Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

NIKON D5100 - automatické zaostřování

milan.haluska (7)|3.3.2012 20:37
Mám tady problém. Dnes jsem si koupil svou první zrcadlovku Nikon D5100. Když na objektivu přepnu na automatické zaostřování, tak mi to automaticky neostří =( manuálně jo, ale pro né na automat?? Jak problém vyřešit ? Více je to vidět v mém ukázkovém videu.
Rellik (1136)|3.3.2012 20:47
Tak ono to není videokamera že. Jinak to zoomování, které předvádíš by nezvládl ten foťák v LiveWiew ani při režimu focení. Ono to ostří podle kontrastu hran. A na tak malou vzdálenost to je trochu problém, obzvláště v takových světelných podmínkách. Počkej do zítřka a zkus to venku za dobrého světla.
Tady se můžeš kouknout na ukázkové videa a taky se můžeš dočíst že ten AF není u videa zrovna dobře použitelný...
http://www.cameralabs.com/reviews/Nikon_D5100/video_review.shtml
milan.haluska (7)|3.3.2012 21:14
Jenže ono mi to neostří vůbec, ani u fotek ani u videa...... jako by tam prostě to automatické zaostřování nebylo. Pokud nepoužiji manuální tak nic nevyfotím neboť je to silně rozostřené.
Rellik (1136)|3.3.2012 21:27
No tak to jsi měl napsat rovnou, že to neostří ani u focení. Jinak jestli to neostří opravdu vyzkoušíš jen když budeš mít dostatečně světelnou scénu. Já mám Nikon D90 a můžu říct, že přes LiveView to v místnosti má velké problémy zaostřit i za denního světla. Není problém čekat i 10sekund než zaostří, nebo nezaostří vůbec. Je to prostě zrcadlovka, která má rychlé primární ostřící senzory a ostření pomocí kontrastu přímo přes čip, není ideální. Pokud chceš fotit přes display, tak sis mohl ušetřit peníze na nějaký lepší ultrazoom, nebo kompakt. Degradovat zrcadlovku focením přes displej je trochu nepochopitelné. Neber to nijak špatně. Je to jen rada. :)
A ještě dotaz: Má ta D5100 vůbec AF při videu? Ta moje D90 totiž nemá a ostřit se dá pouze manuálně...

EDIT: schválně sem to teď zkusil v podobných světelnýc podmínkách jak máš na videu. U focení přes LiveView to cca 8 sekund ostřilo a pak se to ukončilo jako nezaostřeno - červený rámeček. Vyzkoušeno několikrát po sobě se stejným výsledkem. Nezaostřil sem ani jednou. Při focení normálně přes hledáček, zostřeno ihned po namáčknutí spouště...
milan.haluska (7)|3.3.2012 21:33
Myslím že ano. Tady je to dobře vidět ve 46 sekundě.
milan.haluska (7)|3.3.2012 21:54
Rellik (1136)|4.3.2012 08:12
Tam toho moc vidět nebylo. Jinak na větší vzdálenost není ani moc potřeba ostřit. Já když zkoušel to video venku a zazoomoval sem, tak sem nemusel ani přeostřovat.
Viz ukázka z dnešního rána:
[video=youtube_share;wPszgrdiwsQ]http://youtu.be/wPszgrdiwsQ[/video]