Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

XZ1 vs LX5 vs EX1

butchin (5)|2.8.2012 13:53
Dobrý den vybírám jako můj hlavní fotoaparát.

Požadavky:

Kvalitní výstup i za horších světelných podmínek.
Solidní výstup bez výrazného nastavování (bude fotit i přítelkyně). Já se ovšem hrátkám nebráním:).
Velikost není rozhodující.

Kandidáti:

Panasonic LX5 (cena +-10000). - mínusem cena

Olympus XZ1 (cena +-9000) - plusem je optika, minusem na fórech velice proklínané vyhlazování

Samsung EX1 (cena +-6000) - mínusem je video, plusem cena

Pro mne zatím šampion XZ1.

Výstupy jsou podobné (podle fotografií na netu). Ovšem podle srovnání na dpreview ma olympus výrazně čistší výstup.

Vyplatí se připlatit 3000 a mít jeden xz1 a nebo připaltit 4000 a mít lx5?

Prosím o radu, který byste vybrali.
Sakini (1174)|2.8.2012 15:30
Bez nějakého rozebírání - za mě Olympus. Chybu neuděláš ani s Panasonicem, rozhodni si to podle té tisícovky, mě by Oly stačil. Obrazově to až takový klín do hlavy není, proklínané vyhlazení je sice často zmiňované, ale jedním dechem stejní uživatelé chválí. A vyhlazování se vyhneš focením do RAWu, toho se to netýká...
rousini (738)|2.8.2012 16:46
V této kategorii jsem donedávna bojoval s výběrem.
a) EX1: dobrý foťák, jeho nejsilnější zbraní je cena, negativem objemný RAW a zdlouhavé ukládání
b) LX5: perfektní pocit z přístroje, fajn ohniskový rozsah, best video
c) ZX-1: srovnatelná kvalita, delší ohnisko, lepší WB a horší video než LX5, parádní světelnost i na dlouhém konci, slabší ergonomie

b+c jsou lepší foťáky, ale cena už je enormě vyšší. Teď který z nich??? Já nejdříve chtěl Panasonica, pak nějak srdcem Olyho a nakonec jsem ho koupil jako bazarovku za poloviční cenu, takže to se nedalo odmítnout...
Je to aparát, kde se dá za určitých podmínek hrát s hloubkou ostrosti, blesk v podstatě netřeba a ISO nad 400 jen v tunelu.
butchin (5)|3.8.2012 08:51
Děkuju moc za odpovědi. U ex1 mě trošku mrzí velká náchylnost k přepalům, samozřejmě řešení je nd filter = další výdaj a například oly ho má už v sobě.