Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nikon D90 a reverzně připojený objektiv bez reverzního kroužku.

Tremor (41)|20.5.2012 10:42
Zdravím, nevíte někdo jak tuto kombinaci rozpohybovat?
Když odpojím objektiv, tak foťák nefunguje a píše chybu, zřejmě kvůli cloně?
Dá se to nějak ošulit abych mohl fotit s otočeným objektivem jen přidrženým v ruce?
Chci si koupit reverzní kroužek, nebo párovací na propojení dvou objektivů, ale nejdřív
to chci vyzkoušet, jak to bude vypadat.
Rellik (1136)|20.5.2012 11:02
Když se na D90 odpojí objektiv, tak foťák funguje normálně. Jen ho chce přepnout na plný manuál. Já na něm používám staré objektivy bez elektroniky a v pohodě. Jinak fotit pouze s přidrženým objektivem před tělem není možné - kolem toho projde dovnitř takového světla, že výsledek bude jen šmouhatá bílá mlha. To už je lepší si koupit nějaký starý objektiv z ruských zrcadlovek (HELIOS 58mm) k tomu patřičné makrokroužky a redukci na objektiv aby měl nikoňácký bajonet. Celková cena přijatelná a nemusím se bát, že si něco pokazím. Fotit obráceným objektivem sice jde, ale nestojí to za moc. Taky sem si kdysi nechal vyrobit reverzní kroužek, ale po vyzkoušení šel do šuplíku a je tam dodnes. Kvalita fotky mizerná.
Např:

Objektiv:
http://aukro.cz/helios-44m-4-gelios-44m-4-2-58-m42-i2341241420.html
Makrokroužky:
http://aukro.cz/m42-makro-mezikrouzky-m42mzk-i2343276393.html
Redukce:
http://aukro.cz/redukce-m42-nikon-s-optickym-clenem-i2349635662.html

Na EBAY se to dají některé věci sehnat za poloviční ceny...
Tremor (41)|20.5.2012 13:03
Aha, tak ten plnej manual pomohl, měl jsem tam před tím prioritu času.
Zkusil jsem jen tak cvičně z ruky vyfotit rastr lcd televize, a zdá se že to jde i bez toho reverzního koružku, viz foto.

Chtěl bych spíš zkusit spárovat dva objektivy.
Mám Nikkor 16-85 VR a chci si pořídit ještě Nikkor 70-300 VR, tak jestli to půjde.
Jde mě hlavně o co největší zvetšení a taky samozřejmě o cenu. Ten 70-300 chci stejně tak by mě to stálo navíc jen ten párovací mezi kroužek.

Ale nechám si samozřejmě poradit, pokud ze starší padesátky s redukcí a makro mezi kroužkem budou lepší výsledky, tak půjdu do toho. :)


[ATTACH=CONFIG]768[/ATTACH]
_DSC0326.JPG
Tremor (41)|1.6.2012 23:47
Tak mě přišel reverzní kroužek a vypadá to celkem slibně.
Zítra zkusím nachytat nějaká ty mikrozvířátka a uvidím :)

Tady fotka pro porovnání velikosti...
[ATTACH=CONFIG]770[/ATTACH]

A tady v originále, bez úprav.
[ATTACH=CONFIG]771[/ATTACH]

Foceno s Nikkorem 16-85 na 16mm.

Hloubka ostrosti je přibližně 1mm.
Uvažuji ještě o makro sáňkách ale zjistil jsem že jde normálně manuálně ostřit v rozsahu asi 1cm, takže to zatím řeším tak.
Ještě by to chtělo nějakou vychytávku na ovládání clony. Viděl jsem někde takovej kroužek s jakoby drátovou spouští, nevíte kde to sehnat?
reverzni krouzek na nikkor 16-85 VR 16mm.jpg _DSC0104.JPG