...
Scritchy (9)|13.3.2012 17:03
Už mi to je jasné, dík za vysvetlenie