Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Jakou zvolit sluneční clonu?

Lucy_m (8)|12.4.2012 22:12
Dobrý den, uvažuji o koupi sluneční clony a chtěla bych si nechat poradit kterou je vhodné koupit. Mám Canon EOS 550D, objektivy EF-S 18-55 IS a EF-S 55-250. Cenu tak do 800kč. Jde mně o celkové zlepšení fotek. Taky bych chtěla sytější barvy, na to bude asi dobrý polarizační filtr, že? Můžete mi taky nějaký konkrétní doporučit? Něco kvalitního, ale ne moc drahého. Ráda bych měla na fotkách oblohu zbarvenou více do modra a některé fotky mám dost přesvícené. Pomůže to na to? Děkuji, L.
Rellik (1136)|13.4.2012 08:14
Zdravím, jaký průměr závitu má ten objektiv? Mám k dispozici dvě nové clony průměr 52 a 62. Pokud máte některý z těchto průměrů a máte zájem tak se ozvěte. Cena byla 150,-/kus [ATTACH=CONFIG]751[/ATTACH]
Jinak z těch levnějších polarizáků asi HAMA (cca 500,-). Měl bych levnější ale momentálně nemám k dispozici žádné...
DSC_1152.JPG
Lucy_m (8)|13.4.2012 10:49
Děkuji za nabídku, ale průměr závitu by měl být 58mm. Takže bohužel, je to škoda :-(
Rellik (1136)|13.4.2012 10:59
Tak to se nedá nic dělat. Na 58 mám pouze UV filtr.
Jinak na aukru je těch clon co hrdlo ráčí... :)
http://aukro.cz/listing.php/search?sg=0&string=slune%C4%8Dn%C3%AD+clona
a polarizáků je tam taky hafo:
http://aukro.cz/listing.php/search?string=polariza%C4%8Dn%C3%AD+filtr&category=0&sg=0
Je sice všechno čína, ale pro amaréra plně postačující. Dokonce i někteří mí kolegové tyto levné filtry z číny používají a u některých si dokonce pochvalují, že jsou lepší než ty předražené značkové filtry...
Ono podle mě to všechno stejně jede z jedné linky a jen to dostává jiné potisky... Takže jestli je to HOYA nebo Ši-Sun je to úplně jedno... ;-)
Lucy_m (8)|13.4.2012 11:13
Jo máte pravdu, na aukru je jich opravdu hodně, asi teda koupím některou z těch levných. Akorát se v tom vůbec nevyznám, tak nevím kterou vybrat? Podle čeho se to kromě průměru závitu vlastně vybírá?
Rellik (1136)|13.4.2012 12:53
No hlavně podle toho průměru... Ty to tam jsou, jsou vesměs univerzální. Hlavně nesmí clona zavazet v zorném poli objektivu, což u těchto nehrozí. Pak jsou takové dlouhé clony, ale ty už jsou na specifické použití - teleobjektivy. Tyto clony používají většinou jen profesionální fotografové a nemá cenu se jimi zabývat.
Midzi (19)|13.4.2012 13:27
odporucam si prestudovat toto. Je to dost jednoducho vysvetlene a mozno ti to pomoze. Hlavne nezabudaj, ze pri tvojom skle sa ti toci posledny clen ak sa nemylim. Takze pouzitie niektorych filtrov bude trocha zlozitejsie.

http://www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/fotograficke-filtre/zakladne-fotograficke-filtre-pre-digitalnu-fotografiu/
Lucy_m (8)|13.4.2012 14:23
Rellik: Jasně, mně stačí do začátku něco obyčejného, ale myslela jsem že ten EF-S 55-250 je teleobjektiv? A on není? Jo ještě jsem se chtěla zeptat, dá se ta clona rychle sundat, nevím totiž jestli by se mně vlezl foťák do brašny pokud bych nechala clonu nasazenou na objektivu pořád. Jinak stačí koupit jednu clonu a v případě potřeba ji přehazovat na jeden nebo druhý objektiv? U toho filtru hádám že bude asi potřeba koupit na každý objektiv zvlášť.

Midzi: Jo díky, prostuduju si to. Jo točí se poslední člen, takže to znamená že se mám některým konkrétním filtrům vyhnout? Jak se to připevňuje na ten objektiv, nějak přišrubuje? :-)

Oběma děkuju za trpělivost, jsem fakt amatér, ale ráda bych se postupně zlepšovala.
jardysa (55)|13.4.2012 15:53
ahoj, zkus se podívat spíše po slunečních clonách co nejsou na závit ale mají bajonet,mají obrovskou výhodu v rychlosti nasazení a hlavně nevinětují. Měl jsem šroubovací clonu na Canon EF-S 17-55 a vinětovala tak že šla do koše :) Na to kratší sklo se dá použít třeba http://www.daganet.cz/slunecni-clona-jjc-pro-canon-ew60c-p-919.html?zenid=6fa363b46a0f5dc1b367aac299009ef8 a pro ten delší http://www.daganet.cz/slunecni-clona-jjc-pro-canon-et60-p-916.html
Rellik (1136)|13.4.2012 17:52
No pokud se točí přední člen, tak to chce clonu jak odkazuje jardysa. U těch vykrojených by se pořád clona musela natáčet. Jinak polarizační filtr na otáčející člen je pěkně naprd. Dřív sem měl taky objektiv, který točil předním členem při ostření a práce s polarizákem byla šílená. Pak sem ho už raděj ani nepoužíval a fotil do mírně mínusové expozice. A bylo vystaráno :-) Takže jestli můžu poradit (odradit) tak ten polarizák ani nekupuj... Uvidíš že dřív nebo pozděj nebudeš mít nervy na neustále pootáčení filtru podle toho jak si foťák momentálně zmyslí zaostřit... osobně ho nepoužívám ani teď. Jen ve vyjímečných případech, kdy vím že budou odlesky - voda, motocyklové závody a podobně...
Jinak na krajinky (i když je moc nefotím), mám přechodový modrý filtr na oblohu, případně i přechodový zelený na trávu... :)
Gamilena (85)|13.4.2012 17:55
[QUOTE=Lucy_m;13734]Dobrý den, uvažuji o koupi sluneční clony a chtěla bych si nechat poradit kterou je vhodné koupit. Mám Canon EOS 550D, objektivy EF-S 18-55 IS a EF-S 55-250. Cenu tak do 800kč. Jde mně o celkové zlepšení fotek. Taky bych chtěla sytější barvy, na to bude asi dobrý polarizační filtr, že? Můžete mi taky nějaký konkrétní doporučit? Něco kvalitního, ale ne moc drahého. Ráda bych měla na fotkách oblohu zbarvenou více do modra a některé fotky mám dost přesvícené. Pomůže to na to? Děkuji, L.[/QUOTE]

http://www.vffoto.com/clona-ew-60c
http://www.vffoto.com/clona-et-60
http://www.vffoto.com/filtry-2/filtry-dle-typu-1/polarizacni-filtry-cpl-1/stppo-2/
Midzi (19)|13.4.2012 18:03
Ako v tom clanku pisu, filtre su aj tenke takze ich mozes mat stale nasadene. Niektore dokonca umoznuju pripevnit dalsiu. Tym, ze sa ti otaca posledny clen tak napr s polarizacnym filtrom budes mat problemy. Ten clen sa ti otaca pri ostreni a tak sa zmeni polarizacia a filter prepusti svetlo inac. Takze po kazdom zaostreni ho musis znova nastavit.
Ak mas okuliare s polarizacnym filtrom(napr Polaroid), tak si len pootoc hlavu a hned zistis rozdiel. Predstav si ako sedis v aute a palubna doska(a vsetko co je na nej) sa ti odraza na predne sklo. Ak si das okuliare tak odraz nevidis. No pootoc hlavu a hned ju uvidis.
Reeaper (12)|15.4.2012 21:08
Lucy_m> ahoj, já právě kvůli tomu, že používám polarizák a chci i přechoďák, vybíral jiné objektivy k NikonuD5100, který chci kupovat - u základních seťáků (18-55, 55-200) se otáčí přední člen a jak se znám, skončil bych přesně jak píše Rellik a zkrátka bych filtry nepoužíval vůbec a nebo s rudě podlitýma očima a nervozním třesem rukou :-))
Pokud je používat chceš, je možnost podívat se i na jiné objektivy k foťáku - já třeba během chvilky zjistil, že 5100 se dělá i se seťákem 18-105 a u toho se přední člen netočí - a měl jsem vybráno.
Clonu seženeš za pár korun, díval bych se alespoň po přibližném tvaru, jako je originál, základní většinou jsou vykrojené.
Oba tebou zmiňované objektivy mají průměr 58mm, bude ti teda stačit jeden filtr (většinou se šroubují) a jedna clona (pokud je na objektivech stejný bajonet).
Já měl vždycky clonu na bajonet, sundání/nasazení byla otázka vteřiny. Ale upřímně - sundávat ji pokaždé, když chci nebo rychle potřebuju schovat foťák (blížící se oblak prachu od projíždějícího tanku např :-)) ) a potom ji rychle nasazovat, to mě opravdu nebavilo. Proto jsem to cpal do brašny i s clonou. Když budu vybírat teď novou brašnu, určitě budu chtít, aby se tam vešel foťák s objektivem a clonou.

Doufám, že jsem se v něčem nesekl :-)
Lucy_m (8)|17.4.2012 11:32
Moc díky za rady, i tobě Reeaper, no ten polarizák zatím kupovat nebudu, protože jak píšete bylo by to o nervy díky tomu přednímu členu co se otáčí. No jenomže kde bych vzala třeba 20tis na nové objektivy, to je bohužel úplně nereálné. Časem snad někdy jo, v nejbližší době na to ale mít nebudu. Navíc zatím mám foťák i objektivy teprve pár měsíců, byly by to vyhozené peníze, prodat bych je mohla jedině pod cenu.

Clonu určitě koupím, bylo by fajn kdyby stačila jedna, kterou bych mohla střídavě používat na oba objektivy. Jak poznám jestli mají stejný bajonet? Jinak ta vykrojená prý není na tyto objektivy vhodná kvůli tomu členu co se otáčí. Abych ji nemusela pořád znovu a znovu nastavovat.

No časem si taky budu muset pořídit větší brašnu, když jsem ji kupovala tak mně to nějak nedošlo co všechno do ní budu časem potřebovat dát. Zatím tu clonu asi budu muset vždycky sundat.
Midzi (19)|17.4.2012 21:28
v tom clanku co som ti dal tak je aj taky specialny druh filtrov a to zasuvne. Takto mas problem vyrieseny a este aj dalsie filtre mozes navzajom kombinovat. Najlepsie urobis ak si precitas aj dalsie clanky o filtroch co su tam.
Rellik (1136)|18.4.2012 07:48
[QUOTE=Midzi;13767]specialny druh filtrov a to zasuvne[/QUOTE] Jestli myslíš systém cookin, tak to vyjde úplně nastejno, ne li hůř. Ten bazmek na ty zásuvné filtry je taky našroubovaný na závitu předního členu objektivu. Mám je taky a i když se mi objektiv při ostření neotáčí, tak je nepoužívám, bo na to kolikrát není čas - našroubovat přírubu, nasadit filtr... to je dobré tak pro krajináře, kde to můžou v klidu nasadit, poštelovat, zamknout ostření a vyfotit. U běžného focení to myslím nikdo nevyužívá...
Midzi (19)|18.4.2012 21:36
aha tak to som netusil, ze sa montuje na to iste miesto. Este som ju v rukach nemal. Aj ked ako tak premyslam tak je to logicke.