Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Ruční vyvážení bílé

fabikp (40)|22.1.2012 08:48
Zdravím všechny. Jedna z možností vyvážení bílé je ruční nastavení ve fotoaparátu z bílé plochy v konkrétních světelných podmínkách, nebo z bílé nebo šedé tabulky (btw je jedno jestli z bílé nebo šedé ? ), nebo kapátkem v editoru z bílé plochy. Pokud se to nepovede úplně správně, není problém v editoru teplotu přidat nebo ubrat. Stává se mně ale, že naberu fotoaparátem bílou z plochy, která není jenom bílá, ale má lehký nádech do nějaké jiné barvy, takže výsledná fotka není teplejší nebo studenější, ale jinak barevná. Dá se s tím při editaci něco dělat ? Zkoušel jsem už různé nástroje, jako třeba upravit odstín, potlačit určitou barvu apod., ale nedaří se. Díky za radu. Pavel
Rellik (1136)|22.1.2012 11:10
Bílá barva se dá i na černou tabulku - vlastní zkušenost. Jestli je bílá anebo šedá je celkem fuk. Při vyvážení na nějakou barvu snímek zabarvený na negativ této barvy (při vyvážení na červenou, jsou snímky do zelena) Při focení do RAWu je to jedno, tam se provádí vyvážení až v editoru, takže v podstatě není vyvážení ani třeba. Při focení do JPG se tato "vada" těžko opravuje, protože ta určitá barva ve fotce chybí a nejde ji tam dostat. Jde jen ubrat těch ostatních, aby se to jakžtakž vyvážilo. Fotka, tak ale ztrácí na kvalitě.
busy (782)|22.1.2012 12:54
[QUOTE=fabikp;13075]Stává se mně ale, že naberu fotoaparátem bílou z plochy, která není jenom bílá, ale má lehký nádech do nějaké jiné barvy, takže výsledná fotka není teplejší nebo studenější, ale jinak barevná. Dá se s tím při editaci něco dělat ?[/QUOTE]

To je uplne jedno, vzdy ide iba o zmenu vzajomneho pomeru jednotlivych zloziek RGB. Posun do studensich alebo teplejsich odtienov je iba specialny pripad ked ide o pomer cervenej voci modrej. Pokial foto editor dokaze vyvazit bielu tak ze uzivatel oznaci miesto ktore ma byt biele, dokaze spravne vyvazit do bielej aj inak farebne fotky, nielen obycajny posun do tepla/studena. A pokial nema, ale ma moznost regulovat jas/kontrast/gamu/krivky kazdej slozky RGB zvlast, tak sa spravne vyvazenie bielej vzdy urobit rucne nastavovanim jednotlivych zloziek. Ale ako Rellik napisal, idealne je to robit este v RAWe, pretoze v JPG su farby uz len 8-bitove a (aj vzhladom na stratovu jpg kompresiu) pri vecsich zmenach zloziek moze fotka dost utrpiet na kvalite (zviditelnia sa jpg artefakty a dojde k posterizacii zvyraznenych zloziek).
fabikp (40)|22.1.2012 19:41
Díky oběma, už v tom mám skoro jasno, měl jsem na mysli asi ten nejhorší případ, že mám špatně barvy, takže nestačí v raw editoru přidat nebo ubrat teplotu a na fotce není žádné místo, které by mělo být bílé, takže nejde použít ani kapátko. Pokud je jediná možnost spravovat každou složku RGB zvlášť, tak to fakt nevím, jestli bych si troufl :-) I když za pokus nic nedám. Děkuju Pavel
busy (782)|23.1.2012 10:29
[QUOTE=fabikp;13086]na fotce není žádné místo, které by mělo být bílé, takže nejde použít ani kapátko.[/QUOTE]

Nemusi byt priamo biele, staci ked bude akykolvek odtien sedej. Ide len o to ze editoru sa tym kapatkom povie, ze toto miesto ma mat RGB zlozky presne narovnako.