Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kompakty: Výběr profi kompaktu

Neregistrovaný (0)|24.4.2012 14:57
Tazatel: Kateřina

Znění dotazu: Dobrý den, mám doma odolný kompakt Olympus Tough 6020 a nejsem s ním spokojena při focení zejména v interiéru a za zhoršených světelných podmínek. Fotím zejména své děti, tedy v pohybu, doma, na dovolených. Nechávám jim z fotek dělat fotoknihy, ale jinak fotky počítačově neupravuji, fotím hlavně na automat. Vadí mi, že většina fotek za horších světelných podmínek (tedy nyní to bylo celou zimu, doma i v pravé poledne) je nepoužitelná, buď je osvětlená osoba bleskem a všude okolo tma nebo při jen trochu vyšším ISO je obraz plný šumu nebo je fotka rozpatlaná.
Chci si tedy koupit lepší kompakt, ev. ultrazoom. Vybírala jsem ze 4 možností podobné cenové kategorie: Panasonic Lumix FZ150, Canon Powershot G12, Panasonic Lumix LX5, Canon Powershot S100. Četla jsem si vaše příspěvky a trochu se ptala příbuzného, co má Canon Powershot G11. Bylo mi řečeno, že by snad měli být všechny čtyři foťáky kvalitou fotek pro mé potřeby na tom stejně, i když jsou rozdílné velikostí. Pokud je to pravda, upřednostnila jsem tedy v užším výběru menší kompakty.

A to bych potřebovala poradit, prosím, který kompakt zvolit pro mé potřeby ( kvalitní fotky zejména aktivních dětí za normálních i horších světelných podmínek a v interiéru, bez šumu, bez rozmazání, focení hlavně na automat)
- Canon Powershot S100 nebo Panasonic Lumix LX5?
Pokud by ale byl velmi podstatně lepší některý z těch dvou větších, zvolila bych i některý z nich, i když ten Panasonic Lumix FZ150 je už velký dost, to by musel být fakt o dost lepší. Vím, že ještě nemáte test na Canon Powershot S100, ale jen S95, budete ho v nejbližší době testovat, mám ještě počkat, zda by to ovlivnilo můj výběr?
Děkuji předem za odpovědi.
Rellik (1136)|24.4.2012 15:05
No pokud se ceny pohybují kolem 10000,- jak sem se díval. Tak bych šel už asi do nějaké zrcadlovky. Třeba Nikon D3100 - je sice větší než "normální" kompakt, ale ne zase větší než ultrazoom. Určitě by to bylo lepší řešení. Aspoň podle mého názoru... Díky většímu čipu jde fotit na větší ISO bez strachu o šum a taky nabízí více kreativních možností... Aspoń tak bych to viděl já... Ale třeba ještě napíše někdo o nějakém dobrém kompaktu nebo UZ..
Neregistrovaný (0)|24.4.2012 15:28
Díky moc za názor, ale zrcadlovku nechci, jsem max. pokročilejší amatér a fotím hlavně na automat, na kreativitu s dětmi, které mi dříve utečou ze záběru než zmáčknu spoušť, moc času nemám. Pokud by některý z uvedených kompaktů byl kvalitní ( jasně že nepředpokládám, že tak moc kvalitní jako zrcadlovka, ale alespoň se jí blížil), upřednostnila bych radši menší foťák ( ale nemusí být zase co nejmenší, odolný Olympus si do přírody, na kolo, na lyže necháme). Budu ráda za vaše zkušenosti a tipy. Díky
Rellik (1136)|24.4.2012 20:31
No tak sem zkoukl review toho Canonu a hodnotím jako velmi dobrý.
http://www.cameralabs.com/reviews/Canon_PowerShot_G1_X/index.shtml
Dokonce výstup je lepší než z canoňácké zrcadlovky D600 (ono záleží na objektivu). Ale zase za tolik peněz...
No když už jsme u této cenové hladiny, tak by nebyl špatný ani Sony NEX 5N
http://www.cameralabs.com/reviews/Sony_Alpha_NEX_5N/index.shtml
Neregistrovaný (0)|25.4.2012 14:38
Díky za další tip, je už ale pro mě dost drahý (od 16tis), zůstala bych u ceny kolem 10tisíc, to pro mne bohatě stačí. Který by jste volili pro mé potřeby z těch co mám ve výběru? Doporučujete je tady na těchto stránkách a mají srovnatelné slušné hodnocení na dpreview.com, tak snad nejsou špatné. A nemáte někdo s nimi praktickou zkušenost? Příbuzný mi nakonec doporučuje Canon Powershot S100, tady teda spíše doporučujete S95, ale nevím, zda čekat v dohledné době na recenzi S100. Laicky mám obavy, že tak malý kompakt bude srovnatelný s těmi ostatními třemi, které jsou přece jen velikostí větší. A ten Panasonic LX5 taky nevypadá špatně. Ty poslední dva Canon G12 a Panasonic FZ150 taky nechávám ve výběru, ale trochu jim ubírá, že Canon už není nejnovější a Panasonic je přece jen pro mne už velký dost. To je jen má laická rozvaha, budu ráda, když mi poradíte vy zkušenější, přece jen to není málo peněz. Díky
preq (9)|26.4.2012 07:54
Stál jsem nedávno před podobnou volbou - nakonec z toho vyšel pro přítelkyni Canon G12. Má výbornou obrazovou kvalitu, je menší, lehčí a skladnější než ultrazoomy (třeba ten Panasonic) a má - na rozdíl od běžných kompaktů - hledáček, který sice není nic moc (je malý), ale při protisvětle nebo naopak při osvícení displeje, kdy na něm nic neuvidíte, se dá použít. Má taky trochu větší zoom než S95 a výborně použitelný výklopný displej (na rozdíl od S95 a S100). Pravda, G12 má už dva roky, což je v dnešní době, kdy každoročně vycházejí desítky nových modelů, docela dost :-), ale kromě vysokého rozlišení, které je v této kategorii stejně skoro k ničemu, a rychlejšího sériového focení toho moc nepostrádá a nedá se mu moc vytknout. G1 je asi lepší (větší snímač), ale významně dražší, u G12 jde cena trochu dolů.
Tak baba "poradila"...
Neregistrovaný (0)|26.4.2012 10:25
Tak definitivně zavrhuji Panasonic FZ150, je opravdu pro mne už dost velký. Zatím jsou favorité pořád Canon S100 a Panasonic LX5, ale G12 je taky ve hře (výklopný displej je tady zajímavý, ale není pro mne úplně nutný). Nejvíc mne zajímá, aby byly co nejkvalitnější fotky za zhoršených světelných podmínek při focení na auto ( i když mám zájem i o manuální focení, nejvíce budu stejně užívat s dětmi auto), optimálně aby mi automat nepřidával blesk v ještě přijatelných světelných podmínkách, při použití blesku, aby byla fotka osvícená co nejrovnoměrněji ( nyní mám osvícenou osobu a okolo tmu i přes den!), bez blesku aby byly fotky co nejméně zašumělé ( to všechno byly hlavní vady mého starého foťáku, fotili jsme např. na automat v místnosti současně s mým odolný Olympusem 6020 a a stejně tak na automat s Canonem G11 a rozdíl byl extrémní). Dodávám, že v místnosti téměř nezoomuju, jen v exteriéru. Výhoda toho Canonu S100 je, že je fakt skladný, ale obávám se světelnosti oproti LX5 a podle srovnávacích fotek v recenzi mi připadly přece jen fotky z Canonu S100 méně ostré. Pokud tedy budu zoomovat jen občas v exteriéru a ne v interiéru, bude Canon S100 mít kvalitní fotky a je pro mne lepší než LX5? A co focení bez blesku v interiéru - nastaví při režimu auto S100 vyšší ISO než LX5? ale zase se uvádí, že u Canonu je vyšší kvalita obrazu i při vyšších ISO ( zajímá mne samozřejmě jen ISO do 800), takže je to nakonec srovnatelné? Máte někdo praktické zkušenosti ( srovnání) nebo dá na tyto otázky vámi zkušenými vůbec odpovědět ( možná je kladu jako laik úplně špatně)? Díky
Milan Šurkala (3381)|26.4.2012 10:36
Jen k te G12. To, ze je fotak na trhu delsi dobu, neznamena, ze uz je zastaraly. Zejmena v dnesni dobe, kdy je temer pravidlem, ze novy model je horsi nez ten starsi (tim nechci rict vubec nic na adresu G1 X, myslim to obecne ve vsem, nejen u fotoaparatu).
Neregistrovaný (0)|26.4.2012 10:56
[QUOTE=Milan Šurkala;13819]Jen k te G12. To, ze je fotak na trhu delsi dobu, neznamena, ze uz je zastaraly. Zejmena v dnesni dobe, kdy je temer pravidlem, ze novy model je horsi nez ten starsi (tim nechci rict vubec nic na adresu G1 X, myslim to obecne ve vsem, nejen u fotoaparatu).[/QUOTE]

S tím souhlasím, ve výběru jsou všechny tři. Někdy může být u staršího foťáku poměr cena/kvalita i lepší, když cena dobou uvedenou na trhu postupně klesá. Proto jsem váhala klidně i nad Panasonic LX3 nebo Canon S95, event. příbuzný má ten Canon G11 ( ten ale nevím, zda se ještě prodává) - cena nemusí být bezpodmínečně 10tis, ušetřené 2tis se hodí, ale zase za nezbytečné vylepšení v nové verzi (pokud je) si klidně připlatím. Pořád nevím, zda čekat na ten test Canon S100, jestli jej budete dělat v dohledné době. Nespěchám moc, ale do června, max. do července bych už ho chtěla mít. Všechny foťáky jsou zajímavé, ale nechci už více rozšiřovat výběr, to bych nevybrala nikdy. Zajímá mě hlavně výše uvedené pro mé potřeby, s ohledem na to bych potřebovala poradit. Díky
Neregistrovaný (0)|27.4.2012 13:51
Děkuju, recenze i na dpreview jsem četla ještě než jsem tuhle diskuzi založila, všechny tři foťáky jsou tady hodně dobré a srovnatelné, vím, že žádným asi neudělám chybu. Ale rozumím pouze orientačně všem těm parametrům, takže bych potřebovala doporučit, co by bylo nejvhodnější pro mne s ohledem na to, co jsem psala v úvodu a včera v komentáři v 9:25. Preferuju ten nejmenší Canon S100, protože ho můžu vzít opravdu všude, ale zase bych ho nechtěla na úkor event. horší kvality fotek, tedy rozdílu, který bude pro mne znatelný ( viz. včerejší komentář, to úplně srovnat nedokážu). Proto mne zajímají vaše tipy, event. jestli má s nimi někdo praktickou zkušenost, zejména s tím Canon S100. Předem díky.