Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Víkendová diskuze: Co vám u fotoaparátu ještě chybí?

Petr S. (328)|30.1.2009 11:09
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Víkendová diskuze: Co vám u fotoaparátu ještě chybí?

Tento týden přinesl hned několik horkých novinek od společnosti Panasonic, přičemž každá z nich je něčím specifická. Jeden z modelů nabízí vodotěsnost do hloubky až 3 metrů, druhý je speciálně upravený pro použití seniory, třetí lze ovládat dotykem. Co ale u nynějších produktů chybí vám? Co byste nejvíce ocenili? Ať už je váš názor jakýkoli - vyjádřete se, zapojte se s ostatními do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
Neregistrovaný (M.Š.) (0)|30.1.2009 13:23
U fotoaparátů mi nejvív chybí internetové připojení. Tím nemyslím přes WiFi apod., ale přímé prostřednictvím simky (v podstět zabudovaného mobilu). Pak by se dalo nastavit, že by se fotografie přímo posílaly na e-mail nebo do počítače a při ztrátě-odcizení-zabavení fotoaparátu (nebo jen paměťové karty) bych nepřišel o fotky.
Milan Šurkala (3381)|30.1.2009 14:28
Mně chybí více fotoaparátů jako Panasonic LX3 nebo Fuji F60fd. Tedy kompakty s větším čipem a trochu lepší kvalitou obrazu, ať už jsou v jaké třídě chcou. Stejně tak světelnější objektivy, dnešní kompakty jsou přímo hororové. Jinak mi asi nechybí nic, fotoaparát je na focení, ne na blbnutí s nejrůznějšími fičurami, které jsou zbytečné. Výrobce se tak pachtí se spoustou náročných algoritmů, přičemž pro lepší focení by většinou stačilo pár "ifů" ve firmwaru, aby fotoaparát třeba podporoval delší expozici nebo její manuální nastavení a podobně.
Ganec (0)|30.1.2009 16:01
So sucasnymi fotakmi sa neda fotit bez blesku vo vacsine situacii (ak neratam outdoorove zabery za jasneho dna).

Na fotenie "v krcme" treba pouzitelne ISO 3200 (obcas aj ISO 1600), inak su zabery priliz rozmazane. Technologicky to nie je problem .. bezne fotaky s pouzitim pixel-binningu (kde spajaju naboj zo 4 buniek) take zabery uz produkuju, no kvalita ich detailov je nizka (lebo sa musi este 4x znizit rozlisenie lebo vtedy nefunguje interpolacia ako u bayerovej maske).
V tomto mode bezne zvladaju 5 fps (olympus a nikon aj viac) co sa tiez hodi.

Keby sa rovno vytvoril fotak so 4x mensim rozlisenim ako je v sucastnosti bezne na tom istom chipe (kvalita u relativne vacsich chipov by bola zrovnatelna so zrkadlovkami), stale by to bolo dost na bezne situacie.

Fuji by mal prist s EXR senzorom (co ma optimalizovany 2x pixel binning) .. mozno aj to by uz stacilo.

Mna napadla ina myslienka:
- bud sensor ktory by sa vedel presunut (ako DVD changer :-) ) .. kedze na stabilizaciu sa pouziva sensor shifting tak by to nemusel byt problem...
- alebo by mal fotak rovno 2 objektivy (najlepsie nevysuvne periskopicke)
Ganec (0)|30.1.2009 16:14
Dost mi vadi, ze koli obmedzenemu dynamickemu rozsahu je vacsina zaberov aspon ciastocne prepalena/podexponovana.

Skratka zabery s vacsim dynamickym rozsahom malokedy vyzeraju po odfoteni tak ako ich clovek vidi.

Na zvysenie dynamickeho rozsahu sa daju skombinovat zabery s roznou expoziciou do tzv HDR zaberu. Vraj to uz vo firmwari (teda priamo vo fotaku) funguje u Pentax-u (aspon u zrkadlovky K20D), cosi podobne asi funguje aj u kamery Sanyo HD1000.

Myslim ze je to dobra vec a mohli by to implementovat aj ini vyrobcovia. Nemyslim ze by to bol az taky velky problem...
No mam taky pocit ze to vyrobcovia nerobia lebo to by nam uz na vacsinu zaberov nebolo treba zrkadlovky (a mozno by stacil aj mobil).

PS: v predchadzajucom prispevku (ten pohyblivy senzor) .. myslel som tym to, ze na jednom kremiku by boli 2 senzory, jeden s velkym poctom MPix a druhy s 1/4 MPix .. mozno aj treti specialne na HD video ;-)
marcelmmx (13)|30.1.2009 16:55
Funkcie snad uz ziadne ani nemozu chybat. Co chyba je, aby vyrobcovia vo firmweri povolili pristup ku vsetkemu, co fotoaparat naozaj dokaze. Niekolko prikladov - preco obmedzovat max. expozicny cas na 60 sekund, ked k fotoaparatu existuje dialkova spust, ktora sa da zaaretovat a teda teoreticky mozem robit expoziciu taku dlhu, aku chcem. Alebo - preco neumozni fotoaparat v menu nastavit napr. ISO80, ked v reali to vie - v niektorom zo specialnych rezimov, alebo, preco ked chcem fotit vo formate RAW nemozem vypnut sucasne ukladanie v JPEG, ktore zbytocne zabera cas a miesto, alebo preco sa neda vypnut redukcia sumu, iba nastavit 3 rozne intenzity redukcie. Podobnych prikladov by sa naslo vela v zavislosti od konkretneho fotoaparatu.
RTeo (65)|30.1.2009 18:01
U fotoaparátu mi nechybí nic, naopak bych ubral. Současné fotoaparáty jsou na můj vkus příliš "přeplácané" funkcemi, které nepotřebuji a tím ubírají na pohotovosti (přehlednosti) při přenastavování. Mám rád jednoduché a účelné věci...
Milan Šurkala (3381)|30.1.2009 20:17
[QUOTE=RTeo;1196]U fotoaparátu mi nechybí nic, naopak bych ubral. Současné fotoaparáty jsou na můj vkus příliš "přeplácané" funkcemi, které nepotřebuji a tím ubírají na pohotovosti (přehlednosti) při přenastavování. Mám rád jednoduché a účelné věci...[/QUOTE]

Také bych ubral. Kdo o tom má psát recenze a aktuality? :-) Těch funkcí začíná být tolik, že už je v článcích ani není možné zhruba vysvětlovat, protože to začíná vydávat na knihu.
Neregistrovaný (Pietro) (0)|30.1.2009 22:07
Ja by som v zasade suhlasil s tymi, ktori tvrdia, ze v sucasnych fotakoch je toho az moc, ale aj s tymi, ktori tvrdia, ze toho este vela chyba. Mozno vinou marketingovych pretekov su fotaky preplacane desiatkami scenickych rezimov, detekciou tvari a podobne, ale nemozete pripojit externy blesk. Miesto toho, aby vyvojari popracovali na odstraneni chromatickej aberacie, zvysia rozsah zoomu. Objektivy su malo svetelne, manualny rezim je casto neuplny a tak dalej.
Pre mna konkretne momentalne na trhu nie je asi nic. Musim uviest ze som roky fotil na analogovu zrkadlovku a zvykol som si. Mal som potom aj digital Fuji 4900 Zoom, mal tu vyhodu, ze sa ovladal ako zrkadlovka, ale odisiel. Dnes by mi uz asi aj tak nestacil svojim obrazovym vykonom. Teraz obcas nosim vo vrecku kompakt Sony DSC W5 (ako obrazovy zapisnik) a cakam, kedy vyrobia nieco pre mna.
Chcel by som pristroj s kvalitnym EVF (optimalne by bolo, keby sa na nom dalo ostrit), zoom od ekv 28 mm, svetelnost povedzme 2.8 (na starom analogovom Olympuse mam 1.8), so sankami na blesk (uprimne - vstavany blesk je pre solidnu pracu nanic), s objektivom bez chromatickej aberacie. Fotak aby bol dla moznosti co najmensi a este mozno keby vedel ukladat do RAW. Velky rozsah zoomu vedie k inym optickym nedostakom, takze by som sa uspokojil s 8-10 nasobnym zoomom. Tiez by sa hodila moznost rucneho zoomovania (bez elektrickej podpory !) ale to asi nebude. Uplnou samozrejmostou by mal byt plny manual.
Ked tak pozeram, co som napisal, asi sa ani nedockam. Uz som sa tesil na Canon SX1, ale uz som cital recenziu a aberacia je neskutocna. Pacil by sa mi aj Lumix FZ28 (je malicky!), ale nema sanky pre blesk. Fuji F100FS je uz velky a aberacia je znovu strasna! Su mi sympaticke pokusy firmy FujiFilm s chipmi so zvysenou dynamikou obrazu, ale ich fotakom tiez stale nieco chyba. Pacia sa mi nove trendy ako je napr Panasonic DMC-G1, ale osobne by sa mi uz nechcelo tahat sa s objektivmi, preto radsej klasicky EVF.
Takze ak niekto povie, ze by z funkcii ubral, potom dobre. Optimalne ale tak, ak by niektora z firiem nasla odvahu, a ubrala zbytocne, aj ked trendove funkcie a pridala trochu kvality a funkcii, po ktorych volaju aj (polo)profesionali.
Lark (31)|30.1.2009 22:19
Taky bych některé funkce kvůli pohotovosti ovládání ubral, nebo umožnit možnost volby jejich zobrazování, na způsob "uživatelsky nastavitelné lišty nástrojů" v programech PC. Další co bych uvítal, větší čipy u EVF. Kdo by pak ale kupoval zrcadlovky? ;)
RTeo (65)|1.2.2009 00:24
[quote=Milan Šurkala;1197]Také bych ubral. Kdo o tom má psát recenze a aktuality? :-) Těch funkcí začíná být tolik, že už je v článcích ani není možné zhruba vysvětlovat, protože to začíná vydávat na knihu.[/quote]
...Svatá pravda, nechtěl bych v dnešní době psát recenze. ;)...
marcelmmx (13)|1.2.2009 13:46
[QUOTE=Neregistrovaný (Pietro);1198]
Ked tak pozeram, co som napisal, asi sa ani nedockam.... [/QUOTE]

Panasonic DMC-FZ50 si nezvazoval? - ma vsetko co spominas. Ja som s nim spokojny.
B . (0)|2.2.2009 08:32
Chýba záujem výrobcov o názory používateľov. Preto stále robia chipy malých rozmerov ale s veľkým rozlíšením, ultrazoomy - ale s aberáciou a s nízkou svetelnosťou a pod. Potom to chcú vyvážiť hromadou funkcií, ktoré od nich nikto nežiada.

Bez záujmu výrobcov o názory používateľov je aj táto diskusia tiež do stratena ...
Busy (0)|2.2.2009 10:13
Mne osobne najviac chyba moznost vyskladat si fotak podla svojich potrieb tak, ako sa daju poskladat dnesne PC. Zvolil by som si snimaci cip aky by mi vyhovoval (foveon 2/3", 8 Mpix), v sekcii procesora by som si vyklikal ake funkcie chcem (v podstate by uplne stacilo PASM), vybral by som si nejaky vhodny objektiv (vhodny kompromis zoomu, svetelnosti a velkosti objektivu), potom aky chcem displej vzadu (napr. 3" 320x240 pix), ci chcem aj opticky alebo EVF hladacik (nechcem ziadny), a tak dalej.

Zrkadlovky sice umoznuju vymenne objektivy, ale su zbytocne velke a tazke (kvoli nutnosti nechat priestor na sklapacie zrkadlo) a ja osobne radsej fotim kompaktami (na displej). Dokonca su uz na trhu aj typy s volitelnym (odmontovatelnym) hladacikom.
marcelmmx (13)|2.2.2009 11:16
[QUOTE=B .;1220]Chýba záujem výrobcov o názory používateľov.[/QUOTE]

Podla mna to je skôr ekonomickymi zaujmami ako ignorovanie pouzivatelov. Myslim si, ze vyrobcovia by museli zit na marse aby nevedeli, co ludia chcu a potrebuju. Je to cele o tom, ze nutia ludi kupovat drahsie produkty zo svojej ponuky. Konkurencia v tomto pripade bohuzial nefunguje, lebo vsetci vyrobcovia davaju do produktov podobnej ceny podobne funkcie. A dalsi problem je mentalita bezneho spotrebitela, ktory sa riadi heslom, vacsie cisla = vacsia kvalita, preto je tu honba za coraz vacsim zoomom a Mpix a desiatkami funkcii.
B . (0)|2.2.2009 12:49
marcelmmx:
Nie ignorovanie používateľov, ale ignorovanie Názorov používateľov. Robila nejaká firma prieskum, o čo by bol záujem ? Všetci výrobcovia dávajú do produktov podobné funkcie, pretože viac sledujú ponuku konkurencie ako názory používateľov. Mentalita bežného spotrebitela je potom spracovávaná reklamou, aby sa zabezpečila predajnosť takéhoto produktu. ( Viac Mpx nie je zlých, ale nie na rovnakej ploche! )

Busy:
Dobrý príklad ten PC. Ale u notebookov by bol väčší problém - menej priestoru. A pri digifoto ešte horšie. Iba že by sa toho chytlila nejaka tuningová firma, ako pri autách.
Hľadáčik je dobrý pri zaostrovaní ( Minolta A2 ho mala dokonca sklopný - možnosť pozerať sa zhora.)
jeninicicek (8)|2.2.2009 14:52
Dnešní foťáky jsou přehlcenné všemi možnými automatickými funkcemi, to jedinné co bych tedy potřeboval je skutečně plné manuální ovládání, které má stejný rozsah možností jako automatika. Bohužel něco jako manuální ovládání se objevuje až u dražších fotoaparátů, v levnějších kategoriích snad u firmy Canon.
Karlos5573 (269)|2.2.2009 16:21
Oni moc dobře ví co dělají, než si člověk najde přesně to co chce třeba jako já zrcadlo vyzkouší několik modelů a vyhodí tak spoustu peněz. Je opravdu velký výběr a každý si něco najde. Myslím že nic nechybí, akorát bych ocenil třeba EVF (tedy já už ne ale pro ostatní) která má větší čip a lepší rozlišení hledáčku a nemusí mít věcí jako 18x zoom stačil by bohatě 6x nebo jiné funkce a blbůstky na nic. Oni klidně můžou do levné EVF narvat to co jsem psal ale proč když někdo chce třeba větš čip tak ať utratí víc peněz :) Proto se IMHO dneska moc nevyplací kupovat nový foťák a lepší je starší od znamého třeba se zárukou. Asi mám už noc nahoře :D ale dneska mě kompakty už neberou i přítelkyni bych koupil něco lepšío než jen "krabičku od mýdla" Kompakty jsou všechny na jedno brdo krom těch extra drahých.
Milan Šurkala (3381)|2.2.2009 17:53
[QUOTE=jeninicicek;1225]Bohužel něco jako manuální ovládání se objevuje až u dražších fotoaparátů, v levnějších kategoriích snad u firmy Canon.[/QUOTE]

Dnes už ani ten Canon ne :-( To spíše Panasonic (třeba LZ10), ale přeborníkem je v tomto překvapivě BenQ, který nabízí manuální expozici i u nejlevnějších fotoaparátů, případně i manuální ostření. Nicméně přiznejme si na rovinu, zrovna u BenQ je to vždy docela na nic.
pietroba (14)|6.2.2009 22:11
Jasne ze ignoruju nazory uzivatelov. Ako by inak bolo mozne, ze KOMPLET VSETCI vyrobcovia donedavna "nevedeli", ze uzivatelia chcu sirokouhly objektiv (napr 28mm) ? Ja ked som si kupil pred rokmi svoj prvy digital, zistil som to pri prvom nahlade do hladacika.
Dnes to zrazu vsetci vedia a predbiehaju sa v ponuke. Vyzera to presne tak, ako keby vyrobcovia zamestnavali marketingovych inzinierov, ktori maju presne vypocitane, ako techniku primeranymi krokmi davkovat a vo vhodnych okamihoch ju dychtivemu davu predhadzovat ako hladnemu levovi v klietke.
A nech mi nikto nehovori, ze taky objektiv pred par rokmi nevedeli vyrobit.
pietroba (14)|6.2.2009 22:22
[QUOTE=marcelmmx;1210]Panasonic DMC-FZ50 si nezvazoval? - ma vsetko co spominas. Ja som s nim spokojny.[/QUOTE]

Nema vsetko co chcem a hned to dolezite - nema sirokouhly objektiv. Okrem toho neviem, ci sa FZ50 este predava.
Dnes som trosku browsoval a mal som pocit, ze keby FZ28 mal sanky na blesk, alebo keby G1 robil video, tak utekam do obchodu.
Tiez som nasiel clanok o Lumix LX3 a velmi sa mi to pozdava, trocha mam problem s tym typicky kompaktovym formatom. Ma vsak tusim vsetko, co by dobry fotak, hlavne na cesty (a na krajiny) mal mat.
Pritihol som sa tiez pri zaujimavom zisteni, ze moji favoriti sa odrazu vsetci zgrupuju od Panasonicu. Este donedavna som Lumixy viacmenej ignoroval a vsimal som si hlavne Canon, Olympus, Fuji...
Busy (0)|9.2.2009 09:07
[QUOTE=pietroba;1254]
Pritihol som sa tiez pri zaujimavom zisteni, ze moji favoriti sa odrazu vsetci zgrupuju od Panasonicu. Este donedavna som Lumixy viacmenej ignoroval a vsimal som si hlavne Canon, Olympus, Fuji...[/QUOTE]

Ja som na tom podobne. Tiez som Lumixy moc nesledoval (olympusy, canony... sa mi zdali lepsie), ale ked sa na trhu objavil TZ1, bol som nim nadseny (hladal som nejaky maly kompaktny ultrazoom). Neskor, po zisteni ze Panasonic ako jediny vyrobca robi ultrazoomove kompakty vyssej triedy na Li-ion akumulatory, som si kupil FZ28.

PS: Kilove "hebedo" S100fs of Fuji som nechcel.
Milan Šurkala (3381)|9.2.2009 14:44
[QUOTE=pietroba;1254]Pritihol som sa tiez pri zaujimavom zisteni, ze moji favoriti sa odrazu vsetci zgrupuju od Panasonicu. Este donedavna som Lumixy viacmenej ignoroval a vsimal som si hlavne Canon, Olympus, Fuji...[/QUOTE]

Panasonic totiž jako jeden z mála dělá fotoaparáty pro fotografy. Jistě, neopomene tam přidat spoustu marketingových zbytečností navíc, ale už i jednodušší kompakty mohou mít leckdy manuální nastavení expozice (např. LZ10), můžete automaticke kecat do nastavení (AUTO ISO MAX, maximální délka expozice). Jednoduše řečeno fotoaparáty splňují marketingová kritéria mít tam všecko možné, ale zároveň zachovávají i to, co je pro fotografa důležité.
Mají většinou solidní objektivy Leica, rychlé procesory Venus Engine a zatímco všichni jdou s kvalitou snímků dolů, Panasonic jde nahoru. FZ28 je dnes asi nejlepší ultrazoom, má nejvyrovnanější výkony, ve všem je aspoň průměrně dobrý (vyjma LCD displeje). LX3 je bomba, kompakt snů, malý s dobrou obrazovou kvalitou, výborná světelnost. G1, první Micro 4/3, solidní rozměry, dobrá rychlost, famózní EVF hledáček. Takže já se ani nedivím, že čím dál více lidí uvažuje nad Lumixy. Jediné, co mě mrzí, je absence manuálních režimů u nových TZ6 a TZ7. Aspoň ta TZ7 to mohl mít.
Nikolas (0)|27.3.2009 09:17
Dynamický rozsah nejvíc. Přiblížit se rozsahu lidského oka, ale to je asi na dlouho :-). Nicméně myslím si, že v budoucnu budeme volit pouze hloubku ostrosti a ohnisko (zjedodušeně řečeno), dynamický rozsah bude na čipu proměnný, tak, aby podobně jako u oka, se měnila citlivost na světlo podle příslušné části scény.
Co mi chybí konkrétě u mého 400D je větší světelnější hledáček, víc informací v něm a třeba i dynamický RGB histogram promítnutý do hledáčku, když bych si měl vymýšlet ;-). Jo... a hlavně mi chybí čas na focení! :D.
RadekG (37)|27.5.2009 21:53
Chtěl bych aby můj foták uměl udělat náhled fotky v mnou nastaveném zoomu a to nejlépe v oblasti aktivního ostřícího bodu.
Nemusel bych pokaždé právě pořízenou fotku zoomovat a posouvat kvůly kontrole ostrosti!
Kdybych to uměl, hacknul a upravil bych si firmware sám :)
Milan Šurkala (3381)|27.5.2009 22:59
[QUOTE=RadekG;2410]Chtěl bych aby můj foták uměl udělat náhled fotky v mnou nastaveném zoomu a to nejlépe v oblasti aktivního ostřícího bodu.
Nemusel bych pokaždé právě pořízenou fotku zoomovat a posouvat kvůly kontrole ostrosti!
Kdybych to uměl, hacknul a upravil bych si firmware sám :)[/QUOTE]

Tak skoro tohle dělají Canony standardně. Viz https://www.digimanie.cz/digimanie/media.nsf/0c97cd6cabb1398ec1256cc50082f4bf/be123b5ed913b187c125742c003e64fd/Body/69.365A?OpenElement&FieldElemFormat=jpg . Sice nevím, zda tam jde nastavit zvětšení dle libosti, ale v podstatě by ti to mohlo udělat radost.
busy (782)|28.5.2009 06:24
[QUOTE=RadekG;2410]Chtěl bych aby můj foták uměl udělat náhled fotky v mnou nastaveném zoomu a to nejlépe v oblasti aktivního ostřícího bodu.
Nemusel bych pokaždé právě pořízenou fotku zoomovat a posouvat kvůly kontrole ostrosti!
Kdybych to uměl, hacknul a upravil bych si firmware sám :)[/QUOTE]

Nieco podobne vie aj FZ28 - namierim, namacknem spust (alebo aj nie), prepnem na manualne ostrenie (je na to samostatne tlacidlo), pohnem joystickom a oblast v strede sa objavi zvescena. A ak chcem, mozem potom dokorigovat to zaostrenie, ktore mi nastavil automat.
RadekG (37)|30.5.2009 22:36
No jo, ale když já mám nikona a spoustu skel, přechod ke canonu nepříchází v úvahu.
Napadlo mne ale že by se dal použít nějaký přenosný dvd přehrávač s video vstupem.
Určitě na tom větším lcd by bylo lépe vidět nedostatky a navíc není to jak tahat velkej těžkej notebook. Teda nepočítam netbooky a ty by se možná taky daly takhle použít.
FotoZemek (77)|23.6.2009 12:58
MĚ stačí co mám, akorát ty nožičky aby to za btěma fotkama chodilo samo, furt nejsou.
A jelikož je to přání nesplnitelné, tak bych uvítal ke koupi mašiny aspoň dvoje trekovky jako dárek.