Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Plastové bajonety - zkušenosti

vojtechmakal (16)|22.1.2012 10:41
Dobrý den,

chtěl bych se zeptat na vaše zkušenosti či názory ohledně plastových bajonetů objektivů (např. zda-li po několika letech používání se pokazil/odešel, jestli je oprava/výměna levnější než nové sklo...), protože nevím, jestli při výběru objektivu nesledovat vedle jeho optické kvality také to, jestli je bajonet kovový, který je pochopitelně lepší.

Děkuji.
NHKG (58)|23.1.2012 07:02
Já mám zrcadlovku jenom rok a zatím bez problémů. Ale co mám známé tak vím, že nejvíc záleží, jak se člověk k tomu chová. Pokud člověk je pečlivý a mění objektivy opatrně a s foťákem nikde netříská, tak ani plastový bajonet není problém. Ale když se člověk k tomu nechová slušně, tak bajonet odejde. Jeden známý si nechal bajonet měnit/opravit, nevím na kolik to vyšlo, ale říkal, že se to vyplatí.
Já bych se ale nedíval jenom na optickou kvalitu, je důležité i jak rychle a kvalitně objektiv s daným tělem ostří a podobně. Ideální je, když je možnost objektiv před koupí vyzkoušet (klidně jiný kus stejného modelu).
vojtechmakal (16)|23.1.2012 21:29
A to máte objektiv s plastovým bajonetem?

Samozřejmě i ostření je důležité, např. HSM u Sigmy, SWM u Nikonu, USM u Canonu ostří rychleji než obyčejné seťáky nebo objektivy bez těchto označení (ať už v názvu produktu či v popisu).
Gamilena (85)|6.2.2012 17:16
Kovový bude stoprocentně lepší ,ale je to také otázka o zacházení a používání.
Kdo často objektivy mění bude určitě lepší kovový.
Kdo používá fotoaparát na tzv.sváteční focení (jednou za měsíc),postačí i plastový.
Flayer (59)|6.2.2012 21:46
Ano, je to o zacházení. Na mém Nikkoru 18-135 zatím drží i přes relativně časté prohazování s teleobjektivem (hlavní je opatrnost), každou chvíli ale čtu na fórech o ulomených bajonetech po pádu ze stolu, stativu atd...Samozřejmě, pokud bych vybíral nový objektiv tak určitě s kovovým bajonetem. Právě z toho důvodu bych nechtěl ani 18-105ku, i když je to opticky velmi povedené sklo, plastový bajonet je prostě handicap, to raději opticky o trochu horší, nestabilizovanou ale zato rychlejší 18-70 f/3.5-4.5. Plastový bajonet bych nechal vyměnit v případě, že bych měl extrémně dobrý kus a oprava by nevyšla dráž než pořízení nového/bazarového kusu. Popř. by to byl impuls k upgradu techniky :)