Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Dilema s Macro sklem

alca.mak (1)|28.7.2012 21:09
Dobrý den,
mám prosím dotaz na profíky nebo uživatele tohoto skla. Jsem amatérka, fotím zhruba 2 roky, ale řeším dilema, zda má cenu si kupovat k Canon EOS 550D nějaký lepší makrosklo? Mám nabídku na canon 100mm f/2,8, ale ta starší verze bez stabilizace. Chci s ním fotit výhradně makro, takže předpokládám, že stabilizace není úplně nutná. Ale chci slyšet Váš názor, zda to má smysl k tomuto tělu nebo mám zainvestovat a koupit si 7D (v tuto chvíli jsem v situaci buď macro, nebo budu mít tělo 7D za slušnou cenu, ale k tomu jenom seťák od Canonu 17-85mm).
Díky za jakýkoliv názor, hezký večer
Sakini (1174)|28.7.2012 22:16
Tak to je dost náročné rozhodování... Sám stovku nevlastním, ale měl jsem možnost ji na EOS 50D vyzkoušet u známého (novou verzi). U makra obvykle stabilizace nutná není, ale u stovky je nutné počítat s určitou hmotností. Je to solidní kousek, a v klidu ho udržet než zaostří vyžaduje cvik a trpělivost, obzvlášť na lehčím těle jako je 550D. Za kolik je ta nabídka? Upřímně - takové specializované objektivy vyšší úrovně je lepší kupovat až má člověk nějakou solidní výbavu pro všobecné potřeby. A 7D je super skok, 550D není špatný přístroj ale proti 7D působí poměrně rozpačitě. Nemůžu mluvit za druhé, ale sám jsem nejdřív zvyšoval základní výbavu, než jsem se pustil do specializovaných skel (tedy pevných). Ještě upřímněji - 7D + 17-85 bude mít mnohem větší a univerzálnější užitnou hodnotu než 100 na 550D, kvalitní makroobjektiv se může doplnit později, ale výkonné tělo chybí hned. Snad najdeš správnou cestu, která ti přinese co potřebuješ.
didrik (75)|28.7.2012 22:31
Ahoj,
makro nefotim a preto ti ani nebudem vediet poradit ohladne toho makro skla, ale zarazila ma tvoja dilema.. Predsa su to diametralne odlisne veci, nove specializovane sklo alebo lepsie telo :) Takze, ked chces fotit makro, bez nejakeho makro objektivu to nepojde.. Ked nechces fotit makro a zistis si napriklad na: dpreview.com - camera side by side comparison ze vlastnosti 7D oproti 550D naozaj potrebujes, taksi kup ten. Len ta chcem upozornit, ze 550D aj 7D pouzivaju ten isty 18Mpix APS-C senzor, takze kvalita fotiek v RAW bude totozna. Tam su uplne ine vyhody, za ktore si moze clovek priplatit: vacsie telo, ktore je lepsie chranene pred poveternostnymi podmienkami, svetlejsi hladacik so 100% pokrytim, vacsi pocet krizovych AF bodov, rychlejsia minimalna zavierka, rychlejsie sekvencne fotenie atd..

Ale na druhu stranu, ako tu bolo aj povedane, Canon 15-85 je vyborne zakladne sklo s dobrymi optickymi vlastnostami (konkretne mi ho odporucal aj predajca), aj ked s "beznym" priebehom svetelnosti (oproti f2.8 zakladnym objektivom)
Pavel Olivík (160)|29.7.2012 10:28
...dilema je to velké jaké koupit sklo...rozhodně doporučuji koupit nějaký objektiv na fotografování makra...teď je otázka jestli je pro Tebe prioritou objektiv nebo tělo...samozřejmě Canon EOS 7D je určitě někde jinde...jak psal teď jeden známý na jednom serveru jednomu pánovi,který se rozhodoval mezi mezi dvěma těly,jedním amatérským a druhým poloprofesionálním...napsal mu,že je důležité co je na těle nasazené a v tom s ním souhlasím...ano,když si člověk koupí nějakou vyšší řadu zrcadlovky,tak určitě čeká víc...ale využiješ to...??

...já osobně bych doporučil něco z téhle trojice...

Canon EF 100 mm f/2,8 Macro USM
Sigma 105 mm f/2,8 EX DG OS HSM Macro
Sigma 150 mm f/2,8 EX DG OS HSM Macro

...já vlastním objektiv Sigma 105 mm f/2.8 EX DG Macro a jsem s ním spokojený,ale pokukuji po té Sigmě 150 mm...známý ji má a nemůže si ji vynachválit...

...takže určitě doporučuji raději koupit nějaký objektiv jak tělo...
Sakini (1174)|29.7.2012 11:06
[QUOTE=Pavel Olivík;14444]...takže určitě doporučuji raději koupit nějaký objektiv jak tělo...[/QUOTE]

A včíl si vyber, názorů máš dost :-) myslím že si líp můžeš rozmyslet svou prioritu a podle toho zvolit. Na objektivu taky hodně záleží,a pokud se specializuješ na makro tak je priorita jasná. Jinak ta Sigma 150 mm je opravdu dobrá, a nejen na makro, ale hlavní roli bude hrát ta výhodná nabídka na Canon 100 mm - přece jen ta Sigma není za pusu, a ne dost rozšířená aby se dala sehnat zánovní z druhé ruky za slušný peníz (takové "rodinné stříbro" si každý nechá pěkně doma).