Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Jakou zrcadlovku Nikon nebo Canon??

Kessy (42)|10.8.2012 08:12
Mám Canon EOS 450 D + EF-S 18-55mm. Uvažuji že bych chtěla nějaký lepší objektiv k němu ale jaký. Nebo mne kamarád nahlodal, že zrcadlovky Nikon mají mnohem lepší objektivy a tak mi radí že mám koupit Nikon D 90+ 18-105 mm VR. ˇProsím o vaše zkušenosti, zda mi postačí dokoupit lepší objektiv k 450D nebo mám raději zainvestovat víc a koupit D90?? Kde budu mít lepší obrazovou kvalitu??
honcka (27)|10.8.2012 09:46
zalezi co chces fotit, canon ma napr mnohem sirsi nabidku v teleobjektivech, u nikonu chybi napr kvalitni tele stredni tridy, jestli jses s tim canonem spokojena, umis ho ovladat, tak bych zustal u nej, za cenu d90 koupis napr http://www.megapixel.cz/canon-ef-70-200mm-f-4-0-l-usm + http://www.megapixel.cz/canon-ef-50-mm-f18-ii
Kessy (42)|10.8.2012 10:39
tak teleobjektivy ani nepotřebuji, spíš na takové běžné focení rodinných fotek, dětí, dovolených, na výlety atd. Něco univerzálního co bude mnohem lépe fotit než stávající setový 18-55mm, u tohoto mi fakt chybí detaily. Portréty jsou dobré ale když už fotím venku rodinu tak s ostrostí už to tak slavné není a chybí mnoho detailů...Viděla jsem pár fotek právě z D90 s objektivem 18-105mm VR sice jen na internetu ale fotky jsou parádní. Takže jsem na vážkách, zda přecházet na jinou značku, se kterou nemám zkušenost nebo dokoupit nějaký fakt dobrý objektiv ke Canonu co mám.
Sakini (1174)|10.8.2012 11:35
Tak D90 s 18-105 je samozřejmě dobrá kombinace, a dost by sis pomohla. Máš taky možnost pořídit Canon 18-135, ale co si budeme povídat, není to nic extra (kdo ví nakolik lepší je nová verze) a asi už nikdo nebude zpochybňovat že Nikkor 18-105 má lepší výsledky. K stávajícímu Canonu bys mohla přikoupit 50/1.8, ale otázka je nakolik by ti byl prospěšný - objektiv je to vynikající, ale jeho univerzálnost je trochu jiná a není pro každého, navíc 50 mm s přepočtem je už docela dlouhé a nehodí se to na všechno. 70-200/4L je za svou cenu výborné sklo, ale jednak je otázka jestli tu délku potřebuješ, a jednak podává na různých tělech různé výkony. Na některých typech Canonů je vynikající, na jiných nic moc.
Nikon D90 má pokročilé ovládání, a stále vysokou kvalitu obrazu, ve spojení s 18-105 je to pořád výkonný stroj. A nebo třeba D5100 s 18-105? Má jeden z nejlepších současných snímačů, a už i poměrně rozvinuté ovládání, po obrazové stránce je velice dobrý. A cenově D90 nepřesáhne. Pokud bys pak měla zájem o nějaký druhý, kvalitní a výkonný objektiv, máš u Nikonu k dispozici 35/1.8. Ten je levný (5.000), světelný a krásně ostrý, a při tomhle ohnisku už o dost univerzálnější než padesátka.
Nějaký fakt dobrý a přitom univerzální objektiv od Canonu? Pokud vypustím bazarovky, tak smysl by měl asi až 15-85 (18.000), ten je vážně dobrý. 17-85 (11.000) není nic moc, a jak je na tom nová STM verze 18-135 (12.000) se nedá říct, ale o radikální změny zřejmě nepůjde a předchozí byl jen průměrný. Ale nezapomínej že pořád to bude na tom starším těle, takže nějaký kvalitativní skok nečekej.
Z nových zrcadlovek Canon je pro tebe zajímavá buď 600D nebo nová 650D, ale u setů skončíš zase u 18-55, i když podstatně modernější verze (ale ani ta není nějak zvlášť dobrá), nebo v případě 600D u starší 18-135 (650D s novou verzí je už o dost dražší). EOS 60D už je podstatně dražší než co si zřejmě představuješ.
Ještě je tu Pentax K-30, který ve své třídě nabízí vynikající parametry a schopnosti, ale co se týče objektivů, skončíš opět u průměrného 18-55, nebo u dost kritizovaného nezdařeného 18-135, a lepší objektivy si Pentax nechá draze zaplatit. Výhodou systému K-30 je kompletní utěsnění a odolonost proti počasí.
Sony má v nabídce svých SLT i model pro začátečníky - A37, v setu s dvěma objktivy pod dvacet tisíc - ale základní objektivy Sony jsou jedny z nejslabších, a hlavně kdo ví jak by ti vyhovovala obrazová kvalita a funkce, je to přece jen trochu jiný princip než u zrcadlovek.
Kessy (42)|10.8.2012 11:47
a co ještě Nikon D7000 + 18-105 mm VR. Je to sice už hodně nad rámec mých možností, ale pokud by byly fotky kvalitní tak bych si připlatila... ikdyž už je to fakt na mne moc.
Rellik (1136)|10.8.2012 13:04
Jelikož mám předchozí zkušenosti s Canonem, který mě moc neoslovil a jeho fotky mají divné barvy a základní objektivy nejsou nic moc, tak bych doporučil Nikon a to buď tu D90 a nebo D7000 s objektivem 18-105mm. Osobně sem právě po zkušenosti s tím canonem přešel na Nikon i když sem měl několik canoňáckých objektivů. A 100% sem udělal dobře. Takže asi tak. ;)
Milan Šurkala (3381)|10.8.2012 15:09
Osobně bych také doporučil přechod na Nikona (D90/D7000, no D5100 se dá také přežít). Zrcadlovky od Nikonu mívají lepší objektivy, ale pochopitelně není to vždy pravidlem, je nutné to brát model od modelu. Pokud jde třeba o Nikkor 18-105mm a Canon 18-135mm, tak zde je Nikkor rozhodně mnohem lepší (Canon má opravdu velmi nepříjemnou chomatickou aberaci, která se často nedá odstranit ani z RAWu). Výhodou Nikonů jsou také lepší snímací čipy s větším dynamickým rozsahem.
Sakini (1174)|10.8.2012 16:11
[QUOTE=Kessy;14666]a co ještě Nikon D7000 + 18-105 mm VR. Je to sice už hodně nad rámec mých možností, ale pokud by byly fotky kvalitní tak bych si připlatila... ikdyž už je to fakt na mne moc.[/QUOTE]

No to je každopádně zaručená investice - D7000 používám rok, a ani po upgradu na full frame nejde pustit z ruky. Nezahrnul jsem ho, protože to už je finančně mimo tvé představy, ale kdybys byla schopná přitlačit, ani moment bys nelitovala. Rozdíl proti D90 je opravdu mocný - a to devadesátku naprosto uznávám jako dnes už málem evergreen.
Kessy (42)|10.8.2012 20:16
nahlodáváte mě hrozně, jen ta cena, je hoodně vysoko než jsem původně zamýšlela. Ale zase pokud by fotky byly super jak říkáte, tak bych do toho šla...jsou někde na netu odkazy na fotky??
Pavel Olivík (160)|11.8.2012 10:19
...tak já fakt nevím...když už má člověk nějaké tělo,tak by snad měl popřemýšlet o nějakém dobrém objektivu...rozhodně by se to finančně vyplatilo,jak kupovat nový fotoaparát a k tomu ještě objektiv nějaký slušný...záleží asi na finanční stránce...myslím že Canon EOS 450D je velmi slušný stroj a pro amatéra je naprosto dostačující...

...asi bych zvažoval koupi nějakého objektivu,nějakého světelného...taky záleží co se vše bude fotografovat...

...a pokud se nemýlím tak třeba Nikon D7000 je už něco na hraně mezi amatérským a poloprofesionálním využitím,takže spíš otázka jestli to využiješ...
Kessy (42)|11.8.2012 10:50
no to právě řeším, jestli mám koupit Nikon D7000 a kvalita bude uplně jinde než z EOS 450D. Nebo raději dokoupit jen nějaký dobrý objektiv od Canonu. Jenže jak již bylo zmíněno výše jaký je od Canonu dobrý?? Ty amatérské setové prý nejsou kvalitní vůbec a z těch profesionálnějších který....chtěla bych vidět fotky aby mne to přesvětšilo že i s EOS 450D plus slušný objektiv dostanu stejný výsledek fotek jako z D7000....
Rellik (1136)|11.8.2012 12:11
[QUOTE=Kessy;14685]že i s EOS 450D plus slušný objektiv dostanu stejný výsledek fotek jako z D7000.... [/QUOTE] To je myslím celkem nemožné... 450D je už celkem starý aparát a dovolím si tvrdit že i novější EOS 550D je na tom s kvalitou fotek hůř než Nikon D90. Aspoň podle mě, když sem koukal na různé recenze a srovnání když sem uvažoval o koupi nového foťáku. Rozhodoval sem se právě mezi D90 a 550D - jak to nakonec dopadlo, sem už psal výše. Všechno příslušenství na canon šlo pryč a domů šla D90... ;) Takže srovnávat EOS 450D a Nikon D7000 je trochu scestné... Jasně, záleží i na objektivu, ale pokud bych měl kupovat nějaký objektiv pro canona kolem 15000,- abych měl stejné fotky jako s D7000 se základním objektivem, tak je to taky nesmysl...
Kessy (42)|11.8.2012 13:04
hmm, to si taky myslím....takže vidím že se 450D bude prodávat a domů půjde D7000. Ještě jedna věc. Na nejmenovaném e-shopu jsem se v diskuzi k tomuto foťáku dočetla že měl nějaké závady a to olejové kapičky na snímači. U některých se to objevilo, čekalo se pak na vyjádření přímo od Nikonu. Nevím ale jak to dopadlo? Slyšeli jste někdo o tom. Jestli to byla nějaká vadná série nebo jak. To mne docela vyděsilo :-((
Kessy (42)|11.8.2012 13:16
To Sakini: šlo by pokud ti to nebude vadit poslat mi na mail pár fotek neupravených v JEPG i RAW. http://www.radkawood@seznam.cz
Rellik (1136)|11.8.2012 13:53
Tady dolů jsou ke stažení RAW (NEF) soubory z D7000:
http://www.photographyblog.com/reviews/nikon_d7000_review/sample_images/
Pavel Olivík (160)|11.8.2012 17:40
...tak nějak souhlasím s komentáři výše,ale...

...Canon EOS 450D je sice starší model,ale ty Nikony jsou přece jen o třídu výš...takže kvalita by měla být zřetelná...osobně bych preferoval radši nějaký světelný objektiv,jak koupi nového stroje,jelikož pak je člověk ještě nucen koupit nějaké objektivy a to není zrovna levná záležitost...záleží jestli si vystačí s jedním,anebo bude chtít kupovat ještě další...

...nechci tady řešit kvalitu výstupu Canonu a Nikonu,jen mě zaráží,když má někdo tělo,tak proč se rozhoduje mezi objektivem anebo koupí nového těla jiné značky...
Kessy (42)|11.8.2012 19:23
no jo ale jaký objektiv ke Canonu?? Jsem amatér a fotím si proradost a to především děti, rodinu, dovolené a výlety. Jaký objektiv tedy zvolit? Ostrost fotek je pro mne nejdůležitější.
Rellik (1136)|11.8.2012 19:46
No tak aby se ta 450D trochu vylepšila lepším a světelnějším objektivem, tak asi takový "základní univerzál" - Canon EF-S 17-55mm f/2.8 IS USM (cca 24000,-)
Má to cenu cpát do staršího foťáku?
Myslím, že ta moje D90 se základem 18-105 nefotí nijak špatně:
https://www.digimanie.cz/galerie/files/2/8/4/8/1/2/nevstupovat_original.jpg
https://www.digimanie.cz/galerie/files/2/8/4/8/1/2/f4866944_original.jpg
Ostré to je dost ne? :) A ta D7000 by měla být minimálně stejná a určitě lepší - novější technologie. Jinak D7000 je nástupce právě D90, takže si z ní vzala všechno dobré a dál se vylepšila...
Jinak ty levnější objektivy od canonu trpí celkem dost na aberaci a u některých celoplošně na snímku. Nechci ale přesvědčovat co koupit, to si musí každý rozhodnout sám... Já koupil první zrcadlovku taky canona, bohužel mě právě díky zmíněným "vadám" dost zklamal a proto sem se taky rozhodl pro takový velký zvrat a šel právě do Nikonu...
Ale jak říkám, rozhodnutí se musí každý sám...
Tímto končím mé příspěvky v tomto tématu, aby to snad nevypadalo, že lobuju za nikon. Píšu to prostě z vlastní zkušenosti... Hawk! :)
Sakini (1174)|11.8.2012 21:45
U D7000 získáš nejen kvalitu obrazovou, ale i výkon - když můžeš běžně fotit na ISO 1600 pokud to potřebuješ, hodně ti to pomůže. Je dost rychlý. dost odolný, a výdrž na jednu baterii je super - až tři tisíce snímků na nabití. S olejem na snímači problém byl a stále se může objevit, vzniká při delším intenztivním používání kdy se zahřívá závěrka, zkapalňuje mazivo a to stříká na senzor. Ale je to zřejmě otázka specifického materiálu, já fotil nejednou několik hodin v kuse a s olejem jsem se nikdy nesetkal (přinejhorším máš k Nikonům kupóny na čištění grátis). Stejně tak jsem na žádném objektivu nezažil problém s autofokusem, tolik omílaný v poslední době - back/front fokus. Já nikdy dolaďovat nemusel, a to nepoužívám jeden dva objektivy (vyzkoušel jsem deset)... Ale pokud bys měla obavy, u D90 se ničeho bát nemusíš, a i tak to pro tebe bude velký postup.

Jinak ta 17-55/2.8 od Canonu je účinná, ale ne nepřekonatelná. Sice levnější než Nikkor 17-55/2.8, ale v žádném případě to není všelék, hlavně ne na starším těle. Zrovna ve čtvrtek jsem zažil, jak jedna holčina bojovala s 17-55 na EOS 60D při koncertu, z bezprostřední blízkosti a na osvětleném pódiu, a absolutně nedokázala udělat kloudnou fotku. Takže nějaké skutečné řešení to nakonec není, na 450ce určitě ne, a ten rozsah taky není zrovna univerzální. Stejně jako Canon 24-70/2.8 trpící "sigmózou" - jak to v poslední době vypadá, tenhle top objektiv má tendenci měnit kvalitu kus od kusu, některé jsou perfektní a jiné jak z nosu. Nemáš bohužel reálnou možnost jak své stávající tělo za rozumnou cenu upgradovat, to už by chtělo nové tělo (minimálně EOS 60D, aby ses přibllížila D90/D7000, lépe pak dost mastnou EOS 7D).
Jinak nějaké rawy ti můžu cvaknout, ale půjde to jedině přes úložiště, protože pod dvacet mega jeden snímek obvykle nejde.

A já se za Nikon lobovat nestydím ;-) používám je jako hlavní foťáky už devět let, a i když uznávám a vlastním i jiné značky, Nikon je prostě "no problem".
Midzi (19)|11.8.2012 22:35
[QUOTE=Kessy;14698]no jo ale jaký objektiv ke Canonu?? Jsem amatér a fotím si proradost a to především děti, rodinu, dovolené a výlety. Jaký objektiv tedy zvolit? Ostrost fotek je pro mne nejdůležitější.[/QUOTE]

uz spominany Tamron 17-50 f2,8 nestabilizovyny kupis za cca 340€. Alebo Sigmu 17-70 ta je cca o 100€ drahsia. A potom kludne aj ten Canon 70-200 f4 ak pojdes von. Ak ti to nebude vyhovovat tak az potom kup aj nove telo.
Ak chces predsa len menit znacku tak potom D90 + 18-105 za cca 850€. Ale videl som ho aj za 720€. Ked k nemu das aj 35 tak mas to stale lacnejsie ako telo 7000.
Rellik (1136)|12.8.2012 07:28
Tady ještě pár raw (nef) souborů z D90 + 18-105mm
http://czshare.com/3223545/iso800_3200.zip
je tam 5 stejných fotek na ISO 800, 1000, 1600, 2500, 3200