Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Který? DMC- G3/NX20

Pzombik (16)|29.6.2012 20:15
Zdravim, chtěl bych si pořídiť nový fotoaparát a nechci to uspěchat, tak bych rád znal váše názory. Zatím mám DMC-LX3 a vadí mi pár věcí kvůli kterým hledám něco jiného.
1) Hodně mi vadí absence hledáčku
2) Nemožnost manuálního ostření na objektivu
V práci se občas dostanu k zrcadlovce a jak si to člověk vyzkouší tak mu to docela schází.

Požadavky mám vcelku jasné a ke zmíněným dvoum patří ještě vestavěný blesk a cena do těch 22k co stojí ten Samsung NX20.

Oněco větší rozměry překousnu ( zrcadlovka už by ale byla moc).

Pokud vás napadá další kandidát, klidně ho sem napište.

Pro úplnost, fotím kde co, ale převažují památky, oslavy (tmavé místnosti) a občas makro (vzhledem k možnosti dokoupení lepšího objektivu na tu kterou činost je to asi nepodstatné)
Kikapu1 (71)|9.7.2012 20:55
to je divoce postavená otázka, kupuješ systém a nikdo nezná tvé preference. Já mám Samsung NX200, mám rád fotky s rozmazaným pozadím a snímač APS-C je na tom v tomto směru podstatně lépe, než micro4/3, ceny jsou u Samsungu taky lepší, já jsem se třeba plácl po kapse a koupil za 17k portréťák 85/1,4 a takové sklo nemá z konkurence nikdo... Panasonic poslední generace má čip s o něco lepšímy parametry (což je pro Samsung APS-C ostuda) a je prý to nej na video (když vypustíme SLT). Kdybych nebazíroval na APS-C, tak bych bral dnes asi Panáčka. Samsung dlouho ukládá RAW a jpeg je nic moc, resp. v poho do dejme tomu 12Mpix.
Peníze jsou taky nezanedbatelné - NX200 se vyskytoval v setu tělo +18-55 +30mm pancake + výklopný blesk SEF20 za 13000, nebo v podobných, momentálně jediná epesní nabídka je tak trochu kočkopes - ve Fotolabu je za 23k tělo, seťák a TABLET v hodnotě 10k. Nevím nevím.
Pzombik (16)|10.7.2012 17:31
Ta otázka je zatím hodně otevřená a pokud někdo vymyslí jiný fotoaparát s vestavěným hledáčkem a bleskem (koukal jsem i na Nikon 1V1, ale ten nemá blesk), který bude v podobné cenové relaci, rád ho do výběru přidám. Jinak kvalita videa je mi celkem ukradená, pokud bude tak fajn, ale vystačím si i bez. U toho NX20 doufám že půjde ještě s cenou dolu, nebo budou lepší sety, nákup plánuju až za 2 měsíce cca, tak se snad s nečím vytasí :notsure.
Kikapu1 (71)|10.7.2012 19:06
Nikon 1V1 mi přijde na tu velikost snímače dost předražený, ale zase boduje hybridním AF, jako celek jde ale mimo mne. Nevím teda proč tak bazíruješ na vestavěném blesku, mnohem cennější a naprosto zásadní jsou sáňky na blesk... S těmi sety u Samsungu - obávám se, že nic lákavějšího už nebude, oni to zásobujou dost divně, sety hned na začátku, ale jen velmi omezené množství, takže pár měsíců a je to pryč. Zatím myslím lépe vypadá nabídka Panasonicu. Do začátku - pokud to někde bude v nabídce - bych vzal G3 pouze s pancake 20/1,7 coby malinký univerzál špičkových kvalit. Ono totiž vážnější fotografové se k tomu sklu stejně dopracujou no a potom už se člověku opravdu nechce nasazovat poměrně veliký a opticky kompromisní zoom objektiv :-) já to mám analogicky na Samsungu - zoom leží na poličce, fotím buď pancakem 30/2 nebo kravičkou 85/1,4
Sakini (1174)|23.7.2012 12:52
Z téhle dvojky dneska vypadá líp G3, přece jen je vyrovnanější co do výkonu a schopností, a 20/1.7 už je opravdu legendární sklíčko nepochybných kvalit. Ještě bych počkal jak se vybrví G5, to má být hodně rychlá věc, snad to s cenou nepřeženou. Lepší podpora Panasonicu je důležitá, víc se dá sehnat a je to rozumější - obchodní politice a podpoře prodeje Samsungu těžko porozumět, lepší sety než co jsou nedají, a už chvíli mi připadá jako by nechtěli prodávat. NX20 tedy je dál než předchozí modely, ale asi by to chtělo obojí pořádně vyzkoušet, a nedostupnost některých prvků příslušenství radost neudělá. Sám po tom poslední dobou koukám, srovnával jsem modely, a Panasonicy mi momentálně přijdou nejzajímavější v dané cenové tříde (NEX-7 a Oly E-M5 už opravdu letí jiným směrem).
Milan Šurkala (3381)|23.7.2012 17:09
Tak ono oba systemy uz maji docela sirokou nabidku prislusenstvi, Panasonic/Olympus je na tom ale preci jen o neco lepe (zejmena podpora ze strany ruznych vychytavek jinych vyrobcu). U Samsungu bych vyzdvihl vetsinou opticky trochu kvalitnejsi objektivy (pochopitelne neplati pro vsechny modely). Zajimavy je zejmena 30mm F2 pancake, coz je velmi pekna alternativa Panasonicu 20mm F1,7. Co se tyce NX20, tu bych aspon osobne koupil o trochu radeji nez G5, ale ani jeden fotak jsem nemel v ruce, tak jen odhaduji podle zkusenosti s jednotlivymi systemy. Pokud neni kam spechat, pockal bych, zda NX20 nejak pekne nezlevni.
Pzombik (16)|25.7.2012 01:26
Zatím nespěchám. LX3 fotí pořád pěkně a když už jsou preview na G5 (oproti G3 se mi libí víc a asi se bude i líp držet) tak to do recenze vydržím. (a třeba se ta cena NX20 do te doby nekam opravdu pohne)
Pzombik (16)|19.9.2012 21:46
Tak další kandidát do souboje: Sony NEX-6. :)
Pzombik (16)|6.11.2012 20:25
Tak už se dá sehnat ten DMC-G5 a tady i v celkem zajímavém setu: http://www.aaron.cz/produkty/panasonic-dmc-g5-14-42-mm-45-150-cerny

Nikon 1V2 jsem zavrh rovnou pro vysokou cenu, a rozhoduji se tedy jen mezi Sony a Panasonicem. G5 zatím vede, ikdyž ještě nejsou recenze. Má někdo zkušenosti s tím 45-150 objektivem? Vyplatí se za tu cenu?
Sakini (1174)|6.11.2012 22:00
Tenhle set mě rozhodil dlouhodobé hledání něčeho malého na lehčí použití, z vyšších CSC jedna z nejzajímavějších nabídek. Už jsem si to byl i osahat, a je to taková nestylová zdánlivě jednodušší variace na E-M5. Fotky moc pěkné, ostření rychlé, objektivy stabilizované, hledáček kvalitní - tímhle modelem Panasonic hodně dobře nakročil, doporučuji osobně vyzkoušet. Člověk sice nevypadá tak frajersky jako s E-M5, ale za tu cenu má takřka stejný výkon, dva objektivy, a ještě zbude na pancake. Teď už může uživatele zklamat jen dlouhodobější provoz, pokud by se ukázala nějaká skrytá chyba, ale to není výsada Panasonicu, to se může stát komukoliv. Do vánoc je čas k pozorování, a pak asi půjde pod jedličku...
To 45-150 tele se dost podařilo, a na G5 funguje vzorně. Je to pěkně ostré, řekl bych že i ostřejší než 14-42, hmotnost a rozměry minimální, bez problémů se to dá nosit sebou.