Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Olympus Mju 1040?

Boin (2)|1.2.2009 11:38
Přemýšlím o novém foťáku (můj starý Olympus C-460 mi byl věrný skoro 5 let), ale už mi nevyhovují jeho rozměry a nabíjení přes AA baterie...

Vybíral jsem tedy znovu z řad Olympusu (jsem zvyklí na styl ovládání a zatím jsem s touto značkou neměl problém), nejsem žádný profi fotograf, ale potěšila by rychlost focení, malé rozměry/displej min 2,5", slušné provedení a průměrná výdrž na baterii...
Nechci za to dávat zbytečně moc, ale chci aby zase chvíli vydržel, takže cena řekněmě okolo 3k.

Docela mě zaujal Olympus Mju 1040 https://www.digimanie.cz/olympus-uvedl-stylove-mju-1040-a-odolnejsi-mju-1050-sw/2406 který je na trhu asi 5 měsíců...
Dá se sehnat za 2,8k vč DPH

Dočetl jsem se, že třeba MJU 1050SW má bídnou rychlost focení (i některé další MJU)...ale o MJU 1040 jsem toho moc nenašel
Chci se tedy poradit, zda je můj výběr na místě a neni to krok špatným směrem...
Děkuji za všechny postřehy a popřípadě výhodné možnosti koupě.
__________________
David Kužel (25)|1.2.2009 19:27
Pokud netrváte na konstrukci "mýdlová krabička", v cenové kategorii, kterou zmiňujete, bych vám doporučil Canon A590.
Detaily naleznete v recenzi Milana Šurkaly ... https://www.digimanie.cz/recenze-canon-powershot-a590-is-maly-ale-sikovny/2215
Milan Šurkala (3381)|1.2.2009 22:16
[QUOTE=David Kužel;1214]Pokud netrváte na konstrukci "mýdlová krabička"[/QUOTE]

Tak to je trefné označení, fakt jsem se zasmál. Ano Canon A590 IS bych také doporučil.
Deee-aN (97)|1.2.2009 22:59
Takže už jsme tři ;):D. Já jen doufám, že si to tazatel přečte:notsure.
Boin (2)|3.2.2009 02:04
Tazatel si to určitě přečte :-)
Vážím si každého názoru či rady...

Trochu mě odrazuje právě pomalost foťáku...
pan Šurkala (děkuji) mi poradil alternativu (když vybíráme jen z Olympusů) FE-370 který je "jen 8mpix" ale má 5 opt. zoom a především mechanickou stabilizaci, nevýhodou je snad jen vystouplý objektiv a menší odolnost, ovšem ještě v recenze jsem se dočetl že právě stabilizace vyluzuje nepřijemné zvuky...ovšem vzhledem k ceně a výbavě asi není lepší volba...
Ohledně mju1040 mohu brát stejné technikcé údaje jako u 1050sw...takže nic moc...jen 1040 není certifikován k takové odolnosti...
Ještě se zeptám jestli pro "amaterkého" fotografe je významný problém nižší světlost v místnostech (u FE-370)
Milan Šurkala (3381)|3.2.2009 12:37
[QUOTE=Boin;1229]Ještě se zeptám jestli pro "amaterkého" fotografe je významný problém nižší světlost v místnostech (u FE-370)[/QUOTE]

No takto, F3,5 je o 56 % pomalejší než F2,8, což ještě nedávno byl standard. Na stejnou fotografii tak potřebujete o 56 % delší čas nebo o 56 % vyšší ISO. Ono se zdá, že to moc velký problém není, ale u žádného jiného fotoaparátu jsem tak čato neviděl červenou signalizaci nedostatečného času expozice. Jenže ten problém je také způsoben tím, že FE-370 nabízí maximální čas 1/4 sekundy, a to je málo. Když se spojí tyto dvě věci, špatná světelnost a krátký expoziční čas, je vymalováno. Řešením je jedině blesk, což by však bylo stejně s největší pravděpodobností nutné i u lepších kompaktů. Nicméně si i přesto myslím, že FE-370 není špatný fotoaparát. Sice je to vyloženě jednoduchý fotoaparát, kde nelze nastavit prakticky vůbec nic, ale 5× optický zoom a mechanická stabilizace se hodí. Ta cena je také fajn. Kvalita snímků žádný zázrak, ale dnes už kompakty pěkné fotografie nedělají, takže je to v normě :-(