Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Zoom -> D3100

gladiatus96 (12)|30.7.2012 17:35
Zdravím, chci si pořídit co nejlevnější zoom objektiv na Nikona. Koukám i na "jeté" v bazošu. Co takhle tuhle sigmu? http://www.fotobazar.cz/inzerat/99904/sigma-18-200-pro-nikon

Vypadá celkem fajně :) ale nevím, jestli má automatické ostření... jsem fotograf amatér :D
Má někdo další néjaké návrhy? Děkuji za reakce

Erik :)
Sakini (1174)|30.7.2012 22:16
Ale ale, stará známá Sigma. Kámoš ji náhodou dodnes má na D40, a nějaký čas jsem to celé měl půjčené. Pro nenáročného uživatele docela dobře vyhoví, samozřejmě má AF motor, a tahle je bez stabilzace, která umí docela kopnout v nepravou chvíli. Ale ta stabilizace by ti mohla chybět.
Jinak v levných nic moc výběr, podle toho jak dlouhé to potřebuješ ;-)
Tamron 18-270 je v bazaru drahý a nic moc.
Nikkor 18-105 výborný ale ne dost dlouhý (a pod čtyři tisíce nejde).
Nikkor 55-200 nemá takový rozsah ale dá se sehnat pod tři a je za ty peníze vážně dobrý.
Pořád se dá sehnat Nikkor 18-135, okolo trojky, ten má lepší rozsah a nefotí špatně, jen mu chybí stabilizace.
Levné Tamrony a Sigmy 70-300 jsou hodně levné, ale taky hodně slabé opticky i mechanicky, tam je i pár korun škoda.
Oblíbený Nikkor 18-200 se hodně cení, takže za levno ho nekoupíš.
Vzácně se dá potkat Sigma 28-300, ten rozsah je pořádný, ale technicky je to dost mršina, tomu bych se vyhnul.
Od tří tisíc seženeš starší Nikkor 70-300 bez stabilizace, opticky dobrý.

Takže pokud nechceš vydat pakl peněz, a) jako zoom s velkým rozsahem ti zbývá jedině ta Sigma, a bez stabilizace to nebude jednoduché protože je to docela kousek. Leda bys měl štěstí na nějakou ojetou verzi se stabilizací, aspoň nějak pomůže.
b) pokud nemusíš mít zoom od 18 do někam, a potřebuješ něco delšího, vychází ti nejlíp 55-200, a ten je obvykle nabízený v novější verzi se stabilizací.

Z nových jsou dostupné jen Sigma a Tamron 70-300 ve verzi "mizérie" za trojku, ale to je opravdu hodně slabé. Zoomy s větším rozsahem jsou dost osolené. Mnoho zdaru s výběrem.
Pavel Olivík (160)|1.8.2012 10:48
...objektivy Sigma a Tamron v těch levnějších verzích jsou opravdu hodně průměrné,někdy se stane,že mají problémy s ostřením...já jeden objektiv vlastním,ale moc ho nepoužívám...je potřeba dobré světlo a i tak to někdy prostě nevyjde...ale někdy se stane,že se zadaří a vylezou pěkné snímky...srovnávat to s nějakými dražšími objektivy je zbytečné...ta cena prostě odpovídá kvalitě...
jonashredblocks (129)|6.1.2013 19:18
Taky bych chtěl něco univerzálnějšího pro svůj Nikon 3100. Momentálně mám 18-55mm a 55-200, druhý jmenovaný je vážně za ty peníze super, ale radši bych chtěl něco lépe využitelného. Ale asi bych si ho nechal i tak, ale prodal ten seťák 18-55... jenže co jsem koukal, tak moc variant, aby to moc nestálo, není... Co myslíte, polepšil bych si s tím 18-105, kterej jsem si našel na foto.cz za 6000,-? Na heureka.cz je dobře hodnocen, jen v testech zde na digimanii až tak dobře nedopadnul (zejm. při menších clonách). Tak nevím.... Budu rád za jakékoliv rady.
Sakini (1174)|6.1.2013 19:59
Aby to moc nestálo, a dobře to fotilo, to nemáš skoro žádnou jinou možnost. Opticky se od 18-55 moc neliší, tedy schopnostmi, ale hodně si pomůžeš v rozsahu, 18-105 je velice praktická. A těch zmiňovaných slabin se nemusíš bát, jednak jsou lehce korigovatelné a jednak nejsou nijak vážné. Všichni odpovídající konkurenti od ostatních značek jsou jednoznačně horší, s těžko odstranitelnými vadami. Určitě ti pomůže, nebudeš tak často muset nasazovat tele.
Širokorozsahové Tamrony a Sigmy bych nezkoušel, spíš by sis pohoršil. Nikon 18-200 je optickou kvalitou podobný stopětce, ale i bazarový je drahý. A pokud by sis chtěl hodně polepšit obrazově, tak za devět jde pořídit 16-85, ten je opravdu zlatý ale holt už to není za pár šlupek...
Se stopětkou jsem chvíli fotil, a až na rychlost ostření zlatý objektiv - to je samozřejmě tím že potřebuju mnohem rychlejší, ne že by byl moc pomalý.
jonashredblocks (129)|6.1.2013 20:21
Díky za reakci. Na ten 16-85mm f/3.5-5.6G jsem koukal, ale ten se pohybuju od 13 500,- vejš, takže to je mimo mě... A právě na ty Sigmy nebo Tamrony jsem koukal, ale právě často píšou, že opticky tenhle seťák moc nepřevyšujou. To pomalejší ostření, jak všude čtu, je jak moc výrazný? Srovnání s tím 18.-55 asi nemáš, co? Právě ten širší rozsah zoomu, lepší manuální ostření a nepohyblivej přední člen se mi zamlouvají. Škoda mi přišla toho ostření a (opět) umělohmotného bajonetu - ale nevím, jak moc hrozí, že by se s ním mohlo při výměnách něco stát... :-/
Sakini (1174)|7.1.2013 07:44
Hmňo, tak co se týče té rychlosti ostření tak bych nehledal nějaký zásadní rozdíl proti 18-55. Používal jsem oba, a stopětka není vysloveně pomalá. Je to málo třeba na sport a rychlé akce (rallye), ale jinak normální standart. Musíš taky rozlišovat přeostření po celé délce a normální zaostření v určitém rozsahu. Pokud jde o kompletní přejetí celého rozsahu, tak to trvá déle než u 18-55 protože to holt je delší. Pokud ostříš v určitém prostoru a nepřejíždíš to komplet, tak se chytá prakticky okamžitě a nic zásadního ti neuteče - a tak to je ve většině případů. Není se čeho bát, že by sis pohoršil oproti seťáku. A o uražení plastového bajonetu jsem slyšel jedinkrát, to už musíš být hodně gramlavej aby se ti to podařilo - on každý panikaří když slyší "plast" u foťáku, ale málokdo si uvědomí že to není uříznutej kus petky, ale pevný odolný materiál. Musel bys s tím objektivem mrsknout na beton, abys ten bajonet ulomil, a při výměnách spíš poškodíš přírubu než zlomíš ten plast, a to bys na to musel nevím jak šlapat. Je to stejné jako s plasty použitými na vyšších tělech zrcadlovek - všichni se toho bojí, ale technicky jsou to kompozity vylepšené uhlíkem, které jsou pevnější než ocel (jako chemik o tom něco vím). Bajonet u stopětky se dokonce výměnami ani skoro neošoupe, po roce častého vyměňování mi zůstával jako nový.
Ty širokorozsahové Sigmy a Tamrony jednak nemají moc rychlé ostření, a jednak vzhledem k tomu rozsahu trpí na nevyhnutelné optické vady, v první řadě silné zkreslení. Vím že starší Sigma 18-200 se dá sehnat za pár korun, ale není to žádné disko a na konci už je dost měkká.
jonashredblocks (129)|7.1.2013 12:42
Týjo, tak teď bych byl určitě pro koupi toho 18-105, jen je pravda, co mi někdo řekl, že asi neni moc šance, že se mi podaří ten 18-55 prodat... Jako chtěl jsem ho udat za 3000,-, protože podle mě tu cenu, když je rok a půl v záruce ještě, má, ale zase kdo si ho koupí, dkyž ho má skoro každej v setu... A zase je zbytečný mít objektivy tři, bez ohledu na to, že na to nemám peníze - pro mě ty cca 3k rozdílu jsou znát.
Takže pořádně nevim, co teď, buď si nechat to, co mám, nebo se asi nejdřív pokusit prodat ten 18-55 a až potom kupovat ten větší zoom... V tomhle mi asi neporadíš :D
Sakini (1174)|7.1.2013 13:47
Na to ti řeknu "18-55 schovej do původní krabice, a až budeš někdy prodávat tělo tak budeš mít s čím" protože jinak se ho na 99% nezbaviš. Neprodáš ho ani za litr, kdo by s ním co dělal, každý má buď tenhle nebo lepší. Na to se nemůžeš moc dívat, pokud chceš vylepšení, to dno ti holt zůstane doma. Jestli budeš čekat až ho prodáš, tak si určitě nic nekoupíš ;-)
jonashredblocks (129)|7.1.2013 14:04
Okéj.... tak to asi zůstanu u kombinace 18-55 a 55-200, co mám, a budu to příležitostně měnit, podle toho, co se vydám ven fotit... páč zase dát 6000 za další obj., když mám, co mám, mi přijde asi zbytečný, navíc na to ty peníze úplně nemám... takže to možná spíš si budu pomalu šetřit a někdy, časem, koupím něco lepšího... ale na takový to moje focení si zatim vystačím... Každopádně díky. :)