Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kompakty: rada ohledně výběru fotoaparátu (adept GH700)

Neregistrovaný (0)|18.3.2012 14:30
Tazatel: Standa

Znění dotazu: Dobrý den,
rád bych poprosil o odbornou radu ohledně výběru fotoaparátu do pěti tisíc.

Na co ho budu používat:
stěžejní je pro mě kvalita fotografií (kdo by to čekal :-) )
budu fotit ve dne i v noci, skoro výhradně v exteriéru, převážně krajinky, ve městech, techniku, vlaky....
jsem amatér ale budu si s ním hrát. Budu si dělat stovky fotek na různé clony, délky expozic, manuálně ostřit, dělat HDR fotky, baví mě to, takže ocením maximální nastavitelnost.
Nezajímá mě rozlišení snímače, nebudu tisknout velké formáty, osobně si myslím že cokoli nad 5Mpix mi stačí :O)


co bych ocenil, ale není to stěžejní a nemělo by to být na úkor kvality fotek:
kvalita videa, videosekvence se s foťákem pořizovat budou
GPS, protože mám v plánu hodně cestovat a využil bych to určitě
široký rozsah zoomu - když bude, využiji
odolné provedení - úplně okrajová věc, plavat s foťákem nehodlám, ale určitě bude ležet na zemi/stativu a natáčet/fotit i za zhoršených podmínek venku (spíš prach než že by pršelo).

Nejvíce mě zaujal ultrazoom Benq gh700, hlavně cenou, poměrem cena/výkon, natáčením FullHD videa 60fps a možností natáčení videa 240fps v nízkém rozlišení. Dále dobrý zoom, hdr, noční výsledky, design a hlavně cena.
Kvalita videa je naprosto úžasná, co se týče několika vzorků z internetu, fotek jsem moc nenašel, ale je pravda, že mě nijak nenadchly. Trochu mě mrzí absence GPS, stejně to do těch fotek asi budu cpát expost. Také není prý nejrychlejší.

Většina z těch parametrů jsou ale marketingové informace, v ruce jsem držel pouze chviličku GH600 při přednášce Benq, mým oborem jsou počítače, nikoliv foťáky.

Proto bych požádal někoho zkušeného, kdo rozliší drobné nuance kvality a spolehlivosti foťáku, které asi běžný zákazník nedokáže sám porovnat například srovnáváním číselných hodnot parametrů (jak je tomu i u pc).

Třeba jestli je GH700 úplně mimo, levná náhražka od nezkušeného brandu Benq (tento názor jsem někde četl) a volba je pro moje potřeby jednoznačná a jiná. Další alternativa je sony HX5, ale ten je o další cca 1000 dražší.
Díky moc,

Standa.
jaja99 (2)|18.3.2012 22:23
taky by me zajimal ten Benq GH700, chci koupit pritelkyni neco na narozeniny, ale mezi fotoaparaty jsem uplne mimo... vybiram dle parametru: zoom, full HD video, aby to fotilo pekne a samo(proste automat) :) , a abych se i ja mel scim hrat cena taktez do 5k ... ostatni veci jsou zanedbatelne nebudu tisknout plachty, staci kdyz to bude na pc a tv vypadat pekne.
Milan Šurkala (3381)|19.3.2012 00:00
No, GH700 je v podstate prevleveny Nikon L120 (pokud se nepletu) s jinym cipem. Co se tyce clony, predpokladam, ze tam bude jen ND filtr, takze pouze dve polohy MIN/MAX s nemoznosti ovlivnovat hloubku ostrosti. BenQ je takova zvlastni znacka, vetsinou ma docela chybove firmwary, ale obcas zajimave funkce (manualni expozici v takovych kategoriich, kde by to nikdo necekal), kvalita obrazu vetsinou patri k podprumeru. Nicmene jsem uz videl i hodne pekne fotici BenQ. Kazdopadne at tak ci onak, s timto modelem zatim nemam zkusenosti, ale uvazuje se o recenzi. Zatim bych se spis mrknul na Sony HX5/HX7 (https://www.digimanie.cz/recenze-sony-cyber-shot-hx5-pan-temer-dokonaly/3242, to by tvym zamerum asi odpovidalo lepe. Nema prioritu clony a casu, ale plny manual tam je, byt take jen s hloupym ND filtrem, je tam velmi dobre funkcni HDR, skvele Full HD video, GPS, fotky sice hodne odsumene, ale celkem dobre i v noci diky multiexpozici (zadny zazrak, ale na danou cenovou kategorii to ujde). Nesplnuje tedy sice uplne vse, co pozadujes, ale je tomu asi zatim nejbliz, co me tak napada. Docela legrace by mohla byt i s Casiem ZR100/ZR200 (https://www.digimanie.cz/recenze-casio-exilim-zr100-kapesni-formule/3930).
jaja99 (2)|19.3.2012 13:28
vtom pripade se primlouvam za recenzi, myslim ze fotak ma spoustu zajimavych blbovinek, ktere stoji za recenzi. A pokud ho nekdo ma doma, tak bych poprosil, jestli muze nekam dat par (hodne-cim vic tim lip) fotek (makro, obyc, max zoom, mistnost v noci, mesto v noci...) vyfocenych timto pristrojem a video v 1080, neco jsem nasel na YT a zda se mi ze celkem nevzlada pohyby pristrojem pri nataceni videa. Ale na druhou stranu nevim jak jsou natom ostatni pristroje, jestli je lepsi jit do te L120 ikdyz ma jen 720p?
Milan Šurkala (3381)|19.3.2012 21:49
Tohle nezvladani je typicka vlastnost CMOS cipu, takze prakticky vsechny Full HD kompakty na tohle trpi (prave proto, ze maji CMOS cipy). L120 ma CCD, takze na tohle netrpi, na druhou stranu CCD maji zase problem se smear efektem (bila cara odshora az dolu pri snimani slunce).