Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

výběr nového fotoaparátu

m.a.g.g.o.t (27)|8.8.2012 21:00
Zdravím všechny, mám takový snad i příjemný problém. Omlouvám se, že to asi až moc rozepíšu, ale tak nějak bych řekl, že i ta omáčka okolo, patří k výběru foťáku. Co se týče fotografování, jsem naprostý laik a pouhý cvakal. Protože mě ale mrzí, když si prohlížím fotky z dovolenýa i jiné, že opravdu povedených fotek je jen zlomek, rozhodl jsem se pořídit nový fotoaparát. Původní cenové rozmězí bylo cca. 5.000-8.000,-. Protože nerad kupuji něco naslepo, začal jsem číst články o fotoaparátech a postupem času jsem snad i dobře začal různé modely filtrovat. Čím víc jsem četl, tím víc se mi začaly zamlouvat tzv. profesionální kompakty. Panasonic LX5 se stal horkým favoritem. Chtěl jsem ale i "zůmovat" a tak jsem nevěděl, jestli LX5 nebo FZ150. Po debatách s přáteli, kteří se fotografování alespoň trochu věnují jsem od ultrazoomu opustil. Ultrazoom asi umí bejt univerzálnější, ale krom zoomu nenabídne asi nic lepšího než co nabízí profesionální kompakty. Zvedl jsem tedy hranici investice na 10.000,-, kde se mi nabízelo hned vícero modelů... Canon G12, Nikon P7100 a právě panasonic LX5. Ano jsou i další ale o těchto třech jsem četl asi nejvíce chvály. Pak přišla rána v podobně článku, že LX5 a FZ150 dostanou v září nástupce. Co víc může zamotat hlavu, než taková zpráva. Ač nadšení z FZ200 bylo velké, přeci jen kvůli cenně jsem ho z hledáčku vynechal a tak nějak očekával, co teda přinese LX7. Nějaký čas utekl a ve výběru jsem měl Panasonic LX5, LX7, Canon G12 a Samsung EX2F. Dostalo se mi příležitosti si na den vypůjčit Canon G12 a ačkoliv mě trochu překvapila velikost, tak jsem byl z toho foťáku nadšenej. Výsledný fotky se všechny nepovedly, ale ty co se povedly (soudím podle sebe, určitě by se našel někdo, kdo by je odsoudil) ty mě prostě nadchly. Tak takhle umí dnešní foťáky fotit. Abych byl ještě přesnější, ten kompakt kterej doma máme je SONY DSC-W5 a ačkoliv jsem se párkrát pokoušel si s focením hrát, tak nikdy jsem nedosáhl výsledku jako s G12 nebo alespoň ne tak snadno. I se starým kompaktem mám ale pár fotek, na které jsem trochu hrdý. Zase abych se vrátil. G12 je podle mě super! Vyhovovalo mi, že na různá nastavení má na vršku kolečka a nemusí se nic honit přes menu, to se mi líbilo hodně. Pořád mě ale láká víc větší světelnost objektivu, takže LX5 nebo ještě lépe LX7 nebo EX2F. U samsungu mi trochu vadí, že tam cpou různé věci jako Wi-fi atd, což zrovna já nepotřebuju. Kamarádi moc samsung nedoporučovali, mají raději osvědčené značky, ale něco mi říká, že ta EX2F bude hodně zajímavej foťák. Kandidáty jsem tedy měl a nastává čekání na recenze očekávaných modelů. Jak tak ale čtu a čtu, tak mě začínaj nahlodávat bezzrcadlovky. Cena je zase o trochu dál, ale tím se dostávám k jádru mého dotazu. Asi by ta cena šla překousnout ačkoliv focení nemám jako koníček, ale jen jako uchovávání vzpomínek, ke kterým se přostřednictvím fotek rád vracím. Moje otázka zní....jsou opravdu bezzrcadlovky kvalitou fotek a možnostmi o tolik dál než zmíněné profesionální kompakty aby se ta investice vyplatila? Věřím, že jsou situace, kdy jeden nebo druhej bude mít navrch, ale ty větší snímače přece musí bejt hodně znát. Bohužel nemám možnost si to vyzkoušet. Je mi jasné, že bych asi musel pořídit další objektiv. Nebudu kupovat bezzrcadlovku za nějakých 13.000-15.000Kč s pouze setovým objektivem a za dalších x tisíc kupovat nějakej lepší objektiv. Koupil bych jedině v akci s dalším objektivem, kterej má lepší světelnost. Hrozně se těším až budu rozmazávat pozadí u portrétů a podobně, takové fotky se mi hodně líbí. Nevím jestli nečekám marně, ale napadlo mě, že by se po uvedení novinek nebo před, mohly vyskytnou právě takové akce, kde bych měl bezzrcadlovku třeba s nějakou pěknou palačinkou. Jestli jsem dobře pochopil tak pancake nemá možnost zoomu nebo jak je to? Ještě bych chtěl říct, co tak hlavně fotím. Je to příroda, zvířata (hlavně ty naše doma), výlety, jako rybář i ryby a situace kolem nich, oslavy, portréty, dovolené a ještě jeden z hlavních důvodů pro koupi nového zařzení je, že se mi na jaře narodí první potomek. Takže když se to tak veme, tak fotím téměř vše možné a když už chci fotit, tak chci aby výsledek stál za to se vším všudy a nemusel jsem se rozhodovat, jestli si mám ponechat "nepodařenou" fotku nebo jí hodit do koše (Je mi jasné, že i s novým přístrojem se to vždycky nepovede). Zrcadlovku jsem zamítl hned a to kvůli velikosti. Děkuji všem za názory, které by mi pomohly při výběru budoucího mazlíka. Jak jsem napsal, focení není můj konček, ale co není, může v budoucnu být a nerad bych měl potřebu si za dva pár let kupovat něco nového. Mám ale rád kvalitu za rozumné peníze, protože to nenabízí každej. Díky všem a těším se na názory.:)
kubusf (49)|23.8.2012 08:21
Výběr nového foťáku je jistě příjemný problém se kterým mám čerstvé zkušenosti. Po přečtení příspěvku jsem se v duchu mohl vrátit o rok zpátky, kdy jsem nad stejným "problémem" bádal já. Také jsem sledoval diskuse, prohlížel recenze, četl specifikace... nebudu tvrdit, že je to k ničemu... člověk se mnohé dozví..a ten zbytek se dozví PO koupi aparátu :-D . Podstatné však je dopátrat se nikoliv konkrétního typu aparátu, ale ujasnit si vlastní požadavky na něj a to, jak ty okamžité, tak do budoucna. Proto, pokud bych vynechal zrcadlovku a trval na výkonu pak podle uvedených objektů fotografie tipuji, že se pisatel vrátí k nápadu profesionálního kompaktu. Směle si lze vybrat z nyní nabízených, protože předpoklad že by snad výrobci nepustili další typy na trh je jistě mylný- už je to skoro kolorit...každý rok nový aparát ( i když v profi kompaktech to není takový kalup). Nové aparáty se líhnou jako houby po dešti, ale skutečných změn je pomálu. Stejně tak doporučuji ( mohu-li co doporučovat) využít při koupi přechodného poklesu ceny "loňského" modelu po zavedení nového do prodeje. Dá se tak pár kaček ušetřit. S pozdravem F.
Apropo... v této sekci je dobrý članek od p.Milana Šurkaly z r.2008 jak vybírat kompakt.
m.a.g.g.o.t (27)|23.8.2012 18:32
Děkuji za reakci, už jsem ani nečekal, že bude někdo ragovat.:) Už to bude snad i měsíc, co se tak nějak zabívám koupí nového fotoaparátu a je to někdy opravdu mazec. Možná nad tím až moc přemýšlím. Nicméně "nikdy neříkej nikdy" se uplatnilo i teď a ačkoliv jsem původně nechtěl, tak si nejspíš pořídím zrcadlovku. Každopádně ještě jednou děkuji za reakci:thumb
kubusf (49)|24.8.2012 08:54
Zrcadlovku rozhodně rozmlouvat nebudu :-) ( byť ji nemám ;-) ) Kompakt na výletě klidně zapomenete v kapse, ale zrcadlo - to se Vám jistě připomene častěji..... :-D
http://www.azfoto.cz/informace/rodokmeny/nikon-digital
to je odkaz k lepšímu zamotání hlavy při výběru. Jsou tam rodokmeny i ostatních a u všeho základní parametry a popisy....aspoň je líp vidět, co z čeho a kdy pochází.. A pokud můžu ještě radit..není od věci zajít do kameného obchůdku a aparáty si zkusit. Někomu sedí to, někomu ono...zkusit grip, ovládání..SW .. kouknout přes hledáček..a alespoň u základu vybrat set - byť dražší ale s dobrým objektivem aby se do zrcadla nemuselo hned dávat.....i když....to příjde časem :-D . Myslím, že v dobrým obchodě se to dá na den i půjčit...za zálohu a nějaký polatek..
Tak přeji šťastou ruku a chladnou hlavu při výběru.
s pozdravem F
m.a.g.g.o.t (27)|24.8.2012 12:14
Zdravím F:D, příští týden vyrážím do obchůdku na osahávačku, ale ono tolik navýběr není, pokud do toho nechci rvát spoustu peněz a to nechci. Drahé tělo až tak významné pro mě na začátek není, takže byl výběr mezi Nikon D3200, D5100 a canonu 600D. Bylo to těžké, každej preferuje tu svou značku, nicméně i když jsem byl téměř rozhodnut pro některý z Nikonů, tak po dlouhých debatách se známými jsem se rozhodl pro Canon EOS 600D. Protože tam je alespoň potencionál dostávat od známého, který se focení tak nějak věnuje, nesetové objektivy, které nahradil novými, za slušné ceny. Takže si dokoupím nějaké pevné sklo a postupem se uvidí, co okolí nabídne za objektivy:)
honcka (27)|24.8.2012 17:27
Jestli ma znamej canon, tak jdi do nej, kdyz jsem si vybiral fotak, tak tyhle lowendovy canony ve me moc duvery nepobraly, spis bych si za ty penize poridil neco vyssiho z druhy ruky.
Karlos5573 (269)|24.8.2012 17:53
být tebou vykašlu se na DSLR a vyberu si z DMC-LX7 vs samsung ex2 oba jsou velice parametrově podobné a světelnost na širokém ohnisku 1.4 je paráda, ideální na večerní fotky z ulci a barů, na konci mají sice "jen" 80-90 mm ale pořád výbornou světelnost a delší ohnisko je stejně na nic (kvalita, využití) pokud neplánuješ fotit ptáky někdě u jezera či v lese a raději cestuješ tak se na DSLR vykašli. dneska je moderní kupovat DSLR a pak člověk zjistí, že je to moc hlučné, člověk je s tím hodně nápadný, je to hodně velké a pořádný univerzalní objektiv s dobrou světelností bude stát alespoň 20 tisíc .... idealní do kapsy kvalitní komapkt kterým uděláš pěkné fotky z dovolené, z akcí, rodinných oslav a dá se s tím fotit vlastně cokoliv, na patici pro blesk klidně připojíš záblesková světla když budeš chtít ..... má to RAW takže si s fotkama můžeš i pohrát, sám jsem měl DSLR a tu jsem prodal a kupuju lepší kompakt. DSLR je dobrá pokud fotíš profi svatby, sport nebo třeba reklamy ale na dovolené nebo streetphoto je to spíš zátěž.
m.a.g.g.o.t (27)|24.8.2012 19:21
[QUOTE=honcka;14915]spis bych si za ty penize poridil neco vyssiho z druhy ruky[/QUOTE]
díky za radu, taky jsem tuto možnost chvíli zvažoval, ale nerad kupuju takové věci z druhé ruky. I když věřím, že se dá nakoupit slušně, tak se toho spíš bojím. To riziko tam prostě je a záruka žádná. Máš pravdu, že jsem si vybral lowend, ale myslím, že na začátek stačí. Možná časem přejdu na lepší tělo, ale momentálně mi přijde, že kupovat něco lepšího by bylo zbytečný. Ne že by peníze nebyly, ale když vemu, že dokoupím ještě nějakej objektiv, setový nechci, tak i ten lowend vyjde na nemalý peníze.


[QUOTE=Karlos5573;14916]být tebou vykašlu se na DSLR a vyberu si z DMC-LX7 vs samsung ex2[/QUOTE]
tyto dva jsem měl za favority, když jsem ještě uvažoval o kompaktu. Měl jsem půjčenou G12 od Canona a i když ten nemá takovou světelnost, tak fotky taky pěkné. Pak jsem si říkal, že by nemusel bejt špatnej kompakt s vyměnitelným objektivem, kterej se dá taky poměrně dobře schovat a fotky by měly být teoreticky zase o něco dál. Nemohl jsem si vybrat model, u kterého bych nemusel řešit příliš kompromisů a když jsem nějaký takový viděl a zalíbil se mi, tak už to prostě bylo cenově nastejno nebo dál jak zrcadlovky. Musím poznamenat, že lowendové zrcadlovky:D Všichni známí se kterýma jsem foťáky probíral a kteří se fotografování více či méně věnujou mě ale přesvědčili k tomu, že levnější zrcadlovkou určitě chybu neudělám a možná tím přeskočím i "zbytečné" mezikroky v koupi jiných fotoaparátů. Je zajímavé, že na tomhle názoru se mi všichni shodli.
Četl jsem hodně článků, spoustu recenzí a šílený kvanta různých diskuzí a je fakt těžký si něco vybrat, zvlášť když je to zase něco novýho a trochu krok do neznáma. Každej typ má svý pro i proti. I tak si ale myslím, že zase tak velkou chybu nedělám. Kompakt máme, sice starší a moc s ním spokojenej nejsem, ale zatím jako případný doplněk zrcadlovky postačí. Jestliže u nás ve městě můžou tahat zrcadlovky prťaví japonci a nemají s tím problém, tak pochybuju, že já budu. Myslím, že důležité bude i to, jak tu zrcadlovku budu nosit;)
Karlos5573 (269)|24.8.2012 20:09
Já tě chápu a popíšu mou situaci, když mám volno tak rád beru foťák i do města a rád fotím s DSLR - foťák, musím bárt tašku na zrcadlovku, všude kde vytáhnu foťák se na mě každý dívá jak na blázna či úchyla a stačí zvuk zrcátka řeba v hospodě a lidi už čumí kolem jestli je náhodou nešmíruju DSLR, když dofotím dám foťák zpět do tašky a pořád kontroluju jestli mi nikdo tašku nekrade atd... když vemu dobrý komapkt tak ho dám do kapsy, nikdo na mě nečumí co a proč fotím a nejdu vidět, když dofotím dám foťák do kapsy a je to :-) výsledek, fotky dávám na net a netisku z toho A2 formáty apod. lepšího výsledku dosáhnu s kompaktem s clonou 1.4-1.8 (večer) než se základní zrcadlovkou a clonou 3,5. proto jsem se přiklonil k takovému řešení a komapkt doporučuju, zrcadlovku mám už od roku 2008 takže mě už ta ostrost a kvalita přešla a spíš mě baví na fotce obsah a neřeším jestli mám DSLR za 50 nebo komapkt či komapkt s výměným objektivem za 10. navíc zrcadlovka večer přitahuje zloděje apod. stačí, že vidí fotobrašnu přes rameno ... k Japoncům no když jsem v cizí zemi tak mi je jedno kdo čumí nebo pokřikuje proože mě tam nikdo nezná ale v Ostravě nepotřebuju být středem pozornosti kdekoliv se pohnu se zrcadlovkou, někomu to naopak může dělat dobře. DSLR ti vyloženě vymluvit nechci, nemohu vidět jaké máš foto záměry a jak si šikovný ale často vidím právě koupě DSLR se seťákem a výsledky jsou fotky na facebooku které by šly úplně stejně vyfotit kompaktem za 2500kč :-) a lidi jsou pak zklamaní proč jim to večer neostří nebo proč fotky z kompaktu jsou tak krásné a barevné a zrcadlovka má surové čisté a barevně "nudné" fotky. já kvalitní kompakt beru jako takový rangefinder na film :-) každopádně ať koupíš cokoliv tak hodně zadru při focení :-)

k tomu bazaru DSLR, kup si nejnovější a nejlevnější mode, zkušenost nejlevnější 1100D rychleji a přesně ostřilo navíc o dost méně šumělo než vycvakané 50D které jsem prodal dost levně a koupil za to 1100D a ještě mi zbylo. Jinak k těm dslr pro začátek klidně doporučím 1100D seťák + 50/1.8 či 35/2.0 :-)
kubusf (49)|24.8.2012 21:12
chi....no a pak, že Ti nikdo neporadí ;-)
vidím, že se situace vyjasňuje. )) a vidím, že zvažuješ to lowend zrcadlo... pro začátek je to volba jistě rozumná, zvlášť ta stať o možnosti objektivů - to by mně taky bavilo...leč z mého aparátu se dá objektiv vyndat jen jednou pomocí kladívka :-D..
Novej Nikon , novej Nikon a novej Canon...to máš těžkou volbu.. ;-)
Já třeba bych zacouval z 5100ky na 5000 bez češtiny ale se starším snímačem... o tom se říkalo, že je dobrej.
Ale myslím, že se známým - fotografem a těmi nesetovými skly a Canonem to není špatná volba...už jen pro možnost se kouknout na výsledek před koupí..
Taky jsem se díval ve vedlejší rubrice na radu od p. Šurkaly s tou bezzrcadlovkou, což není vůbec špatná cesta a hrátek s výmennými objektivy, pokud by Ti to vydrželo by jsi užil haba-kuk.. jenomže focení nakonec je stejně o Práci s tou technikou..byť nějakým způsobem ohraničuje možnosti. Karlos to nakonec píše "..mě už ta ostrost a kvalita přešla a spíš mě baví na fotce obsah a neřeším jestli mám DSLR za 50 nebo komapkt či komapkt s výměným objektivem za 10...." a myslím , že to ani nemyslel, jako že kašle na kvalitu...začal se zajímat o výsledek.. Prostě těch cest je hodně a spojuje je fotografie. Je jedno, jakou cestou příjdeš na rozhlednu...důležitý je, jak Tě cesta bavila, někoho to baví lanovkou a někoho pěšky.. ;-), někdo jede sám novým audí a jinej s tchýní starou fábií..
dost filozofie.. :-) dobře vyber.
F
m.a.g.g.o.t (27)|24.8.2012 22:07
Nevím jak v Ostravě, ale u nás v Českém Krumlově je prostě každej třetí cizinec a turista a z nich každej druhej má foťák a když to někdy vidím, tak určitě mají mnohem zajímavější stroje, i pro ty případný zloděje, než budu mít já. Spíš to focení vidím na rodinu, přírodu a pak další situace. Tak nějak jsem zatím rozhodnutej pro 600D jen tělo, setový objektivy brát nebudu, ty nechci. Koupit si zrcadlovku se seťákem a fotit jenom s ním, to je pak ta zrcadlovka zbytečná, i když i některý setový objektivy v recenzích chválí. Objektiv dostanu právě od kamaráda, kterej ho obměnil, nechá mi ho na vyzkoušení a případně pak nechá za půlku. K tomu dokoupím nějaký pevný sklo, asi tu 50/1,8. Ohnisko to univerzální není, ale ta cena je prostě bezkonkurenční.
Karlos5573 (269)|25.8.2012 00:49
Ještě Canon vs Nikon, vždycky jsem měl Canon ale Nikon má minimálně stejně kvalitní stroje a snad lepší skla ale ty skla taky stojí víc, 50/1.8 myslím 5500kč u canonu je to 2500kč ale zase Nikon sklo je bytelnější i když ta padesátka je tak malá a lehká, že snad není možné ji zničit ... pokud ti nespadne z větší výšky na zem. Jo a pozor některé Nikoňácké DSLR nemají vlastní motor v těle ale spolehají na motor v objektivu ale zas některé Nikoňácké objektivy nemají motor a spolehají na motor v těle DSLR :-)) tak abys pak neměl tělo i objektiv bez motorku :-) a ještě přidám poslední myšlenku, fotím téměř pořád, když jdu ven, beru si foťák sebou ale je to spíš takový digitalní záznamník než, že by šlo o umělecké fotky, a kompakt se světelným objektivem a velkým čipem je pro tuto činost praktický a zrcadlovka už tak moc ne. :-) stejně ve výsledku mám fotky 1200x800pix do alba na netu a tak mě ani netrapí troška šumu či neostrosti která se v tak malém rozlišení ztratí ale neboj i já jsem měl nutkaní několik let vlastnit DSLR kompakt bych v té době do ruky nevzal.