Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

poměr stran fotky v RAWu, uprava ve photoshopu

eraserhk (2)|31.7.2012 21:44
Prosím o radu. Když si na foťáku nastavím poměr stran 3:2, tak hned na displeji vidím, co bude na fotce vidět (vrchní a spodní část dispelej se ořízne) --> to je super, to chci, páč hned vidím, co bude na fotce až ji dám vytisknout na poměr 15x10. Ale když fotím do RAWu, pak nejde nastavit poměr stran, resp. v menu to jde, ale displej zůstane ve formátu 4:3. To chápu, je to RAw tak si zachová uplně všechno, ale pak když chci vyvolat fotku 15x10 tak mi to oříznou což nechci a nechci každou fotku ořezávat ve photoshopu zvlášt. Dotaz tedy zní: Jak lze ve photoshopu oříznout přímo v RAwu? Jde to vůbec?

Díky.
Pavel Olivík (160)|1.8.2012 10:39
...nějak se ve Photoshopu nevyznám...teda moc ho nepoužívám...ale myslím si,že každý RAW editor zvládne ořez,takže by to neměl být problém ani pro Photoshop...
Milan Šurkala (3381)|1.8.2012 11:25
RAW je prostě RAW, tedy vše, co fotoaparát vyfotí. Když tu fotku z toho RAWu zpracováváš, tak to musíš oříznout (což je mnohem jednodušší krok než spousta úprav, které na tom RAWu provádíš). Jinak teď moc nechápu, ty posíláš do fotolabu přímo RAW? Jestli ano, proč do něj vůbec fotíš, když nevyužíváš jeho potenciál? Moc nerozumím tomu, jak to vlastně zpracováváš, jestli si s tím RAWem vůbec hraješ nebo ne.
eraserhk (2)|1.8.2012 18:44
Z RAWu to predelavam do jpegu, samozrejme s vyuzitim zakladnich uprav v camera raw, je tam samozrejme i orez fotky, ale hromadne to neudelam, kdyz neco je na vysku a neco na sirku. Navic tam nevidim nastaveni presneho pomeru stran, tudiz to sice oriznu, ale ne presne pomerem 3:2
Rellik (1136)|1.8.2012 19:09
To co leze za formát z foťáku, je přímo dělané pro použití fotek o rozměrech 10x15 (9x13,...) jsou sice o nějaký ten pixel širší, ale to je zanedbatelné měřítko. Nechávám si dělat hromady fotek v tomto formátu a nikdy sem nepoužíval ořez. Maximálně, když jsem chtěl pouze nějaký výřez. Jinak jaký poměr si nastavíš ve foťáku, takový to snímá, ať už jde o jpg nebo raw. Jen v tom rawu jsou po stranách černé pásy, které se při zpracování rawu nezpracují a výsledná fotka je tudíž bez nich v nastaveném rozlišení... Viz ukázka jak vypadá ten raw v náhledu ve složce...[ATTACH=CONFIG]776[/ATTACH]
orez_raw.png
Milan Šurkala (3381)|1.8.2012 23:15
Když si vybereš ořez ve Photoshopu, tak vlevo nahoře máš předvolby několika formátů (např. 6×4 palce - 15x10 cm), pak už jen uděláš výřez a ono to samo drží stanovený poměr (je tam i výběr zda na výšku nebo na šířku). Zas tak moc práce to není a rozlišení budeš mít přesně.
radek.kovacik (12)|6.8.2015 13:00
Zdravím,
mám podobný problém, jako původní tazatel, takže jsem to připsal do tohoto threadu:

Mám fotoaparát Olympus XZ-1 a fotím do RAWu. Ve foťáku mám navolený poměr stran 3:2 a nevím, jak v Camera RAW získat možnost tento poměr stran změnit, případně posunout ořezový rámeček do jiné pozice, než v jaké byl původně. Já tam totiž ta data, která jsou tam navíc (3:2 vs 4:3) nevidím. Některé fotky bych potřeboval takto upravit, ale nepřišel jsem na to, jak to udělat. Když jsem volal do Olympusu, tam mi řekli, že si mám nainstalovat ten jejich Viewer, ale raději bych to dělal celé v Adobe, pokud to jde.
vendda (1)|23.8.2016 23:40
Ahoj,
nevím, jestli je téma ještě aktuální, ale když v CameraRawu podržíš stisknuté Levé myšítko na ikoně ořezu, otevře se Ti nabídka několika poměrů stran a navíc si můžeš zapsat a uložit vlastní ( třeba 1 ku 3 na panorama). V samotném Photošopu pak lze vytvářet ořezový nástroj v jakémkoliv poměru stran nebo i na přesné rozměry fotky v pixlech, viz předvolby. Vendda.