Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Expozice a sáňky u NIKONU D5100

milan.haluska (7)|20.3.2012 19:00
Chtěl bych se zeptat na důležitou věc ohledně HD videa, které natáčím na svém NIKONU D5100. Když natáčím a hýbu s kamerou, neustále se to zesvětluje nebo ztmavuje tudíž se expozice stále mění =( já chci aby se prostě dala nastavit pevná kompozice. Jak to udělat ? A další dotaz se týká sáněk. Můj Nikon má sáňky, na které jsem napojil mikrofon Rode videomic ale má kamera Canon sáňky nemá. Existuje ale náhrada, která se namontuje do stativového závitu a nahradí to sáňky. Nevíte jak se to jmenuje a kde to sehnat ? BUDU RÁD ZA ZODPOVĚZENÍ KLIDNĚ I JEDNOHO Z MÝCH DOTAZŮ.
Cejpatka (220)|20.3.2012 23:26
Expozice jde u D5100 zablokovat při natáčení videa takto:
- nastavit v MENU -> MENU UŽIVATEL. FUNKCÍ -> Ovládací prvky -> f2 Funkce tlačítka AE-L/AF-L -> Expoziční paměť trvalá -> OK
- nastavit požadovanou expozici -> zmáčknout tlačítko AE-L/AF-L (expozice se zablokuje) -> zahájit nahrávání videa

Pozor! Pokud se clona nastavuje/mění až v režimu živého náhledu (LV = liveview), je nutné dát pozor na to, že případná změna hodnoty clony v režimu LV nemá vliv při započetí natáčení videa na samotnou zaznamenanou hloubku ostrosti (i na náhled v LV na displeji). Např. mám nastavenou clonu F16 -> přepnu do LV -> nastavím clonu F3,5 -> při natáčení videa bude bez ohledu na blokování expozice toto natočeno při původní hodnotě clony F16, která byla nastavena před přepnutím do LV. Kdybych ale mezitím v LV pořídil snímek, bude tento už exponován správně s daným nastavením clony F3,5. Toto není softwarová chyba, jak je někde na netu uváděno, ale je to spíše konstrukční omezení u DSLR Nikonu, kdy je tuším nastavování clony spojeno s mechanismem ovládání závěrky/zrcátka. Nejjednodušeji to lze "obejít" tím, že pokud změním clonu v LV, tak před započetím natáčení videa, vypnu/znovu zapnu LV anebo vyfotím zkušební snímek v LV, čím dojde k samotné změně hodnoty clony.