Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kompakt do 6 tisíc

suke001 (48)|27.7.2012 13:52
Zdravím, potřebuju pomoct s výběrem kompaktu zhruba do 6 tisíc. Vyhlédl jsem si Canon IXUS 230 HS nebo Nikon P310. Nebo doporučítě něco jiného ? Nejsem profi fotograf, ale rád fotím. Chtěl bych Olympus XZ-1, ale ten je bohužel cenově už mimo, a řekl bych že pro mě jako amatéra zbytečný. Děkuji za rady
Sakini (1174)|27.7.2012 15:08
Mrkl jsi na jednu z posledních diskuzí "Pomoc pri vybere kompaktu"? Tam se přesně tahle kategorie řešila, třeba ti to něco řekne.
suke001 (48)|27.7.2012 15:52
Četl jsem, ale trochu se v tom motám, p300 už se sehnat nedá, takže ta nic. Dále tam jsou modely EX1, chybí mě tam aspoň HD video, ikdyž ho asi moc často používat nebudu. Potom se mě asi nejvíc líbí Nikon P310, ale netuším jak si stojí. Manuálnímu nastavení se nebráním, sice to neumím, ale klidně se přiučím. Ještě asi mrnu na to Casio ZR200. Jinak budu fotit nejspíš hlavně venku přírodu, a docela mě baví fotit v noci.
suke001 (48)|27.7.2012 16:10
Milan Šurkala (3381)|27.7.2012 20:27
Než WB150 bych vzal WB700, která je v podstatě totéž, ale s možností manuálního nastavení expozice, což se občas může hodit.
suke001 (48)|27.7.2012 20:56
[QUOTE=Milan Šurkala;14423]Než WB150 bych vzal WB700, která je v podstatě totéž, ale s možností manuálního nastavení expozice, což se občas může hodit.[/QUOTE]

Díky, za ty peníze co se teď prodává může být fajn.
suke001 (48)|28.7.2012 11:41
Asi nakonec vyhrává Samsung EX-1. Ale pořád ještě přemýšlím nad p310, je lehčí, menší, hdr, 1080p video, panorama.. těžko se rozhodnout :-/
suke001 (48)|28.7.2012 15:25
Ještě jsem objevil novinku http://interlink.tsbohemia.cz/-benq-dsc-g1-9h-a2701-8ae-_d147252.html
Co myslíte ? Za ty peníze se mě moc líbí.
Sakini (1174)|28.7.2012 20:57
No vypadá opravdu zajímavě, ale pokud bys to srovnával s EX1 kerý šel s cenou docela dolů a prakticky vyjde na stejno, tak sice Samsung má o něco kratší tele (trochu), ale zase má lepší, větší čip a raw, což BenQu bude ještě pořád chybět (použili starší techniku Panasonicu a nikdo neví jak to bude fungovat). Pokud by byl dejme tomu za 4.500, byla by to zajímavá konkurence, ale takhle je za stejné peníze přece jen slabší v parametrech. Včera jsem šel okolo Samsung shopu, tak jsem si odskočil trošku si s EX1 pohrát (opět), a provedením i chováním je to fakt fajnovej kousek, radost držet v ruce. O G1 se ještě moc neví, je to novinka, a i když Taiwanci spojili síly s Panasonicem a je to znát, můžou se pořád ještě objevit potíže (nejsou tak daleko zpátky doby, kdy BenQy byly učiněný postrach, jen takové lepší webové kamery). Trochu moc nevyzkoušené na takovou investici.
Konečné rozhodnutí bude na tobě, já mám ten styl že do toho skočím nečekaně, abych sám sebe překvapil a nedal si šanci cuknout :-) Poslední zrcadlovku jsem si koupil po noční, když jsem šel okolo Fotolabu a neměl sílu si to vymluvit - jinak bych se rozmýšlel dodnes.
caponder (5)|29.7.2012 17:03
Zdar nechci zakládat další tema tak se ptam,pokut chci slušné foto a velmi slušné video + skladnost,tak Sony CyberShot DSC-WX50 je tou pravou volbou?cena kolem 4750 .. (Man.nastavení neholduju)
Sakini (1174)|29.7.2012 18:36
No, najdou se lepší, ale pokud ho seženeš za tyhle peníze, tak koneckonců proč ne. Parametrově nic extra, ale má hodně hračiček a udělátek, dá se s ním vyhrát. Pokud neřešíš nějakou "vyšší ligu" ve fotografii, zřejmě ti vyhoví, za běžných podmínek fotí dobře, včetně všelijakých těch efektů nebo panoramat (Sony jako snad jediný výrobce má automatické panorámování u kompaktů opravdu funkčně vymyšlené). Já ho nikdy neuvedl do výběru, protože za to co donedávna stál ho nepovažuju technicky za přímou odpověď/konkurenci P310 nebo EX1. Ale pod pět tisíc už to začíná dávat smysl, amatér nějakou zásadní chybu neudělá když ho koupí.
suke001 (48)|30.7.2012 19:44
Tak zítra budu mít půjčenou p310, tak se už moc těším, a můžu ho mít za velmi přívětivou cenu necelých 6 tisíc :-)
Sakini (1174)|30.7.2012 21:45
[QUOTE=suke001;14463]Tak zítra budu mít půjčenou p310, tak se už moc těším, a můžu ho mít za velmi přívětivou cenu necelých 6 tisíc :-)[/QUOTE]
No to zní ale dobře ;-)
caponder (5)|6.8.2012 20:36
..bude ten Sony CyberShot DSC-WX50 lepší volba než anon PowerShot SX220 ? kvalita foto/video za zhoršených podmínek je asi díky lepší světelnosti na straně sony.Video bude porovnatelné?Manual nast. u Canon je + ale nevyužiju jí. Možná zoom 14x je to jediné co ve mě ještě hlodá.:)
Milan Šurkala (3381)|6.8.2012 21:06
No, s tou světelností bych to tak slavně neviděl. Ano, na širokém ohnisku je k dobru 1/3 EV, ale to není zas až tak brutální výhoda, zvláště, když ve zbytku rozsahu to bude v podstatě stejné a na konci ještě horší. Sony mívají lépe zvládnutou práci s jasy (méně přepalují), ale zase budou mít problémy s velkým patláním a tedy detaily budou o něco horší. Video je u obou velmi dobré, možná u Sony trošku lepší (každopádně oba výrobci patří k tomu nejlepšímu).
caponder (5)|7.8.2012 19:50
když se rozhodnu přidat 2tis. najde sese něco lepšího že by už opravdu stálo za to si ty peníze připlatit?Díky
Sakini (1174)|7.8.2012 20:31
No, za osm snad Canon S95, to není špatná mašinka - už má všechny ty potřebné věcičky. Přidej ještě dva a začne to být zajímavé ;-)
caponder (5)|8.8.2012 19:36
..díky za odpovědi koupim Sony CyberShot DSC-WX50 -ještě bych chtěl poradit jakou bezproblémovou kartu mám k němu koupit. díky
Sakini (1174)|8.8.2012 21:58
[QUOTE=caponder;14640]..díky za odpovědi koupim Sony CyberShot DSC-WX50 -ještě bych chtěl poradit jakou bezproblémovou kartu mám k němu koupit. díky[/QUOTE]

Nějakou šestnáctigigovou, abys měl dost místa - do tisíce buď SanDisk Ultra nebo Lexar Premium, obě třídy deset takže se nezpomaluje zápis, a bezproblémové. Lexary používám léta a nikdy nebyly komplikace.
suke001 (48)|9.8.2012 09:16
Sandisk je fajn, ale pokud chceš ušetřit tak klidně http://interlink.tsbohemia.cz/transcend-sdhc-16gb-class10_d93770.html
Prodáváme jich stovky a poruchovost 0,5 %
danis (13)|5.11.2012 09:45
Dobrý den, pročítal jsem forum a taky sháním nějaký kompakt na focení venku, doma a sport, cena kolem 5-6 tisíc.
Chtěl bych, aby uměl ostré fotky i v horších světelných podmínkách (samozřejmě ve vztahu k ceně), velký zoom zas nějak nepotřebuji , chtěl bych asi optickou stabilizaci, HD video a zároveň relativně menší rozměry.

Můžete mi doporučit pár kompaktů, ze kterých bych měl vycházet při výběru? Nějak podvědomě bych uvažoval nad značkami Panasonic, Sony a Canon.

Ještě otázka, je optická stabilizace důležitá? Některé, i dražší foťáky, ji třeba nemají.

děkuji
rousini (738)|5.11.2012 11:36
MOC POŽADAVKŮ, MÁLO PENĚZ.
Šest tisíc je za kompakt na rozdíl od 8500Kč za profikompakt (LX5, XZ-1)vyhozený peníz. Druhá varianta nepoměrně posune kvalitu snímků a možnosti ovládání. Navíc takový strojek zůstane do budoucna, jako nutná součást vybavení na rozdíl od krámu o kterém během prvních 2 měsíců zjistíš co je zač... a začneš odznova...
Navíc focení sportu bude oříšek i pro profikompakt, ale s ním zjistíš co tě omezuje a jak moc.

Pakliže budeš trvat na svém, tak nějaký Sony. Umí hezké video a líbivé fotky (trošku si je dokresluje).
danis (13)|6.11.2012 09:25
no, u Sony jsem se díval a v té ceně nemají optickou stabilizace, narozdíl od Panasonicu.
Je to dúležitá věc u foťáku nebo jen nafouknutá bublina?

edit
a z těhle dvou kompaktů: http://www.mall.cz/porovnani/?vids=507473001,506319001
fabikp (40)|6.11.2012 15:08
I mě by zajímal názor odborníků na stabilizaci. Já sám ji mám (canon S90) a myslím, že je hodně důležitá. Není výjimka, když udržím i 1/8 z ruky nerozmazanou, což by bez stabilizace byl asi problém. Na dobrou světelnost objektivu hledí všichni jako na důležitou vlastnost a podle mě je stabilizace důležitá úplně stejně. O tři EV delší čas díky stabilizaci má podobný význam jako o tři EV větší clona díky světelnému objektivu. Přesto je občas slyšet názory, že stabilizace až tak důležitá není, ale docela rád bych slyšel pár argumantů. Známá poučka, že i ten nejhorší stativ je lepší, než ta nejlepší stabilizace je sice pravdivá, ale přiznejme si, jak často fotíme z ruky a jak často ze stativu :-) Díky za případnou odpověď. Pavel
Milan Šurkala (3381)|6.11.2012 16:51
K té stabilizaci. Užitečnější je spíše o 3EV lepší světelnost než stabilizace, která má 3EV účinek. Je nutné si uvědomit, že stabilizace jako taková dokáže usměrnit pouze pohyby fotoaparátu (třes ruky). S lepší světelností se dá dosáhnout téhož, ale díky kratšímu času se dá i zmrazit pohyb, což u stabilizace nejde. Na druhou stranu pokud chci fotit záměrně s delším časem, světelnost nemá vliv a stabilizace je rozhodně ku prospěchu věci. Stabilizace má význam zejména u delších ohnisek, řekněme nad 50 mm (přepočtených). U širších ohnisek její vliv slábne a osobně mám zkušenost, že třeba s 28mm ohniskem a časy okolo 1/8 sekundy dokážu v ruce udržet skoro stejně ostrou fotku se stabilizací i bez ní. U delších ohnisek je ale důležitá, což mi připomíná Nikon Coolpix P510, kde se s přepočteným 1000mm ohniskem dal udržet čas okolo 1/10 sekundy (kdybych to na vlastní kůži nevyzkoušel, nikdy bych tomu nevěřil). Další nevýhodou je třeba to, že stabilizuje i když nechceme, což je častý problém při panningu (Canon však má inteligentní řízení IS, které ji při detekci panningu vypíná). Takže já osobně chodím s vypnutou stabilizací a zapínám ji jen, když ji budu potřebovat (kdysi jsem to dělal opačně, měl ji pořád zapnutou a vypínal jen tehdy, když by překážela). Osobně bych její přítomnost zejména u zrcadlovek a lepších fotoaparátů nepřeceňoval (ostatně tam je většinou nepříliš účinná - statisticky nejlepší stabilizaci mají ultrazoomy, kde se případný lehký třes snadno schová v nekvalitě objektivu nebo šumu a odšumování).
Sakini (1174)|6.11.2012 17:15
Nevím co na to odborníci, ale nezapomínejte že není stabilizace jako stabilizace. Nedá se generálně říct že každá je dobrá a prospěšná, někdy může být spíš kontraproduktivní a nešikovná. Kompakty na tom dneska často jsou se stabilizací dobře pokud ji mají, a to i ty levnější. Průměrnější se vyskytují třeba u některých Fujifilmů, kde mají problém fungovat v jiných rovinách než v té základní. Ale celkově dneska stabilizace je přínosem (samozřejmě nic není všelék), ať v kompaktech nebo ve špičkové profi technice, v ideálním případě spojení stabilizace a vysoké světelnosti (člověk si vybere co chce kdy využít). Osobně jsem opravdu vděčný za VR II stabilizaci ve svém makro objektivu (Nikkor 105/2.8, dost macatý balík skla), díky které můžu fotit i na vysokou clonu z ruky, s vypnutou stejný čas neudržím.
danis (13)|28.12.2012 18:59
jak je na tom Nikon Coolpix P310? Má světelnost F 1,8-4,9 což by měl být jeden z hlavních ukazatelů kvality výsledných fotek?
DiGiPes (32)|28.12.2012 19:23
Pozor, pozor, světelnost neznamená kvalitu.
Díky světelnějšímu objektivu můžeš dělat fotky s kratším časem (nižším clonovým číslem) a tudíž je tu větší pravděpodobnost povedení expozice.
F 1,8 je skvělá, ale hodnota 4,9 na nejdelším ohnisku není nikterak úžasná.
Každopádně je ale lepší než u výše zmíněných dvouch.
Recenzi na tento kompakt najdeš i přímo na digimanii:
https://www.digimanie.cz/nikon-coolpix-p310-se-svetelnosti-f18/4354
Je to zkrátka další kompakt...
Fotky budou dozajita mnohdy více než použitelné, ale to budou u kompaktu nad 5tis. vždy ;)
Jirka X (60)|28.12.2012 20:22
Navíc většina levnějších objektivů žádné zázraky při plně otevřené cloně nepředvádí, většinou je hlavně kvůli ostrosti nutno trochu přiclonit.