Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Digitální zrcadlovky: Odolná zrcadlovka (30 000Kč)

Neregistrovaný (0)|22.2.2012 11:09
Tazatel: Ondřej Těžký

Znění dotazu: Dobrý den, potřeboval bych typ na digitální zrcadlovku do 30 000 (i s objektivem). Fotoaparát bude sloužit na fotografování na dětské tábory, outdoorové akce pro studenty(často v noci a za horších světelných podmínek), ale i akce ve městě.
Požadavek:
full HD video (náhrada videokamery)
odolnost (nízké teploty, déšť, prach)
vestavěný blesk

Zatím jsem narazil na Pentax K-5 + objektiv DA 18-55mm + objektiv DA 50-200mm za 27000

Pokud by jste měli lepší tip budu rád za radu. Děkuji moc
treff (21)|25.2.2012 04:53
Zdravím myslím, že jste na razil na jediný fotoaparad do tehle cenové relace který bude tohle vše splňovat. Jen musíte vybírat mezi objektivy s označením WR které jsou odolné proti prachu a vodě. Jen bych zvolil variantu Pentax K-5 + 18-135 mm WR je sice dražši ale rozpočet překročíte jen malo. Objektiv je odolny proti vodě a prachu a rozsahem ohnisek pokryjete většinu námětu bez nutnosti něco měnit (ostatně se ted dívam ty verze 18-55 a 50-200 take budou nejspis s WR jen ste to neuvedl).
Z jiných značek bych doporučil D7000 tam budete muset ale pořídit objektiv z vyší řady (maji zlaty proužek) ktere sou už odolné proti prachu a vode ale to se dostaváme cenou uplně jinde. A i tělo D7000 ač nerad musím říci na K-5 strácí, D7000 vyniká jen v počtu ostřících bodu a lepším ovládaní (vice tlacitek). Kdybych měl vybírat znovu jaky fotoaparát pořídit tak přemýslím, nejspíš zvolim zas D7000 kvuli ovládání. Ale pro vaše potřebych šel do K-5 za tyhle peníze nic odolneho jak tělo tak objektiv asi neseženete.


Osobně nechápu rozsah ohnisek 18-55 a 50-200 ....18-55 je strasne mali hodí se pouze do místností a na blizko venku a jak je neco dal zoom uz nestaci, 50-200 je na ven uz prijatelny ale diky 50mm si musite drzet odtup od foceneho nametu a zoom 200 neni tolik na priblizeni vzdalenejsich objektu. Měl jsem podobne objektivy u olympusu furt sem je prehazoval rekord asi 5x za hodinu pri foceni prirody mensimi presuny :D. Chápu tyhle ohniska u světelných objektivu ktere sou ale specialne porizovane kvuli nejakym činostem (sport, svatby, vecirky).
Milan Šurkala (3381)|25.2.2012 13:24
Ona je zas otazkou opticka kvalita toho 18-135mm od Pentaxu. Co jsem z toho videl fotky, tak me jimala hruza. Takovou chromatickou aberaci nema snad ani Canon 18-135mm a ten je v tomhle dost spatny objektiv.
treff (21)|25.2.2012 18:09
Horsi ale je, ze zadny objektiv s vetsim rozsahem nez 18-55 a utesneny v cenove realaci kolem 15000kc sem nevidel (sice jsem to moc nezkoumal). Osobne bych do setoveho objektivu s rozsahem 18-55 už nešel po mich zkusenostech, zajimal by me tvuj nazor Milane na tohle.

Jinak sem nasel na jednom foru mimo digimanii tenhle prizpevek snad nevadi ze ho sem skopiruju. je to od cloveka co ma K-5 s 18-135:

Re: Pentax k-5+18-135 nebo Nikon D7000+18-105
Vloženo uživatelem: JoV - uživatel již zaslal 90 příspěvků (---.geology.sk)
Datum: 05. 04. 2011 07:00

Tiež sme riešili výber medzi týmito dvoma aparátmi s tými seťákmi a už niekolko týždňov fotíme K5kou.
Asi nie som kompetentný posúdiť ktorý s týchto dvoch je lepší, ale pravdou je že ten Nikon nám vôbec nesadol do ruky. Zato tá K5ka sedí fantasticky. Takže zatial, napriek tomu že sme museli riešiť reklamáciu ohladne škvŕn na snímači, je spokojnosť. Pri výbere zohral rolu aj fakt, že 18-135 je utesnený voči poveternostným vplyvom. Ešte sme ho v daždi (ani pod sprchou) neskúšali, takže neviem nakolko sa dá na to utesnenie spolahnúť, ale keďže chodíme (resp. radi by sme chodili) dosť do prírody, tak to skôr či neskôr zistíme.
Inak sa s týmto objektívom dá fotiť aj akési "kvázi" makro, keďže aj s plným nazoomovaním sa dá fotiť od nejakých 30 - 40cm (viď príloha - výrez, zmenšené, jemne doostrené). Páči sa mi farebné podanie podla mňa aj vynikajúca odolnosť na protisvetlo a príjemný bokeh. Aby som iba nechválil - pri fotení architektúry pri širšom ohnisku sa môžu prejaviť deformácie (ale to je zrejme všeobecný jav pri tomto druhu objektívov bez ohladu na značku ???), ale v prírode (krajinky) by to nemall byť problém. Druhá vec ktorú by som vytkol je chromatická aberácia. Prejavuje sa hlavne v okrajových častiach u snímok s extrémnym kontrastom (biele steny, konáre brezy a pod.). Ale udrela mi do očí možno na nejakom 1% snímok a kým som sa na to nezameral tak som si to možno ani nevšimol. Takže žiadna tragédia a pokial by si fotil do rawu tak by nemal byť problém s jej likvidáciou.
Inak ma prekvapuje ten cenový rozdiel - buď ten Nikon zlacnel, alebo Pentax zdražoval? Keď sme ho kupovali tak ten rozdiel určite nebol taký velký. Tu už by sme asi uvažovali či tá pentaxácka ergonómia a utesnenie stoja za tie peniaze navyše.
P.S. A nachystaj sa že ak kúpiš Pentax, tak môžeš mať problém na neho zohnať niektoré príslušenstvo.
Aj keď zase je pravda, že sme zatial zohnali všetko. Iba to nie je typ zháňania, že prídem do predajne a kúpim.
Aspoň nie v Bratislave.

Přílohy: ukazka.jpg (237kB) http://forum.fotografovani.cz/file.php?41,file=1043581

zdroj: forum.forografovani.cz
Milan Šurkala (3381)|26.2.2012 01:06
No, ono zalezi na konkretnim 18-55mm objektivu. Treba ten od Sony je docela pekny prusvih, a to jak pro bajonet A (zrcadlovky, SLT), tak bajonet E (NEX). Canon a Nikon jsou rozumne, Pentax je udajne nejlepsi a pry bez problemu pouzitelny i na hodne kvalitni snimky. Osobne jsem ho jeste nezkousel, tak nevim. Osobne me treba hodne presvedcil i 18-55mm objektiv od Samsungu pro NX system, to je dost solidni sklo co do opticke kvality. Urcite si tedy nemyslim, ze by se to nedalo pouzit, ale zalezi na konkretnim objektivu (nejen znacce, ale i konkretnim kusu).
Cejpatka (220)|26.2.2012 01:23
Pentax 18-135 je opticky podrůměrné sklo - http://www.photozone.de/pentax/597-pentax_18135_3556?start=2
Vzal bych raději set Pentax K-5 + 18-55 mm WR + 50-200 mm WR.
treff (21)|26.2.2012 18:08
Jato spis myslel co do pouzitelnosti rozsahu a pouziti jako univerzalni objektiv, ktery tak bude nejspis nejaky cas pouzivan kdyz si jej clovek kupuje v setu se zrcadlovkou. Pokud nekdo koupi set 18-55 a 50-200mm, tak podle me ten kradsi bude pouzivat vetsinu casu jako takovy univerzalnejsi. Ja treba když chci vyrazit jen tak na lehko fotit nasadim 18-105mm a na 95% případu mi to stačí ale mit jen 18-55 tak taham sebou oba. Dalsi vec je když vim co jdu fotit ta to vemu pevný a nejaky zoom se neresi (pripadne vic skel).

Jsem takovyho nazoru ze uzivatelu zrcadlovek sou v podstate dva druhy:
1) koupi nejakou zrcadlovku v setu s objektivem a ten uz nesunda a foti poradn snim
2) koupi zrcadlovku s nejakym objektivem (setovym,pevnym ci nejakym drazsim zoomem) a casem si dokupuje pevny a svetelnejsi nebo jinak specificky objektivy

a popravde ani pro jednu skupinu mi neprijde vhodna kombinace 18-55 a 50-200. Pro první skupinu je pohodlnejsi koupit nejaky uzltra zoom treba 18-200 ale staci i kradsi 18-135(u N 105). A druha skupina by nejpis hodne brzy vymenila 18-55 za nejaky jiny zoom (svetelnejsi, vetsi rozsah nebo s F4) nebo pevne ohniska. Zato ten 50-200 by vydrzet mohl dyl, ve vymene za 70-300 nevim moc smysl snad za nejakou stabilizovanou verzi..a nez clovek nasetri na nejaky svetelnesi zoom (pokud ho vubec upotrebi) , a kdby koupil nejaky pevny tak na tehle dloouhych ohniscich se sem tam hodi i ten setovy zoom.
Tak ztohoto vychazim ze cloveku se vyplati koupit si nejaky univerzal dozacatku klidne i setovy pokud neni vylozene spraseny.

Ale je to jen muj nazor co jsem zatim moje kratke pusobeni se zrcadlovkou pochytil (skoro rok). Tak by me zajimal i nazor ostatnich