Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Upgrade z 18-55 (Nikon)

knedlajz (6)|3.3.2012 10:02
Zdravím lidičky.
Uvažuji o přechodu ze stávajícího objektivu 18-55mm na něco lepšího a rád bych se zeptal zde na fóru.
Vyhlídl jsem si objektiv NIKON 18-70/3,5-4,5 G IF ED AF-S DX, ale všude na internetu se vyskytují velmi protichůdné reakce. Ze srovnání parametrů mi jasně vychází tyto závěry:

Výhody oproti 18-55:
- lepší světelnost na delším konci
- SWM motor (s vnitřním ostřením), možnost přímé manuální korekce AF
- lepší dílenské zpracování a materiály
Nevýhody:
- starší rok výroby - zastaralejší konstrukce
- absence VR

Otázkou (a prioritou) pro mě je, zda má oproti 18-55 lepší optické vlastnosti. Někteří píšou že ano, někteří že rozdíl je v podstatě neznatelný, tak nevím co si z toho vyvodit.
Samozřejmě vím, že ideální by bylo pořídit objektiv 16-85, to už jsme ale cenou bohužel někde úplně jinde.
Tak mě zajímá váš názor na věc, děkuji za rady :)
Cejpatka (220)|3.3.2012 23:52
Osobně to vidím u 18-70 AF-S takto:

+ rychlejší ostření
+ kovový bajonet a lepší konstrukce
- opticky je to průměr (hlavně pokud máš novější tělo s více Mpx)
- chybějící stabilizací ztratíš více, než získáš o kousek (2/3 EV) lepší světelností

Já bych do toho skla nešel. To bych raději vzal nějaký objektiv typu 35/1,8 nebo 50/1,8. Případně vzít místo 18-55 opticky dost slušné sklo 18-105 VR, které až na plastový bajonet a o fous pomalejší rychlost AF ve všem ostatním poráží 18-70.
tommikcz (9)|27.4.2012 21:02
Ahoj,
měl bych také jednu otázku ohledně přechodu ze setového objektivu Nikon 18-55, který používám se zrcadlovkou Nikon D5100. Přijde mi trochu zbytečné zakládat na to nové téma.

A teď k věci. S nadcházejícím létem se chystám fotit krajiny, přírodu a města. Rád také fotím nějaké ty "bokeh" a lidi. Potřeboval bych tedy nějaký alespoň trochu multifunkční objektiv, se kterým bych toto mohl fotit s lepší kvalitou, než se stávajícím 18-55. Pokukuji po objektivech Nikon 50/1,8 G AF-S (má super cenu, ale bohužel nemá zabudovanou redukci vibrací, takže asi padne) a Nikon 18-105 (ten je ale pro mě už trochu dražší). Jaké objektivy v podobné cenové kategorii byste mi pro výše uvedené účely doporučili?
Díky za odpovědi :)
Milan Šurkala (3381)|27.4.2012 22:11
Ja bych vzal tu pevnou padesatku. Stabilizaci bych neprikadal az tak obrovsky vyznam, pokud tedy ty portrety nechces fotit ve fakt velke tme. D5100 dost malo sumi, takze i kdybys musel jit s citlivosti nahoru, nic az tak hrozneho se nedeje.
milav (17)|30.4.2012 21:45
Sice je to cenově více, ale já řešil nedávno náhradu seťáku pro Sony a nakonec po několika testech jsem vybral Sigmu 17-70 F2.8-4 DC OS HSM a nelituji toho.
Rychlý,přesný a tichý AF, velmi dobrá světelnost,špičkový OS, dobré barvy (proti Tamronu o dost, ten je má dost studené,navíc Tamron má pomalý a ne dost přesný AF) ...
http://www.dyxum.com/lenses/Sigma-17-70mm-F2.8-4-DC-MACRO-OS-HSM_lens552.html
tommikcz (9)|7.5.2012 15:41
Děkuji za odpovědi.
Bohužel, zmiňovaná Sigma už je trochu mimo rozpočet, který jsem ochotný do výbavy foťáku momentálně investovat =(. Vypadá ale dobře.
Nakonec jsem se rozhodl pro Nikon 35mm AF-S DX, protože fotím ve většině případů spíše krajiny, než portréty lidí, a mám rád široký záběr =). Navíc se mi hodí i kvůli filtru, který můžu poté případně používat bez redukčních kroužků pro oba objektivy (jak pro 18-55, tak pro 35mm), protože mají stejný průměr. Jenom si nejsem konkrétně u polarizačního filtru jistý, který zakoupit - zdali by měl být pro 35mm filtr ve verzi slim, nebo zda stačí i normální verze. Nejvíce se mi zamlouvá filtr od Sigmy - http://fotonka.cz/sigma-52mm-dg-wide-cpl-filter, jenomže pořádně nevím, jaké je to provedení, popisy na webech jsou často nejednoznačné =/. Cena filtru je ale super, snad alespoň něco vydrží =). Myslíte, že bude uvedený filtr vhodný pro dané objektivy, nemáte s ním někdo náhodou zkušenost?
Děkuji za rady
milav (17)|9.5.2012 21:41
Já používám kvalitní filtry Marumi a jsou výborné - Tobě by asi vyhovoval tenhle:
http://www.aaron.cz/produkty/marumi-filtr-dhg-circular-pl-d-52-mm
Je o něco málo dražší, ale určitě kvalitnější :-)
Sakini (1174)|12.7.2012 14:08
Místo 18-55 je ideální upgrade 18-105 - pokud ne nový, tak například na Paladixu se vyskytuje za rozumné peníze často. Ta pevná padesátka je samozřejmě výborná, ale pro každého pevné ohnisko není. Tu bych přidal později ;-) Případně ještě v ceně nového 18-105 (od 8.000,-) se pohybuje v e-shopech schopný Tamron 17-50/2.8 starší verze bez tak trochu kopavé stabilizace, ta světelnost se hodí a opticky je to jeden z těch dobrých Tamronů. A tato verze je vhodná i pro amatérské zrcadlovky, má vlastní AF pohon.
Bazarové 18-105 leží pod pěti tisíci, podobně se pohybují i Sigmy 17-70/2.8-4.0, i když u té bych osobně nebyl tak jistý (nemůžu si pomoct, po zkušenostech se Sigmím individualismem tělo od těla co se týče ostření a celkového fungování jsem dost opatrný).
A co třeba prodloužit si rozsah, a k 18-55 přidat ojetou 55-200 za pár korun? To je dost dobrý objektiv, stejně jako 18-55 VR je na seťák docela dobré sklo. Ale to už je na osobních prioritách. Jinak pokud pevné světlené sklo, začal bych 35/1.8, je to univerzálnější ohnisková vzdálenost než 50, víc se toho dá zvládnout, a to i v interiéru. Používám 35 i 50, a ani jedna nezahálí. Tak mnoho zdaru při výběru...