Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Filtr na objekvity k Sony NEX

soko.ban (22)|7.6.2012 14:26
Zdravím,

jsem čerstvým majitelem Nex5N s klasickým seťákem a pancakem. Rád bych na ně koupil nějaký filtr, aby byly chráněný, ale nevím jaký. Zkoušel jsem něco vybrowsit, ale mám v tom akorát hokej.
Mám představu, že na jeden bych dal klasický UV a na druhý polarizační. Nejlevnější a asi i nejrošířenější jsou HAMA. Je to dobrá volba?
Jsem obyčejná lama, která bude fotit rodinu, výlety, dovolený... ambice fotit pro National Geagraphics opravdu nemám.

Díky z ajakýkoliv tip.
Rellik (1136)|7.6.2012 14:40
Na ochranu objektivu stačí prachobyčejné UVčko za pár korun z aukra. Nemusí to být zrovna "značková" HAMA. Tyto neznačkové filtry se dají sehnat v řádech desetikorun. Nikdo na fotce nepozná rozdíl mezi použitým UV filtrem za 2000,- nebo za 100,-...
pavel_p (151)|29.7.2012 19:05
S tím bych tak úplně nesouhlasil, při focení v protisvětle tam rozdíl docela je (zkušenost s polarizákem hama vs. marumi DHG). S polarizákem se sice v protisvětle obecně nefotí, protože v tomto případě nemá efekt, ale komu se to chce furt sundávat ...
Srovnání UV: http://www.optyczne.pl/5.4-Inne_testy-Test_filtrów_UV_Omówienie_wyników_i_podsumowanie.html
Srovnání PL: http://www.optyczne.pl/7.4-Inne_testy-Test_filtrów_polaryzacyjnych_Wyniki_i_podsumowanie.html + doplnění: http://www.optyczne.pl/8.1-Inne_testy-Test_filtrów_polaryzacyjnych_-_uzupełnienie_Wstęp.html
Na druhou stranu extrémně drahý filtr na relativně levný objektiv podle mě nemá smysl ...
kultus (1295)|15.1.2014 11:30
nechci zbytecne zakladat nove tema tak se vtirnu tady...shanim pro NEX-5R nejaky levnejsi 49mm CPL filtr. Jeden jsem uz mel, bohuzel jak je kolem filtru to drazkovany kolecko pro nastaveni filtru, tak pres nej nemuzu nesadit clonu a co je horsi, kdyz je namontovana clona nedostanu do ni ten CPL filtr. Zajima mne proto jestli se jedna o vadny kus (prumerovy rozdil clony vs. CPL byl tak velky ze to asi nebude ono) nebo je to vlastnost jedne znacky nebo to tak je u vsech filtru. Ptam se proto jestli ma smysl patrat po jinych konstrukcich s mensim max.prumerem nebo se budu muset smirit s tim ze tu clonu proste s polarizakem pouzivat nebudu. Jinak pouzivam origo clonu Sony. Diky
Rellik (1136)|15.1.2014 18:48
Filtr má vždy dva závity - vnější a vnitřní a ty jsou vždy stejné aby tam případně šly nasadit další filtry... Takže pokud máš na objektivu závit 49, koupíš filtr se závitem 49 (udává se jako průměr filtru) tak po jeho našroubování budeš mít zase závit 49. Záleží jak nasazuješ clonu...
kultus (1295)|15.1.2014 21:06
nenene, o to nejde. Na CPL je kvuli nataceni casti filtru-nastavovani spravne polohy ryhovane kolecko, ktere ma vetsi prumer nez zbytek filtru a prave to kolecko zavazi a nejde pres nej nasadit slun.clona a kdyz mam nasazenou clonu tak zase nejde nasroubovat filtr. Snad uz je to jasnejsi. Nevim jak jinak nasazovat clonu nez na bajonet na objektivu ;) satne to udelat snad ani nejde. Mordoval jsem se s tim dlouho a pak to vzdal tak mne zajima jestli je to u tedh CPL filtru normalni nebo slo o spatnou konstrukci.
Rellik (1136)|16.1.2014 06:01
Jo takhle. On to je nejaky atipicky filtr. Jeste jsem snad nevidel CPL ktery by byl tak konstruovan. Vzdy si udrzuje stejny prumer vcetne onoho krouzku. Je ale mozne ze u techto malych prumeru to konstrukcne vyresit jinak nejde. I kdyz mam tu k dispozici CPL 52mm a ten taky nijak nevycuhuje. Jinak nechapu pouziti CPL ukryteho ve slunecni clone. Jak ho pak chces natacet?
Begy_cz (537)|16.1.2014 07:28
já měl 37mm a 58mm, teď mám 67mm CPL a taky bez problémů
kultus (1295)|16.1.2014 12:25
[QUOTE=Rellik;28811]Jinak nechapu pouziti CPL ukryteho ve slunecni clone. Jak ho pak chces natacet?[/QUOTE]
hmm to je pravda, asi tezko...strkat dovnitr prsty :D pak to asi nema smysl vubec resit...jinak jsem koukal na ruzne znacky a vetsina CPL filtru ma to drazkovane kolecko malinko vetsi nez je ostatni vnejsi prumer filtru...ale to uz je jedno stejne diky za reakce
bedo. (70)|16.1.2014 14:16
[QUOTE=Rellik;28811]Jinak nechapu pouziti CPL ukryteho ve slunecni clone. Jak ho pak chces natacet? [/QUOTE]
napodiv niektorí výrobcovia mysleli aj na to a v clone pripravili na tento účel okienko :)

Komo (840)|16.1.2014 16:20
[QUOTE=soko.ban;14083]Zdravím,

jsem čerstvým majitelem Nex5N s klasickým seťákem a pancakem. Rád bych na ně koupil nějaký filtr, aby byly chráněný, ale nevím jaký. Zkoušel jsem něco vybrowsit, ale mám v tom akorát hokej.
Mám představu, že na jeden bych dal klasický UV a na druhý polarizační. Nejlevnější a asi i nejrošířenější jsou HAMA. Je to dobrá volba?
Jsem obyčejná lama, která bude fotit rodinu, výlety, dovolený... ambice fotit pro National Geagraphics opravdu nemám.

Díky z ajakýkoliv tip.[/QUOTE]

Vraj Hoya uv hmc, alebo uv hmc(c) maju dobry pomer cena- kvalita pre amatera.
Begy_cz (537)|16.1.2014 16:27
základem je, aby byl ten UV filtr byl MC (Multi Coated) - tedy aby měl napařené antireflexní vrstvy. Jinak to bude házet prasátka jako divý. Já koupil teď na Ebay za 4,5USD a jsem spokojený.