Favicon Svethardware.cz  Svět hardware   Fórum Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon TVFreak.cz  TV Freak   Fórum Společnost oXy Online s.r.o.
Zobrazené výsledky: 1 až 2 z 2

Téma: Slunce v hledáčku aneb kde je ta škodlivá hranice.

 1. #1
  Nováček
  Registrace
  Dec 2011
  Příspěvků
  10

  Ahoj,
  zrovna dneska jsem vyrazil fotit nějaké ty krajinky a jak jsem tak přejížděl po prostoru s okem na hledáčku a hledal nejlepší záběr, narazil jsem objektivem přímo na odpolední slunce. Co bych psal, dvakrát příjemné to samozřejmě nebylo. Pak jsem si vzpomněl na poučky z manuálu a začal jsem přemýšlet o tom, kde je vlastně ta hranice škodlivosti, když už se něco takového přihodí .

  Pakliže je objektiv taková lepší lupa, může se působením silného světla na jedno místo tento prostor po čase jednoduše "vypálit" - u zrcadlovky se na čipu můžou vypálit pixely, které dané světlo jednoduše nedokážou pobrat. Potom na čip samozřejmě působí také samotné teplo . Mě by ale zajímalo, co je konkrétně pro lidské oko v tomto případě nejvíce škodlivé - jak to vůbec probíhá a za jakou teoretickou dobu by se mohlo něco přihodit (vím pouze o řádu sekund).

  Vzhledem k tomu, že z doposud nevysvětlitelných důvodů trpím rozšířenými zornicemi, což znamená že i obyčejné denní světlo mi je někdy nepříjemné, vrtá mi tato otázka hlavou ještě víc. Objektiv a zrcadlovka mají samozřejmě svou filtrovou ochranu před UV zářením, což lze lehce pozorovat, ale nezabrání to samozřejmě ani zdaleka všemu. Co si o tom myslíte vy? Máte už s touto problematikou nějaké zkušenosti?

  Díky za odpovědi ;-)
  Odpovídat lze po přihlášení

 2. #2
  Starousedlík Digimanie Avatar uživatele Rellik
  Registrace
  Aug 2009
  Příspěvků
  1,153
  Fotografií
  15

  Zkušenost max takovou - nedívat se foťákem do slunka... :-) i když po použití tmavých filtrů a vysoké clony, se dá slunce i vyfotit. Já tak třeba fotil zatmění. Byla ještě výhoda, že byla trochu oblačnost a mraky to ještě přitmavily.
  Jinak co vím od svařování, není dobré moc dlouho koukat jak to bliká - je tam několik škodlivých záření. Takže stačí pár expozic a "písek" v očích je hned následující noc. To samé bude i s tím foťákem i když má UV filtr, tak ten je většinou těsně před senzorem a pokud není našroubovaný nějaký i na objektivu tak oko chráněné proti tomuto záření není. U tohoto pohledu do slunce spíše hrozí světelné ozáření, které může vést k dočasnému oslepujícímu účinku, případně k "světloplachosti", což s Vaším problémem rozšířených zornic je velmi pravděpodobné, že se stane.
  Navíc to může zničit čip, když se bude dlouho exponovat. U zrcadlovky je sice čip chráněný právě tím zrcátkem a tak by to mělo být bez problému. nicméně fotit slunko v záběru je stejně prakticky naprd, protože to udělá jen šílený přepal.
  Takže to shrnem - do slunka nekoukat a nefotit...
  Odpovídat lze po přihlášeníPodobná témata

 1. Porovnaní hledáčku D5100 a D5200
  Od mezera21 v sekci Zrcadlovky
  Reakcí: 3
  Poslední příspěvek: 09-11-2014, 17:37
 2. Jak fotit slunce?
  Od Tremor v sekci Techniky focení
  Reakcí: 4
  Poslední příspěvek: 29-07-2011, 10:45
 3. Ultrazoom aneb kam dál ...
  Od Yimo v sekci Zrcadlovky
  Reakcí: 8
  Poslední příspěvek: 15-02-2011, 23:11
 4. TZ7 a západ slunce ?
  Od js506 v sekci Kompakty
  Reakcí: 19
  Poslední příspěvek: 28-05-2010, 23:15
 5. Reakcí: 0
  Poslední příspěvek: 25-12-2009, 11:59